Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

  10:17aktualizováno  10:17
Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30 hektarů. Ti to považují za zbytečnost, která jim přinese komplikace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V současné době si může každý zemědělec osázet své plochy jakoukoliv komoditou v libovolném rozsahu. Proto se často objevují monokulturní pole, což je patrné například u řepky. Ministerstvo zemědělství chce změnou pomoci půdě v boji s erozí i suchem.

„V případě větších pozemků bude nutné plochy monokultury oddělovat ochranným pásem, zatravněným nebo osetým pícninami, alespoň 22 metrů širokým. Další možností je na pozemku střídat několik plodin, každou na ploše nepřevyšující 30 hektarů,“ přiblížil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Změna se dotkne veškeré zemědělské půdy a zhruba tří tisíc zemědělců, kteří hospodaří na polích s celkovou výměrou přibližně milion hektarů.

Vláda by mohla nařízení schválit ještě do konce letošního roku, takže by začalo platit od roku 2020 na polích více ohrožených erozí a od roku 2021 plošně všude na orných plochách.

„Naším záměrem je zlepšovat stav zemědělské půdy, a tím i životního prostředí. Pokud zemědělci přestanou pěstovat monokultury na rozsáhlých, ničím nepřerušovaných polích, zlepšíme i schopnost krajiny zadržovat vodu,“ zmínil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Připomněl v této souvislosti poslední suché roky, kdy jsou problémy s nedostatkem spodní vody, jejíž hladina klesá.

Šéf družstva: Vyhláškami bylo všechno dané za socialismu

Záměr ani argumenty ministra se však nelíbí zemědělcům ve Zlínském kraji, kteří opatření považují za zbytečné a domnívají se, že jim pouze zkomplikuje hospodaření.

„Myslím si, že je to politické rozhodnutí, které nemá s protierozní ochranou nic společného. Ve většině případů to nic nevyřeší, pouze to ztíží zemědělcům obhospodařování a zvýší náklady,“ uvedl jednatel společnosti Lukrom plus Karel Čadek.

Tato společnost ještě s dalšími šesti firmami z holdingu Lukrom z Lípy orientujícími se na rostlinnou výrobu hospodaří na více než 15 tisíci hektarech půdy po celé Moravě. Podnik zatím ke zmenšování ploch nepřistupuje.

„Snažíme se zařadit další plodiny, zejména luskoviny. Maximálně využíváme setí meziplodin i nad rámec plnění greeningu (ozeleňování), také zkoušíme podsevy do hlavní plodiny,“ doplnil Čadek.

Plány ministerstva se nepozdávají ani vedení Agrodružstva Postoupky, které na Kroměřížsku hospodaří na 1 250 hektarech.

„Mělo by se nechat na uvážení zemědělce, jaké je optimum pro hospodaření v dané oblasti, a ne to administrativně nařizovat. To připomíná socialismus, kdy všechno bylo nařízené, všechno bylo dané vyhláškami,“ myslí si předseda agrodružstva Jan Hašek.

Třicet hektarů je nevyhovující parametr, říká zemědělec

„V některých místech pěstujeme více plodin na menších plochách. Je nesmysl striktně nařídit 30 hektarů, protože to v dané oblasti je nevyhovující parametr,“ dodal Hašek.

Zdá se však, že ministerstvo zemědělství na podobné výhrady slyšet nebude. „Velké výměry plodin omezují rozmanitost a prostupnost krajiny, narušují vodní režim, přispívají k riziku vodní a zejména větrné eroze pozemků,“ řekl Bílý.

Ochranné pásy navíc podle něho poslouží jako útočiště pro různé druhy hmyzu, ptactva i savců. Dle něj budou muset podmínku dodržovat všichni zemědělci, pokud budou chtít dosáhnout na dotace z Programu rozvoje venkova, například na přímé platby na plochu. Pravidla kontrol jsou stanovena předpisy Evropské komise.

„Ke kontrole pozemků se využívá řada metod, ať už terénní inspekce, letecké snímkování, nebo dálkový průzkum země,“ dodal Bílý.

Autor:
  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Hosta v hospodě zastřelil v obraně, zprostil soud obžaloby muže ze Zubří

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby jednapadesátiletého Milana Sobotku, který loni v říjnu vstoupil v hospodě v...

Při rallye zemřel divák, pozůstalým musí zaplatit provozovatel auta

Provozovatel závodního auta, které při nehodě na zlínské Barum Czech Rally v roce 2012 usmrtilo diváka, musí zaplatit...

Američané nechtějí potraviny balit do recyklátu, říká šéf kartonové firmy

V roce 2013 začala v Zádveřicích na Zlínsku vyrábět kartonové obaly na potraviny a letos na podzim otevírá pobočku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Ve Zlínském kraji přibývá gamblerů, na dluhy se jim tu skládají celé rodiny

Mezi gamblery přibývá těch, kteří hrají na internetu. Online hraní je snáze dostupné díky chytrým mobilům, kvůli tomu...

Čunek bude nejspíš hejtmanský post obhajovat, už má prvního soupeře

Ve Zlínském kraji jsou známá první jména lídrů stran pro krajské volby, které se konají příští rok na podzim. Pozici...

Budoucí ředitelé škol mohou studovat v Hradišti, zájem je vysoký

Fakulta veřejnosprávních a ekonomických studií patřící k Vysoké škole Jagiellońské získala novou akreditaci. V Uherském...

Premium

Někde jsme už za bodem zvratu, říká o boji s kůrovcem šéf zlínských lesů

Kůrovcová kalamita mění české lesy k nepoznání. Smrky lesníci vysazují méně a jako součásti směsí. Lesy tak budou...

Najdete na iDNES.cz