Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Náš přípravek zachytí potřebnou vodu a podrží ji okolo semen, říká šéf firmy

Vynález česko-slovenské společnosti Pewas by mohl pomoci zemědělcům, aby jejich rostliny klíčily i při menších srážkách. „Mořidlo nazvané Aquaholder pomáhá klíčícím rostlinám vytvořit si rezervoár vody po dobu až pěti týdnů,“ říká v rozhovoru pro MF DNES její ředitel Ivo Krpelan.

Ivo Krpelan, generální ředitel společnosti Pewas (19. července 2023) | foto: MF DNES

Nedávno jste ohlásili úspěšné patentování Aquaholderu, jak dlouho patentové řízení trvalo?
Déle než tři roky a bylo to neuvěřitelně náročné, a to jak časově, tak intelektuálně a finančně. Během probíhajícího patentového řízení v zásadě nikdy nevíte, jak nakonec dopadne. Musíte prokázat, že podobný nápad už někdo někde nepatentoval před vámi. Nejdřív se zkoumá, jestli je patent skutečně inovací – musíte to dokázat a neustále svůj nápad bránit. Až následně se spustí proces registrace nového patentu.

Superabsorbenty, které dokážou zadržet molekuly vody, jsou na trhu přes dvě desetiletí. V čem přesně spočívá vaše inovace?
V několika věcech. Aplikaci na osivo zkoušeli farmáři i velké osevní firmy, ale většinou to skončilo neúspěchem. Původně jsme lepili superabsorbent na osivo, tedy nanášeli ho na jednotlivá semena použitím adheziva. A nebylo to dobré. Upravené osivo se nedalo vhodnou formou skladovat ani transportovat a nebyli jsme schopni nátěr správně upravit, aby se následně aktivoval ve správný čas – tedy po zasetí semen do půdy. Bylo třeba najít způsob, jak inhibovat superabsorbent už při výrobě a následně ho udržet neaktivní až do zasetí semen do půdy.

Nakonec jsme přišli na to, jak ho správně a rovnoměrně rozprostřít a pevně uchytit na jejich povrchu. Potom jsme hledali správné množství superabsorbentu, které semínku neublíží, a přitom mu poskytne tolik potřebnou ochranu proti suchu.

Pořádně nepršelo už měsíce. Řadu obcí v Česku sužuje extrémní sucho

Absorbent se tedy aktivuje až v půdě a nasákne půdní vlhkost?
Ano, když se obalené semeno dostane do kontaktu s vodou nebo půdní vláhou, aktivuje se superabsorpční vrstva na osivu a vytvoří se z ní hydrogel. Můžeme si to představit jako takový vlastní rezervoár vody dostupný každému semenu zasetému do půdy. Je to velmi důležité pro další vývoj rostlinky.

Voda má totiž v suché půdě tendenci se buď ihned odpařit, anebo rychle protéct do spodních vod a zmizet tak z půdy. Náš přípravek ale potřebnou vodu zachytí a podrží ji okolo semen. Následně si ji semínko vezme právě ve chvíli, kdy ji skutečně potřebuje, tedy v čase klíčení a vzcházení.

Naše superabsorpční vrstva je aktivní po dobu tří až pěti týdnů. Během této doby rostlina začne růst, prorážet půdu a začnou se tvořit listy.

Ve kterých státech máte technologii chráněnou?
Technologii máme chráněnou celosvětově. Jako první uznala patent Evropská patentová agentura, tím pádem je registrován také v Česku a na Slovensku. Nyní dokončujeme registraci po celém světě.

Minulý týden jsme získali patent v Číně a Hongkongu, probíhá registrace také v dalších zemích, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Spojené státy a Brazílie. Postupně registrujeme naši technologii ve všech zemědělsky významných zemích.

Na které plodiny se nejvíc hodí?
Aquaholder můžete použít na obalování jakýchkoliv zemědělských plodin. Soustředíme se však na čtyři klíčové plodiny – řepku, kukuřici, slunečnici a cukrovou řepu. Testujeme též sóju a čirok. Otestovali jsme i pšenici a ječmen, ale u těchto plodin nevidíme velký ekonomický potenciál ani pro nás, ani pro firmy vyrábějící osiva nebo pro farmáře.

Voda mizí z podzemí i z řek, kvůli vedrům hrozí požáry. Prudké deště nepomohly

Běžné obiloviny jsou hustě seté, osiva na jeden hektar se dává velké množství. Proto se orientujeme na drahé plodiny, kde je vysoká přidaná hodnota, osiva jsou drahá a je tam daleko menší osevná jednotka na jeden hektar. Tam to ekonomicky dává smysl.

Proč ne třeba na zeleninu, kde je hodnota ještě vyšší?
Semínka zeleniny jsou extrémně drahá a zároveň příliš malá. Nejmenší semeno, které máme úspěšně otestované, je zmíněná řepka. Například semínko máku je zatím příliš malé, takže mu musíme před obalením zvětšit povrch, což je velmi náročné. Ale k zelenině se určitě v budoucnu propracujeme.

Prozatím jsme vytvořili výrobky pro domov a zahradu zaměřené na zahrádkáře. V těchto produktech nabízíme směsi různých podpůrných látek, které působí jako půdní kondicionér, zadržují v půdě vláhu a dodají rostlinám potřebné živiny.

Vraťme se ještě k Aquaholderu. Je tedy nejvhodnější do suchého prostředí?
Funguje ve všech typech půd, ale pokud skutečně chceme, aby měl správný efekt, mělo by jít o suchou půdu nebo o regiony, kde je málo vláhy. V podmínkách s relativně kvalitní půdou s dostatkem vláhy nebo dostatkem srážek neukazují testy prakticky žádný významný rozdíl při porovnání s kontrolou, tedy osivem bez tohoto moření.

Avšak jakmile je sucho, výhody se naplno ukážou. Nadzemní i podzemní část rostlin jsou větší o zhruba 30 procent proti osivu, které není chráněno naší technologií. A ve výnosu na jeden hektar dochází ke zvýšení od 8 do 14 procent.

Nejdůležitější ale bude stejně ekonomika provozu. Máte odhad, kolik bude stát ošetření například jednoho hektaru řepky?
Cenu zatím neřešíme. My jsme vědci, specialisté na vědu a výzkum, a proto si myslíme, že nebude v našich silách cenu správně nastavit. Myslíme si, že toho by měli být schopni odborníci z osivářského průmyslu, kteří trh znají, a budou tak schopni odhadnout tržní potenciál našeho produktu.

Ivo Krpelan

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Působil na pozicích finančního ředitele ve společnostech Schneider Electric, Group 4 Securitas a Group 4 Falck.

Od roku 2005 byl partnerem a generálním ředitelem společnosti Falck se zodpovědností za region střední a východní Evropy a provoz zdravotnických středisek, záchranných zdravotnických služeb a průmyslových hasičských jednotek.

Nyní je partnerem a generálním ředitelem společnosti Pewas.

Více než 95 procent osiv se už dávno nevyrábí lokálně, ale vyrábějí je velké nadnárodní společnosti. Jde zhruba o dvě desítky velkých nadnárodních firem, hlavně francouzských, německých a amerických, které přesně vědí, co s cenou osiva mohou dělat a co jim trh dovolí. Nepočítáme s tím, že bychom produkt prodávali sami, ale že najdeme relevantního partnera, se kterým ho uvedeme na globální trh.

Jak velké množství semen zvládáte nyní namořit?
Nyní stavíme první poloautomatizovanou pilotní linku pro větší množství. Tu spustíme během tohoto léta v naší výrobní hale v Seredi, což je asi 40 minut od Bratislavy směrem na Nitru. Bude to pro nás taková výstavní síň, kde chceme našim partnerům ukazovat, jak to děláme a co naše technologie dokáže.

Zároveň máme už přísliby od některých investičních fondů na dodatečnou finanční podporu ve výši dvou milionů eur (48,3 milionu Kč) na další testování naší technologie ve větším průmyslovém měřítku, z toho jen milion eur (24,1 milionu Kč) půjde na vybudování velké průmyslové linky. Nyní jsme schopni v naší laboratoři vyrobit maximálně 12 tun ročně. Na nové pilotní lince to bude šest tun denně.

Avšak musíme dokázat, že naše technologie bude schopna vyrábět v identické kvalitě až 20 tun za hodinu. A to bychom chtěli mít už koncem příštího roku prověřené.

Přemýšlíte i o prodeji firmy?
Chtěli bychom technologii udělat dostupnou celosvětově, a to bez spojení s někým velkým nepůjde. Ale spíše chceme jít cestou partnerství nebo prodeje licenčních práv, případně prodejem podílu někomu, kdo chce investovat skrze rizikový kapitál.

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Investice do sítí se odrazí na fakturách, pomoci by mohly peníze z EU

16. května 2024  14:35

Modernizace elektroenergetických soustav v Česku vyžaduje nové peníze. Podle analytiků by tyto...

Victoria’s Secret se vrací ke kořenům. Na molech opět zazáří její andílci

16. května 2024  11:52

Supermodelky s andělskými tvářemi, těly i křídly, oblečené ve spodním prádle zdobeném šperky....

Ekonomika Japonska klesla víc, než se očekávalo. Spotřebu brzdí vysoké ceny

16. května 2024  11:19

Japonská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o dvě procenta, což je...

VIDEO: Pracovník letiště vypadl z dveří letadla. Kolega mu ujel se schody

16. května 2024  10:54

Na letišti v indonéské Jakartě došlo před vzletem Airbusu A320 společnosti TransNusa k bizarní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...