Stovky nových pražských bytů zůstávají roky volné

  6:00aktualizováno  6:00
Desetina bytů z aktuální nabídky pražských novostaveb čeká na své první majitele déle než dva roky. Nové byty v hlavním městě tak mohou být paradoxně i více než pět let staré. Může za to hlavně předkrizový developerský boom.

V Praze jsou podle statistik stovky nových bytů, které na majitele čekají déle než dva roky. | foto:  František Vlček, MAFRA

Developerská krize v české metropoli se zdá být zažehnána. Prodeje nových bytů již dosahují čísel z roku 2007 a velké developerské skupiny se chlubí tím, že celé projekty s desítkami i stovkami bytů rozprodají ještě před dokončením. Tím pádem klesá i podíl dostavěných bytů v nabídce. Stále se ale počítají na stovky až tisíce.

Podle statistik společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality, které monitorují celý pražský trh, bylo ke konci roku v nabídce 6 750 bytů. Z toho 1 400 bylo již dostavěných a zkolaudovaných. Desetina z celkové nabídky - tedy 670 bytů - podle statistik čeká na prvního majitele už déle než dva roky po své kolaudaci. A významná část z nich ještě mnohem déle. 

Kde jsou v Praze roky neprodané byty

Jedná se totiž o pomníky nedávné ekonomické krize. Přesněji řečeno stavebního a realitního boomu těsně před ní. “Pozemky se tehdy vykupovaly a práce se platily za předkrizové a rázně vyšponované ceny z let 2006 až 2008. Když se potom tyto byty v letech 2010 až 2011 kolaudovaly, byly už ale ceny na trhu o třetinu níže,” vysvětluje realitní makléř se společnosti RE/MAX Alfa Jan Zachystal.

Právě tyto byty se tak chytily do pasti a nepomáhá jim příliš ani opětovný růst celého pražského trhu. A pouze dílčí pomocí pro ně je fakt, že po třech letech od kolaudace už nemusí z prodeje nového bytu odvádět DPH a ty tak teoreticky o deset procent zlevní.

“Osvobození od DPH je jedna věc, na druhou stranu jsou tu však nezanedbatelné výdaje, které za tu dobu developer s byty má. Byty nic negenerují, musí se však z nich splácet úvěr za projekt, platit poplatky spojené s provozem budovy, vytápění bytu a podobně,” říká Zachystal s tím, že z dlouhodobého hlediska to můžou být deseti až stotisícové položky.

Mezi „ležáky“ převažují větší byty

Podle statistiky struktura neprodaných bytů víceméně kopíruje celkovou nabídku, o něco více však obsahuje třípokojových a větších bytů. Není výjimkou, že takové byty již v nabídkách zlevnily o miliony korun a stále nejsou prodány.

Konkrétní projekty, ve kterých zbývá doprodat větší množství bytů, statistika pražských developerů nezmiňuje, lze je ovšem dohledat z jejich veřejně přístupných nabídek na internetu.

Odborníci pohybující se na pražském realitním a developerském trhu navíc upozorňují na to, že často nelze poznat přesný počet bytů, které nejsou prodané. Developeři totiž mohou zveřejňovat jen část nabídky a snažit se tak vzbudit dojem, že o jejich byty je větší zájem.

Projekty, ve kterých leží neprodané byty čtyři a více let najdete ve fotogalerii.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz