Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

  6:00
Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti potravin se ocitl insekticid chlorpyrifos. Toxická látka, aplikovaná na jablka, obilí i zeleninu, může ohrozit vývoj mozku.

Ilustrační snímek. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zatímco herbicid glyfosát, reprezentovaný přípravkem roundup, na sebe strhl pozornost jako potenciální karcinogen, chlorpyrifos je méně známá látka. Její plošný zákaz v EU však hrozí dřív, už v příštím roce.

„Chlorpyrifos je symbol toxických látek, které se aplikují. Čas od času ho najdeme v potravinách, jablkách, cereáliích a tak podobně,“ řekla iDNES.cz Jana Hajšlová, profesorka z Vysoké školy chemicko-technologické. Dlouhodobá expozice podle ní může vést k řadě poruch, souvisejících s rozvojem intelektu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal v srpnu doporučení neprodloužit povolení k užívání chlorpyrifosu, které končí v lednu 2020. Rozhodující slovo však bude mít Evropská komise, která zatím sdělila, že k okamžitému zákazu se nechystá.

Úřad vyjádřil obavy v souvislosti s možnými genotoxickými a neurologickými účinky během vývoje člověka. Opírá se i o poznatky epidemiologů, podle nichž může být látka nebezpečná pro děti. „Pro tuto látku nelze stanovit bezpečnou úroveň expozice ani referenční hodnotu,“ uvedl úřad. Znamenalo by to nulovou toleranci.

„Je to neurotoxická látka, která je zrovna na indexu. Když jsou exponovány maminky, látka retarduje rozvoj inteligence dítěte a ohrožuje plod,“ dodala Hajšlová. Podle ní se strukturou tato látka podobá bojovým látkám, používaným například v Sýrii, ale molekula není tak akutně toxická a lze ji používat v zemědělství.

Podle ní nejspíš na základě doporučení EFSA k zákazu dojde, ačkoliv Evropská komise vždy zohledňuje i ekonomické dopady takového kroku.

Nejčastěji se stříkají jablka

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce hlídá, aby hladina této látky u potravin nepřekročila 0,1 miligramů na kilogram u ovoce a zeleniny a 0,1 miligramů u čaje.

Podle inspekce došlo k překročení stanovené hladiny od roku 2016 v celkem osmnácti případech. Z nálezů je také vidět, že zemědělci nejčastěji stříkají jablka. V polovině případů byl limit překročen právě u tohoto ovoce, ať už to byla odrůda Gala, Šampión nebo Prince. Zbytky postřiků byly i na kapustě, máku, hroznech, zelí a v černém čaji. V sedmi případech šlo o dovozy z Polska, přičemž se jednalo o šest záchytů jablek a jeden kapusty. Ve čtyřech případech šlo o českou produkci kapusty, jablek a zelí.

S nulovou tolerancí by potenciálně nebezpečných potravin bylo pochopitelně mnohem víc. Testy v evropských zemích z roku 2016, prováděné úřadem EFSA, prokázaly přítomnost látek chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl v 5,5 procentech vzorků z celkem 76 200. A u 847 z nich se vyskytovaly v nadlimitních hodnotách.

Kdyby došlo k zákazu, nešlo by o první podobný případ. Například loni už Evropská unie zakázala neonikotinoidy, jeden z globálně nejrozšířenějších insekticidů na světě. Regulace přišla i kvůli hromadným úhynům včel.

Nejpoužívanější insekticid

Debata o rizikách látky chlorpyrifos se vede už delší dobu. Některé země EU už ji v minulosti zakázaly nebo vůbec nepovolily. Patří k nim Dánsko, Finsko, Německo, Irsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Švédsko.

V Česku se používat může. Přípravky s účinnou látkou zde distribuuje například firma Dow AgroSciences, spadající pod společnost Corteva Agriscience, jednoho z největších globálních hráčů ve výrobě zemědělské chemie.

„Používání látky je velmi časté, je to nejprodávanější insekticid v Česku,“ říká jednatel firmy Dow AgroSciences Petr Portych. Podle něj má široké využití od obilniny, řepky až po některé druhy zeleniny. „Na zákaz samozřejmě máme svůj komerční pohled, ale ten není tak důležitý jako pohled objektivní a vědecký,“ dodal.

Podle Portycha se o zákazu debatuje už zhruba dvacet let a v posledních deseti letech prodeje přípravku naopak rostou. „Neexistuje chemická látka, u které by EU jásala, že je vynikající. Je to takzvaně menší zlo. Chceme potraviny, a tak musíme chemii používat,“ řekl.

Horší než roundup

Horkým tématem je zákaz tohoto insekticidu také v USA. Americká vládní agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) je pod velkým tlakem ekologů, vědců a části zemědělců na to, aby stopla používání látky a čelí dokonce žalobě. EPA však zatím odmítla vydat zákaz s vysvětlením, že vliv látky na zdraví člověka je zatím z pohledu vědy neuzavřenou věcí.

Kalifornští úředníci pro ochranu životního prostředí však v polovině srpna rozeslali žadatelům o registraci nových produktů s obsahem této látky oznámení, že se proces registrace bude zrušen kvůli obavám z ohrožení veřejného zdraví široce užívanou látkou. Nutno dodat, že spor o zákaz chlorpyrifosu se v USA táhne už více než deset let.

Thomas Backhaus, profesor ekotoxikologie a ekologie na Univerzitě ve švédském Göteborgu, si myslí, že chlorpyrifos dlouho a neoprávněně unikal pozornosti. „Když mluvíme o herbicidech jako je glyfosát, které hubí plevel, lidé se s nimi dokáží vyrovnat, protože nemáme chlorofyl a nebudeme přímo zasaženi. Pokud se bavíme o insekticidech, je tu problém, protože ovlivňují všechna zvířata ve vývinu včetně lidí,“ řekl. Podle Hajšlové není srovnání s glyfosáty na místě, protože každá látka má zcela jiné účinky.

Zákaz glyfosátu

Také herbicid glyfosát, zastoupený v přípravku roundup, je ostře sledován kvůli potenciálním rizikům. V USA se vedou spory o to, zda vyvolal rakovinu. Soudy začaly rozhodovat v neprospěch firmy Bayer, která herbicid vyrábí a jde o obrovské peníze, protože firma čelí tisícům žalob. Názory různých institucí, zda je látka rakovinotvorná, se však liší.

V Evropské unii by měl glyfosát být zakázán od roku 2022. Některé země však látku s předstihem zakázaly. Česká republika nejdříve dala najevo, že se k nim přidá, pak nicméně trochu couvla. Tento herbicid se v Česku nesmí používat pro předsklizňovou úpravu u plodin pro potravinářské účely.

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

Nahradit cihlu fošnou. Stavaři hledají cestu, jak stavět vyšší dřevostavby

23. května 2024

Premium V cizině je běžné, u nás stále ještě mimo hlavní stavební proud. Dřevo jako stavební materiál...

Ruský plyn nepoznáme. Je to mišmaš molekul, říká šéf Pražské plynárenské

23. května 2024

Konec plynu v Čechách nehrozí, alespoň ne v brzké době. Cena této komodity se ustálila, navíc se...

Bruselizace města neklapla. Unie se zbavuje desítek budov, čeká je proměna

22. května 2024

Evropská unie se rozhodla prodat svých třiadvacet kancelářských budov v Bruselu, majitelem se stal...

Pixar bude propouštět. Místo streamovacích služeb zacílí opět na filmy

22. května 2024

Americké filmové studio Pixar propustí desítky zaměstnanců. Dceřiná společnost The Walt Disney...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...