Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

I bezemisní ekonomika počítá s plynem, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský

  11:07
Plynaři zažívají dobré období, a to i navzdory ambiciózním klimatickým cílům, které si Západ klade. Podle Martina Pacovského z Pražské plynárenské a. s. je potenciálně dražší plyn cena za to, že budeme dýchat čistší vzduch. „Budoucnost zemního plynu není vůbec špatná, jeho spotřeba v následujících deseti letech poroste,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz

Ředitel Pražské plynárenské Martin Pacovský. | foto: Pražská plynárenská, a.s.

Dva měsíce stojíte v čele jedné z největší energetických firem v Česku. Jaké máte s Pražskou plynárenskou plány?
Chci z tradiční energetické firmy udělat něco jako štiku v rybníce a více se zaměřit na nové technologie a zelená řešení. Zkrátka abychom nebyli jenom tradiční dodavatel plynu a elektřiny. Pražskou plynárenskou vidím jako partnera pro celkové energetické řešení domácností, a to včetně fotovoltaik a tepelných čerpadel. PP by měla být víc brána jako dodavatel tepla. Naše dceřiná společnost Prometheus, která dodává kotle pro domácnosti, ale i bytové domy, má nyní 10 000 zákazníků. Do budoucna by mohla být i dodavatelem dalších moderních technologií.

Martin Pacovský (48)

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, titul MBA získal na Rochester Institute of Technology
  • Od ledna 2021 je předsedou představenstva Pražské plynárenské. Není to jeho první angažmá v energetické firmě, dlouhá léta pracoval pro společnost ČEZ.
  • Jako risk manager pracoval pro VC fond Inven Capital se zaměřením na čisté technologie.
  • Spoluvlastní také dva malé pivovary v Jarošově a ve Znojmě.

Před několika lety se řešilo téma městského energetického holdingu, který by pod jednu střechu svedl městské firmy působící v energetice. V jaké fázi jsou tyto úvahy?
To je spíš otázka na město. Praha bude ale jednoznačně muset řešit vytápění. V éře nízkoemisní energetiky se určitě bude mluvit o tom, jak a z jakých zdrojů zajistit teplo pro pražské domácnosti. 

V rámci této diskuse se téma pražského energetického holdingu asi znovu otevře. Nicméně já hovořím za plynárnu. Naším cílem není řešit zásobování tepla celé Prahy, ale u menších projektů bychom měli být.

Máte konkrétní představu?
Třeba loni jsme s městkou částí Kbely realizovali projekt na společné komplexní provozování tepelného hospodářství. Myslím, že tohle bychom mohli dělat i s jinými městskými částmi.

Hrály by v takových projektech roli vaše dceřiné společnosti? Třeba zmíněný Prometheus?
Jsme na začátku. Nejdříve chceme obejít další městské části a domluvit se na podobném konceptu. Totéž lze dělat i s městskými firmami. Chceme se nimi bavit o tom, jak by PP, případně Prometheus, mohly být partnerem pro teplo.

Co stlačený zemní plyn? Jednu dobu se mu předpovídal obrovský rozmach, ale poslední dobou o něm už tak slyšet není. Jaké plány máte s CNG?
Myslím si, že má stále své místo. CNG historicky začalo v osobní autech, dneska jdou automobilky spíše směrem elektromobility. Na druhé straně spotřeba CNG loni stoupla proto, že ho hojně využívají například rozvážkové služby. V segmentu dodávek nebo rozvážek po městě je to ekonomicky nejlepší řešení a ještě třeba 10 let tady bude.

Plynaře ale špatné roky nečekají. Očekává se, že spotřeba plynu vzroste, i navzdory ambiciózním klimatickým plánům EU. Ty si do vývěsního štítu dává i Praha. Kde se mezi těmito dvěma trendy vidí Pražská plynárenská?
Budoucnost zemního plynu není vůbec špatná, jeho spotřeba v následujících deseti letech poroste. Právě plyn bude hrát důležitou roli v přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. V Česku je největší diskuze o vytápění. V Praze funguje buď centrální zásobování teplem, nebo máte doma plynový kotel nebo topidla. My očekáváme, že se do zemního plynu bude přimíchávat vodík, a tím se bude zvyšovat poměr zeleně vyrobeného vodíku v plynové soustavě. Dlouhodobě ale i bezemisní ekonomika počítá s podílem zemního plynu.

Budete na přimíchávání vodíku připraveni?
Ano. Běží projekt Českého plynárenského svazu, který řeší technickou část přidávání vodíku. Vodíkové molekuly jsou menší než standardní plynové. V zásadě je potřeba vyřešit těsnost potrubí a další technické aspekty. Nicméně do 2 procent podílu to není žádný problém.

A kde vodík vezmete? Německo má offshorové elektrárny, které ho vyrobí, ale Česká kotlina tuto možnost postrádá.
Je to obtížné. Abychom mluvili o zeleném vodíku, měl by být vyroben z obnovitelných zdrojů. Jednou z variant je ho dovážet. PP by mohla mít kompetenci vodík kupovat a prodávat. Možná ho i dodávat dopravnímu podniku. Tam by mohla být naše role.

Není to až přehnaně ambiciózní?
S dopravním podnikem připravujeme pilotní projekt v našem areálu v Michli, kde chceme mít fotovoltaické panely, trigenerační jednotku, vodíkový elektrolyzér a plnicí stanici na vodík.

Bartuška: Rusko nás nemůže vydírat, energeticky jsme dnes nezávislejší

Zní to hezky, ale jak se přechod na bezemisní energetiku projeví u spotřebitelů? Nezdraží pak lidem markantně energie?
To je otázka, jaká je cena za to, že budeme dýchat čistší vzduch. Jisté je, že dlouhodobě poroste podíl elektrické energie. Změní se mix v podílu energií. 

Pokud se budou víc podporovat elektromobily a vy si vůz budete dobíjet doma, logicky vzroste i vaše osobní spotřeba. U plynu je to otázka podílu vytápění, izolací a konečné ceny zmíněného vodíku. Už teď činí přibližně 30 procent ceny na faktuře regulovaný poplatek za distribuci. I když porostou ceny energií, nebude to tak viditelné. Větší vliv budou mít regulace nebo ceny povolenek.

Pražská plynárenská je 100procentně vlastněná městem. Byť jste velká energetická firma, odpovídáte politikům. Jaké vám akcionář dal zadání?
Probíhá diskuze o tom, jak má městský klimaplán vypadat. My v něm hrajeme důležitou roli třeba ve vytápění. Na začátku rozhovoru zmíněný Prometheus bude instalovat fotovoltaiky. Zadání je, abychom byli aktivní účastníci v instalaci ambicióznějšího klimaplánu. Na druhé straně všichni ví, že zemní plyn bude nepostradatelný ještě dlouhou dobu.

V městské kase je díra po koronaviru. Dokážu si představit, že se ji zastupitelé mohou pokusit zalepit ze zisků PP. To by může narušit vaše investiční plány. Jste připraveni městu vyplatit vyšší dividendu?
My do pražské pokladny ročně posíláme 500 až 600 milionů korun. Na druhé straně jsme z hlediska naší dceřiné společnosti PPD i regulovaný subjekt, takže máme nějaká omezení, jak velkou dividendu můžeme odvádět. Regulátor dohlíží to, abychom byli schopni plnit investiční plán. Do rozvoje distribuční soustavy máme investovat zhruba 800 milionů ročně. Samozřejmě že nějaký prostor pro diskuzi je.

Jaké máte vůbec za loňský rok výsledky?
Výsledky budeme teprve zveřejňovat, ale měli jsme celkem dobrý rok. Většina lidí byla doma na home office a topila. Na druhé straně jsme pocítili masivní výpadek u hotelnictví, gastronomie apod. V celkové bilanci pro nás ale nebyl covidový rok drastický.

Máte poměrně velké zkušenosti ze zahraničí, kde jste pracoval pro energetickou skupinu ČEZ. Můžete srovnat, jak se k implementaci nízkoemisní energetiky staví třeba na Západě a u nás?
V Česku pořád přetrvává pocit, že zelená energie je drahá věc. Je důležité opakovat, že výroba elektřiny z fotovoltaiky je dnes jedna z nejlevnějších. V Německu nebo ve Francii se navíc podpora ochrany klimatu bere jako součást společenské odpovědnosti a jako běžná věc.

  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Rozpočet na příští rok objímá velká nejistota. Selhává příjmová strana

Návrh státního rozpočtu významně počítá s příjmy z daně z mimořádných zisků, u nichž není jasný jejich objem. Nejistá...

Nedostatek plynu kvůli poškození Nord Streamu nehrozí, shodují se analytici

Nedostatek plynu po pondělní podmořských explozích plynovodu Nord Stream nehrozí. Shodují se na tom analytici, podle...

Doba nepřeje investicím, zhodnocení mohou přinést reality, míní analytici

Vysoká inflace nyní nepřeje investicím, přesto některé dlouhodobého charakteru typu realitou mohou do budoucna přinést...

V kavárně Obecní dům hosty obsluhují roboti, mají hlavně zrychlit provoz

Roboti se již stali nedílnou součástí některých gastro provozoven. Majitelé kaváren a restaurací si od toho slibují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...