Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

V české půdě přibývá karcinogenního kadmia. Experti volají po zpřísnění

V české půdě přibývá nebezpečného kadmia, těžkého kovu, který pochází hlavně z fosforečných hnojiv, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí. Koncentrace se podle ekologů zvyšuje hlavně v nejúrodnějších oblastech země –⁠ na středním toku Labe, na Hané a na Jižní Moravě. Kontroly potravin v Česku ukazují na minimální rizika.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Upozorňuje na to organizace Safer Phosphates s odkazem na zprávu Evropské agentury pro životní prostředí s názvem „Evropské životní prostředí - stav a výhled 2020“.

Přes trend nárůstu kovu v půdě (odbourávání látky je otázkou desítek let) je obsah kadmia v tuzemských půdách ve srovnání se zeměmi Evropské unie poměrně nízký. Situace je o dost horší například v části Německa, v Polsku, Maďarsku, Španělsku či Itálii.

Pokud nezměníme technologie pěstování potravin, tak budeme pořád dosypávat fosfor, ale jakmile půdy jednou kontaminujeme, bude prakticky obtížné nebo nemožné je vyčistit.

Jan Frouzprofesor z Ústavu pro životní prostředí Univerzity Karlovy

Zejména ekologové nicméně varují, že kadmium v půdě představuje zátěž pro budoucí generace. Navíc je těžký kov spojován se vznikem zdravotních problémů jako je řídnutí kostí, deformace novorozenců a také s různými druhy rakoviny. Rizikem může být kontaminace půdy, kdy se následně kadmium dostává do potravinového řetězce a lidského těla.

Zdrojem kadmia, uvolněného do půdy, jsou mimo jiné fosforečná minerální hnojiva, využívaná například u pěstování obilovin a řepky.

„Pokud nezměníme technologie pěstování potravin, tak budeme pořád dosypávat fosfor, ale jakmile půdy jednou kontaminujeme, bude prakticky obtížné nebo nemožné je vyčistit,“ říká profesor Jan Frouz z Ústavu pro životní prostředí Univerzity Karlovy, který se přimlouvá za zpřísnění limitů pro obsah kadmia v půdě. „Ne, že bychom zítra plošně zahynuli, ale situace se bude zhoršovat a každé kilo navíc přinese nějakou kontaminaci,“ dodal.

Evropské nařízení o pravidlech pro dodávání hnojivových výrobků do EU, které bude platit od roku 2022, stanovuje limit kadmia pro EU na maximálně 60 miligramů na kilogram. Česká republika nastavila při vstupu do EU limit 50mg/kg.

Znečištění zemědělských půd v ČR kadmiem.

Odbourávání látky v půdě je velmi pomalé. Podle francouzské agentury pro bezpečnost potravin a životního prostředí ANSE by při zavedení limitu kadmia na úrovni 20 mg/kg vymizela současná kontaminace půd kadmiem za sto let.

Jan Frouz si myslí, že by se proto limity měly zpřísnit. Třeba Maďarsko a Slovensko mají limit na 20 miligramech a Finsko na 25 miligramech. Poukazuje přitom na českou praxi, kdy v některých lokalitách obsah kadmia v zemědělských půdách výrazně překračuje limit ministerstva životního prostředí 0,5 miligramu na kilogram půdy (hodnota je násobně menší než zmíněný limit pro hnojiva). Tuto hranici už ministerstvo považuje za rizikovou, nicméně za překročení nehrozí podle profesora žádné sankce.

Průměrný obsah kadmia v tuzemských půdách je 0,3 miligramů a do zmíněného limitu se vejde, ale na Znojemsku, kde měření dopadla nejhůř, byly v některých zemědělských půdách naměřeny hodnoty 7,5 mg/kg. „Neznamená to, že by tam všichni měli onemocnět, ale riziko zde narůstá,“ dodal Frouz.

Kromě minerálních hnojiv se kadmium do půdy uvolňuje i z přípravků na ochranu rostlin, průmyslových emisí, hnoje a kalů z čistíren odpadních vod, konzervačních prostředků na dřevo nebo z farmaceutických výrobků.

Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy rozporuje vliv fosforečných hnojiv na obsah kadmia v zemědělské půdě v ČR. „Monitorováním obsahů rizikových prvků, včetně kadmia, se zabýváme více než 20 let. Naše poznatky jsou podstatně odlišné. Obsah kadmia v půdách souvisí zejména s imisními spady, odpadními vodami, vliv hnojení fosforečnými hnojivy považujeme za marginální,“ říká ředitel ústavu Radim Vácha.

Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí se kadmium akumuluje ve 45 procentech zemědělských půd v Evropě.

Potraviny jsou bezpečné

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský namítá, že nárůst obsahu kadmia v nejúrodnějších oblastech odporuje jeho pozorováním a podle jeho zjištění spíše obsah těchto kovů klesá.

„Lze konstatovat, že zvýšené obsahy kadmia nacházíme v oblastech s metalurgickým průmyslem (severomoravský region), dále v oblastech s významnými energetickými zdroji založenými na spalování uhlí (podkrušnohorské pánve), v okresech Příbram, Beroun, Plzeň a ojediněle např. v okresech Šumperk, Zlín, Havlíčkův Brod a Brno. Obecně lze vyšší obsahy kadmia očekávat také v nivách řek, na fluvizemích, což souvisí s procesem vývoje těchto půd,“ sdělila mluvčí zkušebního ústavu Ivana Kršková.

Doplňující vyjádření ÚKZÚZ

Zpřísňovat limity u hnojiv se nebudou. Úřad považuje nastavenou hranici za bezpečnou. Uvolňování kadmia do rostlin totiž souvisí s pH půdy. Čím jsou půdy kyselejší, tedy pH nižší, tím je kadmium rostlinám přístupnější a roste riziko průniku do potravin. Nižší pH mají severské země. Třeba ve Finsku se pohybuje kolem hodnoty 4,5, a proto je podle ÚKZÚZ limit u hnojiv nižší. Hodnoty pH u českých půd se v průměru pohybují kolem 6,1. 

„Lze tedy říci, že národní legislativa stanoví z pohledů našich znalostí a zkušeností bezpečný limit kadmia u fosforečných hnojiv z hlediska případné kontaminace potravního řetězce,“ dodala mluvčí.

Také z výsledků kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce je patrné, že jídlo na pultech větší riziko pro spotřebitele ve vztahu k obsahu kadmia nepředstavuje. Loni inspekce odebrala v rámci monitoringu cizorodých látek 2118 vzorků, z čehož maximální limit překročilo 24 vzorků, tedy 1,1 procenta. Konkrétně u kadmia byl problém ještě menší. Z 209 vzorků potravin, mezi kterými bylo například ovoce, zelenina, ryby, houby nebo brambory, nevyhověl pouze vzorek máku. Každá ze zhruba 100 skupiny potravin má svůj maximální limit stanovený odlišně, ale jde o hodnoty v řádech desetin až setin miligramu.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....