Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České Skalice. Babička se dnes už dá číst jen jako pohádka. Panklovi ve Starém bělidle nebydleli a údolí už dnes vnímám jen jako obrozenecký disneyland nebo jako ukázku pro děti, jak se žilo, když ještě nebyl Instagram.

Pomník babičky a dětí od sochaře Otto Gutfreunda | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Pomník Babička s dětmi od Otto Gutfreunda v centru Babiččina údolí miluji. Babička je na něm zobrazena jako obří vyhazovač od diskotéky v zástěře a všimněte si, že u nohou má i nákupní tašku. A kde jinde najdete na pomníku dva psy, že? Který je Sultán, a který je Tyrl, ale asi ví jen sochař Gutfreund.

Když pomník zkoumáte pozorně, všimnete si i dalších zvláštností. Figury mají zvláštní skelný pohled, koukají trochu do nebe, trochu ke Starému bělidlu a jeden chlapec si tam cucá palec.

V Babiččině údolí jsem byl mnohokrát v různých ročních obdobích. V sezoně opravdu připomíná zábavní park. Z louky vedle mlýna startuje horkovzdušný balon, děti se tam mohou svézt na koni či si zastřílet z luku. Při zvláštních příležitostech tu chodí postavy v dobových kostýmech.

Chodí se sem za iluzí, která nikdy neexistovala. Ostatně většina návštěvníků asi nikdy Babičku nečetla a loví v mobilu, jak se jmenovali ti psi na pomníku. Pro ty starší je Babiččino údolí dokonce určitým traumatem školních výletů. Z Babiččina údolí se stal mýtus, něco jako kdybyste někde podobně přehrávali v kostýmech v české krajině Tři oříšky pro Popelku.

Chalupa Staré bělidlo je hlavním dějištěm Babičky. Ve skutečnosti tam malá Božena Němcová nebydlela, ale strávila tam prázdniny v dospělém věku v roce 1844.

Co je zde ale dnes k vidění? Výchozím bodem je město Česká Skalice, kam, jak víme, Božena Němcová alias Barunka chodila do školy. V České Skalici je Němcová všudypřítomná. Ve škole je dnes malé muzeum, pak je tam ještě jedno hlavní Muzeum Boženy Němcové a na náměstí zvláštní pomník s bustou spisovatelky na sloupu, která jako by na něm levitovala. Na podstavci je reliéf z Babičky, na kterém (díval jsem se dvakrát) jedno dítě leze ven z truhly. Těžko říct, co v té truhle dělalo.

Vždycky se Němcové cesta do školy podávala tak hrozně sociálně, jak chudinka Barunka musela chodit každodenně sem a tam, ale ono to zas tak daleko ze Skalice do Ratibořic není. Necelé tři kilometry.

Pro pořádek, název Babiččino údolí použil prvně v roce 1878 spisovatel Otakar Jedlička.

Ratibořický zámek, kde bydlela paní kněžna Vilemína Zaháňská z Babičky, je dnes přístupný veřejnosti.

Babiččino údolí začíná hned za Skalicí, stačí přejít krytý most přes Úpu. Cestou mineme ještě lovecký pavilon a pak už ratibořický zámek „paní kněžny“, spíš větší vilu. Pochybuji, že by vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, která se stýkala s Metternichem, měla čas zvát poddané na kafe, ale budiž.

A za zámkem? Náraz na realitu. Panklovi nebydleli ve Starém bělidle, ale v podstatě ve sklepním bytě v rohu hospodářského dvora naproti skleníku. Dnes je to nevzhledná a neopravená budova. Na informační tabuli se vedle dokonce píše: „Někteří odborníci se obávali a obávají, aby se konfrontací se skutečností nesetřela poezie Babičky.“

Hospodářský dvůr v Ratibořicích je větší než samotný zámek. V jeho rohu bydleli v jedné z budov Panklovi.

Chaloupka Staré bělidlo (je to k ní další kilometr) je v podstatě filmová kulisa. Uvnitř vypadá s dobovým nábytkem jak ve skanzenu, a když jsem při poslední návštěvě nakukoval dovnitř, byla tam na stole i velikonoční výzdoba a beránek. Dnešní podobu má chalupa až po natáčení filmu Babička od Antonína Moskalyka. Ale je roztomilá.

Viktorka, která ječela u splavu, je moje oblíbená postava, protože jsem v dětství slýchal, že ječím jako ona. Splav je pár kroků za Starým bělidlem, ale není původní, při úpravách koryta se posunul. Viktorka nezemřela po úderu blesku, ale přežila i Němcovou a její hrob jsem nedávno navštívil v nedalekém Červeném Kostelci.

Viktorčin splav dnes už po úpravách koryta vypadá jinak. Úpa teče trochu jinudy.

Rýzmburk. Jediné místo, které jsem letos při poslední návštěvě viděl vlastně prvně. Je nejdál, Babiččino údolí jím symbolicky končí. Oficiálně jde o výletní altán na troskách hradu. Trochu jsem o něm pochyboval, ale Rýzmburk je hustý. Tyčí se už hodně vysoko nad řekou a z masivního altánu je výhled do lesů směrem k Jestřebím horám. Člověk v dálce někde tuší i Krkonoše. To už je ale divočina. A jiný příběh než Babička.

Vykopaný hrad

Poblíž Babiččina údolí ale doporučuji navštívit ještě jednu pozoruhodnou památku, v Česku zcela výjimečnou. Zřícenina Vízmburk u Červeného Kostelce je jeden z našich nejpodivnějších hradů, ať už tím, jak vypadá, ale i svým neuvěřitelným příběhem.

Vědělo se, že existoval a založil ho nějaký Tas už v 11. století. Na pět set let ale hrad „zmizel“ pod zeminou a na jeho místě byl jen kopec. Pak ho v 70. letech minulého století vykopal místní archeolog Antonín Hejna, který pocházel z nedaleké Úpice. Není divu, že se tak Vízmburk stal cennou archeologickou lokalitou s četnými nálezy. Více informací o hradu a jeho znovuobjevení najdete v tomto článku.

Unikátní „vykopaný“ hrad Vízmburk se nachází u Červeného Kostelce, jen několik kilometrů od Babiččina údolí.

Hrad patří památkovému ústavu a i nová oficiální literatura ho uvádí jako veřejnosti nepřístupný. Ve skutečnosti od roku 2014 přístupný je, byť omezeně a s průvodcem díky Sdružení pro Vízmburk. „Hrad ve středověku koupili Slezané a pobořili. Věž se zřítila do nádvoří a ten kopec vlastně vznikl z nánosů kamení z věže,“ vysvětlil mi před časem zvláštní osud hradu místopředseda Sdružení pro Vízmburk Jaroslav Balcar.

Šťastná to žena, jak pravila paní kněžna na konci děje Babičky.

Překvapivě v úplnosti zachovalé obvodové bílé zdi hrádku nyní zakrývá provizorní střecha na lešení, aby hrad chránila před deštěm. Vykopané zdi se rozpadají. Aby byl hrad ještě začarovanější, snadno se plete se sousedem Rýzmburkem.

A co konstatovat místo pointy? Ach ano, skutečně, není to vtip. V Babičce je skutečně i v originále věta „přišedši domů převlékla se babička ze svátečního šatu, vzala na sebe kanafasku šukala po domě“.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Prohlídka se zámeckým pánem Stropnickým a jeho oslíkem

Dvojice zámeckých pánů se stará i o oslíka Balbína, který plní roli domácího...

Začíná sezona na hradech a zámcích, tak co navštívit jeden opravdu hodně netradiční? Osečany. Zámek...

Český výletník: Miluji divné ulice. Zvědavou, Krvavou, tu já mám nejradši

Krvavá ulička v Tachově připomíná husitský vpád do města.

Hledal jsem po celém Česku několik let ulici s nejpodivnějším jménem. Tady jsou výsledky mého...

Český výletník: V českém Perníkově hledejte vrtuli, ruchadlo a krematorium

Pardubické krematorium podle postaveno před sto lety podle projektu architekta...

VIDEO Pardubice jsou naším nejpříjemnějším krajským městem. Tady je středověk, secese, funkcionalismus,...

Český výletník: Brno má symboly, kterým se i zasmějete. A to Praha neumí

Soše markraběte Jošta na Moravském náměstí od Jaroslava Róny se přezdívá...

Praha podobné zajímavosti spíš postrádá, naopak Brno má přehršel malých kuriozit, které jsou ale...

Český výletník: Opomíjená, zapomenutá. Výšlap na nejvyšší horu Prahy pobaví

Teleček

Vystoupil jsem na Teleček, nenápadnou kótu s telekomunikačním stožárem a roztomilým jménem. Málo se...

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Dechberoucí nové mapy Googlu. Město prozkoumáte, jako byste jím prolétali

Google na letošní vývojářské konference Google I/O nepředstavil jen hardwarové novinky, ale i své pokroky na...

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

Když do Kalifornie, tak za hvězdnou trojkou. To je bez debat

Cestovat po západě USA je o nervy. Vážně. Dlouhé přesuny po Arizoně a Novém Mexiku prověří šoférovu výdrž, a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

ZANIKLÉ TRATĚ: Úzkokolejka z Ostravy do Bohumína byla na Ostravsku poslední

Seriál Padesátý pátý díl Zaniklých tratí se zaměří na další z úzkorozchodných drah na Ostravsku. Podíváme se na meziměstskou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Bleděmodrý Švejk nás veze mezi jihočeskými rybníky

Seriál Dnes nás čeká jízda bleděmodrým Švejkem z jižních do středních Čech. Proč Švejkem? Tak se odjakživa říká rychlíkům na...

Na co zírá mašinfíra: Východními Čechami míříme pod věže Teplických skal

Seriál Dnešní mašinfíra, Jirka, nás sveze po východních Čechách. Rudožlutou Zamračenou společnosti Východočeská dráha se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...