Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Když máte extrém v krvi. Jízda na kole nonstop kolem Česka a Slovenska

Seriál
Tato výzva přichází nečekaně, ale neváhám ani sekundu. Udělám ležatou osmičku a na jeden zátah objedu na kole české a hned nato slovenské hranice. Spojím to s charitou, aby to mělo ještě větší smysl. Navíc položím základy velmi extrémnímu závodu. Tak nasedat a jedem!

Západ slunce v Železné Rudě | foto: Tadeáš Kopča, Traga.cz

Tak pěkně jsem se plácal v té koronavirové letargii. Občas bike, sem tam silnička, pohodové jízdy, žádné závody, zkrátka kochačka. Pak jsem začal závodit na MTB – užíval jsem si krátké silové a technické cross country – tedy disciplínu trvající spíše v řádu minut než hodin.

Hodně mě to bavilo a na závodech se i dařilo. Až tu najednou mi 24. května do mailu přistála zpráva od Libora Procházky, která moje plány o sezoně bez ultrapakáren, poskládané jen z rychlých bikových závodů, zbourala jako domeček z karet.

Když moje mozkovna přelouskala informace typu „Rádi bychom uspořádali nultý ročník silničního ultramaratonu okolo Česka a Slovenska“ nebo „Kolem ČR to je přes 1 900 kilometrů a SR asi 1 500 kilometrů, to už dává slušné parametry“ a „Chtěli bychom u toho mít někoho, kdo už ví, o čem ultracycling je, a objel by to se vší parádou“, během sekundy bylo rozhodnuto.

Začátkem června za mnou Libor Procházka, organizátor 1 000 Miles (a teď i RACAS), dorazil do Nové Paky a s ním Jirka Severa, autor trasy okolo ČR. V kavárně jsme se domluvili na tom, že do toho jdeme, a s ohledem na naši rodinnou dovolenou, kterou jsem holkám nechtěl odepřít, jsme stanovili termín startu na 13. srpna 2020 ve Vsetíně.

Po XC tratích jsem s mladýma puškama lítal dál, užíval si to, ale na obzoru už stála velká hradba dlouhá 3 540 kilometrů a vysoká 36 tisíc metrů. Hlavou mi šrotovalo, že přeskočit ji nebude vůbec lehké. Naopak, po Race Across America to byla druhá největší výzva, kterou náš Ultra Paka Racing Team přijal. A do jakého nářezu jsme se teda pustili?

Trasa Race Around Czechia & Slovakia (RACAS) vedla ze Vsetína severním směrem okolo ČR, z jižní Moravy následně stoupala zpět do Vsetína, odkud pokračovala do slovenských Tater a z jižního Slovenska se vracela opět do Vsetína. Připomínala tak ležatou osmičku a byla o výrazný kus delší, než kdyby vedla pouze okolo hranic.

Daniel Polman na trati závodu RACAS, nebo také Race Around Czechia & Slovakia

Daniel Polman na trati závodu RACAS, nebo také Race Around Czechia & Slovakia

Ve startovním poli nultého ročníku akce byli jen dva závodníci. Jedním z nich byl autor trasy Jirka Severa, pro kterého to byla ultracyklistická premiéra. Druhým já. Jízda začíná!

1. den: Trochu odbytá příprava

Odjezd autem do Vsetína máme naplánovaný po osmé ráno. Ještě předtím na poslední chvíli rozjíždím charitativní sbírku pro handicapovaného Petra, sympaťáka, jehož snem je více cestovat a pořídit si na to kvalitní vozík.

Místo abych naspával poslední hodiny před startem, řeším charitu. Ale vím, co dělám. I pro mě to je psychická podpora, protože ta otročina podél hraniční čáry bude mít další rozměr a větší smysl.

Do závodu startuju v 16:15 ve čtvrtek 13. srpna 2020. Jsem pěkně nervózní, protože tím, že jsme se přesouvali v den startu, vyrážíme na 3 540 kilometrů dlouhou jízdu dost nepřipravení. Například mi nefunguje komunikátor a nemůžu mluvit s posádkou auta. Celkově to ale letí a za první den toho stíhám víc, než by kdokoliv z týmu čekal.

Kufr multivanu byl pro mě ložnicí, kuchyní i obývákem.

Kufr multivanu byl pro mě ložnicí, kuchyní i obývákem.

Po beskydských kopcích vlítnu na roviny v oblasti Ostravské pánve a pak skáču přes kopce Jeseníků, Orlických hor a nakonec i domácích Krkonoš, kde se mi dostává velké fanouškovské podpory a zdravím se i s rodinou. Jirka letí taky znamenitě a ukrojí skvělých 527 kilometrů.
Ujeto: 636 km
Převýšení: 7 500 m

2. den: Silnice pod psa a psí počasí

Stále bez spánku pokračuju do Jizerských hor, kde začíná pršet a do cesty se mi kromě hustých mraků staví i ostré stoupáky Lužických hor a první úseky rozbitých silnic, které se staly koloritem severu Čech a labutí písní pro má zápěstí. Z tohoto pohledu je největším masakrem Šluknovský výběžek připomínající noční šichtu se sbíječkou.

Mezitím se k týmu přidává můj brácha, jehož po návratu ze zaměstnání čeká týdenní survival za volantem. První spánek dlouhý dvě hodiny si dopřávám až v Děčíně nad ránem, po 34 hodinách nonstop jízdy.

Kamarád dorazil zafandit ráno na začátek Krušných hor.

Kamarád dorazil zafandit ráno na začátek Krušných hor.

Budíček mě vytrhává ze spánku do sychravého mlžného rána, v němž se zakousávám do velmi dlouhého a náročného přejezdu Krušných hor. Špatná kvalita silnic a počasí pod psa se začínají projevovat – zápěstí otékají a bolí. Ale co se dá dělat? Při ultramaratonu mám dvě možnosti – buď jet dál, nebo skončit. To druhé jsem si zakázal.
Ujeto: 407 km
Převýšení: 6 050 m

3. den: Nejdelší šlofík

V noci mě čeká těžký přejezd v mlhami zahaleném Českém lese. Svítání si užívám na prahu Šumavy, kterou přejíždím v dobré kondici, vezmu-li v potaz špatné počasí a jen dvouhodinový spánek.

Profrčím okolo Lipna, zahoupám se v rytmu Novohradských hor a pouštím se do boje s ostrými stoupáky kolem Dyje. Za Vranovem nad Dyjí se svalím do kufru doprovodného auta a dopřávám si druhý spánek, nejdelší v závodě, celé 2,5 hodiny. Ráno začínám ukrajovat v mírném protivětru nekonečné kilometry rovinaté jižní Moravy.
Ujeto: 420 km
Převýšení: 5 740 m

4. den: Čas pod 100 hodin

Po táhlých rovinách mě zdvihají ze sedla poctivé stoupáky Bílých Karpat a mnohdy také poryvy velmi silného protivětru. Asi 70 kilometrů před dokončením dlouhého okruhu po České republice si v hlavě propočítávám, že když na nich udržím průměrnou rychlost 25 km/h, tak stihnu naši zemi objet pod 100 hodin.

Fanoušci na Šumavě

Fanoušci na Šumavě

Můj mozek trpící matematickou nedostatečností podává až obdivuhodný výkon. Pak už to je v nohou a centrech spravujících motivaci. Zatápím pod kotlem a do Vsetína dorážím po 99 hodinách a 50 minutách od startu. Povedlo se! O pouhých deset minut to vyšlo.

Chvíli si na náměstí ve Vsetíně povídáme a taky tejpujeme moje nateklé bandasky. Hlavně pravé zápěstí je odepsané. Následně mě podél Bečvy až ke státní hranici doprovází kolega – český ultracyklista a dvojnásobný finišer RAAM Svaťa Božák, který bydlí v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm. Pro nás oba to je velká čest se osobně potkat a popovídat si nejen o ultracyklistice.
Ujeto: 401 km
Převýšení: 3 780 m

A jak jsem objel Slovensko, si přečtete v rubrice Cestování příští týden v pondělí 5. října.

Mapa závodu Race Around Czechia & Slovakia (RACAS)

Mapa závodu Race Around Czechia & Slovakia (RACAS)

Daniel Polman

Úspěšný ultracyklista, novinář a spisovatel z Nové Paky je držitelem rekordu v jízdě na 24 hodin (911 km), který vytvořil v roce 2016 na Slovakiaringu. V roce 2019 dokončil jako třetí Čech 5 tisíc kilometrů dlouhý závod napříč USA – Race Across America.

V roce 2020 zvládl jako první trasu nového extrémního závodu Race Around Czechia And Slovakia (RACAS) s délkou 3 540 km a převýšením 36 tisíc metrů. Trasu podél české a slovenské hranice zvládl absolvovat v čase 7 dní a 23 hodin. Průměrně za den spal jen hodinu a 20 minut, ujel přes 440 kilometrů a nastoupal přes 4 500 metrů.

V červnu 2021 by se měl postavit jako první český cyklista na nejdelší silniční etapový závod na světě Red Bull Trans Siberian Extreme. Trasa vedoucí z Moskvy do Vladivostoku měří 9 100 km. Ještě předtím však pro magazín Auto DNES zavzpomínal na své předchozí odvážné akce.

O svých cestách píše knížky a pořádá o nich besedy. Více na webu www.danielpolman.com, na Facebooku a Instagramu.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

KVÍZ: Znáte rekordy a kuriozity železnice v Česku?

Železniční síť v Česku patří k nejhustším na světě a o rekordy tu rozhodně není nouze. Víte například, kde hledat náš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní muzeum v Praze nabídne největší sbírku dinosaurů na světě

Jedna z největších sbírek originálních koster a modelů dinosaurů na světě se zabydlela u ruzyňského letiště. Expozice...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Skály, zámky i tajemná zákoutí. Objevte nejkrásnější české cyklostezky

Premium Výsledky letošního průzkumu Národní sportovní agentury mluví jasně: nejatraktivnějším sportem z pohledu jeho aktivního...

Slast a muka elektrického cyklisty. Uspělo elektrokolo v Krušných horách?

Premium Kolo s motorkem je turistický šlágr. Jak to doopravdy funguje? Přečtěte si reportáž magazínu Víkend DNES z netradičního...

Sedněte do sedel a potrapte baterii: tři parádní tipy na elektrovýlet

Přinášíme tipy na ty nejlepší zážitky s vaším elektrokolem. Můžete si projet okolí moravského Šternberka, pokochat se...

Spoléhat sám na sebe. Malé Karpaty lze přejet na kole za jeden den

Malé Karpaty patří rozlohou a výškou mezi menší horské celky, jakmile vás ale pohltí hluboké bukové lesy, budete mít...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...