Vnady přírody, sport i naleštěná auta. Tajné tipy pro dovolenou na jihu Čech

  • 3
Letošní prázdniny jsou jiné, než byly ty předchozí, ale nemusí být horší. Zvlášť když pro jednou zapomenete na turistické taháky a vydáte se na místa, která nemají mohutné PR, zato jsou světová.
Stádlecký řetězový most přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a...

Vltava a Lužnice

I v těsné blízkosti pamětihodností můžete prožít rodinnou dovolenou, která bude bavit dospělé, puberťáky i malé děti. Podívejme se třeba do jižních Čech.

Nemáme sice moře, ale české léto se točí převážně kolem řek. A to nejen díky vodácké tradici, ale také proto, že se v blízkosti vodních toků lépe snáší horké počasí a nacházejí se tu rozličné zajímavosti.

Například sympatická říčka Lužnice skýtá spoustu krásných zákoutí, bavit vás bude romantická zřícenina hradu Dobronice, visutý Stádlecký řetězový most, který je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Česku. Nebyl ovšem vždycky zde, v letech 1848–1960 překlenoval Vltavu u Podolska.

Nebo úchvatné panorama Bechyně se zámkem, které se dá pozorovat přímo z monumentální technické památky, kterou je železobetonový obloukový most zvaný Duha z roku 1928. Ten zároveň slouží silniční i železniční dopravě a roku 2014 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Vltavu doporučujeme si užít třeba v Hluboké nad Vltavou. Návštěva jednoho z nejkrásnějších zámků u nás určitě stojí za to, ale docela jinou Hlubokou zažijete dole u řeky. Místní to už vědí, ale přespolní by možná ani nepadlo, že doslova pár kroků od historického centra najdou parádní sportovně relaxační areál, kde se dá v pohodě strávit celý den.

Prémiový výlet z Hluboké nad Vltavou: člunem po Stezce Vltavy s 50% slevou

Nejen děti se tu „vyblbnou“ v lanovém centru či na boulder stěně, adventure golfu, hřišti pro plážový volejbal, ve Špuntáriu, na nafukovací trampolíně nebo dalších herních a sportovních atrakcích, jež jsou obklopeny spoustou zeleně, která doslova láká k rozbalení deky a vybudování rodinného stanoviště. Půjčit se tu dá všelijaké sportovní náčiní od míče přes paddleboard až po elektrokolo, ale výzvou je i plavba na pětimístném motorovém člunu, který vás přiblíží buď k Českým Budějovicím, nebo na druhou stranu směrem na Purkarec. 

Cestou se můžete stavit na spektakulární vyhlídce Baba, nebo si zkusit své opičí schopnosti na nově otevřené ferratě přímo nad Vltavou. Vybavení je k zapůjčení také ve sportovním areálu. Stezka Vltavy spojující po trase řeky České Budějovice a Koloděje nad Lužnicí ovšem nabízí ještě mnohem víc sportovního, turistického i kulturního vyžití.

Uklidňující půvab Zlaté stoky

Zlatá stoka

Do Třeboně se jezdí na kapří hranolky, za bahenními lázněmi a na kolo. A proč ne? Nikdo vám sice nerozmlouvá klasické trasy, ale jestli chcete vidět také něco jiného než pozadí dalších pedálových nadšenců, zkuste i trochu méně okoukané štreky, než je třeba cesta kolem Světa. 

Nás zlákala divočina, která má zejména v letošním deštivém počasí doslova hojnost uklidňující zeleně a dá se tu toulat jak na kole, tak pěšky. Jmenuje se Zlatá stoka a naši pozornost upoutala díky stejnojmenné knížce architektky Kateřiny Průchové. 

„Chodíme krajinou, aniž bychom si uvědomovali, co všechno zažila. Procházíme kolem křížů, ale nezajímáme se, kdo tu tenkrát položil život,“ napsala v ní. „Ze zdí starého stavení toho moc nezbylo. Pryč je sláva mlýna, který kdysi vyráběl mouku pro celý kraj. Mlýnské kolo se zastavilo stejně jako srdce mlynáře, kterého jednoho dne zavraždili tři tuláci. I takové příběhy ukrývá Zlatá stoka.“

Na cestu, která tuto téměř padesátikilometrovou vodní spojnici mezi rybníky doprovází, chvíli se vzdaluje a zase se vrací, se můžete napojit hned v centru Třeboně u Hradecké brány. Procházka či projížďka vede kolem starobylého pivovaru a rybích sádek až do Majdaleny a nabízí spoustu zajímavých zastavení, lávky, mlýny a akvadukty, švitoření ptáků, žbluňkání vody hopkající přes kameny a svatý klid. Toužíte snad po něčem jiném? 

Jestli byla vaše odpověď kladná, pak se vydejte za historií, kterou dokumentují staré kamenné mosty z konce 18. století. Jeden vede přes rybník Vítek a slouží dnes už jen cyklistům a pěším, druhý překlenuje Lužnici u obce Stará Hlína, či k replice vodárenské věže architekta Jana Kotěry v Praze na Zelené lišce z roku 1909, jež nyní za svými zdmi ukrývá expozici buddhistického umění.

Zoopark Na Hrádečku

Za opicemi, surikatami i lví hřívou

Koho staré mosty a vodárny nenadchnou a u vody ho štípou komáři, toho možná zaujme další tajný tip. Zoopark Na Hrádečku mezi obcemi Dolní a Horní Pěna nedaleko Jindřichova Hradce. 

Malá soukromá zoologická zahrada má všechno, na co jste zvědaví, ať je vám pět, třicet pět, nebo pětaosmdesát. V parádních výbězích, teráriích a voliérách tu můžete pozorovat přes stovku živočišných druhů od drápkatých opic přes lemury, hyeny, kotuly, velbloudy, lamy, klokany, pštrosy, sovy, nosály, mývaly, dikobrazy, varany, krokodýly až po lvy či pumy. 

Otevřeno je denně od devíti do šesti večer a zpestřením jsou třeba noční komentované prohlídky, společné krmení nebo speciální akce.

Muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici

Zpátky v čase do Ameriky

Komu voní víc benzin než klokaní trus, ten by měl zamířit do Nové Bystřice, kde se nachází jedno z nejhezčích automobilových muzeí u nás. Je věnované americkým veteránům a bude bavit nejen pány a kluky. Pyšní se skvělými exponáty na čtyřech kolech, ale je také mimořádně hezky designově zpracováno. 

Naleštěné krasavce můžete obdivovat v několika tematických sekcích, které odkazují na stěžejní období automobilového průmyslu USA, prohlédnout si můžete ucelenou sbírku amerik dvacátých a třicátých let, parádní cadillacy, oldsmobily a buicky jako z příběhů o Pery Masonovi nebo Philovi Marlowovi, parádní káry květinových dětí ze 70. let i slavný stříbrný DeLorean z filmu Návrat do budoucnosti. 

Zaručeně vám budou oči přecházet. Ve stylové kavárně i s venkovním posezením si můžete na uklidnění dát kafe nebo colu a pokračovat v jihočeské krasojízdě.