Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pivo nemá být levnější než voda, míní vláda. Vytáhne i proti kuřákům

  8:43
Konec kouření v restauracích, ale i na dětských hřištích a omezení lihovin ve stáncích s občerstvením. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje baterii zákazů, která má občany už od příštího roku chránit před návykovými látkami. Podle návrhu by také měla být voda v restauracích levnější než pivo.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami by se měl nejvíc dotknout výrobců cigaret a hospodských. Ministerstvo zdravotnictví (ČSSD) očekává, že nová regulace sníží spotřebu tabákových výrobků, ale také výběr spotřebních daní.

„Dopad na výběr spotřební daně způsobený omezením kouření v restauracích, v důsledku kterého je odhadováno pětiprocentní snížení spotřeby tabákových výrobků, by mohl znamenat výpadek příjmů státního rozpočtu o cca 2,1 miliardy korun,“ uvádí se v návrhu, ke kterému se nyní budou vyjadřovat i ostatní ministerstva.

Návrh zákazu kouření má podporu premiéra Bohuslava Sobotky. „Inspirativní může být v tomto ohledu právní úprava zemí jako Velká Británie, Irsko či Maďarsko, kde platí úplný zákaz kouření nejen v restauracích, barech a vnitřních prostorech veřejných míst, ale například i na vnitřních pracovištích,“ uvedl.

Prodej cigaret pod kontrolou

Návrh přichází také s omezením kouření ve školkách a školách, na dětských hřištích či na zastávkách. Obce by navíc měly získat pravomoc zakázat kouření i jinde.

Také sehnat cigarety by mělo být těžší, a to včetně elektronických cigaret. Už by se nesměly prodávat v jakýchkoliv obchodech – například s elektronikou či v drogeriích, ale jen tam, kde je prodej tabákových výrobků očekáván a kam chodí kontrolní orgány.

Automaty na cigarety by směly být pouze tam, kde na ně dohlédne obsluha provozovny, nebo tam, kam nemají vstup lidé mladší 18 let. Stejná pravidla by ve všech směrech platila pro elektronické cigarety jako pro tabákové výrobky.
Výrobci cigaret se zatím k návrhu nechtějí vyjadřovat. „V těchto dnech se s návrhem seznamujeme a porovnáváme ho s požadavky Směrnice o tabákových výrobcích,“ říká Kamil Provazník ze společnosti Imperial Tobacco, která vyrábí například cigarety značek Davidoff či Gauloises.

Voda levnější než pivo

Zákon zásadně zasáhne i podnikatele v pohostinství. Ti se nejvíc děsí toho, že by provozovatel provozovny, kde se prodávají alkoholické nápoje (prodejna potravin, restaurace, herna, stánek s občerstvením), ručil pod hrozbou pokuty za to, že v daném prostoru nepopíjejí osoby mladší 18 let anebo že tam v podroušeném stavu nepřijdou odjinud.

„To by v praxi znamenalo, že při vstupu by podezřelý návštěvník musel být dotázán na plnoletost, a pokud plnoletý nebude, podstoupit dechovou zkoušku nebo test na alkohol,“ říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Na bary a hospody by se vztahovala také cenová regulace. Alespoň jeden nápoj na jídelním lístku by musel být levnější než alkoholické nápoje - například voda levnější než pivo. Dnes je tomu často naopak.

O zákazu kouření si zástupce restauratérů myslí, že by měl rozhodnout trh – už dnes existují nekuřácké restaurace nebo provozovny s oddělenými prostory. „Jediný relevantní argument pro úplný zákaz kouření je personál, který je kouři nedobrovolně vystaven,“ poznamenává Stárek.

Rozlévané lihoviny už by se také neměly dát koupit u každého stánku s občerstvením jako dosud. Dotyčný stánkař bude muset splňovat stejné hygienické a technické podmínky jako hospodský.

Netýká se to ale stánků, kde se prodávají jen balené potraviny a lihoviny. „Co se týká příležitostného prodeje, tedy na kulturních akcích, tam lze lihoviny prodávat i ve stánku bez omezení tj. zda je to stánek s občerstvením či nikoliv, ale prodej podléhá oznamovací povinnosti,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Nový fond proti závislostem

Zákon také přichází s návrhem posílat část spotřebních daní z alkoholu, cigaret a hazardu do nového Státního fondu pro prevenci závislostí - např. 1 procento z těchto daní by znamenalo příjem fondu 660 milionů.

To se nelíbí ministerstvu financí. „Rozmělňování rozpočtového určení daní na další účely je krok nesprávným směrem také kvůli legislativně technické složitosti a někdy i obtížně předvídatelným důsledkům,“ říká mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Úplný zákaz kouření v restauracích ministerstvu nevadí – žádné finanční dopady totiž neočekává. „Podle mezinárodních zkušeností by se toto opatření nemělo projevit negativním dopadem do státního rozpočtu ani celkově do podnikatelského sektoru,“ uvedl mluvčí.

Předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se zákazem kouření v restauracích a omezením alkoholu na stáncích s občerstvením souhlasí: „Obecně tyto principy podporuji. Fond musím prostudovat,“ uvedl.

Dodržování zákona by mohly vedle České obchodní inspekce kontrolovat také Česká školní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, orgány celní a finanční správy.

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Rusko dál „luxuje“ cizí banky, kvůli sankcím přišly o majetek ty německé

18. května 2024  18:16

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím...

McDonald´s ve Spojených státech zlevňuje menu. Láká šetrné zákazníky

18. května 2024

McDonald’s má v plánu v amerických pobočkách nabízet menu za pět dolarů (115 Kč). Od kroku si firma...

Volný čas je dnes pro zaměstnance důležitější než peníze, říká manažerka

18. května 2024

Petra Čopová vedla vlastní advokátní kancelář, ale příčilo se jí čekat měsíce i roky na výsledek a...

Roční bonus jako osm mezd. Asijská aerolinka štědře odměnila zaměstnance

18. května 2024  14:58

Loni se stala nejlepším leteckým dopravcem světa, podle výkazu ročních zisků se jí enormně daří. A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...