Větší skály a toalety zdarma. Proč Poláci milují Adršpach a co s tím

  13:41
Po Českém Krumlově se i Adršpašské skály potýkají s davy turistů. Objevili je Poláci a díky nim teď musí místní úřady řešit, jak se s davy návštěvníků vypořádat.
Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků....

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků. Proud lidí mezi vstupem do Adršpašských skal a parkovišti. (3. května 2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

U nás můžete platit zlotůvkami, láká turistu stánkařka, která jako „suvenýr“ prodává Polákům i studentskou pečeť. „My jsme Češi a máme koruny,“ ohrazuje se nesměle pán. Typická scéna z Adršpašských skal, kde se platí zlotými stejně jako korunami.

Agentura Czechtourism pořádala kampaň „Česko, země příběhů“, aby nalákala turisty i mimo Prahu. V Adršpašsko-teplických skalách se jeden „příběh“ podařil nad očekávání. Před kasou se táhla na začátku května dlouhá fronta lidí, policie dokonce musela uzavřít hraniční přechod s Polskem.

Jenže tuto sobotu byl ve skalách až moc velký klid. Prodavačka suvenýrů musela dokonce sama aktivně oslovovat kolemjdoucí, aby si u ní něco koupili. Novinové články o uzavřeném hraničním přechodu a dlouhých frontách lidi totiž odradily.

„Adršpašské skály jsou v Polsku nesmírně populární, šedesát až sedmdesát procent návštěvníků je od nás. V Polsku máme skály také, ale tyhle jsou prostě větší. Také tu najdeme parkoviště zdarma a toalety zdarma. Zorganizované je to tu dobře,“ říká polský průvodce Simon z Lázní Chudoba (Kudowa-Zdrój), zhruba desetitisícového polského městečka. „Fronty na začátku května tu byly proto, že nám dobře vyšly svátky a víkend a lidé si brali delší volno,“ dodává Simon.

Vlastně je to obrovská šance. Česko má turistickou zajímavost, která je za hranicemi výjimečně žádaná a zatím neokoukaná. Stačilo by turisty nasměrovat na volnější termíny nebo do okolních skalních měst.

Řešení? Nejdřív bude studie

Ročně do Adršpašsko-teplických skal zamíří 300 tisíc platících návštěvníků, hlavně Poláků. Jsou dokonce nejnavštěvovanější přírodní památkou v Česku. Stopatnáctitisícový Valbřich je pouhých 30 kilometrů daleko, kdežto z českého pohledu leží Broumovsko dál od „civilizace“. Skály patří státu, ale obec je má pronajaté, provozuje návštěvnické centrum a vybírá vstupné.

Zatopená pískovna v Adršpachu je považována za jedno z nejkrásnějších skalních jezer v republice.

Bývalá pískovna v Adršpachu.

Asi kilometr od vstupu do skalního města má chalupu s číslem popisným 101 Jiří Kolář, který se sem na penzi přestěhoval z Prahy. Jeho rodina sedí na verandě.

Kolářovi mají perfektní přehled o tom, jak se obec za posledních pět let proměnila a co je mezi turisty v módě. „Pivo desítka stojí 27 korun, ceny jsou tu nasazené pro Pražáky,“ začíná vyprávět Kolář. Jeho příbuzná poznamenává, že obec je už dlouho bohatá, ale teprve nedávno opravila chodník u jejich chalupy. Chybějí prý pořádné stezky pro cyklisty, kteří se pletou mezi auty.

Jak vyzrát na Adršpach

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové skály dobře užít? Je to jednoduché, místo auta přijeďte vlakem. A podívejte se také do blízkého okolí, které je stejně krásné, ale panuje zde mnohem volnější atmosféra.

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.

Kolářovi se shodují, že radnice by se měla naučit s turisty pracovat. Vyprávějí, že když zahltila ulice auta i lidé, tak radnice jen zrušila poplatek za parkování a zvýšila vstupné. Teď už stojí vstupenka pro dospělého 120 korun.

Ze dne na den se těžko něco změní. Ochránci přírody z CHKO Broumovsko po dohodě s obcemi požádali Královéhradecký kraj o vypracování studie, jak turistiku ve skalách dále rozvíjet. „Chceme to řešit na krajské úrovni, protože samy obce to nezvládnou,“ potvrzuje starosta Adršpachu Bohuslav Urban.

Uvažuje se o rezervačním systému na lístky, který funguje třeba v Punkevních jeskyních. Správci by tak dali návštěvníkům snadno vědět, kdy bude ve skalách volno.

„Ta krize nebyla nečekaná. Máme vytipované dny, kdy Adršpach turisty nepobere. Jsme rádi, že mají zájem, jen je potřeba lépe organizovat, kdy přijedou,“ vysvětluje vedoucí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

Překvapivé je, že ochránci přírody podle Heinzelové zatím příliš nestojí o to, aby turisté „objevili“ sousední Broumovské stěny. Snad až v budoucnosti. V Adršpachu jsou totiž na okruhu „pod dohledem“, takže neničí přírodu a uklízí se po nich.

Jedno společné má Adršpach s Českým Krumlovem. Je to omezený prostor, do nějž se musí turisté někam vměstnat. Loni v červenci měli zastupitelé Krumlova na stole strategii, jak regulovat turistický ruch. Zpoplatnění vstupu do historického jádra radnice zatím odmítla.

V Adršpachu na vstupu vydělávají ročně miliony korun. Čím dál častěji však turisté stojí ve skalní průrvě v „koloně“. Ve čtvrtek slaví Polsko další významný svátek. Adršpach to určitě pocítí.

Přeplněné skály

- Obec udává, že Adršpašské skály přivítají asi 300 tisíc návštěvníků ročně. Se sousedními Teplickými skalami by to bylo dokonce o 70 tisíc víc.

- Adršpach je díky Polákům nejnavštěvovanější přírodní památkou v Česku. Podobných čísel dosahují všechny jeskyně Moravského krasu dohromady. Na Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku přijde 200 tisíc lidí ročně, na Prachovské skály nedaleko Jičína 150 tisíc. Skalní město za sebou nechává v návštěvnosti i Hlubokou nebo Karlštejn.

- V Česku drží rekord v návštěvnosti Pražský hrad se dvěma miliony lidí ročně, do pražské zoologické zahrady každoročně zavítá 1,5 milionu návštěvníků a zámek Český Krumlov navštíví necelých půl milionu lidí.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....