Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Už mi z toho hrabalo. Ale Česko a Slovensko jsem objel za necelých osm dní

Obkroužil jsem naši republiku na kole za čtyři dny v čase pod sto hodin. Masakr s názvem Race Around Czechia And Slovakia pokračuje podél hranice východních sousedů. Čechy byly deštivé a Slovensko jakbysmet – kam přijedu, tam začíná pršet.

Momentka ze závodu RACAS | foto: Tadeáš Kopča, Traga.cz

Trasa Race Around Czechia & Slovakia (RACAS) vedla ze Vsetína severním směrem okolo ČR, z jižní Moravy následně stoupala zpět do Vsetína, odkud pokračovala do slovenských Tater a z jižního Slovenska se vracela opět do Vsetína. Připomínala tak ležatou osmičku a byla o výrazný kus delší, než kdyby vedla pouze okolo hranic. V minulém díle jsme projeli českou část, v dnešním článku se podíváme na Slovensko.

5. denA mraky se ždímají

Během chladné noci začínám podél řeky Kysuce ukrajovat první kilometry na slovenském území a také nabírat výškové metry v Javorníkách. V údolí řeky Bystrice si dávám třetí spánek, něco málo přes dvě hodiny.

Ráno vstávám do deště a pouštím se do stoupáků Oravské Magury. Od té chvíle prší s malými přestávkami až k Bratislavě…

Ten den se ještě převalím přes Skorušínské vrchy k Liptovské Maře, za níž už čeká nejvyšší pohoří na trase závodu – Západní a Vysoké Tatry. Bohužel zahalené do deštivých mraků.

Denní porci kilometrů sčítám na Štrbském plese (den jízdy se pro nás odvíjí podle času startu, tedy od 16:15). Kopce a neustálé převlékání ve špatném počasí vyústí ve výrazně nejnižší denní nájezd.
Ujeto: 342 km
Převýšení: 3 800 m

6. denGo east!

Před večerem ještě stíhám překonat ostrá stoupání Spišské Magury. Ale sílící déšť a také již naplno rozjetý zánět šlach na pravé ruce mě tlačí ke strategické zastávce, během níž si dávám hodinového šlofíka. Díky tomu vyrážím vstříc Ĺubovnianské vrchovině odpočatý a do slabšího deště.

Přes Čergov, Nízké Beskydy, Ondavskou vrchovinu, Bukovské vrchy a Východní Karpaty se přibližuju nejvýchodnějšímu cípu trasy a pokračuji po slovensko-ukrajinské hranici.
Ujeto: 410 km
Převýšení: 2 970 m

7. denZombík z hororu

Po rovinkách podél maďarské hranice to odsýpá. Jediným problémem jsou déšť a studené noční mlhy. Než si dopřeji dvouhodinový spánek, stihnu objet Košice. V totálním slejváku, podle radaru jediného v Evropě!

Kam jsme přijeli, tam začalo lejt. Už mi z toho hrabalo!

Kam jsme přijeli, tam začalo lejt. Už mi z toho hrabalo!

K benzinové pumpě v Moldavě nad Bodvou se doslova plazím za neustálých ataků mikrospánku. Do kufru doprovodného auta padám jak postřelený zombík a během sekundy usínám na dvě hodiny. Zpět v člověka se měním jen částečně. Jízda hustou mlhou je totiž další horor.

Po stoupáních přes Slovenský kras začínám klesat na roviny jižního Slovenska. Obávaný protivítr je naštěstí slabší, a tak na triatlonovém speciálu Isaac Photon ukrajuji kilometry poměrně rychle.

Stále však přicházejí přeháňky a Ultra Paka Racing Team (UPRT) zdržuje neustálé převlékání. V Podunajské nížině vzpomínám na 24hodinovku na Slovakiaringu, kde jsem v roce 2016 zajel dosud platný český rekord: 911,68 km/24 h.

A nedaleko Velké Paky si připomínám taky naši domovinu. Tady jsou nejspíš ještě větší paka než my. Počasí se konečně vybírá.
Ujeto: 454 km
Převýšení: 2 378 m

8. denKuk do kufru auta

Fanoušci sledující online stream se nestačí divit, jak rychle se dá na kole „přelétnout“ jižní Slovensko. Večer dorážím do Bratislavy, kde se musím probíjet nebezpečným provozem a řešit řadu uzavírek.

Je to metal!

Je to metal!

Přichází tu také jediný můj karambol na kole, když to paní přede mnou zaflokuje na červenou a já se jí podívám do kufru. Když jí stékám po zadním okénku, ukazuji jí jedničku (ne tu Topolánkovu, ale klasickou), jako že je vše OK. Je ráda, ani nevylézá z auta. Naštěstí nejsou následky na jezdci ani technice.

Ve slovenské metropoli a kus za ní mě doprovází i početná skupina kamarádů z Nové Paky. To je skvělá vzpruha do unavené noci. Jakmile jsem opět sám, přichází na mě spaní, takže si ordinuji rychlý, asi půlhodinový odpočinek před obcí Kúty.

Když mě ale švára Jarda probouzí, mám pocit, že jsme na nějaké společné rodinné dovolené a čeká nás pěší túra. Vůbec netuším, kde jsem a proč. Pak vyskakuje z auta Táda a posílá mě zpět do kufru, abych se „dopekl“.

Za další čtvrthoďku spánku je vše v pořádku a můžeme se rozjet podél hranice s Moravou k prudkým stoupáním Bílých Karpat. Právě v nich přichází úžasné svítání slibující krásný den. Na posledních 180 kilometrů mě doprovází na motorce kamarád a spoluhráč z hokejového týmu.

Mozek už je sice spíš ve vegetativním módu, ale přesto dokáže jednoduchými počty dojít k další výzvě, která mi pošle poslední zbytky sil do nohou. Začíná hra o stihnutí RACAS pod osm dní!

Ranní doplnění energie

Ranní doplnění energie

Ve dvou velmi prudkých beskydských stoupácích v oblasti Makova prodávám svoje vrchařské vlohy. Vzápětí přeskakuji na časovkářské kolo, abych „spadl“ co nejrychleji do 45 kilometrů vzdáleného Vsetína. A podařilo se! Přes 3 500 kilometrů dlouhou ležatou osmičku s UPRT týmem uzavíráme v čase sedm dní a 23 hodin.

Cílovou čáru protínám společně s kluky z týmu za velké podpory novopackých fanoušků i místních diváků. Objetí s mýma holkama a váza plná piva tvoří tu nejlepší tečku za další nezapomenutelnou jízdou. Musím uznat, hodně náročnou.
Ujeto: 450 km
Převýšení: 3 000 m

V cíliVelká únava a zánět šlach

Jsem neskutečně dobitej. Asi jako nikdy. Bylo to opravdu hodně těžký. Trasa sama o sobě je obtížná, navíc polovina závodu se jela v dešti. Co mě ale nejvíc popravovalo, byly noční studené mlhy. A taky horší silnice, které odrovnaly moje zápěstí.

Udělal jsem velkou chybu, že jsem galusky dřív nepodhustil. Pravá ruka mi otekla a začala pekelně bolet, diagnóza jasná: zánět šlach. Například železniční přejezdy jsem od poloviny závodu zdolával tak, že jsem se držel jen levou rukou.

Dojezd do cíle

Dojezd do cíle

Mrzelo mě, že Jirka Severa musel po 1 500 kilometrech skončit. Bylo to opravdu velké sousto. Na druhou stranu to, co za čtyři dny v závodě odmakal, si zaslouží obdiv. Trasa je krásná a má potenciál pro velký mezinárodní ultracyklistický závod, o což budou Libor Procházka s Jirkou Severou usilovat. Mají šanci a já jim budu fandit. Dostali ode mě relevantní data a mohou lépe organizovat první ostrý ročník RACAS.

Jsem rád, že jsem udržel motivaci a objel celou trasu v závodním režimu. Myslím, že za podmínek, které jsme měli, je čas pod osm dní skvělým výsledkem, a potvrdili jsme, že slovo „racing“ v názvu našeho týmu není náhodou. Takže díky fanouškům a partnerům za podporu!

A také díky všem, kdo přispěli na charitativní sbírku pro Petra. Na jeho nový invalidní vozík se podařilo vybrat přes 61 tisíc korun, takže každý kilometr hodil 17,50 koruny!

Mapa závodu RACAS - zastávky se spaním

Mapa závodu RACAS - zastávky se spaním

RACAS v číslech

Délka: 3 540 km (Danova GPS 3 520 km)
Převýšení: 36 000 m (Danova GPS 35 220 m)
Průměrný denní nájezd a výškové metry: přes 440 km / 4 500 m
Průměrná rychlost (včetně pauz a spaní): 18,5 km/h
Spánek celkem: 10 h a 45 min (1 h a 20 min/den)
Pád: 1
Defekty: 0
Fajn zážitky: nekonečně
Více na danielpolman.com

Autor:
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrádný průsmyk zvelebil střelný prach. Jak Švýcaři dobyli svůj klenot Alp

Premium Švýcarsko je země průsmyků a mezi nejkrásnější patří Gemmi ve francouzském kantonu Valais. Ocitnete se zde mezi nebem a...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Už mi z toho hrabalo. Ale Česko a Slovensko jsem objel za necelých osm dní

Obkroužil jsem naši republiku na kole za čtyři dny v čase pod sto hodin. Masakr s názvem Race Around Czechia And...

Na kole po jižní Moravě. Ochutnáte nejlepší vína v dechberoucí krajině

Všude dobře, doma nejlíp. Konečně máme čas na neuspěchané cyklovýlety v místech, která já i moji přátelé máme rádi, na...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

Skvělý cyklovýlet, kde se i dobře vykoupete. Poznejte Kutnou Horu jinak

Jsou cyklotoulky, kde si sáhnete na dno fyzických sil. Ale existují i jiné trasy. Projížďka po druhém nejbohatším městě...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....