Americká potravinová revoluce. Úřady tlačí jasnější značení, průmysl se brání

Autor:
  15:00
Zákony Spojených států amerických zatím nevyžadují, aby výrobci uváděli nutriční upozornění pro spotřebitele na přední straně obalů potravin. To by se však mohlo změnit. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nyní intenzivně pracuje na vývoji etiket, které by výrobci měli používat již od roku 2027. Potravinářským společnostem se krok ale nelíbí. Raději by se spolehly na seberegulaci a dovolávají se ústavy.

Regál s pochutinami v obchodě jednoho ze supermarketů v New Yorku (16. července 2022) | foto: Profimedia.cz

Když ve Francii vstoupíte do obchodu s potravinami, na přední straně většiny balených potravin uvidíte zelené, žluté nebo červené označení: zelené „A“ znamená nejzdravější potraviny, červené „E“ pak značí ty nejméně výživné.

Na druhé straně zeměkoule v Chile značky používají na balených potravinách zase ikonu podobající se semaforu. Značka „stop“ například spotřebitele varuje, že potravina obsahuje velké množství cukru, soli, nasycených tuků anebo kalorií.

V současné době více než tucet zemí celého světa vyžaduje, aby společnosti zákazníky na přední stranu obalů potravin jasně informovaly štítky s uvedenými nutričními hodnotami. Ne tak v Americe. Tam se dosud na „schovaných“ etiketách označují pouze rizikové živiny, jako je cukr nebo sodík. Informaci přinesl deník The Guardian.

Kdo tomu rozumí?

Po většinu lidské historie bylo největším problémem potravinářského průmyslu zajistit dostatek výživných a bezpečně konzervovaných potravin pro celoroční výživu všech lidí. „Industrializace zásobování potravinami tento problém vyřešila pro většinu světa, a rozhodně pro většinu vyspělého světa,“ říká Amy Bentleyová, profesorka potravinářských studií na newyorské univerzitě.

V 70. letech 20. století začalo mnoho potravinářských společností dobrovolně tisknout na obaly údaje o výživových hodnotách. V roce 1993 je začal vyžadovat i sám Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Navzdory označování však počet onemocnění souvisejících se stravou nadále rostl.

Některé potraviny mohou být návykové, zjistili vědci. Prosazují jejich značení

V současné době umírá v USA na nemoci související se stravou více než milion lidí ročně. V roce 2006 proto nezisková organizace zabývající se ochranou spotřebitelů a potravinářskou politikou Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (Center for Science in the Public Interest, CSPI) podala u FDA občanskou petici. V ní žádala, aby úřad vyžadoval označování potravin na přední straně obalu. Současné označení výživových údajů na zadní straně obalu je podle ní nejasné a snadno se ignoruje. K jeho interpretaci je navíc zapotřebí vysoká úroveň matematických a nutričních znalostí.

„Lidé mají problém s interpretací procentuální denní hodnoty živin,“ potvrzuje Marissa G. Hallová, profesorka z univerzity v Severní Karolíně. Nové označení na přední straně obalu je podle ní obrovskou příležitostí, jak vyrovnat podmínky a zpřístupnit tyto informace lidem.

Jihoamerický vzor

Když počátkem jednadvacátého století v USA rostly tlaky na jasnější označování živin v potravinách, vyvíjeli zastánci výživy v Latinské Americe jiný systém označování. V roce 2016 zavedlo první varovné nutriční označení na světě Chile. Byl to černý štítek ve tvaru stopky. Ten společnosti musely na zboží přidávat, pokud potravina překročila dostatečně vysokou hranici cukru, soli, nasycených tuků nebo kalorií.

Výzkumníci v Jižní Americe totiž zjistili, že nejúčinnější jsou taková nutriční varování, která spotřebitelům interpretují informace (například uvádějí „vysoký obsah sodíku“ nebo „nadbytek sodíku“ namísto „570 mg sodíku“) a používají ikony. V rychlém sledu začaly po vzoru Chile podobné varovné etikety zavádět Peru, Uruguay, Mexiko, Argentina a Kolumbie.

Amerika se ale stále bránila. „Etikety by neměly ve spotřebitelích vyvolávat zbytečný strach prostřednictvím zdravotních varování a symbolů nebo jinak podporovat vyhýbání se složkám potravin nebo přídatným látkám, které byly potvrzeny jako bezpečné federálními regulačními orgány,“ napsaly v roce 2022 dvě mocné americké průmyslové skupiny: Asociace spotřebitelských značek a Asociace potravinářského průmyslu.

Strašáci v jídle. Jsme národ zmanipulovaný prodejci výživy, říká doktor Fořt

Podle nich interpretační systémy, jako je semaforová symbolika pracující s červeným a zeleným světlem, vzbudí ve spotřebitelích zbytečný strach na základě jediné limitující živiny, aniž by poskytly smysluplné informace o tom, jak by daná potravina mohla zapadat do celkového vzorce zdravého stravování. Asociace poté doporučily, aby se úřady spíše zaměřily na vzdělávání spotřebitelů a vedly je k porozumění stávajícího systému značení.

Zastánci jasnějšího označování potravin však jejich přístup kritizují. „Potravinářský průmysl se ve velké míře opírá o stejné metody, které použil tabákový průmysl, když se bránil regulaci. A jednou z věcí, kterou rádi dělají, je navrhování samoregulace,“ říká Lindsey Smith Taillieová, profesorka výživy na univerzitě v Severní Karolíně. „Je to jejich způsob, jak ovládnout systém označování, aniž by to mělo nějaké smysluplné důsledky.“

Politika jsou peníze

FDA měl zveřejnit nová pravidla pro označování již v prosinci 2023. Nakonec posunul svůj vlastní termín na červen 2024. Pokud se tak stane, zašle podklady do Bílému domu, kde Úřad pro řízení a rozpočet rozhodne, zda je před jejich finalizací pošle k veřejnému připomínkování.

„To je opravdu kritická fáze, protože v té chvíli se potravinářský průmysl začne setkávat nejen s FDA, ale i s Bílým domem. Budou podotýkat, že by se vše mělo pozdržet a nic neměnit tak blízko voleb,“ podotkla Eva Greenthalová, vedoucí politická pracovnice Centra pro vědu ve veřejném zájmu.

Některé potraviny mohou být návykové, zjistili vědci. Prosazují jejich značení

Výsledek voleb by mohl průběh označování amerických potravin výrazně změnit. Pokud zvítězí Trump, FDA pravděpodobně úsilí o změnu označování zmrazí. Pokud vyhraje Biden, bude FDA pravděpodobně nadále postupovat podle plánu. Vydá konečné stanovisko a poté stanoví velkým korporacím a malým podnikům lhůtu pro zahájení tisku etiket. To ale obvykle trvá dva až tři roky.

Až FDA vydá pravidlo, potravinářské společnosti a obchodní sdružení pravděpodobně zažalují úřad za porušení svých práv vyplývajících z prvního dodatku americké ústavy. To by mohlo zavedení nových etiket ještě více protáhnout.

„Bez ohledu na to, zda jsou v Bílém domě republikáni nebo demokraté nebo zda mají v rukou Senát či Sněmovnu reprezentantů, potravinářský průmysl se bude snažit proces zdržovat, popírat vědecké poznatky a ovlivňovat zákonodárce a regulační orgány,“ uzavřela pro The Guardian Greenthalová.

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

Sorry, nic nedostanete. Reebok ruší Čechům až příliš levné objednávky

Přestože se firma Reebok oficiálně ke zpackané slevové akci na svých stránkách, kde místo eur uvedla ceny v českých korunách, nevyjádřila, zákazníci z Česka, kteří si výrazně zlevněné zboží z jejích...

Zatím nic nevíme. Odborníci spekulují, co způsobilo havárii letadla Air India

Video z havárie letadla společnosti Air India naznačuje možné anomálie, které budou nyní zkoumat orgány pro bezpečnost letectví, aby určily příčinu nehody. Odborníci spekulují, že letadlo možná...

Reebok k levným objednávkám mlčí. Na svých stránkách zrušil českou měnu

Chyba v zobrazování cen na oficiálním e-shopu značky Reebok způsobila, že se tisíce českých zákazníků dostaly ke zboží za extrémně nízké ceny. Trička vycházela na zhruba 30 korun, boty dokonce pod...

Celý národ chodí v Reeboku. Český internet se baví vtipy o nevídaných slevách

Víkendová nákupní horečka způsobená pravděpodobnou chybou e-shopu sportovní značky Reebok, kdy stránky zobrazovaly ceny v korunách místo v eurech způsobila, že Češi horečně začali nakupovat boty a...

Mallorca ubere turistům lehátka na plážích, chce dopřát víc prostoru místním

Na nejoblíbenějších plážích Mallorky od příštího roku dál ubude lehátek a slunečníků. Jejich počty se místní úřady nově rozhodly zredukovat o pětinu. Důvodem jsou mimo jiné i stížností místních...

14. června 2025

Britové doma hromadí hotovost. Vyděsil je blackout ve Španělsku i kyberútoky

Britové ve svých domovech hromadí velké množství hotovosti. Odborníci říkají, že tamní domácnosti si nyní vytvářejí hotovostní polštář podobně jako během koronavirové pandemie. Hotovost má Britům...

14. června 2025

Tatrovku mám celou v mobilu, říká její nový chorvatský šéf

Říká o sobě, že rád mluví o číslech a výsledcích. Přišel do nejstarší tuzemské fungující automobilky s tím, že za tři roky zdvojnásobí výrobu. Nový generální ředitel Tatra Trucks Kristijan Fiket...

14. června 2025

Ryanair jde proti neukázněným cestujícím. Za vyvedení z letu hrozí vysoká pokuta

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla zpřísnit pravidla pro nezvladatelné cestující. Pokud bude posádka nucena pasažéry vyloučit z letu kvůli nevhodnému chování, musí dotyční počítat...

14. června 2025

Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka

Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z farmy v Polabí nabízí v centru Prahy v samoobslužném stánku. Zákazníci si nákup sami zváží a přes QR...

14. června 2025

Stát svými zásahy byty zdražuje. Proto jsou nové jen pro bohaté, říká analytik Ryska

Premium

Tvrzení, že Češi nezdravě lpí na vlastním bydlení a kvůli tomu mají drahé nemovitosti, je podle analytika J&T Banky Pavla Rysky mýtus. Čechům byty zdražilo hlavně období levných peněz.

14. června 2025

Nehoda přišla pro Boeing v nejhorší chvíli. Sen o létání může změnit v noční můru

Čtvrteční tragická havárie letadla společnosti Air India je první fatální nehodou letadla 787 společnosti Boeing. Dreamliner při premiéře v roce 2011 výrobce představil jako symbol úspory i...

13. června 2025

Evropa se zhlédla v amerických megafamách. Průmyslové chovy ovládly kontinent

Americký model velkochovů se rychle šíří Evropou. Nová data ukazují, že napříč kontinentem už funguje více než 24 tisíc megafarem. Ty podle kritiků znečišťují řeky a podkopávají evropské cíle v...

13. června 2025

Od neděle pojedou vlaky podle letního jízdního řádu, změny jsou jen okrajové

Už tuto neděli začnou vlaky v Česku jezdit podle letního jízdního řádu. Ve většině regionů dojde však jen k dílčím změnám, které zlepší nabídku spojení.

13. června 2025  16:18

Prodat alkohol nezletilým projde častěji než u cigaret, tvrdí inspekce

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila výsledky rozsáhlé kontrolní akce zaměřené na dodržování zákonů při prodeji alkoholických nápojů, tabákových a souvisejících výrobků. Inspektoři v roce 2024...

13. června 2025  14:41

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Izraelský útok na Írán pocítí i řidiči v Česku. Paliva zdraží, říkají odborníci

Cena ropy během pondělního dopoledne stoupla na nejvyšší úroveň od konce letošního ledna a analytici varují, že dopady nynějšího konfliktu mezi Izraelem a Íránem už brzy pocítí i čeští řidiči. Ke...

13. června 2025  13:55

Dražší pračky i ledničky. Americké úřady letos poprvé cílí na spotřební zboží

Pračky, chladničky a další běžné domácí spotřebiče vyrobené z ocelových dílů budou brzy podléhat rozšířeným clům, uvedlo ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Je to jeden z prvních případů, kdy...

13. června 2025  13:04
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.