Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Na kole největším lužním lesem Česka

  8:41
Projeďte se na kole naším největším lužním lesem! Navštívíte přitom soutok Moravy a Dyje a nahlédnete i do Rakouska a na Slovensko. Uvidíte nádhernou přírodu bez zásahu civilizace a při troše štěstí spatříte některé z vzácných živočichů. Jediné, co potřebujete, je dobrá mapa a orientační schopnosti. Značky tady totiž nenajdete.

 

Království lužního lesa

Jeden z nejrozsáhlejších lužních lesů v Evropě se rozkládá v místě, kde se stýkají státní hranice Česka, Slovenska a Rakouska, jejichž průběh vytyčují největší moravské "veletoky" – Morava a Dyje. Jejich soutok je nejen historickým trojmezím, ale zároveň nejjižnějším místem na Moravě.

Území, sevřené v klínu mezi oběma řekami, tvoří tzv. tvrdý luh s převažujícími porosty dubu a jasanu, z nichž některé jsou staré 300 až 400 let.

Pro oblast je typická hustá síť meandrujících říčních ramen a periodicky zaplavovaných tůní. Domov a klid pro život tu nachází spousta vzácných živočichů – např. čáp černý, tesařík obrovský, orel královský, luňák červený a bobr. Přítomna je také bohatá flóra a pestrá škála dřevokazných hub, kterým se obzvláště daří na trouchnivějících kmenech.

Unikátní oblast byla v roce 1993 zapsána pod názvem Mokřady dolního toku Dyje do seznamu mezinárodní Ramsarské konvence. Nejcennější části jsou chráněny ve dvou národních přírodních rezervacích: Ranšpurk a Cahnov-soutok.

FOTKY SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Pozvánka na lanžhotské hody



Přírodní rezervace Ranšpurk

Východiskem k dosažení soutoku Moravy a Dyje je Lanžhot – nejjižnější obec Moravy a zároveň poslední česká vlaková zastávka při cestě do Bratislavy. Lanžhot má příjemný vesnický ráz, přestože od roku 2001 se může pyšnit přídomkem "město".

Známé jsou především bohaté folklórní tradice, s nimiž se můžete seznámit v malém muzeu, které si v roce 1993 zřídili sami "Lanžhočané". Samozřejmě, že autentičtější způsob k nasátí místní lidové kultury je účast na nějaké folklórní akci přímo v terénu. Nejlepší a časově  nejbližší příležitost nabízejí tradiční krojované hody. Konají se vždy v neděli po svátku Povýšení svatého Kříže, což letos vychází na neděli 18. září.

K soutoku bez značek

Dosažení soutoku Moravy a Dyje má tak trochu objevitelský charakter. Celou výše popsanou oblastí, která je poměrně rozlehlá, totiž nevedou žádné turistické značky. Důvody jsou hned dva: jednak se tu nachází velká oplocená obora, jednak bývá velká část území pravidelně zaplavována, takže není vždy zaručen průchod. Na jaře a za vyššího vodního stavu sem proto raději nejezděte.


Louky okolo Dyje jsou hnízdištěm mnoha druhů ptáků

Absence značek tudíž vyžaduje podrobnou mapu a dobré orientační schopnosti. Za slunečného dne však k soutoku koneckonců trefíte i bez mapy: stačí jet pořád za slunkem a nejjižnější bod Moravy nakonec nemůžete minout!

Daleko od civilizace

Z Lanžhota se vydáte nejprve po staré silnici směrem na Bratislavu resp. Kúty. Asi po třech kilometrech, asi 0,5 km před hraničním přechodem (resp. dálničním mostem), odbočíte vpravo na asfaltovou lesní cestu se závorou. Vnoříte se do lesa a jedete neustále po rovině dál a dál směrem na jih.

Když narazíte na křižovatku a nevíte kudy dál, platí obvykle pravidlo, že buď rovně nebo vlevo. Pokud byste odbočili náhodou špatně, záhy poznáte, že jedete jiným směrem než doposud a snadno se vrátíte.

Asi po 12 km jízdy narazíte na protipovodňovou hráz, kde se cesta otáčí a míří zpět na sever. V tomto místě také spatříte cedulku, označující směr k soutoku. Projdete brankou v plotě obory a pokračujete pěšinou k cíli. Samotné místo soutoku je velmi hezké – stojíte na vysokém písečném břehu nad oběma řekami ve výspě českého území a v sevření dvou tichých řek, kolem šumí jen stromy a nejbližší civilizace je 16 km daleko!

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat

Rychlíkem Praha – Brno – Břeclav (trať 250) nebo Praha (resp. Ostrava) – Přerov – Břeclav (trať 270 a 330). Z Břeclavi osobákem do Lanžhota (1 zastávka).

Autem po dálnici Praha (resp. Olomouc) – Brno – Bratislava, na posledním exitu Břeclav sjet z dálnice a pokračovat buď přes Břeclav nebo Tvrdonice do Lanžhota.

Přibližný itinerář popisované trasy
Lanžhot – odbočka ze silnice (3 km) – odbočka k soutoku (15 km) – soutok moravy a Dyje (16 km) – odbočka k soutoku (17 km) – Pohansko (30 km) – Lanžhot (36 km) – Mikulčice (50 km).

Zámeček Pohansko
Otevřeno: Út - Ne od 9 do 17 hodin (duben až říjen)
Zavvřeno: pondělí
Vstupné: 20 Kč

Zpět přes Pohansko

Ke zpáteční cestě do Lanžhota zvolte trasu kopírující tok řeky Dyje. Vede sice po hrbolaté, později i panelové cestě, krajinářsky je však zajímavá. Prochází z velké části nivními loukami s typickými osamocenými stromy, na nichž s oblibou hnízdí ptáci. Mnohé z nich jistě spatříte na vlastní oči – především volavky a čápy.

Zhruba po 12 kilometrech narazíte na cyklotrasu č. 42, která vás zakrátko přivede k empírovému loveckému zámečku Pohansko. Začátkem 19. století jej nechali v empírovém slohu vystavět Lichtenštejnové, za totality byl z důvodu blízké rakouské hranice veřejnosti nepřístupný. Dnes sem chodí s oblibou na výlet obyvatelé Břeclavi.



Rekonstrukce pohanské svatyně na Pohansku

Od roku 1998 je v zámečku k vidění expozice Slovanský památník, která představuje výsledky archeologických výzkumů přilehlé velkomoravské lokality Pohansko. Na louce před zámečkem si můžete také prohlédnout rekonstrukci pohanské svatyně, slovanskou zemnici a studnu z 9. století.

Zpět do Lanžhota, odkud jste vyjeli, vás z Pohanska dovede cyklotrasa č. 43 (6 km). Blíže je to však do Břeclavi (4 km), kde se můžete osvěžit v městském koupališti.

Navštivte také Mikulčice

Pokud si popisovanou trasu prodloužíte o dalších 14 km, můžete navštívit další archeologickou lokalitu – velkomoravský areál v Mikulčicích, který je národní kulturní památkou. Z Lanžhota se do Mikulčic dostanete po pohodlné lesní cestě, která je značena zelenými turistickými značkami.

 

Velkomoravské vykopávky v Mikulčicích

Soutok Moravy (vlevo) a Dyje (vpravo). Vpředu nejjižnější výspa Moravy, na levém břehu Slovensko, na pravém Rakousko.

Nejjižnější hraniční patník České republiky na Moravě

Přírodní rezervace Ranšpurk

Louky okolo Dyje

Louky okolo Dyje jsou hnízdištěm mnoha druhů ptáků

Zámek a archeologický areál Pohansko

Rekonstrukce pohanské svatyně na Pohansku

Muzeum v Mikulčicích

Mezi Lanžhotem a Mikulčicemi

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na co zírá mašinfíra: Knížecí lokálkou do Lednicko-valtického areálu

Seriál Dnes se projedeme lokálkou, která vede do jednoho z nejmalebnějších koutů v Česku, do Lednicko-valtického areálu....

Očima šotouše: Nejhezčí fotografií lokálek je křížení tratí na Rakovnicku

Dubnové kolo naší soutěže Očima šotouše se tentokrát věnovalo tzv. lokálkám. Během měsíce jste nám poslali několik...

Na co zírá mašinfíra: Mrkví podél Ohře z Karlových Varů do Chebu

Dnešní jízda nás zavede na Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovy Vary a Cheb. Koleje tam vedou krásným údolím řeky...

KVÍZ: Poznáte místa s nádhernými východy a západy slunce v Česku?

Ticho, samota a nádherné sluneční divadlo. Východy a západy slunce patří k nejkrásnějším zážitkům při cestování, kvůli...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...