EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

  6:00aktualizováno  6:00
Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti potravin se ocitl insekticid chlorpyrifos. Toxická látka, aplikovaná na jablka, obilí i zeleninu, může ohrozit vývoj mozku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zatímco herbicid glyfosát, reprezentovaný přípravkem roundup, na sebe strhl pozornost jako potenciální karcinogen, chlorpyrifos je méně známá látka. Její plošný zákaz v EU však hrozí dřív, už v příštím roce.

„Chlorpyrifos je symbol toxických látek, které se aplikují. Čas od času ho najdeme v potravinách, jablkách, cereáliích a tak podobně,“ řekla iDNES.cz Jana Hajšlová, profesorka z Vysoké školy chemicko-technologické. Dlouhodobá expozice podle ní může vést k řadě poruch, souvisejících s rozvojem intelektu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal v srpnu doporučení neprodloužit povolení k užívání chlorpyrifosu, které končí v lednu 2020. Rozhodující slovo však bude mít Evropská komise, která zatím sdělila, že k okamžitému zákazu se nechystá.

Úřad vyjádřil obavy v souvislosti s možnými genotoxickými a neurologickými účinky během vývoje člověka. Opírá se i o poznatky epidemiologů, podle nichž může být látka nebezpečná pro děti. „Pro tuto látku nelze stanovit bezpečnou úroveň expozice ani referenční hodnotu,“ uvedl úřad. Znamenalo by to nulovou toleranci.

„Je to neurotoxická látka, která je zrovna na indexu. Když jsou exponovány maminky, látka retarduje rozvoj inteligence dítěte a ohrožuje plod,“ dodala Hajšlová. Podle ní se strukturou tato látka podobá bojovým látkám, používaným například v Sýrii, ale molekula není tak akutně toxická a lze ji používat v zemědělství.

Podle ní nejspíš na základě doporučení EFSA k zákazu dojde, ačkoliv Evropská komise vždy zohledňuje i ekonomické dopady takového kroku.

Nejčastěji se stříkají jablka

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce hlídá, aby hladina této látky u potravin nepřekročila 0,1 miligramů na kilogram u ovoce a zeleniny a 0,1 miligramů u čaje.

Podle inspekce došlo k překročení stanovené hladiny od roku 2016 v celkem osmnácti případech. Z nálezů je také vidět, že zemědělci nejčastěji stříkají jablka. V polovině případů byl limit překročen právě u tohoto ovoce, ať už to byla odrůda Gala, Šampión nebo Prince. Zbytky postřiků byly i na kapustě, máku, hroznech, zelí a v černém čaji. V sedmi případech šlo o dovozy z Polska, přičemž se jednalo o šest záchytů jablek a jeden kapusty. Ve čtyřech případech šlo o českou produkci kapusty, jablek a zelí.

S nulovou tolerancí by potenciálně nebezpečných potravin bylo pochopitelně mnohem víc. Testy v evropských zemích z roku 2016, prováděné úřadem EFSA, prokázaly přítomnost látek chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl v 5,5 procentech vzorků z celkem 76 200. A u 847 z nich se vyskytovaly v nadlimitních hodnotách.

Kdyby došlo k zákazu, nešlo by o první podobný případ. Například loni už Evropská unie zakázala neonikotinoidy, jeden z globálně nejrozšířenějších insekticidů na světě. Regulace přišla i kvůli hromadným úhynům včel.

Nejpoužívanější insekticid

Debata o rizikách látky chlorpyrifos se vede už delší dobu. Některé země EU už ji v minulosti zakázaly nebo vůbec nepovolily. Patří k nim Dánsko, Finsko, Německo, Irsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Švédsko.

V Česku se používat může. Přípravky s účinnou látkou zde distribuuje například firma Dow AgroSciences, spadající pod společnost Corteva Agriscience, jednoho z největších globálních hráčů ve výrobě zemědělské chemie.

„Používání látky je velmi časté, je to nejprodávanější insekticid v Česku,“ říká jednatel firmy Dow AgroSciences Petr Portych. Podle něj má široké využití od obilniny, řepky až po některé druhy zeleniny. „Na zákaz samozřejmě máme svůj komerční pohled, ale ten není tak důležitý jako pohled objektivní a vědecký,“ dodal.

Podle Portycha se o zákazu debatuje už zhruba dvacet let a v posledních deseti letech prodeje přípravku naopak rostou. „Neexistuje chemická látka, u které by EU jásala, že je vynikající. Je to takzvaně menší zlo. Chceme potraviny, a tak musíme chemii používat,“ řekl.

Horší než roundup

Horkým tématem je zákaz tohoto insekticidu také v USA. Americká vládní agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) je pod velkým tlakem ekologů, vědců a části zemědělců na to, aby stopla používání látky a čelí dokonce žalobě. EPA však zatím odmítla vydat zákaz s vysvětlením, že vliv látky na zdraví člověka je zatím z pohledu vědy neuzavřenou věcí.

Kalifornští úředníci pro ochranu životního prostředí však v polovině srpna rozeslali žadatelům o registraci nových produktů s obsahem této látky oznámení, že se proces registrace bude zrušen kvůli obavám z ohrožení veřejného zdraví široce užívanou látkou. Nutno dodat, že spor o zákaz chlorpyrifosu se v USA táhne už více než deset let.

Thomas Backhaus, profesor ekotoxikologie a ekologie na Univerzitě ve švédském Göteborgu, si myslí, že chlorpyrifos dlouho a neoprávněně unikal pozornosti. „Když mluvíme o herbicidech jako je glyfosát, které hubí plevel, lidé se s nimi dokáží vyrovnat, protože nemáme chlorofyl a nebudeme přímo zasaženi. Pokud se bavíme o insekticidech, je tu problém, protože ovlivňují všechna zvířata ve vývinu včetně lidí,“ řekl. Podle Hajšlové není srovnání s glyfosáty na místě, protože každá látka má zcela jiné účinky.

Zákaz glyfosátu

Také herbicid glyfosát, zastoupený v přípravku roundup, je ostře sledován kvůli potenciálním rizikům. V USA se vedou spory o to, zda vyvolal rakovinu. Soudy začaly rozhodovat v neprospěch firmy Bayer, která herbicid vyrábí a jde o obrovské peníze, protože firma čelí tisícům žalob. Názory různých institucí, zda je látka rakovinotvorná, se však liší.

V Evropské unii by měl glyfosát být zakázán od roku 2022. Některé země však látku s předstihem zakázaly. Česká republika nejdříve dala najevo, že se k nim přidá, pak nicméně trochu couvla. Tento herbicid se v Česku nesmí používat pro předsklizňovou úpravu u plodin pro potravinářské účely.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz