Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Evropská unie zakázala nejpoužívanější insekticidy v Česku. Jsou toxické

  10:31
V únoru a v srpnu skončí povolení na používání tří insekticidů, které se nejvíce aplikují na polích v Česku. Mezi látkami, které Evropská komise označila za toxické, je chlorpyrifos, v tuzemsku zdaleka nejpoužívanější látka na hubení škůdců. Ta může podle studií ohrozit vývoj mozku u dětí. Zemědělci tvrdí, že náhradní látky jsou méně účinné a bude nutné používat více chemie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Evropská komise 10. ledna rozhodla o neschválení účinných látek chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl. O tři dny později dostala stopku také látka thiakloprid. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) to musel respektovat a zruší proto povolení pro chemické postřiky s těmito látkami, které se v Česku používají především na ochranu řepky.

Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl přijde o povolení nejpozději 16. února 2020, doprodávat a používat na polích se bude moci do 16. dubna 2020.

Chlorpyrifos je symbol toxických látek, které se v zemědělství aplikují. Čas od času ho najdeme v potravinách, jablkách, cereáliích a tak podobně,“ řekla dříve iDNES.cz Jana Hajšlová, profesorka z Vysoké školy chemicko-technologické. Podle ní se strukturou tato látka podobá bojovým látkám používaným například v Sýrii, ale látka není tak toxická, a proto ji lze používat v zemědělství.

Chlorpyrifos je jednoznačně nejpoužívanějším insekticidem v Česku. V roce 2018 podle dat ÚKZÚZ použili zemědělci přes 136 tisíc kilogramů této látky. Z tohoto množství šlo 68 procent spotřeby na ošetření řepky, 16 procent na pšenici.

„Nelze vyloučit jejich genotoxický potenciál, který naznačila řada dostupných vědeckých studií, vývojová neurotixicita a dále epidemiologické důkazy o vztahu mezi expozicí chlorpyrifosu a chlorpyrifos-methylu během vývoje s nepříznivými dopady na vývoj nervové soustavy u dětí,“ zdůvodnil zákaz ředitel Odboru přípravků na ochranu rostlin ÚKZÚZ Pavel Minář.

Také thiakloprid, druhý nejpoužívanější insekticid v tuzemsku, se v první řadě aplikuje na řepku. Na plodině, nejvíce ošetřované chemií, předloni z 35 tisíc kilogramů této látky skončilo 73 procent. Látka přijde o povolení do 3. srpna 2020 a používat se bude moci maximálně do 3. února 2021.

Ptáci v Česku hynou po desítkách, lovci používají i zakázané insekticidy

„Důvodem neschválení bylo riziko kontaminace podzemních vod metabolity thiaklopridu s možnými škodlivými účinky na lidské zdraví. Nemohla být také plně posouzena rizika pro vodní organismy, včely a necílové suchozemské rostliny,“ zdůvodnil ústav.

V obou případech Česká republika využije maximální odkladné lhůty, to znamená, že používání látek mohla zakázat dříve. Ústav uvedl, že nyní bude zkoumat, jaká je možnost tyto látky nahradit jinými látkami s podobným účinkem.

„Myslím si, že náhrada je, ale není to tak jednoduché říct. Existují další insekticidy s povolením, které pokrývají stejné spektrum. Občas ale vzniká nedorozumění mezi pěstiteli a námi v tom, co je to alternativa,“ řekl iDNES.cz Minář. Podle něj pěstitelé tvrdí, že účinek alternativ je nízký.

Méně povolených látek, více chemie

Podle farmáře z Radonic Stanislava Němce, který je ve vedení Asociace soukromých zemědělců, zákaz může znamenat zvýšenou aplikaci chemie na polích.

„Zákaz této účinné látky a tím jednoho z posledních systémových insekticidů Nurelle bude mít ten efekt, že namísto jednoho postřiku, který účinkoval 2–3 týdny, bude potřeba udělat postřiky dva, spíše tři. To samozřejmě znamená více zlikvidovaného hmyzu, o uhlíkové stopě a utužení půdy způsobené přejezdy ani nemluvě. A ekonomický dopad ani nezmiňuji,“ řekl.

Společnost Soufflet Agro, která přípravek Nurelle v tuzemsku distribuuje, však tvrdí, že adekvátní náhrada na českém trhu není povolena. „V blízké době se nepředpokládá, že by byl v registraci či dokonce končil registraci produkt, který by mohl šíři účinnosti a šířku registrace přípravek Nurelle D nahradit,“ řekl iDNES.cz Jiří Šilha, technický poradce firmy, která je součástí francouzské skupiny Groupe Soufflet. Tento přípravek vyrábí firma Corteva Agriscience.

Není to však jediný zákaz, který v poslední době zvedá část odborníků v zemědělství ze židle. „V letošním roce ještě přichází zákaz ze státní správy účinných látek na bázi neonikotinoidů s účinnou látkou thiacloprid. V kombinaci těchto dvou zákazů jsou někteří škůdci neřešitelní registrovanými přípravky,“ dodal Šilha, který je zároveň akreditovaným zemědělským poradcem ministerstva zemědělství.

Zemědělský svaz, který zastupuje větší agropodniky a odbytová družstva, je přesvědčen, že náhrada chlorpyrifosu bude obtížná, ale možná. „Bude muset být nahrazen různými méně účinnými látkami, takže do porostu se bude muset vjíždět vícekrát s různými přípravky. Jde o jeden z příkladů, kdy předběžná opatrnost značně ztíží situaci zemědělců při ochraně plodin, aniž by byl prokázán skutečný vliv na okolí,“ uvedl Vladimír Pícha ze svazu.

  • Nejčtenější

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Na paušální dani lidé prodělávají desetitisíce. Na přeplatek nemají nárok

Premium Pan F. z Havlíčkova Brodu podniká v práci se dřevem. Loni se přihlásil k paušální dani, protože si spočítal, že tato...

Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí

Vláda Petra Fialy zásadně nezvládá současnou energetickou krizi. V Rozstřelu to řekl místopředseda Sněmovny z Hnutí ANO...

Zdražení o 63 procent pro nové zákazníky. Pražská energetika mění ceníky

Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu....

Dividendy ČEZ mohou sloužit jako prostředek státní pomoci, radí analytici

Analytici namítají, že stát může využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s vysokými cenami...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...