Deset NEJ středisek, kde se rozbuší srdce freeridera

aktualizováno 
Jízda v prašanu lákala dobrodruhy od počátků lyžování. Svědčí o tom kultovní německý film Der Weisse Rausch, zachycující první freeridery ve 30. letech minulého století. V poslední době přibývá českých lyžařů, kteří opouštějí upravené sjezdovky. Jejich Mekkou nejsou jen Alpy, ale třeba i USA, Kanada a Japonsko.

USA, Mt. Baker | foto: Archiv www.outdoorinfo.cz

St. Anton am Arlberg, Rakousko

Středisko, kterému se mezi freeridery přezdívá "evropská Aljaška", patří v sousedním Rakousku mezi nejzajímavější lokality. Místo v prestižním klubu "Best of the Alps", které se projevuje dražšími službami (skipas 42 eur/den), je paradoxně jistou výhodou. Najdete zde totiž hodně bohatých turistů, ale málo freeriderů, což znamená spoustu nerozježděných terénů dostupných přímo z lanovky. St. Anton navíc patří k místům s největšími sněhovými srážkami v celém Tyrolsku.

Oblast Alrberg zahrnuje ještě další čtyři střediska, která poskytují nespočet terénů k objevování.

Více: www.stantonamarlberg.com

Rakousko, St. Anton

Courmayeur, Itálie

Italská strana Mont Blanku poskytuje útočiště před anglickými důchodci okupujícími především francouzskou stranu a Chamonix. Místní ski patroly jsou velmi přísné na dodržování bezpečnostních zásad při pohybu v otevřených terénech (povinná lavinová výbava), což plně podporujeme. Středisko disponuje dvěma cvičnými plochami pro nácvik záchrany zasypaných z laviny, kde si to zájemci můžou sami vyzkoušet.

Místní terény skrývají mnoho ledovcových trhlin, takže je vhodné zaplatit si profesionálního průvodce - www.guidecourmayeur.com, který dokáže zprostředkovat i heliskiing (lyžování za pomoci helikoptéry). Skipas stojí 41 eur/den. Milým překvapením jsou místní vlekaři, kteří jsou ve srovnání s jinými středisky k freeriderům velmi vstřícní a kdykoli ochotně poradí a poskytnou informace o případném lavinovém nebezpečí.

Více: www.courmayeur-montblanc.com

Itálie, Courmayer

Andermatt, Švýcarsko

Je víc než výmluvné, že jsme toto středisko vybrali pro pořádání freeridového Backcountry campu. Na dominantu této oblasti, horu Gemsstock (2 963 m n.m.), vede jediná kabinková lanovka, z jejíž vrchní stanice se rozbíhá nespočet zajímavých tras.

Středisko je orientované na sever a střetává se zde jižní a západní fronta; garance prašanu, kterého někdy napadne až pět metrů za sezonu, je proto téměř stoprocentní. Nejlepší čas pro návštěvu střediska je každopádně březen a duben.

Skipas stojí 44 eur na den a platí pro celou oblast včetně Oberalppassu, což je další skvělé středisko dostupné horským vláčkem.

Více: www.andermatt.ch

Švýcarsko, Andermatt

Sainte Foy, Francie

Davy turistů toto středisko v údolí Val d'Isere míjejí při své cestě autokarem do Tignes nebo Les Arcs (vzdálené zhruba 15 km). Romantické vesničky přiléhající k Sainte Foy s typickými roubenými chalety jsou přitom o poznání zajímavější než paneláková zástavba francouzských megastředisek.

Úžasné freeridové terény tu můžete objevovat buď na vlastní pěst, nebo za doprovodu profesionálních horských vůdců (www.guide-montagne-tarentaise.com) za velmi přátelské ceny - skipas 25 eur/den. Jako jedno z mála evropských středisek nabízí Sainte Foy možnost heliskiingu, který se pohybuje od 310 eur na den.

Více: www.saintefoy-tarentaise.com

Francie, Sainte Foy

Fagaraš, Rumunsko

Rumunsko nečekaně objevilo potenciál, který ježdění ve volném terénu nabízí, a poskytuje kvalitní služby od horských vůdců až po heliboarding. Bohužel však za velmi přemrštěné ceny - týden heliskiingu vyjde na 3 380 eur. Pokud rádi přenecháte starosti jiným, doporučujeme www.heliskiromania.com.

Z našeho pohledu se však vyplatí vyrazit na vlastní pěst a vzít si s sebou sněžný skútr, který se v Rumunsku může legálně používat. V odlehlých oblastech však nepočítejte s žádnou záchranou a spoléhejte se pouze na sebe.

Více: www.mountainguide.ro

Rumunsko, heliskiing

Narvik, Norsko

Necelých 350 km severně od polárního kruhu leží nejsevernější město Evropy napojené na železniční síť. Přímo z města, rovnou od fjordu, vede lanovka na nejlepší freeridy ve Skandinávii.

Přestože má nejvyšší hora Narvikfjel jen 1 000 metrů, můžete zde jezdit až do června. Neskutečné výhledy na fjordy kompenzují horší prašanové podmínky (březen - červen). Naopak zdejší terény jsou velmi bezpečné z hlediska lavinového nebezpečí a díky teplému Golfskému proudu je zde na Skandinávii velmi příjemná teplota okolo -5 °C. Novinkou je Arctic Ski Pass za 195 NOK/den, který vám umožní jezdit i v 80 km vzdáleném švédském Riksgrensenu.

Více: www.narvikfjellet.com

Norsko, Narvik

Mt. Baker, USA

"Powder mountain", jak se tomuto středisku na severozápadě USA ve státě Washington právem přezdívá, by měl navštívit opravdu každý, kdo miluje prašan. V sezoně 1998/1999 zde nasněžilo neuvěřitelných 28,5 metru! Freeride můžete provozovat zcela svobodně, pouze se důsledně vyhýbejte zakázaným místům, kde by vás záchrana přišla velmi draho.

Do volného terénu můžete pouze s odpovídajícím vybavením a je víc než pravděpodobné, že vás někdo prověří. Lavinové nebezpečí není příliš vysoké (časté srážky, lesy), nebezpečné jsou však skály a tzv. tree well - závěje kolem stromů, do kterých člověk velmi snadno propadne. Doporučujeme návštěvu Mt. Baker snowboard shopu, který patří slovenským bratrům a je zde vždy skvělá atmosféra.

Skipas stojí 35 USD/den, resp. 43 USD o víkendu, a kromě tzv. pillows (prašanové polštáře) narazíte na nespočet legend snowboardingu a lyžování. Více: www.mtbaker.us.

USA, Mt. Baker

White Water - Nelson, Kanada

Nelson, ležící na jihozápadě Kanady poblíž hranice s USA, je romantické městečko připomínající období "zlaté horečky". Místní bary jsou plné freeriderů, kteří u piva spřádají prašanové plány. Většiny terénů však musíte dosáhnout po svých, takže zde nepotkáte příliš mnoho snowboardistů ani rekreačních jezdců. Čeká vás tak bezpočet skvělých lokalit s famózními údolími, kde často nepotkáte živou duši.

Za sympatických 35 USD si můžete zaplatit lavinový kurz (do 16 let věku povinně) od Canadian Avalanche Association. Pokud nebudete chtít využít místních vleků (55 USD/den), můžete zkusit velmi populární Cat Skiing (místo vleků vás vozí rolbou) za 725 USD za den, který vás velmi pohodlně dostane do nezapomenutelných terénů (www.whitegrizzly.com).

Více: www.skiwhitewater.com

Kanada, White Water

Grand Hirafu, Japonsko

Na ostrově Hokkaidó leží jedno z nejlepších freeridových středisek v Japonsku. Část naší redakce tuto oblast navštívila a překřtila ji na na "císařství" freeridingu, neboť zde sněží skoro každý den. Mezi nejkrásnější terény patří místní listnaté lesy, jejichž koruny se pod nánosy sněhu doslova prohýbají.

Skipas není zrovna za pakatel, stojí 4 800 jenů/den. Ušetřit můžete tím, že se na vrcholky dostanete po svých a k jídlu si budete dávat hlavně ryby, které tu připravují na všechny možné způsoby a jsou poměrně levné.

Více: www.grand-hirafu.jp/winter/en/

Japonsko, Grand Hirafu

Gulmarg, Indie

Na úpatí Kašmíru se jezdí od roku 1920, ale až díky výstavbě gondoly v roce 2005, kterou provozuje indická vláda, se stal Gulmarg velmi navštěvovaným střediskem. V tomto nejseverněji obydleném místě v Indii, obklopeném himálajskými vrcholky, se můžete nechat vyvézt až do výšky 4 000 m n.m. Odtud se můžete spouštět prašanovým mořem nekonečných tras.

Pokud vás lákají místa nedotčená komercí a nebojíte se kulturního šoku, neváhejte. Turistický ruch toto středisko za pár let jistě dostihne. Případně se stane soustem radikálů z 30 km vzdáleného Pákistánu, kterým dojde, že se na dosah jejich hranic nacházejí tučná sousta v podobě amerických turistů. Skipas za 1 000 INR/den je cár papíru s vyznačeným datem, nečekejte restauranty ani početné záchranářské týmy. Doporučujeme včasnou rezervaci.

Více: www.skihimalaya.com

Indie, Gulmar

Co na freeride

Vybavení

Prašanové lyže - čím širší, tím větší legrace
Snowboard - pořiďte si tzv. Tapered directional shape - výrazně delší a širší špička než patka. Není nutné přenášet váhu vzad, a přesto se nezaboříte, navíc značně odlehčíte nohám.
Pokud jezdíte na prkně a nemáte tzv. split board - rozkládací snowboard - přibalte sněžnice, usnadní vám pohyb v prachovém sněhu

Bezpečnostní trojlístek - pípák, lopatka, sonda nesmí nikdy zůstat doma!

Helma - stačí malá nepozornost a trefíte hlavou větev stromu. Jaké budou následky s helmou nebo bez ní, je jasné.

Batoh, na který můžete v případě nutnosti připnout lyže nebo snowboard, by měl obsahovat:
Lékárničku +  aluminiovou fólii pro ochranu před chladem

Dobře nabitý telefon a kontakt na Horskou službu v dané lokalitě

Mapu oblasti

Náhradní termovrstvu, ponožky a rukavice

Nutriční stravu, která vám rychle dodá energii, teplý čaj a dostatek tekutin

Sluneční brýle - odraz slunce od sněhu vám dokáže vypálit oči během chvilky

Pojištění
Pokud vyrazíte mimo značené sjezdovky a něco se vám stane, může vás případná záchranná akce stát stovky tisíc korun. Nejlepší produkt na trhu je od rakouského Alpenvereinu (OEAV).


Lavinové  kurzy & horští vůdci

Lavinovým kurzem by měl projít každý, kdo se rozhodl jezdit freeride, berte to jako autoškolu. Správný učitel v podobě horského vůdce je tou nejlepší volbou pro začátečníky. V obou případech vybírejte pouze renomované společnosti, které nabízejí certifikované horské vůdce CMGA (Česká asociace horských vůdců) nebo UIAGM (Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes), mezi takové patří např. Hudy Mountain Guide.


Respektujte hory

"V horách vždy vše důkladně promýšlejte. Vždy srovnejte, co chcete udělat, s tím, na co opravdu máte. Pohyb v horách je především otázkou svědomitosti." - Gaston Rebufflat, francouzský horolezec, člen expedice na Annapurnu v roce 1950.

Důležité je kontinuální vzdělávání - ať už formou lavinových kurzů, kurzů první pomoci nebo samostudiem. Minimální počet jezdců pro freeride jsou dva. Před každou akcí si vyzkoušejte vaše dovednosti - při cvičné záchraně zasypaného lavinou.


Autorem článku je redakce www.outdoorinfo.cz a www.laviny.cz. Server www.outdoorinfo.cz je outdoorový magazín, který se specializuje na nezávislé testy a recenze outdoorového vybavení. Server www.laviny.cz je první elektronický backcountry magazín na českém internetu.

Autoři:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Safed Dara, jediné lyžařské středisko v hornatém Tádžikistánu. Devadesát tři...

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

Najdete na iDNES.cz