Hory a klid. Zkusili jsme podzimní trend pomalé turistiky v Zillertalu

Do Alp na podzim? Proboha proč? Protože není tolik horko, příroda nabízí neskutečné množství barev a nahoře v kopcích potkáte jen hrstku lidí. Navíc tu najdete ideální podmínky pro takzvanou pomalou turistiku, u které nejde o množství zážitků ani počet kilometrů, ale o skutečné poznání daného místa. Rakouský Zillertal je toho zdárným příkladem.

Milovníci podzimních hor už vědí, proč se vydat na kopce právě v tuto dobu: neskutečně čerstvý vzduch, ideální teploty (obzvlášť v posledních letech) a především světlo, které k zážitkům navrch přihodí dokonalé snímky. Pokud však doposud spoléhali na to, že si vyčistí hlavu a vyhnou se davům, dnes už to všude neplatí. Například oblíbené Krkonoše jsou na nejznámějších trasách v hezkém počasí vytížené tak, že si nezadají s Václavákem (vyzkoušeno na vlastní pěst loni na konci září).

Co je to pomalé cestování?

  • Koncept slow travel nebo slow tourism je novou odpovědí na masovou turistiku. Snaží se o udržitelný cestovní ruch a větší osobní prožitek pro každého turistu.
  • Nejde o množství zážitků a výkon, ale o kvalitnější a hlubší osobní zážitky. Slow turisté mají pomalejší tempo, mají respekt k danému regionu, chtějí víc prozkoumat tamní lokalitu, přírodu, lidi i jejich zvyky.
  • Souvisí s tím také pomalá přeprava, která se neváže na striktní časový rozvrh, a tzv. koncept slow food, tedy vědomé pomalé ochutnávání místních specialit a kulinářských výtvorů v místních restauracích.
  • Při pomalém cestování vybírejte ubytování u rodin, na farmách či v rodinných penzionech, které mají osobní a vřelý přístup.
  • Samozřejmostí je omezení technologií a vnímání dovolené tady a teď.
  • Ideálními místy pro slow turismus jsou hory, hřebenové túry nebo třeba poutní cesty.

Zdroj: Wikipedie

Letos jsme otestovali klidnější místo. Zillertalské údolí totiž nabízí turistům benefit, na který ještě všude připraveni nejsou: takzvaný slow travel neboli pomalé cestování.

Můžete si najmout průvodce, nebo se vydat podle našich tipů: cílem je vyhnout se masám lidí, zpomalit, přestat myslet na kilometry nebo výkony, vnímat krajinu, poznat místní lidi, výborné jídlo z lokálních surovin, a především přírodu. Hra na kvalitu, ne kvantitu stojí skutečně za to a nabije vás víc než honba za nejvyššími vrcholy, které tu dosahují výšky i přes tři tisíce metrů.

Zillertalské údolí najdete asi šest hodin jízdy z Prahy. Od obce Strass až po nejvyšší Hintertux měří téměř 47 kilometrů a po celé délce je propojuje jen o kilometr kratší řeka Ziller. Naším cílem je tentokrát městečko Tux, které leží až na konci údolí a kde spíš oceníte malebné penziony a hotely rozeseté do kopců – tady už na vás dýchne atmosféra skutečných rakouských Alp. Ve městečku je ještě živo. Zatímco mezi auty a hotely pendlují první lyžaři, kteří zahajují sezonu na ledovci, v oknech stále bujně kvetou muškáty a z kuchyní voní káva a jablečný štrúdl.

Za stády na kopce

Po vydatné snídani vyrážíme do kopců od tři sta let starého mlýna Tuxer Mühle z obce Juns. Tady se zdravíme se stádem koz a volně se pasoucími kravami a nastupujeme na malebnou stezku k sýrárně Stoankasern, která se nachází ve výšce 1 984 metrů nad mořem. „Doufám, že jste v kondici, čeká nás několik hodin v kopcích,“ vítá nás ve slovenštině horský průvodce z místního Naturparku. Trek je dlouhý přibližně dvě a půl hodiny čisté chůze, celkově počítejte, že na trase strávíte přibližně pět hodin.

Náš průvodce Pavol Kurucár už v Tuxu žije devět let. Začátky si odpracoval v lyžařské škole, teď po horách provádí týmy lidí i jednotlivce, navíc je dobrovolným členem horské služby, takže o Alpách v Zillertalu ví vše a ještě mnohem víc. Dnes nám ukazuje krásy pomalého cestování.

Letošní léto bylo nezvykle teplé a krajina se do podzimních barev teprve opatrně převléká.

Během pozvolného stoupání po klikatící se cestě skrz nádherně zelené kopce, které už chytají zlatavý podzimní nádech, zjišťujeme spoustu informací o zdejší přírodě a o přírodním parku. Naturpark pokrývá plochu 420 km2, což je přibližně čtyřicet procent území Zillertalu od krajiny věčného ledu na Hintertuxu a špičatých velikánů, jako je Olperer, až po nízko položené šťavnatě zelené pastviny ozdobené vřesy a tu a tam protnuté voňavou léčivou borovicí limbou.

„Většinu masy Tuxských Alp tvoří vápenec, který je občas pročísnutý tmavou třpytivou břidlicí,“ ukazuje nám Pavol skály po cestě a upozorňuje nás na hořec alpský, pískání svišťů rozesetých po kopcích nebo na typický lýkovec alpský, tady známý jako edelweis.

„Tam na tom svahu žije rodina kamzíků, pravidelně se tam objevují během dopoledne, když scházíme trasu dolů,“ zaměřuje svůj ukazováček na protější kopec a vysvětluje, proč má smysl domluvit si na své treky po Alpách průvodce.

„Dozvíte se vše o zdejším životě, všimnete si každého detailu, ale především dokážeme společně odhadnout vaše síly, vhodnost i časové rozpětí naší trasy a vývoj počasí. Už se mi třeba stalo, že přišli klienti v lehkých sportovních teniskách, měli jsme v plánu náročný hřeben a já věděl, že to nepůjde,“ popisuje.

Vrcholové dojení

Sýrárna Stoankasern v sedle pod hřebeny Junsberg je jako namalovaná na rakouském plátně uvnitř stoletého rodinného penzionu. Zatímco náš průvodce Pavol se dává do řeči se starým známým „pánem domu“, nás vítá usměvavá Johanna Wechselbergerová. Nosí na stůl růžovou borovicovou limonádu, místní pálenku z kořene miříku lékařského, silný vývar se sýrem bergkäse a nakonec jejich vyhlášený na pánvi servírovaný melchermuas: tradiční tyrolský desert z mouky, mléka, másla, cukru a trochy soli doplněný brusinkovým džemem. Po fyzické aktivitě je to ideální odměna.

Na terase jejich chaty sedí turisté, mezi nimi i několik Čechů, kteří zdejší stezky zdolávají na elektrokolech.

Horská bouda a sýrárna Stoankasern

Hanna – nikdo jí tu neřekne jinak – nás pak provází sýrárnou. „O místní pastviny se dělí čtyři majitelé a devět nájemníků a my jsme jedni z nich. Během roku produkujeme čerstvé horské mléko, máslo a podmáslí. Část mléka posíláme do údolí do místní mlékárny, část zpracováváme přímo tady, kde vyrábíme naše sýry,“ hrdě ukazuje Hanna na menší výrobnu a dává nám ochutnat šest měsíců zrající bergkäse, šest týdnů starý aromatický tilstiter a lahodný weichkäse s červeným okrajem.

„Sýrárna pracuje od konce května do konce září a ročně se odtud odkutálí 669 kol sýra, kolem šesti set sýrových bochníků a přes 660 sýrových cihel,“ pochvaluje si Hanna. O práci v dojírně, v sýrárně i v kuchyni se dělí celá jejich rodina, jak už je tady zvykem.

My se vracíme do údolí, ale zájemci, kteří se domluví zavčasu, zde mohou i přespat a po snídani pokračovat dál do hor. Hanna nabízí dvě lůžka, která je ovšem nutné rezervovat dlouho dopředu, protože víkendy tu bývají beznadějně plné. Na závěr dává turistům dobrý tip: boudy, chaty a útulny výše v horách často nemají terminály pro platby kartou, tak je dobré přibrat si peníze v hotovosti.

Začněte bylinkami

Pokud za pomalou turistikou přijíždíte do Zillertalu odpoledne a hlavní trek vás čeká až další den, využijte pár hodin k dobru a rovnou po cestě navštivte některou z tamních bylinných zahrad. Nabízejí příjemný vhled do zdejší rostlin, především léčivek, které při troše pozornosti objevíte i během následujících dní přímo v kopcích.

  • Ve Schlitters najdete zahradu Mariengarten, která je volně otevřená všem návštěvníkům a kde si krásně odpočinete s výhledem na okolní hory. Komentované prohlídky stojí 15 eur (cca 390 korun).
  • Kurzy a semináře se konají v bylinkové zahradě s’Kräutelgachtel v Hippachu, která zde roste od roku 2017. Zahrada je navržena do tvaru slunce a na celkem malém prostoru tu najdete přes 150 léčivek. Můžete si ji projít volně, nebo se nechat provést bylinkářkou a vyrobit si vlastní mast či tinkturu. Komentované prohlídky a túry po bylinkách zde stojí také od 15 eur (390 korun). Víc informací najdete v aplikaci MyZillertal.

V bylinkové zahradě poznáte klenoty alpské přírody.

V jednom z místních turistických center nebo na stránkách přírodního parku se pak poptejte přímo po Bylinkové túře. Pro turisty tu připravili bylinnou exkurzi s průvodcem, který vám povypráví vše o místních druzích rostlin a jejich využití v tradiční medicíně, kuchyni i kosmetice. Výlety se liší podle ročního období a podle toho, co kde aktuálně roste. Každopádně doporučujeme výlet za divokými bylinami v Tuxu, kde získáte pár tipů pro vaši domácí lékárnu, nebo třeba noční túru, která umocní váš zážitek ze sběru bylin v „pravý čas“.

Údolí má také několik oceňovaných restaurací, které se drží konceptu „farm to table“, tedy z farmy či přírody rovnou na stůl. Najdete tu i bylinkový hotel, který hostům nabízí bylinné procedury a klade důraz na používání čerstvých bylin z regionu.

Stezka pro labužníky

Kdo jezdí do hor s dětmi, ví, že jinak než pomalu se s nimi cestovat nedá. Ovšem buďme upřímní, do konceptu slow travel to má skutečně daleko. Člověk se nestihne příliš rozhlížet, natož si vše vychutnávat. Druhý den proto sjíždíme až do samotného srdce údolí, do Zell am Ziller, odkud nás lanovka Rosenalmbahn vyváží na kopce k startu stezky Schmankerlweg.

„Znamená to něco jako labužnická stezka. Tato nenáročná turistická trasa má označení 11 a poklidnou chůzí to trvá k chatě v cíli přibližně hodinu,“ informuje nás Kornelia Fankhauser z kanceláře Zillertal Turismus, která nás dnes doprovází.

Vystupujeme z lanovky a rozhlížíme se po ranních kopcích. Po napojení na trasu nás čeká výstup nahoru. Strmější stoupání však trvá jen chvíli a vede příjemným lesem a stínem. Dál se stezka zvedá jen mírně, vede po široké zpevněné cestě, kterou zvládnou i sportovní kočárky, a nabízí nádherné výhledy po okolních horách.

„Pro rodiny s dětmi tedy ideální trasa. Pokud se ovšem zvládnete vymanit z nádherného a spletitého smrkového zámku Fichtenschloss, který na děti funguje jako magnet,“ směje se Kornelia.

Šťavnatý Zillertal: Alpské údolí nabízí skvělé treky i kupu adrenalinu

Trasa Schmankerlweg vznikla nedávno a lemují ji rozcestníky s mnoha zajímavostmi o tradičních místních lahůdkách. „Děti obdrží brožurku s omalovánkami a nejdůležitějšími recepty na vybrané dobroty. Cíl je v labužnické chatě Kreuzwiesenalm ve výšce 1 880 metrů nad mořem,“ vysvětluje Kornelia.

Kreuzwiesenalm je jednou z chat, které se drží konceptu „z farmy přímo na stůl“. Všechna nabízená jídla pochází ze surovin z údolí nebo od místních farmářů. Na jídlo se tu nespěchá a příprava trvá o něco déle, ale u gurmánů to tak přece funguje.

„Tradiční jídlo spojuje domov. Je spojením s půdou, rostlinami, zvířaty a námi lidmi. Bez místních potravin ztrácíme důležitý a zdravý zdroj energie. Jídlo dává život a smysl a oživuje komunitu,“ vysvětlují nám při servírování. Počkat si a nespěchat se tu tedy rozhodně vyplatí.

Tipy na pomalé a málo známé treky od průvodce

  • Ze Stoankasern můžete pokračovat přes Junsjoch ještě dále až k horké chatě Lizumer Hütte v údolí Wattental. Tato chata je pro své úžasné výhledy na okolní hory oblíbeným cílem pro pěší, lyžaře i horolezce, kteří ji využívají jako základnu. Chata nabízí občerstvení i ubytování. Druhý den pak můžete pokračovat po hřebenu přes Torjoch a kolem horského jezera Torseen k další útulně: Geislerhof, kde je možné také přespat. Odtud se pak dostanete dolů, do obce Tux-Lanersbach.
  • Z obce Hintertux vede malebný trek k vrcholu Bichalm, zabere vám půl dne.
  • Z obce Mayrhofen pak můžete vyrazit na několik krásných treků bez přespání. Horský průvodce Pavol radí vyhnout se lanovce a vyrazit na úžasnou panoramatickou podívanou na Ahornhütte, nebo vyjet sem lanovkou a vyrazit k přehradní nádrži Speicher Stillup, která je důležitým zdrojem vody pro údolí.
  • Z Mayrhofenu se můžete v rámci jednoho dne vydat také autobusem až k chatě Bärenbadalm, případně k Adlerblick, odkud vyrazíte na trek podél přehradní nádrže Speicher Zillergründl až k místu Hohenaualm, kterému se říká Klien Tibet: Malý Tibet.
Stále více turistů prozkoumává krajinu Zillertalu na kolech.
  • V infocentru si vyzvedněte brožurku s popisem chat a s mapkami Zillertal Hüttenführer. Bude se moc hodit. Najdete v ní otevírací doby, kontakty a nabídky jednotlivých chat, mapky i tipy na výlety do okolí.
  • Pokud máte zájem o horského vůdce, poptejte se na možnosti buď v jednom z místních infocenter, nebo se obraťte přímo na Naturpark, kde najdete profilové fotky a kontakty na turistické průvodce a horské vůdce. Záleží na velikosti skupiny, ale jedna túra s průvodcem z Naturparku vyjde přibližně na 15 eur (necelých 400 korun).
  • Tří a více hvězdičkové hotely pak nabízí své vlastní průvodce a předem připravené trasy. Pokud spíte zde, stačí se doptat.
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou z Vrchlabí s Krakonošem v zádech

21. dubna 2024

Dnešní Mašinfíra nás zavede na krátkou trať, která vede přímo do krkonošské metropole, do Vrchlabí....

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...