Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Evropská unie zakázala nejpoužívanější insekticidy v Česku. Jsou toxické

  10:31
V únoru a v srpnu skončí povolení na používání tří insekticidů, které se nejvíce aplikují na polích v Česku. Mezi látkami, které Evropská komise označila za toxické, je chlorpyrifos, v tuzemsku zdaleka nejpoužívanější látka na hubení škůdců. Ta může podle studií ohrozit vývoj mozku u dětí. Zemědělci tvrdí, že náhradní látky jsou méně účinné a bude nutné používat více chemie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Evropská komise 10. ledna rozhodla o neschválení účinných látek chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl. O tři dny později dostala stopku také látka thiakloprid. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) to musel respektovat a zruší proto povolení pro chemické postřiky s těmito látkami, které se v Česku používají především na ochranu řepky.

Chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl přijde o povolení nejpozději 16. února 2020, doprodávat a používat na polích se bude moci do 16. dubna 2020.

Chlorpyrifos je symbol toxických látek, které se v zemědělství aplikují. Čas od času ho najdeme v potravinách, jablkách, cereáliích a tak podobně,“ řekla dříve iDNES.cz Jana Hajšlová, profesorka z Vysoké školy chemicko-technologické. Podle ní se strukturou tato látka podobá bojovým látkám používaným například v Sýrii, ale látka není tak toxická, a proto ji lze používat v zemědělství.

Chlorpyrifos je jednoznačně nejpoužívanějším insekticidem v Česku. V roce 2018 podle dat ÚKZÚZ použili zemědělci přes 136 tisíc kilogramů této látky. Z tohoto množství šlo 68 procent spotřeby na ošetření řepky, 16 procent na pšenici.

„Nelze vyloučit jejich genotoxický potenciál, který naznačila řada dostupných vědeckých studií, vývojová neurotixicita a dále epidemiologické důkazy o vztahu mezi expozicí chlorpyrifosu a chlorpyrifos-methylu během vývoje s nepříznivými dopady na vývoj nervové soustavy u dětí,“ zdůvodnil zákaz ředitel Odboru přípravků na ochranu rostlin ÚKZÚZ Pavel Minář.

Také thiakloprid, druhý nejpoužívanější insekticid v tuzemsku, se v první řadě aplikuje na řepku. Na plodině, nejvíce ošetřované chemií, předloni z 35 tisíc kilogramů této látky skončilo 73 procent. Látka přijde o povolení do 3. srpna 2020 a používat se bude moci maximálně do 3. února 2021.

Ptáci v Česku hynou po desítkách, lovci používají i zakázané insekticidy

„Důvodem neschválení bylo riziko kontaminace podzemních vod metabolity thiaklopridu s možnými škodlivými účinky na lidské zdraví. Nemohla být také plně posouzena rizika pro vodní organismy, včely a necílové suchozemské rostliny,“ zdůvodnil ústav.

V obou případech Česká republika využije maximální odkladné lhůty, to znamená, že používání látek mohla zakázat dříve. Ústav uvedl, že nyní bude zkoumat, jaká je možnost tyto látky nahradit jinými látkami s podobným účinkem.

„Myslím si, že náhrada je, ale není to tak jednoduché říct. Existují další insekticidy s povolením, které pokrývají stejné spektrum. Občas ale vzniká nedorozumění mezi pěstiteli a námi v tom, co je to alternativa,“ řekl iDNES.cz Minář. Podle něj pěstitelé tvrdí, že účinek alternativ je nízký.

Méně povolených látek, více chemie

Podle farmáře z Radonic Stanislava Němce, který je ve vedení Asociace soukromých zemědělců, zákaz může znamenat zvýšenou aplikaci chemie na polích.

„Zákaz této účinné látky a tím jednoho z posledních systémových insekticidů Nurelle bude mít ten efekt, že namísto jednoho postřiku, který účinkoval 2–3 týdny, bude potřeba udělat postřiky dva, spíše tři. To samozřejmě znamená více zlikvidovaného hmyzu, o uhlíkové stopě a utužení půdy způsobené přejezdy ani nemluvě. A ekonomický dopad ani nezmiňuji,“ řekl.

Společnost Soufflet Agro, která přípravek Nurelle v tuzemsku distribuuje, však tvrdí, že adekvátní náhrada na českém trhu není povolena. „V blízké době se nepředpokládá, že by byl v registraci či dokonce končil registraci produkt, který by mohl šíři účinnosti a šířku registrace přípravek Nurelle D nahradit,“ řekl iDNES.cz Jiří Šilha, technický poradce firmy, která je součástí francouzské skupiny Groupe Soufflet. Tento přípravek vyrábí firma Corteva Agriscience.

Není to však jediný zákaz, který v poslední době zvedá část odborníků v zemědělství ze židle. „V letošním roce ještě přichází zákaz ze státní správy účinných látek na bázi neonikotinoidů s účinnou látkou thiacloprid. V kombinaci těchto dvou zákazů jsou někteří škůdci neřešitelní registrovanými přípravky,“ dodal Šilha, který je zároveň akreditovaným zemědělským poradcem ministerstva zemědělství.

Zemědělský svaz, který zastupuje větší agropodniky a odbytová družstva, je přesvědčen, že náhrada chlorpyrifosu bude obtížná, ale možná. „Bude muset být nahrazen různými méně účinnými látkami, takže do porostu se bude muset vjíždět vícekrát s různými přípravky. Jde o jeden z příkladů, kdy předběžná opatrnost značně ztíží situaci zemědělců při ochraně plodin, aniž by byl prokázán skutečný vliv na okolí,“ uvedl Vladimír Pícha ze svazu.

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďarská centrální banka šokovala trhy, úrokovou sazbu zvedla nejvýš v Unii

Maďarská centrální banka razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli ekonomové odhadovali původně jen půlprocentní...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Úspěšná žena dokáže podporovat muže, opačně to ale nefunguje, míní podnikatel

Premium Před lety rozjel vlastní startup, dnes je z něj velká firma. „Kdyby mi předtím někdo řekl, že budu mít téměř 150...

Průzkum: Češi za dovolenou chtějí utratit o 6 procent více než minulý rok

Češi letos za dovolenou podle průzkumu společnosti Europ Assistance plánují utratit v průměru 28 421 korun, meziročně...

Regulátoři tabáku by měli zapojit mozek, říká expert Farsalinos

Řecký vědec Konstantinos Farsalinos vystoupil v červnu ve Varšavě na nikotinovém fóru Global Forum for Nicotine, kde...

Potíže Metrostavu zbrzdí stavbu silnic. Čekají se roky sporů

Premium Potrestání Metrostavu za korupci v kauze manipulování zakázek spojených s bývalým hejtmanem Davidem Rathem bude mít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...