Vízmburk: východočeské Pompeje, které kdysi byly evropským unikátem

aktualizováno 
Kdysi senzační archeologický objev evropského významu, dnes zaplechovaná, zadrátovaná a veřejnosti po většinu roku nepřístupná zřícenina. Najdete ji v Podkrkonoší kousek od známého Babiččina údolí nad překrásnou řekou Úpou.

Hrad Vízmburk | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Takový hrad jste ještě neviděli! Celý zvenčí i zevnitř obestavěný lešenářskými trubkami, kolem dokola obehnaný neproniknutelným drátěným pletivem a shora skoro celý přikrytý plechem. Předem neinformovaný návštěvník bývá obvykle v šoku. Zvláště když dodatečně zjistí, že do hradu jménem Vízmburk se vstupovat nesmí, a pokud je zrovna otevřeno, může se dovnitř pouze s průvodcem.

Unikátní objev evropského významu

Bizarní vzhled historického objektu má však svou logiku a souvisí s pozoruhodnou historií posledních 40 let. Roku 1972 začal na Vízmburku provádět archeologický výzkum profesor Antonín Hejna, rodák z nedaleké Úpice a přední český archeolog zaměřený na období středověku. Chtěl odkrýt předpokládané základy zdí, k velkému údivu však ze země vykopal zdi v úrovni druhého podlaží vysoké až osm metrů! Vše bylo více než 500 let zavaleno a překryto troskami věže, která byla roku 1447 záměrně zbořena tak, aby poničila hrad a ten nemohl dále sloužit svému účelu. Hejnův objev se stal senzací evropského významu a soudobý tisk nazval Vízmburk východočeskými nebo podkrkonošskými Pompejemi.

Fotogalerie

Rozsahem nevelký, z hlediska architektonického ovšem neobvyklý hrad postavil ve 13. století pan Tas z rodu erbu třmene. Byl to chráněnec krále Václava II. a na jeho dvoře udělal úspěšnou politickou kariéru. Dotáhl to až na funkci královského podkomořího. Právě proto si mohl nechat postavit hrad, který se z hlediska architektonického podobal hradům královským. Byť šlo jenom o miniaturu, měl honosně vyzdobený palác, samostatnou kapli a řadu dalších prvků, svědčících o privilegovaném postavení stavitele.

Zánik Vízmburku roku 1447 byl záměrný. Hrad odkoupila slezská knížata a nechala jej zbořit, aby nesloužil jako opěrný bod loupeživým bandám bezprizorních vysloužilých husitů.

Co s východočeskými Pompejemi?

Smrtí profesora Hejny v roce 1986 archeologický výzkum na Vízmburku v podstatě skončil a najednou se nevědělo, co si počít s vykopanou architektonickou památkou první kategorie. Obnažené zdivo z bílé opuky se vlivem povětrnostních vlivů začalo rozpadat a sypat, mnoho dalších cenných odkryvů zničili návštěvníci. Například se jim podařilo zaházet vyčištěnou osmimetrovou studnu se zřídlem vody!

Během několika let se zdi znatelně snížily a nově objevenému hradu hrozil další, v pořadí druhý novodobý zánik. Areál byl proto provizorně zastřešený, oplocený a zabezpečený proti vstupu. Státní památková péče si s východočeskými Pompejemi zkrátka nedokázala poradit.

Hradní příkop, kde se konají kulturní akce.

Hradní příkop, kde se konají kulturní akce.

Hradní vrch Vízmburk z údolí Úpy

Hradní vrch Vízmberk z údolí Úpy

Zanedbané a znehodnocené archeologické nálezy se částečně podařilo zdokumentovat a zrestaurovat členům Sdružení pro Vízmburk, které bylo založené roku 2002 jako reakce na rychle se zhoršující stav hradní lokality. Od té doby se postupně restaurují a konzervují zdi, čistí areál, existují i plány na nové zastřešení. Vše jde ovšem velmi pomalu, neboť se jedná o bohulibou činnost bez nároků na adekvátní finanční odměnu.

Roku 2009 proběhla první návštěvní sezona, v příkopu pod hradem se pravidelně konají různé kulturní akce v dobových kostýmech. O činnosti sdružení, pravidelných víkendových brigádách a připravovaných akcích informují veřejnost webové stránky www.vizmburk.cz.

Jarní víkendová brigáda na hradě

Jarní víkendová brigáda na hradě

Masakr u Devíti křížů

Může se hodit

Jak se tam dostat

  • Vlakem do stanice Červený Kostelec (trať Hradec Králové – Trutnov), odtud po červené značce k Vízmburku kolem Devíti křížů 3 km.
  • Autobusem z Trutnova směr Náchod (anebo naopak) a vystoupit na zastávce Červený Kostelec, U Devíti křížů. Odtud k Vízmburku po červené značce 2 km.
  • Autem do Havlovic, osady Podhradí, zde zaparkovat a pokračovat po červené na hrad Vízmburk (1 km).

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 26 – Broumovsko

Návrh okružní trasy:
Červený Kostelec – rozc. U Devíti křížů, červená, 3 km – Vízmburk, červená, 5 km – Havlovice-Podhradí, červená, 6 km – Šiškovna, červená, 8 km – Pod Boušínem-most, červená, 10 km – Mstětín, žlutá, 11 km – Olešnice, žlutá, 13 km – Červený Kostelec, žlutá a červená, 16 km.

Pokud se vydáte na Vízmburk nejobvyklejší cestou od Červeného Kostelce, u silnice do Rtyně (resp. Trutnova) při rozcestí zvaném U Devíti křížů si povšimněte nenápadného starobylého kříže. Na jeho kamenném podstavci najdete devět symbolicky vytesaných malých křížků, které upomínají na krvavou událost související s Vízmburkem. V české literatuře její příběh zaznamenala například Božena Němcová v Babičce, zmiňuje ji rovněž Alois Jirásek.

Podle jedné verze lidové pověsti se na tomto místě roku 1428 utkal za letní noční bouře syn hradního pána Heřman s ženichem své milované dívky, toho času novomanželky. Do bitky obou družin zasáhl nevědomky sám hradní pán hledající v noci svého syna. Při neočekávaném střetu ho nevědomky zabil sám syn Heřman. Ten nakonec zůstal jako jediný naživu, neboť i jeho milovaná dívka poté, co spatřila hrůzu kolem sebe, spáchala sebevraždu.

Od těch dob stávalo na místě devět samostatných dřevěných křížů, které postupně uhnívaly a opět byly nahrazovány novými. Teprve roku 1794 je nahradil jeden kříž kamenný, jenž tu stojí dodnes. Název U Devíti křížů nese i opodál stojící motorest. V současnosti je mimo provoz, protože prochází rekonstrukcí.

Po stopách princezny Bathildy

V okolí Vízmburka je mnoho dalších pozoruhodných míst, o nichž běžný návštěvník nemá ani zdání. Mimořádně hezké a malebné je údolí řeky Úpy, které je pokračováním známého Babiččina údolí. Směrem k němu, tedy po proudu řeky, vás bude provázet například naučná stezka Po stopách pánů erbu třmene. Další tabule naučné stezky zvané U nás se věnují mnoha zajímavostem v okolí obce Havlovice nad Úpou, která roku 2007 zvítězila v soutěži Vesnice roku. Jak zjistíte, každý strom a každý kámen tu má svou historii a promlouvá nějakým příběhem. Není ani divu, že právě v tomto kraji čerpala spisovatelka Božena Němcová podklady pro svá literární díla.

Lávka přes Úpu pod Boušínem

Lávka přes Úpu pod Boušínem

V záplavě mnoha cedulí a místních tras je dobré přidržet se osvědčených turistických značek a z Vízmburka nasměrovat případné další putování na červenou trasu po pravém břehu Úpy. Cesta vás svede do malebného venkovského Podhradí, kde se před domy suší prádlo a v chlévech bučí krávy. Zde přejdete po mostě řeku a kolem drobných památek z 19. století (mlýn, mandl, vodní elektrárna, fořtovna, šiškovna) dojdete na začátek cesty princezny Bathildy, která vede v délce cca 12 km do ratibořického zámku. Hezky se po ní jede na kole anebo šlape pěšky v kteroukoli roční dobu.

Po některé z několika hezkých lávek lze taky přejít řeku na opačný levý břeh a vrátit se do Červeného Kostelce, případně k autu zaparkovanému poblíž hradu Vízmburk.

Vízmburk

Vízmburk

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz