Deregulace zlevnila nájemní bydlení. Je nejdostupnější od revoluce

  4:00aktualizováno  4:00
Bydlení je stále dostupnější. Nízké sazby úroků hypoték zlevňují koupi bytů. A nedávná deregulace naproti očekáváním zlevnila nájmy. Podle odborníků jsou nyní tržní pronájmy vzhledem k rostoucím mzdám dostupnější než kdy jindy.
Nájemné je dostupnější. Ilustrační foto.

Nájemné je dostupnější. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Když si mladý pár před čtyřmi lety sháněl ve středních Čechách bydlení, musel si na měsíční nájem připravit o několik stokorun více než nyní. Jak vyplývá z přehledu realizovaných pronájmů realitní společnosti Re/max, pronajímal se tehdy v nejlidnatějším českém kraji jednopokojový byt průměrně o 313 korun dráž než v loňském roce. U třípokojového bytu byl tehdy měsíční nájem vyšší dokonce o 621 korun.

A navíc – průměrné mzdy rostly. Konkrétně ve Středočeském kraji se průměrná mzda od roku 2011 zvýšila o 1 344 korun na loňských 25 546 korun. Na nájem tak putuje o několik procentních bodů nižší část mzdy než před čtyřmi roky.

Přehled výše nájmů v Česku

Žebříček nejdražších nájmů

„Tržní nájemné je nyní dostupnější než kdy dříve,“ komentuje současný stav Martin Lux, socioekonom Akademie věd, zabývající se bydlením. Ačkoli ceny nájmů ne všude klesaly tak výrazně jako ve zmíněných středních Čechách (někde i mírně stouply), ve všech krajích včetně Prahy v uplynulých pěti letech platilo, že mzdy rostly výrazně rychleji než nájmy.

Ale konkrétní ceny v jednotlivých městech mají někdy obrovský rozptyl: například v Karlových Varech seženete byt 3+kk za osm tisíc korun měsíčně – ale také za 53 tisíc. Regionální redaktoři MF DNES je zjišťovali na základě dostupné nabídky a konzultací s místními realitními makléři a odborníky.

I když se mnoho lidí bálo opaku, pomohla zlevňování nájmů i deregulace. Podle Luxe bylo mezi lety 2009 a 2010 ve větších městech včetně Prahy nájemné dokonce výhodnější než koupě stejného bytu. „Nyní to neplatí, protože se snížily ceny bytů i úrokové sazby hypoték. Nájemné se přizpůsobuje změnám pomaleji,“ doplňuje Lux.

Drahé ostrůvky: Praha, Brno a hory

TIP: Hledáte byt?

Vybírejte v jedné z největších databází bytů k prodeji či pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Přesto dnes přibližně pětina obyvatel bydlí v nájmu, který je stále klíčový například pro mladé rodiny. Jednotlivé regiony se mezi sebou výrazně liší jak v ceně, tak i v šíři nabídky. Ostrůvky s vyšším nájemným a zároveň i vyššími cenami bytů jsou v Česku Praha, Brno a malé horské lokality, většinou v bezprostřední blízkosti sjezdovek.

„To táhnou vysokopříjmové skupiny, jak přímo z Prahy, tak i odjinud. V Brně zase trhu s pronájmy pomáhá velké množství studentů,“ vysvětluje generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Graficky znázorňuje tento fakt dobře mapa realizovaných nájmů a prodejů právě od Borůvkovy asociace.

Zejména menší města však mají problém – trh s byty tam prakticky neexistuje. I v některých městech okolo dvaceti tisíc obyvatel, jako jsou třeba Klatovy nebo Hodonín, se redaktorům MF DNES jen těžko dařilo najít na trhu víc nabídek. „Když někde je práce a příjmy, tak funguje všechno další včetně toho, že developeři tam staví. Ty byty se potom prodávají nebo pronajímají a rozhýbají celkový trh,“ vysvětluje generální sekretář Asociace realitních kanceláří (ARK) Jan Borůvka.

Vývoj cen nájmů podle krajů
Kraj1+kk (2011)1+kk (2014)3+kk (2011)3+kk (2014)
Praha7 409 7 30913 554 13 912
Středočeský5 626 5 3138 850 8 129
Jihočeský5 061 5 1257 181 7 575
Plzeňský5 245 5 271 8 333 8 005
Karlovarský3 800 N/AN/A 7 450
Ústecký4 0974 5877 009 7 145
Liberecký5 5675 1466 750 6 753
Královéhradecký5 326 5 7037 333 7 644
Pardubický5 072 5 0757 726 8 044
Vysočina5 0105 1277 753 7 562
Jihomoravský6 5955 5919 618 10 115
Olomoucký5 1734 9898 296 8 207
Moravskoslezský5 058 5 0578 613 7 840
Zlínský5 7945 4418 171 8 482
Zdroj: Realizované ceny realitní kanceláře Re/max

Loni se přitom prodalo rekordně mnoho nových bytů, ale téměř výhradně v Praze. Dle statistik společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality, které sledují celý pražský trh, se loni prodalo 5 950 bytů. To je o pět set bytů více než v posledním předkrizovém roce 2007.

Navíc šéf velkého pražského developera Ekospol Evžen Korec předpovídá, že letos developeři v Praze prodají ještě o deset procent nových bytů více. Zrovna včera jiný z velkých hráčů, společnost Central Group, oznámil zařazení dalších čtyř projektů do nabídky, a až na jednu výjimku pražských.

Do regionů se developeři zkrátka nehrnou. „Pro nás je jediný rozdíl cena pozemku, která oproti Praze zlevní hotový byt maximálně o pár tisíc korun na metr. To ale neodpovídá kupní síle v regionech, kde se tak projekt o stovkách bytů nevyprodá,“ vysvětluje Korec.

A tak zatímco v Praze a okolo ní se trh pravidelně okysličuje novostavbami, v menších městech a regionech se až na výjimky dokola „protáčí“ stále stejný bytový fond. „Často to jsou byty, které dnes už neodpovídají představám potenciálních nájemníků, ale na druhou stranu bývají naceněny vysoko, protože jsou vzácné,“ vysvětluje Borůvka z ARK.

Na druhou stranu i v regionech se najdou luxusnější byty, které výrazně vybočují z nabídkového průměru. Příkladem může být stometrový byt v Liberci u lesa s výhledem na Ještěd, který jeho majitel plánuje pronajmout manažerům. Tomu odpovídá i cena samotného nájmu dvacet tisíc.

Na menších městech nájemné bydlení oblíbené není

Podobně i v nedaleké České Lípě se 85metrový byt s bazénem a parkovacím stáním pronajímá za několikanásobek běžné ceny třípokojového bytu. Zejména v menších městech však velmi často dochází k rozdílům reálných cen, za které si nájemníci opravdu byty pronajímají, a těch nabídkových, které majitelé bytů inzerují. Aktivní inzeráty jsou například ve městech, jako je třeba Sokolov, i o desítky procent dražší než cena uzavřených nájmů zaznamenaných členy asociace realitek.

Podle socioekonoma Martina Luxe je na venkově a v menších městech malá nejen nabídka bydlení, ale i poptávka. „Prakticky všichni chtějí bydlet ve svém, potřebným vypomůže obec svými byty, mladým vypomáhají rodiče a prarodiče na pořízení bytu, a nájemní bydlení je tak trochu jen krizové bydlení, například po rozpadu rodiny, nebo když rodina nefunguje,“ vysvětluje Lux s tím, že nabídka také často funguje neformálně, kdy se byty propůjčují přes sítě známých a příbuzných.

Autoři:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Najdete na iDNES.cz