Jak na kvalitní zimní snímky? Osvědčené rady a tipy

Zima nabízí fotografům mnoho výzev v podobě zasněžených horských scenerií, zamrzlých rybníků, jiskřivých plání či nízké inverzní oblačnosti. Zároveň s tím ale vyvstávají některé problémy, na které bychom se měli před fotografickou výpravou i během ní připravit.
Focení proti slunci zajímavým způsobem oživí vaše snímky. Při komponování

Focení proti slunci zajímavým způsobem oživí vaše snímky. Při komponování tohoto záběru jsem si trochu pomohl částečným zastíněním slunce zajímavou větví, čímž jsem docílil potřebného kontrastu ve středních jasech a zviditelnil paprsky slunce na tmavé větvi. Jiskřivá struktura sněhu v popředí a zavátá větev umocňují celkovou mrazivou atmosféru snímku. | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Následující článek míří nejen k amatérským fotografům, vyhledávajícím volnou tvorbu a zajímavé zimní náměty, ale měl by pomoci například i na klasické lyžařské dovolené, aby vaše rodinné fotografické vzpomínky byly co nejzajímavější.

Jak se připravit

Oblékněte se tak, aby vám během fotografování nebyla zima. Většina zrcadlovek se dá obsluhovat v tenkých prstových rukavicích, při větších mrazech si navlékněte dva páry rukavic – slabé prstové, ve kterých budete ovládat přístroj, a navrch třeba palčáky.

Pro fotovýbavu doporučuji pokud možno fotografickou brašnu nebo pouzdro přiměřené velikosti a množství vašeho fotografického arzenálu tak, abyste vše měli při ruce. Je třeba si uvědomit, že například výměna objektivu v hlubokém sněhu nebo prohození baterie ve vichru může být docela náročná operace. Uchováním fotoaparátu v brašně předejdete mlžení čoček vně i uvnitř objektivu, například po vstupu do vyhřáté horské chaty. Osobně po návratu z focení nechávám zavřenou brašnu nebo batoh několik hodin stát v zádveří, teploty se tak pomalu vyrovnají a nehrozí orosení či zničení techniky.

Nízká teplota snižuje kapacitu baterií, proto byste rozhodně měli mít plně nabité baterie. Minimálně jeden záložní článek uchovávejte raději v teple, například v náprsní kapse.

Prachový sníh má tendenci dostat se na ta nejnevhodnější místa. Stačí zavadit o zasněženou větev a budete ho mít například na přední čočce objektivu. Pomůže ofukovací štětec a speciální hadřík na optiku. Suchý a sypký sníh je zrádný ještě z jiného důvodu. Při neopatrné manipulaci nám totiž může napadat do brašny nebo do vnitřku fotoaparátu během výměny objektivu nebo filmu, kde se ale rychle mění na kapalinu a malér je na světě... Raději si tedy při těchto výměnách sundejte rukavice a oklepejte sníh z rukávů.

Poslední součástí výbavy, o které bych se chtěl zmínit, jsou filtry. V současné době používá základní digitální úpravy fotografií stále víc lidí a klesá tak význam zejména barevných a přechodových filtrů. Kdo to myslí vážně, může do své výbavy zařadit šedý přechodový filtr a polarizační filtr. Osobně polarizační filtr v zimě používám velmi zřídka a když už, tak nepolarizuji "naplno" – výsledkem nevhodně použitého filtru bude příliš tmavá obloha a někdy i špatné barevné vyvážení.

Barevné vyvážení, expozice a focení s bleskem

Hlavním problémem, se kterým se při fotografování zasněžené scény setkáváme, je barevná vyváženost snímku. Sníh je totiž málokdy bílý! Při východu nebo západu slunce bude mít narůžovělou barvu, v poledne při jasné obloze zase namodralou a v temných stínech dokonce sytě modrou barvu. Budeme se tedy často potýkat s tím, jak fotografii barevně vyvážit, aby se líbila, vypadala přirozeně a vyhnuli jsme se nafialovělým nebo nazelenalým tónům.

Většina digitálů má dobře fungující automatické nastavení bílé (white balance). Je tedy třeba pochopit, jak toto nastavení funguje u vašeho přístroje, vyzkoušet různá nastavení a korekce, nastavit scénický expoziční režim "Sníh" (pokud ho váš fotoaparát nabízí), popřípadě snímek barevně upravit následně v počítači.

Že sníh je málokdy bílý, dokazuje i tato fotografie. Růžovou barvu způsobuje vycházející slunce, foceno ve výšce zhruba 2 000 m na sopce Mt. Taranaki na Novém Zélandu.

Druhým zásadním oříškem je expozice snímku. Stává se, že fotoaparát bude mít při automatickém měření expozice tendenci jasnou scénu podexponovat. Stojíme před otázkou, co je lepší – mírně podexponovaný snímek se zachováním struktury sněhu, nebo jasná fotografie, kde obětujeme nejsvětlejší místa záběru? Pokud můžete během fotografování využít histogram, doporučuji nastavit expozici tak, aby pravá část křivky (světla) dosahovala téměř k okraji grafu. Obecně řečeno je menším problémem podexponovaný než přeexponovaný snímek. Pokud můžete, snímejte do formátu RAW, který vám poskytuje větší prostor v boji proti přepalům.

Správná expozice. Vlevo je fotografie, která sice ještě není přeexponovaná, ale už na ní vidíme ztrácející se strukturu sněhu. Uprostřed je správně exponovaná fotografie, kdy stále dobře vyniká struktura sněhu v popředí. A vpravo mírně podexponovaná fotografie

Výhodou zimního období je slunce stojící nízko nad obzorem během celého dne. Tím pádem budeme mít po většinu dne příjemně "měkké" světlo bez výrazně kontrastních scén. Výjimkou jsou slunné dny na horách zhruba mezi 11. a 13. hodinou, kdy prudké slunce a sníh může vyvolat velmi kontrastní scény. Pokud fotíte v takových podmínkách portréty, můžete použít blesk, kterým prokreslíte temné stíny, například v obličejích fotografovaných osob.

Určitě si ale nastavte kompenzaci záblesku (cca -2/3 až -1EV). Při použití blesku na sněhu je třeba pamatovat ještě na další zádrhely: sníh zasvěcuje scénu nerovnoměrně, tedy čím blíže k blesku, tím víc bude objekt osvětlen. Jestliže budete fotit například skupinku lidí a před nimi bude zasněžené popředí, bude se toto jevit nepřirozeně nasvícené (komponujte tedy buď bez tohoto popředí, nebo si pomozte přechodovým filtrem).

Posledním problémem, který při focení s bleskem zmíním, je focení za sněžení. To většinou dopadne špatně, neboť blesk výrazně nasvítí nejbližší vločky a na fotografii tak budete mít množství obrovských rozmazaných zářících bodů…

Někdy je třeba reagovat rychle – unikátní snímek z vyhlídky na Prachovské skály a hrad Trosky vznikl pár hodin po silném sněžení. K místu jsem se půl hodiny brodil po pás ve sněhu, ale výsledek stojí za to!

Zajímavý efekt pomalu zamrzajícího Konopišťského rybníka a současného sněžení. Sníh se udržel jenom na čerstvém ledu a vytvořil tak zajímavé obrazce.

Fotíme za každého počasí?

Konečně jsme na horách, fotovýbava je připravená, baterie nabité, čip vyčištěný a paměťové karty zformátované. Ale co to? Jako na potvoru ráno vstáváme do zamračené oblohy a ve vzduchu poletují vločky… Ne každé počasí se hodí na kvalitní focení a u fotografování na sněhu to platí dvojnásob.

Zamračený den nám nabídne v podstatě černobílou krajinu, bez výrazných struktur a stínů. V ostatních ročních obdobích v takovém případě zalézám buď do postele nebo do lesa, kde situaci může zachránit focení potoků, makro či jiné detaily; v zimě je ale vše pod sněhem a možností 'úniku' moc není...

Focení inverzních a údolních mraků patří ke klasice zimní fotografie. Pro snímek na ukázce bylo nutno si přivstat na východ slunce. Náladu snímku umocňuje teplé nasvícení vrcholků hor a jejich kontrast se studeným tónem v dolní části snímku.

Obvyklý objekt neobvyklým způsobem: Mumlavský vodopád se zajímavými rampouchy. Bylo nutno použít ultraširokoúhlý objektiv a z polohy vleže na ledu opatrně fotit.

Jan Hocek

Autor článku Jan Hocek fotografuje víc než 20 let, zaměřuje se zejména na krajinu, cestovatelskou fotografii a reportáž, přírodu a divoká zvířata. V roce 2005 vydal unikátní obrazovou publikaci Nejhezčí túry světa, popisující slovem i obrazem 18 světových túr. V prestižní soutěži fotografů přírody Štíty Viléma Heckela '09 zvítězil v hlavní kategorii s fotografií z Nepálu. Na svém kontě má desítky fotografických kalendářů, publikuje rovněž v časopisech a na iDNES.cz – většinou články s cestovatelskou a dobrodružnou tematikou. Více na www.hocek.cz.

Jestliže můžeme, počkejme si na slunný mrazivý den, ideálně po nové sněhové nadílce, kdy bílá peřina je ještě panensky neporušená. Pokud například hodlám fotit hory na Slovensku, sleduji denně předpověď počasí a vyrážím na noc, hodinu poté, co ve zprávách ohlásí příchod hřebene vysokého tlaku. Je jasné, že to, co platí pro volnou a profesionální fotografii neplatí o dovolené, kdy si nemůžeme počasí vybírat a spíše budeme fotit dokument do rodinného alba. I tady ale doporučuji využít byť jediného hezkého dne, vyrazit na sjezdovku brzo ráno a zužitkovat náladu, dobré světlo a fotit 'co to dá'.

Zejména v zimě můžeme využít nízko stojící slunce a vyzkoušet focení proti slunci. Uvidíte, že takové snímky dodají vašemu albu na zajímavosti. Není v tom kupodivu nic magického, jen je potřeba uvědomit si několik věcí. Jestliže fotíte přímo do nezakrytého slunce, fotka bude pravděpodobně hodně kontrastní a bude třeba vyzkoušet víc variant expozice. Fintou bývá částečné zakrytí slunce, například větví stromu, mrakem, postavou. Druhým problémem je kvalita vašeho objektivu a tím způsobený vznik nejrůznějších odrazů a 'duchů'. V neposlední řadě doporučuji co nejvíce zaclonit objektiv, čímž mimo jiné. získáme hezký efekt paprsků kolem slunce

Dobré světlo a spoustu sněhu!

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.