Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

  5:00
Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit. Pohromadě totiž od příštího roku může být maximálně 30 hektarů řepky, pšenice nebo jiných plodin včetně zeleniny. Opatření ministerstvo obhajuje hlavně bojem proti erozi půdy, vyvolává však rozdílné reakce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Omezení se zatím týká lánů ohrožených erozí, které tvoří kolem šedesáti procent tuzemské zemědělské půdy. Od roku 2021 by se ale pravidlo mělo rozšířit na všechny pozemky.

V dosavadní politice ministerstva zemědělství je to poměrně odvážný krok. Radost dělá zejména menším sedlákům, ze židle naopak zvedá velké agrokomplexy obhospodařující vyšší stovky až tisíce hektarů.

Jak se zemědělci potýkají s erozí

Změna pravidel pro příští rok už je jistá a omezení monokultur na všech plochách od roku 2021 chystá ministerstvo zemědělství prosadit formou nařízení vlády, k čemuž je zapotřebí souhlas kabinetu.

„Pokud zemědělci přestanou pěstovat monokultury na rozsáhlých, ničím nepřerušovaných polích, zlepšíme i schopnost krajiny zadržovat vodu,“ vysvětlil záměr ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dopad to bude mít na poměrně velkou část zemědělců, především těch velkých. Nicméně pocítí to i některé rodinné farmy. Lány nad třicet hektarů má dnes 3 ­950 tuzemských podnikatelů v zemědělství, tedy přes 12 procent, vyplývá z registru půdy LPIS.

Konec širých lánů, změna v osévání polí od příštího roku změní krajinu

Udržovat velké pozemky je pro ně levnější a také snadnější z hlediska řízení pracovníků. Mít plodinu „pod nosem“ znamená méně přejezdů, méně nafty, a ­tudíž větší zisk.

Na druhou stranu z pravidelného monitorování stavu půdy Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) je evidentní, že větší pole jsou více vystavena rizikům vodní i větrné eroze.

V krajních případech odtéká cenná ornice ze zemědělské půdy i s hnojivy a pesticidy a znehodnocuje vodní toky či obecní pozemky tak, jak tomu bylo v Němčovicích na Rokycansku, které zaplavilo bahno z polí.

Co je velké pole?

Cíleným snížením eroze půdy resort opatření obhajuje. I když se části zemědělců nelíbí, už tiše našlapují podle ministerských not a­ zmenšují pole, protože jinak jim hrozí ztráta dotací.

„V každém případě nám to zvýší náklady na obdělávání. Přibude pojezdů po polích, otáček na souvratích, přejezdů mezi pozemky. Určitě to sníží výkonnost strojů, naroste spotřeba nafty. Můžeme spekulovat o tom, jestli vzroste i utužení půd,“ popsal dopad Jaroslav Vaňous, předseda Zemědělského družstva Sloupnice, které hospodaří na třech tisících hektarech, z ­nichž asi 40 procent patří mezi erozně ohrožené.

„Třicet hektarů není velký lán,“ uklidňuje ředitel družstva. Jinak to ale vypadá při pročítání údajů, které sesbíral VÚMOP. Z hlediska výměry jsou totiž nejvíce rizikům eroze vystavena pole o velikosti od 20 do 50 hektarů, byť přívalové deště občas splaví půdu i na menších polích, jichž se opatření nedotkne. Přes 37 procent případů půdy s­ erozními událostmi má rozlohu od 5 do 20 hektarů.

Také Asociace soukromých zemědělců, sdružující především menší rodinné farmy, by si dokázala představit ještě radikálnější zmenšení ploch s monokulturami.

„Plocha 30 hektarů je i tak podle nás hodně velká, zvláště pokud si uvědomíme, že průměrná velikost farem v ­EU činí 16 hektarů a tamní farmáři nepěstují jen jednu plodinu. Přesto krok ministerstva zemědělství oceňujeme,“ řekl předseda Jaroslav Šebek.

Kritických je 200 metrů svahu

Zda opatření zabrání erozi, se teprve ukáže. Problém totiž nespočívá jen ve velikosti osetých ploch, ale i záleží i na tom, jaká je nepřerušená délka svahu s monokulturou. Tu totiž opatření přímo neřeší.

„Samozřejmě jakákoliv diverzifikace plodin může být přínosem pro protierozní ochranu, avšak podmínky rozdělení souvislých ploch plodin jsou takové, že rozdělení může být klidně po spádnici – a­ v ­takovém případě je protierozní účinek nula,“ říká Jiří Kapička, expert na eroze z VÚMOP.

Pokud jde o nepřerušovanou délku svahů, nejproblematičtější jsou pole o délce 500 až 750 metrů, která loni tvořila čtvrtinu hlášených erozních případů. Skokově problémy s erozí narůstají u pozemků o­ délce 200 a více metrů, přičemž praxe ukazuje, že už tato délka je považována za kritickou. „V této kategorii razantně narůstá počet erozních událostí,“ říká Kapička.

Žlutých polí bude letos méně, pěstování řepky kritizují ekologové

Podle Josefa Soukupa z České zemědělské univerzity by se plochy s jedinou plodinou mohly omezit ještě více, nicméně pochybuje o­ tom, že v rovinatém terénu dělení bloků něco užitečného přinese. „Paušální stanovení 30 hektarů je nesmysl,“ říká, připouští však protierozní efekt zmenšení plochy na svažitých pozemcích.

Podle Soukupa opatření povede ke snížení produktivity práce a konkurenceschopnosti kvůli tomu, že velké stroje nebudou tak efektivní na malých pozemcích. Zemědělský svaz ČR dokonce mluví o tom, že by stát měl zvýšené náklady zemědělcům kompenzovat.

Z menší části nová povinnost zemědělce zlobí kvůli nárokům na práci a administrativu. Vyměřit pozemky přesně může znít banálně, ale podle expertů to není nic jednoduchého. „Většina zemědělců bude mít problém udělat to precizně a budou nuceni plochy vyměřovat spíše odhadem,“ říká Lukáš Musil, obchodní ředitel firmy Agdata, která se zabývá chytrým zemědělstvím. Dost problémů se podle něj objeví postupně, při výsevu a následné sklizni nebo hledání svozových tras.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Pandemie přiškrtila kongresovou turistiku, je slabší než než před deseti lety

17. června 2024

Plavky a nafukovací lehátko je stále mnohem častější obsah zavazadel než kravata a náhradní sako....

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...