Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Přírodní klenot pro Pražany. Za krásou Posázaví se vypravte do Vlčí rokle

Jen několik kilometrů od jižního okraje Prahy najdeme málo známou přírodní památku, zvanou Vlčí rokle. Tento klenot dolního Posázaví představuje geologickou formaci, za kterou obvykle musíme do vysokých hor – údolí zasypané obrovskými balvany, pod kterými bublá lesní potok.

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Je to ideální místo na kratší výlet i s dětmi a k úpatí rokle bezpečně dorazíte také s kočárkem. Samotná procházka k rokli a zpět vám zabere přibližně hodinku až dvě, raději si ale vyhraďte více času, abyste mohli prozkoumat další zajímavosti v bezprostředním okolí Hornopožárských lesů.

Místo můžete navštívit celoročně, za časného jara tu najdete klid, v létě příjemný stín a na podzim můžete obdivovat barevné bukové listí. Lokaci si jistě oblíbí i fotografové, ať už kvůli hezkému potoku s mnoha vodopády, nebo pro obrovské balvany poházené v lese pod korunami obrovských buků.

Požárská žula

Jako začátek výletu je ideální vlaková zastávka v Prosečnici, odkud se rozbíhá červená a žlutá turistická značka. Ten, kdo sem dorazí vlakem, se po absolvování zhruba čtyřkilometrového okruhu vrátí na stejné místo.

V okolí najdeme i několik míst pro zaparkování auta a hned vedle zastávky restauraci s příznačným názvem „Na zastávce“.

V Prosečnici bývalo od první světové války po dlouhá léta sanatorium pro léčbu tuberkulózy. Pamatuji si, jak jsme sem jezdili za babičkou. Dnes tu najdeme luxusní domov pro seniory.

Fotogalerie

Naproti nádraží leží areál firmy, která zde těží žulu. Šedivá požárská žula je mezi kameníky známý pojem a její těžba má dlouhou tradici.

Je z ní vytvořen například pomník Františka Palackého na Palackého náměstí v Praze nebo podstavec pomníku českým legionářům z 1. světové války na slavném hřbitově Pére-Lachaise v Paříži.

K Vlčí rokli můžeme vyrazit po červené nebo žluté značce, trasa tvoří okruh a přírodní památka je oběma směry zhruba stejně daleko.

My doporučujeme začít po žluté a k vlčí rokli tak přijít odspoda. Půjdete mírným stoupáním proti proudu potoka Vlčín a lépe si všimnete několika jeho hezkých vodopádů.

Strom na střeše

Široká cesta po žluté značce sleduje potok Vlčín, nejprve prochází tunelem pod železniční tratí, míjí malou chatovou osadu a pak už se zanoříme do hezkého lesa. Příjemné stoupání nás posléze přivede k lesnímu rybníčku U vodárny s malým turistickým přístřeškem, místem na piknik a ohništěm.

Nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých...

Nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých vodopádů.

Vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk.

Vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk.

Většina návštěvníků si ani nevšimne, že nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých vodopádů. Čistá voda dopadající na mechem porostlé balvany je potěchou pro oko a vytváří hezké kompozice pro nadšené fotografy.

Po dalších metrech přijdeme k druhému jezírku s názvem U kovárny. Zajímavostí je přilehlá vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk. Tady končí široká lesní cesta a vzápětí nás cedulka informuje, že vstupujeme do rezervace Vlčí rokle.

Ve Vlčí rokli

Kdo by uprostřed Posázaví nečekal žádné přírodní „pecky“, bude nyní poněkud zaskočen. Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí. Za ten pohled jistě stojí se sem vypravit v kteroukoliv roční dobu. Jen za deště je třeba být na kluzkých valounech opatrný, protože jejich ohlazený a řasami obrostlý povrch dost klouže.

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná...

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí.

Nad balvany se sklání větve staletých buků a když se v tichu zaposloucháte, zjistíte, že z nitra kamenů se ozývá bublání a šumění vody – potok tu protéká podzemím jako někde v krasových oblastech. Samotný vznik této lokality se vysvětluje pozvolným zvětráváním rozpukaných bloků žuly, jejich postupným zaoblováním a sesouváním na dno rokle.

To nejzajímavější nyní máme za sebou, můžeme vystoupat roklí na její vrchol, kde najdeme artefakty kamenných zdí a pokračovat po žluté značce k rozcestí Horní Požáry. Odtud se červená značka vrací a prudce klesá k našemu výchozímu místu v Prosečnici.

Může se hodit

Modrý orel a další zajímavosti v okolí
Kdo by chtěl více poznat okolí, může z červené odbočit vpravo a prozkoumat v lese ukryté a opuštěné lomy, mnohé s kolmými stěnami jsou eldorádem horolezců. Ve zdejších lomech vznikla v roce 1962 trampská osada Modrý orel a místo je mezi trampy stále oblíbené pro svou romantiku.

V okolí Vlčí rokle dále najdeme mnohé další zajímavosti, takže výlet si můžete prodloužit o návštěvu některých z těchto míst:

Vyhlídka Panská skála a nejvyšší bod oblasti Grybla leží asi 2 km od okruhu.

Štola Halíře s možností průvodcované prohlídky leží asi 3,5 km od okruhu.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec leží asi 6 km od okruhu s možností návratu vlakem z Týnce nad Sázavou.

Vojenské technické muzeum Lešany

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hydra byla pro Leonarda Cohena rájem. Vzpomíná na něj i česká šlechtična

Premium Sedmého listopadu uplynuly čtyři roky od smrti Leonarda Cohena. Kanadský zpěvák bydlel část svého života na Hydře,...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Unikátní stezka ve Slavkovském lese vznikla už v 16. století

Stavba, která neměla v době svého vzniku ve střední Evropě obdoby, se nachází uprostřed Slavkovského lesa a okolní...

VIDEO: Tajemný Vladař. Rozsáhlé keltské hradiště v Česku zničil požár

Stolovou horu Vladař nedaleko Toužimi nelze přehlédnout. Stejně jako každý Čech pozná Říp, na Karlovarsku důvěrně znají...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Když holky vyrazí na jedno. Tipy na pivovary od žen, které milují pivo

Že si ženy chodí posedět jen na kávu či na víno? Omyl! Zajít „na jedno“ už dávno není doménou mužů. My v redakci...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...