Za chybu v ceně autopůjček ČOI trestá i Home Credit. Pokutou 3,5 milionu

  8:00aktualizováno  8:00
Po splátkové firmě Essox potrestala Česká obchodní inspekce za chybu v ceně půjčky na ojeté auto i společnost Home Credit. Uložila jí pokutu 3,5 milionu korun. Trest však zatím není pravomocný, protože úvěrová firma se odvolala.

Kauza sporných cen půjček sjednávaných v autobazarech má pokračování. Druhá úvěrová firma dostala vysokou pokutu od ČOI. Ilustrační foto | foto: AAA Auto

„ČOI nám po plošné kontrole uložila pokutu ve výši 3,5 milionu korun za údajné chyby ve výpočtu RPSN u úvěrů na ojeté automobily. Proti této pokutě jsme již podali odpor. Tím se pokuta a rozhodnutí fakticky ruší a začíná správní řízení,“ sdělila mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenu.

Česká obchodní inspekce ústy svého mluvčího Jiřího Fröhlicha pokutu nevyvrátila ani nepotvrdila s tím, že neposkytuje informace o neuzavřených správních řízeních.

Firma se zaštiťuje odbornými posudky a tím, že zákon o spotřebitelském úvěru je podle ní nejednoznačný. „Pokud nedojde ke změně názoru ČOI v probíhajícím správním řízení, bude muset o správné interpretaci rozhodnout až soud. Dále bude bezesporu potřeba zpřesnění legislativy,“ míní Bienvenu.

Úvěráři se hájí mimo jiné i tím, že ačkoli tento způsob výpočtu používali od roku 2011, ČOI jim ho vytkla až v roce 2013 (rozhovor s ředitelem inspekce k tématu najdete zde).

V případu jde o ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů), který udává celkové náklady na půjčku. Za chyby v RPSN už loni na jaře dostala dvoumilionovou sankci firma Essox. Údajně kvůli pochybení svých pracovníků se však nestihla odvolat a pokutu tak musela zaplatit. ČOI stále kontroluje také společnost GE Money Auto, která používala stejný výpočet ceny půjčky jako Essox a Home Credit. Celkem by to mohlo být okolo padesáti tisíc úvěrových smluv se spornou RPSN, díky které půjčky vypadaly až o polovinu levnější, než ve skutečnosti byly. 

Kolik můžete dostat zpět za chybu v RPSN

Půjčka na 205 tisíc, smlouva uzavřená 1. 1. 2012. Úvěr je na 5 let, poplatek za jeho poskytnutí dosáhl 40 tisíc korun. Za období od první splátky do konce letošního března spotřebitel na úrocích zaplatil přes 43 tisíc. Když se půjčka přeúročí diskontní sazbou ve výši 0,25 %, činí celkový úrok za tuto dobu 905 Kč. Firma má tedy vrátit přes 42 tisíc plus poplatek.

Příklad spočítala iniciativa Úrokzpět.cz.

Za možné pochybení firmám hrozí nejen pokuty od státních institucí, ale zejména odškodnění spotřebitelů ve výši až šesti miliard korun. Za chybu v RPSN totiž zákon ukládá jasnou sankci: Věřitel musí vrátit všechny poplatky, které v některých případech těchto úvěrů na auta dosahovaly řádově desítek tisíc, někdy dokonce víc. A navíc půjčku přeúročit diskontní sazbou České národní banky platnou v době uzavření smlouvy. To fakticky znamená, že z částky úroků šplhajících i do desítek tisíc korun by se staly řádově stokoruny. 

I kdyby Home Credit prohrál a ČOI pokutu v odvolacím řízení potvrdila, pro spotřebitele to automaticky výhru neznamená. Museli by se svého nároku na vrácení poplatků a většiny úroků domáhat sami, a to u finančního arbitra či soudu.

Na kauzu loni v dubnu upozornila MF DNES. Od té doby případ řeší také finanční arbitr, na kterého se obrátily desítky lidí s podezřením, že mají cenu půjčky špatně. Zatím ale žádné rozhodnutí nevydal, protože stále vyhodnocuje argumenty, které mu úvěrové firmy předložily.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Uvnitř reaktoru. Podívali jsme se do srdce Temelína během výměny paliva

Reaktor po výměně části paliva.

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejhlídanějším objektům v zemi. A přímo do jejího srdce, k reaktoru, nemůže každý....

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Najdete na iDNES.cz