Jeden z nejhezčích výletů v Česku okolo Mohelna

Nejen unikátní přírodu, ale i výjimečné technické stavby zakomponované neobvyklým způsobem do krajiny spatříte v okolí západomoravského Mohelna. Romantické duše nadchne hadcová step a údolí řeky Jihlavy, inženýrské povahy spíše komplex jaderné elektrárny Dukovany s přehradami Dalešice a Mohelno.
Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi

Jaderná elektrárna Dukovany a přehrada Mohelno od Mohelenské hadcové stepi | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Tenhle okružní výlet, na kterém ujdeme (nebo našlapeme na kole) 18 kilometrů, patří k nejkrásnějším a nejpestřejším u nás. Za jediný den spatříte unikátní přírodní rezervaci, překrásnou řeku v hlubokém a skálami ozdobeném údolí, dvě monumentální přehrady, respekt budící atomovou elektrárnu, malebnou zříceninu hradu i starobylou rozhlednu.

Unikátní step

Obec Mohelno najdete v západní části Moravy na Českomoravské vrchovině. Její název evokuje u většiny vlastivědy znalých lidí představu hadcové stepi, která se rozkládá jižně od obce nedaleko posledních domů. Plochý terén náhorní roviny se tu ostře lomí a příkře padá v půlkruhovém amfiteátru do hlubin údolí řeky Jihlavy, která o 150 m níže vytváří efektní obloukovitý meandr.

Mohelenská hadcová step vznikla na prudkých jižně orientovaných svazích z toho důvodu, že zde panují mimořádně nepříznivé podmínky pro růst a život vegetace. Podloží tvoří přeměněná ultrabazická hornina hadec (serpentinit), jež díky své rozpukanosti propouští veškerou srážkovou vodu a navíc pohlcuje vlivem tmavé barvy velké množství tepla. Výsledkem jsou mimořádně teplé a suché ekologické podmínky pro veškeré životní formy.

Květena na hadcových skáláchDaří se tu zejména plazům, pavoukům a mravencům, většina rostlin vykazuje nanismus, což znamená, že dosahují pouze zlomku své obvyklé velikosti, tedy trpasličích forem. Na druhé straně je hadec bohatý na hořčík a železo, což podmiňuje přítomnost neobvyklých rostlinných druhů.

Step je největší turistickou atrakcí obce, což se odráží i v péči o její bezprostřední okolí. Při vstupu do rezervace, kudy vedou dva okruhy naučné stezky, se nachází hezké zatravněné parkoviště s informačními panely, posezením a malým prodejním stánkem. Původně step sloužila jako obecní pastvina, po vyhlášení chráněným územím se ponechala přirozenému vývoji. Ukázalo se však, že cenná společenstva zarůstají náletovými dřevinami a jinou nežádoucí vegetací, takže v posledních letech se pastevectví na step znovu v rámci ochrany přírody vrací.

Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step

Bezkonkurenční výhled

Z terénní hrany na okraji stepi se otevírá úžasný rozhled do krajiny. Hluboko dole šumí řeka Jihlava, která meandrem obtéká úzký terénní výběžek zvaný Čertův ocas. Ten je také součástí národní přírodní rezervace.

Dole u řeky rozeznáte bývalou papírnu a přilehlou budovu rekreačního střediska. Kousek nad ní proti proudu se již hrdě tyčí betonová hráz přehrady Mohelno a nad ní osm mohutných chladících věží atomové elektrárny Dukovany. Věže s oblaky sražené páry ční hrdě nad obzorem a dávají sebevědomě vědět, kdo zkrotil pro potřebu lidského blahobytu okolní přírodu a krajinu.

V ostrém kontrastu se u řeky Jihlavy stýkají dva zcela rozdílné světy - přirozený přírodní a nepřirozený betonový. Z prvního jde radost a potěšení, z druhého respekt, úzkost a možná i strach... Jedinečná krajinná scenérie se stepí, řekou, přehradou a atomovou elektrárnou nemá u nás obdoby. Zda-li je hezká nebo ne, to už je věc názoru, každopádně stojí za vidění a rozhodně každý nad ní užasne.

Hráz Mohelenské přehradní nádrže

Hráz Mohelenské přehradní nádrže

Modrá značka a zároveň naučná stezka vás provede po celé délce vyhlídkové hrany stepního amfiteátru, takže máte možnost prohlédnout si unikátní scenérii z několika různých úhlů.

Po dosažení východního okraje rezervace následuje strmý sestup až dolů do údolí k řece. Z vyprahlých skalnatých strání se najedenou ocitnete ve vlhkých porostech u řeky, kde tiše vysedávají rybáři. Kolem levého břehu vás vede úzký chodníček, místy musíte i po skalách a balvanech.

Od budovy bývalé papírny se naskýtá poslední zpětný pohled na hadcovou step zdola. Zpestřit si ho můžete pivem, limonádou či kávou, které jsou k dostání během léta v přilehlém rekreačním středisku.

Zákrut Jihlavy pod Mohelnem

Zákrut Jihlavy pod Mohelnem

Loupeživý hrad nad přehradou Mohelno

Rabštejn

Nevelký hrad Rabštejn, tvořený dvěma paláci a jednou fortifikací nejasného charakteru, vznikl v polovině 14. století v době vlády Karla IV. V následujícím století proslul zejména jako loupeživé sídlo. Neblahou éru započal Hynek Jevišovický z Kunštátu řečený Suchý Čert, jenž odtud podnikal pustošivé nájezdy do okolí. V obdobné činnosti pokračovali s výjimkou Pernštejnů, kteří hrad vlastnili v dobách husitských válek, i další majitelé. Velkomeziříčský sněm proto rozhodl o likvidaci hradu, k čemuž došlo roku 1446. Od té doby se zachovaly jen skromné zbytky zdiva, valy a příkopy.

Ještě poslední zamávání bezlesým hadcovým srázům a už vás červená značka vyvádí na 49 m vysokou a 185 m dlouhou betonovou hráz přehrady Mohelno, která vznikla roku 1978 a zadržuje 17,1 milionů krychlových metrů vody. Spolu s výše ležící přehradou Dalešice tvoří jedno vodní dílo pro účely zásobování atomové elektrárny průmyslovou vodou, přičemž funguje zároveň jako přečerpávací elektrárna.

Samotná vodní nádrž Mohelno slouží také k ředění odpadních vod z atomové elektrárny, v hrázi má i samostatnou Kaplanovu turbínu na výrobu elektrické energie.

Kolem vodní plochy vede z jižní strany trasa červené značky, jež prochází přes zříceninu hrádku Rabštejn. Ten stával původně na skalnaté ostrožně nad řekou, dnes jej obklopuje hladina přehrady a kousek pod ním hučí budova přečerpávací stanice, která poněkud ruší celkový dojem z hezkého opuštěného místa.

Po prohlídce hradu nezapomeňte popojít chodníčkem na skalnatou ostrožnu se zbytky kamenného kříže. Otevírá se odtud nejkrásnější pohled na hladinu Mohelenské přehrady.

Zřícenina hradu Rabštejn u Dukovan

Zřícenina hradu Rabštejn u Dukovan

Nejvyšší přehrada u nás a starobylá rozhledna

Další pokračování červené trasy vás z Rabštejna dovede až na 3 km vzdálenou hráz Dalešické přehrady, která je se svými 104 m nejvyšší u nás. Vyšší najdete v Evropě jenom v Alpách nebo na Urale.

V délce 350 m, kterou musíte přejít z jednoho údolního svahu na druhý, se můžete opět kochat krásnými pohledy - tentokráte na hladinu přehrady a do hlubokého údolí dole pod hrází. Za pozornost stojí obloukový půdorys budovy strojovny, jež se měla původně přimykat k betonové hrázi. Během přípravných prací se ale zjistilo, že zdejší geologické podloží nemá patřičnou pevnost a projekt se změnil na současnou sypanou hráz těsněnou jílem.

Hráz Dalešické přehrady

Hráz Dalešické přehrady

Do strojovny lze nahlédnout v rámci předem objednané exkurze, bližší prohlídku vodní plochy umožňuje nedávno obnovená lodní doprava. To je však námět na další samostatný výlet.

Po překonání hráze vás značení dovede do obce Kramolín, kde obrátíte směr na východ a začnete se vracet do Mohelna. Určitě si nenechte ujít rozhlednu Babylon, která patří k nejstarším a zároveň nejkrásnějším stavbám svého druhu u nás. Pochází z roku 1831 a její interiér zdobí množství fresek, které ztvárňují jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Starobylá rozhledna Babylon nad KramolínemRozhledna bývá přístupná o víkendech a svátcích od 13 do 17 hodin, v suterénu se prodávají drobné suvenýry a nápoje.

K parkovišti u Mohelenské hadcové stepi, které bystrým okem nebo pomocí instalovaného dalekohledu spatříte z vyhlídkové terasy, je to odtud slabá hodinka pohodlné chůze. Snad nikde jinde během čtrnáctikilometrového pochodu nespatříte zajímavosti tak odlišného charakteru.

Může se hodit

Itinerář trasy:
Mohelno – Papírna, modrá, 2 km – přehrada Mohelno, červená, 3 km – hrad Rabštejn, červená 3 km – přehrada Dalešice, červená 7 km – Kramolín, červená, 8 km – rozhledna Babylon, neznačeno, 10 km – Mohelno, modrá, 14 km.

Mapy
KČT 1 : 50 000 č. 83 – Okolí Brna, Ivančicko


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....