Přírodní klenot pro Pražany. Za krásou Posázaví se vypravte do Vlčí rokle

aktualizováno 
Jen několik kilometrů od jižního okraje Prahy najdeme málo známou přírodní památku, zvanou Vlčí rokle. Tento klenot dolního Posázaví představuje geologickou formaci, za kterou obvykle musíme do vysokých hor – údolí zasypané obrovskými balvany, pod kterými bublá lesní potok.

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Je to ideální místo na kratší výlet i s dětmi a k úpatí rokle bezpečně dorazíte také s kočárkem. Samotná procházka k rokli a zpět vám zabere přibližně hodinku až dvě, raději si ale vyhraďte více času, abyste mohli prozkoumat další zajímavosti v bezprostředním okolí Hornopožárských lesů.

Místo můžete navštívit celoročně, za časného jara tu najdete klid, v létě příjemný stín a na podzim můžete obdivovat barevné bukové listí. Lokaci si jistě oblíbí i fotografové, ať už kvůli hezkému potoku s mnoha vodopády, nebo pro obrovské balvany poházené v lese pod korunami obrovských buků.

Požárská žula

Jako začátek výletu je ideální vlaková zastávka v Prosečnici, odkud se rozbíhá červená a žlutá turistická značka. Ten, kdo sem dorazí vlakem, se po absolvování zhruba čtyřkilometrového okruhu vrátí na stejné místo.

V okolí najdeme i několik míst pro zaparkování auta a hned vedle zastávky restauraci s příznačným názvem „Na zastávce“.

V Prosečnici bývalo od první světové války po dlouhá léta sanatorium pro léčbu tuberkulózy. Pamatuji si, jak jsme sem jezdili za babičkou. Dnes tu najdeme luxusní domov pro seniory.

Fotogalerie

Naproti nádraží leží areál firmy, která zde těží žulu. Šedivá požárská žula je mezi kameníky známý pojem a její těžba má dlouhou tradici.

Je z ní vytvořen například pomník Františka Palackého na Palackého náměstí v Praze nebo podstavec pomníku českým legionářům z 1. světové války na slavném hřbitově Pére-Lachaise v Paříži.

K Vlčí rokli můžeme vyrazit po červené nebo žluté značce, trasa tvoří okruh a přírodní památka je oběma směry zhruba stejně daleko.

My doporučujeme začít po žluté a k vlčí rokli tak přijít odspoda. Půjdete mírným stoupáním proti proudu potoka Vlčín a lépe si všimnete několika jeho hezkých vodopádů.

Strom na střeše

Široká cesta po žluté značce sleduje potok Vlčín, nejprve prochází tunelem pod železniční tratí, míjí malou chatovou osadu a pak už se zanoříme do hezkého lesa. Příjemné stoupání nás posléze přivede k lesnímu rybníčku U vodárny s malým turistickým přístřeškem, místem na piknik a ohništěm.

Nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých...

Nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých vodopádů.

Vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk.

Vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk.

Většina návštěvníků si ani nevšimne, že nenápadný potok Vlčín, tekoucí jen pár metrů od cesty, vytváří bezpočet hezkých vodopádů. Čistá voda dopadající na mechem porostlé balvany je potěchou pro oko a vytváří hezké kompozice pro nadšené fotografy.

Po dalších metrech přijdeme k druhému jezírku s názvem U kovárny. Zajímavostí je přilehlá vodárenská budova, na jejíž střeše roste obrovský smrk. Tady končí široká lesní cesta a vzápětí nás cedulka informuje, že vstupujeme do rezervace Vlčí rokle.

Ve Vlčí rokli

Kdo by uprostřed Posázaví nečekal žádné přírodní „pecky“, bude nyní poněkud zaskočen. Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí. Za ten pohled jistě stojí se sem vypravit v kteroukoliv roční dobu. Jen za deště je třeba být na kluzkých valounech opatrný, protože jejich ohlazený a řasami obrostlý povrch dost klouže.

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná...

Obrovské balvanité moře, které se před vámi bez varování objeví, připomíná lavinu, která zasypala celé údolí.

Nad balvany se sklání větve staletých buků a když se v tichu zaposloucháte, zjistíte, že z nitra kamenů se ozývá bublání a šumění vody – potok tu protéká podzemím jako někde v krasových oblastech. Samotný vznik této lokality se vysvětluje pozvolným zvětráváním rozpukaných bloků žuly, jejich postupným zaoblováním a sesouváním na dno rokle.

To nejzajímavější nyní máme za sebou, můžeme vystoupat roklí na její vrchol, kde najdeme artefakty kamenných zdí a pokračovat po žluté značce k rozcestí Horní Požáry. Odtud se červená značka vrací a prudce klesá k našemu výchozímu místu v Prosečnici.

Může se hodit

Modrý orel a další zajímavosti v okolí
Kdo by chtěl více poznat okolí, může z červené odbočit vpravo a prozkoumat v lese ukryté a opuštěné lomy, mnohé s kolmými stěnami jsou eldorádem horolezců. Ve zdejších lomech vznikla v roce 1962 trampská osada Modrý orel a místo je mezi trampy stále oblíbené pro svou romantiku.

V okolí Vlčí rokle dále najdeme mnohé další zajímavosti, takže výlet si můžete prodloužit o návštěvu některých z těchto míst:

Vyhlídka Panská skála a nejvyšší bod oblasti Grybla leží asi 2 km od okruhu.

Štola Halíře s možností průvodcované prohlídky leží asi 3,5 km od okruhu.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec leží asi 6 km od okruhu s možností návratu vlakem z Týnce nad Sázavou.

Vojenské technické muzeum Lešany

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

Bar v lese i parádní nádražka. Podívejte se na pět objevů českého výletníka

Rozhledna na lyžařském skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou.

Sobotní turistický sloupek Jakuba Pokorného slaví v magazínu Víkend DNES páté narozeniny. Které cíle zaujaly českého...

VIDEO: Žádné rozkošné vlnky, pláž na Tenerife pokryl plastový odpad

Pláže na ostrově Tenerife jsou plné plastů

Dívejte se pozorně. To není mořská pěna, ale miliony plastových kousků na jedné z pláží populárního kanárského ostrova...

Další z rubriky

Hledání jara v Českém krasu. Zkusili jsme za Prahou najít vzácný koniklec

Východ slunce na vyhlídce v Tetíně

Zveme vás na hezký jarní výšlap do Českého krasu. Třináct kilometrů mezi obcemi Srbsko a Králův Dvůr vás zavede k jedné...

Zaniklé tratě: Tudy jezdili páni kluci. Zubrnickou dráhu filmaři milovali

Historický vlak během natáčení filmu Páni kluci ve stanici...

V dnešním dílu seriálu se podíváme na lokálku, která se musela probít z údolí Labe o téměř půl kilometru výš až na...

V lese roste ananas, odpadky uklízí lesník. Vztah dětí k přírodě se zhoršuje

Chřiby

Právě ve čtvrtek se po celém světě slaví Mezinárodní den lesů. V letošním roce se odborníci snaží zaměřit pozornost na...

Najdete na iDNES.cz