Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Netradiční výlet v Chorvatsku. Na cyklovýlet kolem Zadaru berte plavky

  15:06
Letní sezona v Dalmácii podobně jako v celém Chorvatsku běží naplno. Nyní je Chorvatsko bez jakýchkoliv restrikcí, testů, povinného očkování a roušek. Stačí jen vybrat termín, místo a způsob. A nemusíte proležet celou vaši dovolenou jen na pláži, Chorvatsko se dá prožít i jinak. Třeba na kole v okolí Zadaru, i teď v plném žáru.

Kostel sv. Donáta v Zadaru | foto: Shutterstock

Zadar je páté největší město Chorvatska a se svou polohou uprostřed země je téměř ideální destinací pro letní dovolenou. Z města je cítit historie, zároveň má svůj milý, provinční nádech.

Procházka uličkami skrz přístav, kolem obchůdků se suvenýry a vyhlášenou zmrzlinou vás trochu osvěží, naplní vnitřní pohodou a vaši tašku možná doplní nějakým dárkem pro přátele. Také v Chorvatsku oproti loňské sezoně trochu podražilo, nárůst cen je asi desetiprocentní. Za zhruba tisícikorunový nákup u nás tam zaplatíte asi 850 kun.

Historická část Zadaru leží na poloostrově, ve městě najdete významné pozůstatky z dob římské vlády, především jeho opevnění. Celý tento systém byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Zadar. Prvořadou turistickou atrakci z něj učinily památky románské éry.

Málokoho by asi napadlo během dovolené u moře navštívit muzeum, ale jedno by vás během courání městem přece jen mohlo zaujmout. Rekonstruovaná budova Knížecího paláce v samém centru není nijak velká. Ale prosklený interiér, ze kterého jsou zajímavé výhledy na střechy okolních domů, působí velmi prostorně. Samotné exponáty nabízejí všechno možné, co si pod pojmem „moderní umění“ umíte představit. I tady se přesvědčíte, že naše a chorvatská (jugoslávská) historie mají k sobě velmi blízko. Pozornému návštěvníkovi neunikne koláž Ratka Petriće s názvem „Čechoslovačka“ ze srpna 1968.

Zážitek na zbytek léta!

Představa cyklistického výletu v letním Chorvatsku se může zdát jako bláznivý nápad. Ale vzhledem k tomu, že trasa námi vyzkoušeného celodenního tripu vede v bezprostřední blízkosti moře, není se čeho obávat. Za jízdy vás bude ochlazovat větřík, při zastávkách se můžete ponořit do průzračně modrého osvěžujícího moře.

Pokud jste ubytováni v hotelu, povětšinou stačí zajít na recepci a kolo s předstihem zamluvit. Zpravidla je v ceně ubytování, musíte složit pouze vratnou kauci. Další možnosti poskytuje některá z půjčoven v centru. V našem případě jsme zaplatili za půjčení jednoho kola na celý den 20 eur (500 Kč), při větším počtu kol vás to vyjde i levněji.

Cesta má rovinatý profil, zapomeňte proto na těžké elektrokolo, ale rozhodně berte s sebou plavky a ručník! Z Mariny Zadar se vydejte na sever podél moře, kolem hotelů a pláží Borik.

Cesta má rovinatý profil, zapomeňte proto na těžké elektrokolo. Ale rozhodně berte s sebou plavky a ručník! Z Mariny Zadar, kde získáte všemožné turistické informace, se vydejte na sever podél moře, kolem hotelů a pláží Borik. A pak už vnímejte jen cestu, slunce, moře a radost z pohybu.

Zhruba po pěti kilometrech jízdy si můžete udělat malou zastávku u kamenného kostelíku sv. Petra z 15. století. Hned za ním vede cesta těsně u moře ve stínu cypřišů a nabízí fajn místa ke koupání. Odtud až do vesničky Petrčane projíždíte přírodou, kolem fíkových alejí a políček obdělávaných místními obyvateli. O tom, jak důležitá je voda zvláště v těchto zeměpisných polohách, svědčí historický zavlažovací kanál. Malebná Vesnička Petrčane se šesti sty stálými obyvateli a zátokou s přístavem stojí také za chvilku zdržení.

Z Petrčane se držte stále podél moře, po dalších asi třech kilometrech jízdy dorazíte na poloostrov Punta Skala, kde je další přímo dokonalé místo na koupání. Dlouhé molo, schůdky do vody, sprcha na břehu, aby vás pod tričkem neštípala sůl.

Pokud vám po koupání vyhládlo, máte zde skvělou příležitost na oběd. Ve svahu nad mořem, částečně ve stínu pod stromy, stojí nenápadná zahradní restaurace „Bracera“. Je sice součástí resortu Falkensteiner, ale je běžně přístupná všem. Rozhodně doporučujeme udělat si rezervaci. Kombinace šéfkuchaře s michelinskou hvězdou a místem, kde se nachází, je opravdu neodolatelná. Určitě ochutnejte místní klasiku – grilovaného zubatace! Při jídle pozorujte mořskou hladinu, pokud budete mít štěstí, zahlédnete delfíny, kteří jsou tu k vidění hlavně mimo rušnější měsíce.

Z Petrčane se držte stále podél moře, po dalších asi třech kilometrech jízdy dorazíte na poloostrov Punta Skala, kde je další přímo dokonalé místo na koupání.

Po jídle nás čeká asi kilometrový výšlap napříč vinicí.

Po jídle doporučujeme vynechat sklenku vína, protože na vás čeká asi kilometrový „horský“ výšlap napříč vinicí s prémií přímo uprostřed vinohradu. Na kopečku, který se zvedá 50 metrů nad hladinou moře, vám totiž Kraljevski Vinograd naservíruje to nejlepší víno z celé oblasti. Vinná réva se zde pěstuje tisíc let už od časů krále Krešmira, v současné době zde hospodaří na rozloze 120 hektarů dle zásad ekologického zemědělství. Podle místních vinařů dodává správnou a vyváženou chuť vínu „trojnásobná síla“ slunce. Působí na révu nejen svými paprsky z oblohy, ale i odrazem z mořské hladiny a také zahříváním skalnatého podloží. Nejvyhlášenější a mnoha cenami ověnčená bílá odrůda se jmenuje Pošip.

Překvapivě i zde narazíte na českou stopu. Tou je speciální patentovaný uzávěr lahví nahrazující klasický korkový špunt. Používá se především pro archivní vína, protože má dokonalé konzervační schopnosti jak zamezit bakteriím v přístupu k drahocennému obsahu. Zátku tvoří materiál z kombinace skla a keramiky, vyrábí se pouze v Česku, má název Vinolok a používá se po celém světě!

Pohádka o soli nad zlato

Pokud se cítíte unaveni nebo jste se ochutnávkou zdrželi příliš dlouho, můžete se odtud vrátit zpět do Zadaru. V tom případě byste po návratu měli v nohách něco kolem 26 kilometrů. Určitě by to ale byla chyba, protože jen asi dalších pět kilometrů odtud leží Nin, romantická vesnička se spoustou zajímavostí. Ostrůvek, na kterém se nachází, odděluje od pevniny jen mělčina, takže se za odlivu chodí vlastně pěšky (přes moře).

Koncentrace soli v Jaderském moři, okolní rovinatá krajina, vysoké teploty a správný vítr jsou předpokladem velmi kvalitního produktu. Dodnes se způsob získávání soli téměř nezměnil.

V Ninu kdysi sídlilo první chorvatské biskupství, dodnes můžete obdivovat kostel sv. Kříže, který je nejmenší katedrálou na světě. Nejznámější je zde dlouholetá tradice výroby soli. Skvělé přírodní podmínky, které zde panují, umožnili lidem už před 1500 lety získávat drahocenný minerál. Koncentrace soli v Jaderském moři, okolní rovinatá krajina, vysoké teploty a správný vítr jsou předpokladem velmi kvalitního produktu.

Dodnes se způsob získávání soli téměř nezměnil. Předává se z generace na generaci a přesto, že část výroby zajišťuje mechanizace, některé činnosti se dělají jako kdysi ručně. „Sklizeň“ trvá obvykle tři měsíce v období léta. Voda se přečerpává do odsolovacích lagun, kde ji suchý vítr mistral a vysoké teploty postupně vysušují. Koncentrace se postupně zvyšuje, až nakonec zůstane jen drahocenná sůl. Ročně se zde takto vyrobí asi 3 000 tun.

V okolí Zadaru si užijete dovolenou jako z katalogu.

Mezi lagunami tu vedou cestičky, kde se můžete klidně procházet. Výlet doporučujeme absolvovat s výkladem, který netrvá moc dlouho, ale dokonale vám přiblíží celý proces. V muzeu soli si můžete v klimatizované místnosti prohlédnout také krátké video. Najdete zde i obchůdek, kde koupíte sůl na „tisíc způsobů“. Skvělá je třeba hořká čokoláda s „květy soli“, tedy solí nejvyšší jakosti sbíranou pouze ručně. Jako zdroj energie na zpáteční cestu do Zadaru vám bude bohatě stačit. Po cyklostezce vedoucí podél silnice budete zpět tak akorát, abyste ještě stihli koupání v podvečerním slunci a vrátili kolo.

A od zítřka se už můžete zase jen válet! Anebo možná taky ne… Do hor je to na kole jen necelých čtyřicet kilometrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Tipy na ubytování
Nabídka ubytování zůstává velmi pestrá až do podzimu, záleží jen na vašich představách. Náš tip je oblast podél pobřeží na sever od Zadaru k vesničce Petrčane. Panuje zde poklidná atmosféra udržovaných domů se zahradou obvykle se svažujících k moři. Pokud preferujete odpočinek se vším všudy, pak hotel all inclusive je jasná volba.

Uznávaná značka Falkensteiner nabízí variantu pro rodiny s dětmi Family Fun Borik na kraji Zadaru, opravdovou lahůdkou je však díky své poloze na výběžku poloostrova Punta Skala nově otevřený rodinný resort Diadora a naopak jen pro dospělé Iadera. Splní všechna vaše očekávání, společná nabídka více než 25 druhů sportovního vyžití ve zdejším Fortis clubu vás naprosto odrovná!

Velmi populární se stává v Boriku zdejší kemp s bungalovy nebo glampingem, luxusními vybavenými stany. Před pár dny ho využila třeba herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová a moc si ho chválila. Vidimo se, Zadar!

Zkuste to bez auta
Od letošního roku se naskýtá možnost využít přímou leteckou linku také z Prahy do Zadaru, let trvá necelou hodinu a půl. I uprostřed prázdnin se daly pořídit letenky za tři tisíce. Vzhledem ke stálosti počasí nebudete potřebovat víc než pár kousků letního oblečení do kabinového zavazadla.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neuvěřitelný příběh ostrova Nauru. Bohatství přivedlo místní na mizinu

Od objevení Příjemného ostrova a vzniku jednoho z nejbohatších států světa až k úplné bídě a totálnímu zničení všeho...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znudění turisté hledají ubytování. Přespat můžete v majáku i ve slonovi

Premium Novodobí turisté jsou, co se týče ubytování, čím dál náročnější. Mnohým z nich už nestačí jen kemp u vody nebo obyčejná...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Jak začít s dětmi jezdit na kole. Neváhejte a trénujte už od narození

Seriál Zapomeňte na postranní kolečka. Brání nácviku rovnováhy a vytvářejí špatné návyky. Daleko lepší jsou kvalitní...

Nehod s elektrokolem přibývá, starší lidé často nezvládají náročnou jízdu

Elektrokola se v Česku těší čím dál větší oblibě, na cestách a cyklostezkách je vidíte každým dnem. S počtem uživatelů...

Z trailu rovnou na maxiskluzavku. Léto na Monínci potěší celou rodinu

Ve středočeském areálu Monínec zabavíte vaše ratolesti díky množství aktivit levou zadní. Ať už discgolfem, vodní...

S dětmi na kole. Předcházejte problémům, naučte je základy bezpečné jízdy

Seriál Každý cyklista chce jezdit bezpečně, vrátit se domů zdravý, vyluftovaný, příjemně unavený a plný zážitků. Co všechno...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...