Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Hřebenovka Orlických hor, báječný tip na podzimní výlet

aktualizováno 
Na výletu po hřebenovce Orlických hor uvidíte už zase pěkné lesy, historii pak připomenou betonové bunkry a osamocená kaple. Výstup dá sice trochu zabrat, ale dál už je to pohoda - Orlické hory jsou až překvapivě placaté. Z hřebene se vám otevřou příjemné vyhlídky, do vnitrozemí i do Polska.

Orlickohorská hřebenovka v úseku Tetřevec - Kunštátská kaple | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Orlické hory, nižší i mnohem méně navštěvované než nedaleké Krkonoše a Jeseníky, zůstávají mezi českými horstvy tak trochu popelkou. Nad českou kotlinu však vystupují docela výrazným hřebenem a k českému státnímu území patří i dodnes zapomenuté, málo frekventované údolí horního toku Divoké Orlice. Ta teče "za horami" a dnes tvoří státní hranici s Polskem.

Přes vyhlídková skaliska na hřeben

Tip na dovolenou

Vyberte si pobyt na dovolená.iDNES.cz a užijte si podzimní relax na horách.

Přirozeným nástupním místem na orlickohorskou hřebenovku je sice silniční sedlo Šerlich (980 m) pod známou Masarykovou chatou, tady to ale za pěkných víkendových dnů bývá "jako na Václaváku". Chcete-li se vyhnout davům, doporučujeme začít výlet právě v odlehlém údolí Divoké Orlice. Budete sice muset překonat několik set metrů převýšení, ale půjdete nahoru skoro jistě sami, navíc odměněni pěknými vyhlídkami.

Od chaty Bedřichovka (720 m), položené na půl cesty mezi Šerlichem a středem obce Orlické Záhoří, vystupuje na hřeben modrá značka. Asi po půldruhém kilometru, na úrovni horní stanice lyžařského vleku, se ze skalky otevře nádherný pohled k východu, směrem do hraničního údolí a dál do Polska. Pod sebou vidíte řídké, rozptýlené osídlení a tušíte, že bývaly doby, kdy toto území obývané dříve etnickými Němci bylo daleko hustěji zalidněné než dnes.

Přes hřeben Orlických hor

K rozcestí Pod Jelenkou (1 050 m) pak už stoupá tvrdá lesní cesta spíše pozvolně. Turistická křižovatka signalizuje, že jste se dostali na hřebenovou magistrálu, v těchto místech vyasfaltovanou. Asi půldruhého kilometru vpravo, severozápadním směrem, leží nejvyšší orlickohorská kóta Velká Deštná
(1 115 m) . Pokud jste tam ještě nebyli a patříte ke sběračům vrcholů, tak asi neodoláte. Nepočítejte ale s bůhvíjakým výhledem, vrchol Velké Deštné je zcela plochý a improvizovaná dřevěná rozhledna byla nedávno stržena.

Ke Kunštátské kapli

Po případné odbočce na Velkou Deštnou pokračujte od rozcestí Pod Jelenkou po hřebeni k jihu, povede vás červená značka. Narazíte tu na občasné cyklovýletníky, ale místa je na asfaltce pro všechny dost. Trochu fádní úsek si můžete zpestřit pozorováním, jak se orlickohorské lesy nadějně zmlazují. I když to ještě v žádném případě není ideální stav, zdraví porostů je dnes v porovnání s mrtvými stromovými pahýly z 80. let 20. století podstatně lepší.

Asi po dvou kilometrech uvidíte vlevo od cesty vysoký posed. Když na něj vylezete, získáte slušný přehled o celém středním úseku orlickohorské hřebenovky a opět se vám otevře pěkný výhled do údolí Divoké Orlice.

Na rozcestí pod Homolí, položeném ve výraznějším sedle, se cesty pěších a cyklistů rozcházejí. S pohorkami na nohou zůstaňte věrní červené pěší značce, která nyní sleduje úzkou a místy podmáčenou, ale jako když bičem práskne přímou pěšinku. Ta stoupá na temeno vrchu Tetřevec (1 043 m), z jehož úbočí se otevře krásná vyhlídka ve fotograficky příjemném směru, tedy k severu. Pak se terén narovná a pokračujete pěknou cestou střídavě vysokým lesem, střídavě mezi kosodřevinou až ke Kunštátské kapli.

Kunštátská kaple

Kunštátská kaple

Barokní kaple, postavená zřejmě již koncem 17. století, působí dnes na opuštěném hřebeni hor jako přízrak. Přispívá k tomu její charakteristický kruhový půdorys, kuželovitá střecha i bílá barva fasády, která se ostře odráží od okolního zelenohnědého prostředí. Kaple původně sloužila pro bohoslužby lesních dělníků a po 2. světové válce jí, podobně jako stovkám dalších církevních staveb v Sudetech, hrozil zánik. Nakonec byla "jen" vydrancována a po roce 2000 se dočkala důstojné obnovy. U kaple stojí informační tabule, lavičky se stolem vybízejí k pikniku.

Na obranu republiky

Jedinými dalšími pevnými stavbami, které na hřebeni Orlických hor potkáte, jsou bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky (od zkratky ŘOP = Ředitelství opevňovacích prací). Těch se zde ve 30. letech marně postavily stovky, neboť dnešní česko-polská hranice tvořila mezi válkami hranicí československo-německou a hřeben Orlických hor se považoval za jedno z nejvíce strategických míst podél hranice. Očekávalo se, že případný útok německé armády by vedl právě sníženinami po okraji hor.

Na jeden řopík narazíte pár set metrů za Kunštátskou kaplí vpravo od cesty. Fandíte-li militáriím, pak ale nejspíš budete chtít dojít po hřebenovce až k bunkru zvanému Průsek, vzdálenému asi 4 kilometry od rozcestí Pěticestí (1 010 m). Ten už dlouho rekonstruuje parta nadšenců a pokud tam na někoho narazíte, dostanete se nejspíš i dovnitř. Od Průseku je to pak už jen kousek k nově otevřené rozhledně na Anenském vrchu (991 m).

Údolí u Černé Vody

Údolí u Černé Vody

Bezejmenný řopík mezi Kunštátskou kaplí a Pěticestím

Bezejmenný řopík mezi Kunštátskou kaplí a Pěticestím

Zpět do zapadlého údolí

Každopádně nadejde čas sejít z hřebene zpět dolů. Z Mezivrší, kousek od Průseku, vede dolů do osady Černá Voda zelená značka, její trasování však sleduje z valné části silnici. Pokud jste došli až na Průsek, tak mnoho jiných možností nemáte, ale bez této zacházky doporučujeme zapojit orientační smysl a spustit se dolů bez značení – odměnou vám bude lesní klid a pro nohy příjemnější lesní cesty.

Od kiosku Horské služby na Pěticestí pokračujte po červené hřebenovce (nikoli po cyklostezce) dál k jihovýchodu a asi po kilometru, v mírné levotočivé zatáčce, zahněte kolmo vlevo na lesní cestu. Ta vás přivede na další křižovatku, kde se dejte opět vlevo a sestupujte nádhernými bukovými porosty až k silnici. Zde narazíte na zelené značení a dejte se po něm s kopce dolů.

Značka po pár stech metrech opustí silnici a naviguje vás do malebného údolíčka, kde souvislý les vystřídají louky se soliterními stromy a nakonec dojdete do torza osady Černá Voda (670 m). Hraniční Divoká Orlice teče ještě asi o kilometr dál, místo dýchá klidem a nezkaženou přírodou.

Na silnici z Bartošovic objevíte u hájenky autobusovou zastávku, odkud je spojení zpět na Bedřichovku a dál na Šerlich.


Zobrazit místo Orlické hory na větší mapě

Může se hodit

Délka trasy (bez odboček)
18 kilometrů

Užitečné informace
http://orlickehory.net: Detailní informace o Orlických horách včetně dobových fotografií, pověstí apod..
www.orlickehory.ochranaprirody.cz: Webové stránky Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.
www.destne.info: Oficiální internetové stránky obce Deštné v Orlických horách.

Ubytování
Hotel Kunštát, Orlické Záhoří/Kunštát
Jedno z mála ubytovacích zařízení, které funguje i v mimosezonním období, najdete v Orlickém Záhoří/Kunštátu u kostela. Ceny 250–290 Kč za osobu a noc, děti mají slevu.

Doprava
Z Prahy do Orlického Záhoří dojedete autem přes Hradec Králové a Dobrušku. Cesta měří 180 km, počítejte se 3 hodinami jízdy. Z Deštného přes Šerlich do Orlického Záhoří a dál až do Bartošovic jezdí autobusová linka několikrát denně. Spojení najdete na jizdnirady.idnes.cz.

 

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Na novozélandském ostrůvku White Island v pondělí vybuchla sopka. Erupce si vyžádala nejméně pět obětí a 31 zraněných....

KVÍZ: Za dobré znalosti knihu. Otestujte se, jak znáte Česko

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Dvě tváře Persie. Írán není ďábelská země, je pohostinný a upravený

Ze zpráv se Írán jeví jako ďábelská země. Jak je to doopravdy? Vydali jsme se tam a našli pohádkově krásný a pohostinný...

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava je široký pojem, snad každý má tu „svou“. Většina návštěvníků se však asi shodne na tom, že její nejkrásnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SLEPÁ MAPA: Dnes je mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Premium

Karlštejn, Zbiroh či Eiffelova věž. Když nacisté zavřeli světové památky

Řada historických objektů světového významu byla za druhé světové války uzavřena. Rodící se turismus vymizel a významné...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz