Snílek vytvořil vlastní ostrov z odpadků. Měl i pláž, vířivku a hezký dům

Pětipokojový apartmán, dva bazény, soukromá pláž a vlastní vodopád k tomu. Přičtěte zahradu, která zásobuje obyvatele čerstvou zeleninou. Vše hezky usazené na miniaturním ostrůvku. Na kolik asi takový soukromý ráj přijde? Richart Sowa jej pořídil skoro zadarmo. Protože ho od základů postavil sám.
Ostrov z plastů, vytvořený Richartem Sowou v roce 2002 u Puerto Aventuras. To...

Ostrov z plastů, vytvořený Richartem Sowou v roce 2002 u Puerto Aventuras. To byl jen začátek. | foto: Profimedia.cz

Ke spokojenosti tu nescházelo nic. Ani věž s luxusním výhledem, kořenová čistička odpadních vod anebo pračka, kterou pohání kinetická energie vln. To všechno bylo dílem jednoho zručného snílka, který zbytečně neutrácel. Pro vytvoření umělého ostrova, na němž si vystavěl dům, využíval především odpadní materiál. Pevnou půdu pod nohama doslova vydobýval z věcí, které jiní vyhodili.

Těch necelých 750 metrů čtverečních souše se vznášelo na hladině hlavně díky PET lahvím. Do základů ostrova jich k dřevěné konstrukci sítěmi postupně navázal na 150 000.

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Richart Sowa, který se profesí považuje za umělce, sice pochází z Teeside County v britském Middlesbrough, ale už dávno mu zavoněla exotika. Na sklonku devadesátých let se proto přestěhoval do slunného Mexika. Země, která má velmi liberální stavební zákony. Byl v tom jasný záměr.

Chtěl tu totiž do praxe převést jednu myšlenku, která mu nedávala spát – vytvoření udržitelného a soběstačného bydlení, domu kompletně vystavěného z recyklovaných materiálů.

Tady bude ostrov!

Stavební parcelou se mu stal záliv u ostrova Isla Mujeres. Tady, zhruba třicet metrů od břehu, začal vytvářet stavbu, která zprvu vzbuzovala spíše rozpaky až pohoršení. Tvořily ji totiž odpadky sesbírané po okolních plážích. Plastovým lahvím, které by jinak odnášel vítr do moře, ale dávala nový smysl. Recykloval je tu jako stavební materiál.

Tam, kde jedni vidí odpady, spatřuje Richart Sowa materiál. A příležitost, jak se recyklací dopracovat nezávislosti.

„Stavba plovoucího ostrova zní jako hodně komplikovaný projekt, ale celý postup byl překvapivě jednoduchý,“ vysvětluje Sowa. Svázané plastové lahve sloužily jako nadnášející bóje. Na ně pak přistavěl dřevěnou plošinu, prám, který následně zasypal pískem. Po přidání jedenácti starých pneumatik a vysypaných stavební sutí si celá konstrukce trochu sedla a vyvážila se.

Spolu s tím budoval i zahradu. Nejprve keře v kontejnerech, později divoce rostouc mangrovy a nakonec sázel i stromy. Postupně kořeny prorostly základy, a zpevnily tak celou odvážnou stavbu.

Jeden z testovacích prototypů plastového ostrova

Sesbírat materiál na stavbu? To znamenalo přispět k čistotě pláží na celém Isla Mujeres.

„Časem většina dřeva v podloží shnila, ale to vůbec nevadilo,“ říká Sowa. Ostrov už držely pohromadě kořeny, které se ovinuly kolem plastů. Zajišťovaly strukturální stabilitu, stín i část potravy. Podobně víceúčelové tu bylo vlastně všechno.

Například dvoupatrový dům, vystavěný převážně z recyklovaných materiálů. Že si tvoří bydlení z plechů, prken, pneumatik a dalších zbytků z demolic domů na ostrově, umělci vůbec nevadilo. „Snižuje to celkové množství vznikajících odpadů, a také to šetří spoustu peněz,“ tvrdí.

Dům vystavěný na Joyxsee už byl hodně propracovaným dílem.

Však také místní začali po jeho ostrůvku, kterému se říkalo Joyxsee, brzy zálibně pokukovat. Daně za stavbu na vodě odvádět státu nemusel, nepotýkal se ani se schvalovacím řízením stavebního úřadu nebo kolaudací.

Pravda, uvnitř domu sice bylo všechno trochu nakřivo, ale zase to dotvářelo jedinečnou atmosféru. Některá místa ostrůvku byla stabilnější než jiná, celé se to trochu houpalo pod nohama v rytmu vln.

Interiér domu na ostrově Joyxsee byl prý trochu vychýlený z roviny, ale na atmosféře mu to vůbec neubíralo.

Svobodný život na vlastním ostrově

Richart Sowa v tom ovšem neviděl nějaké omezení. Navíc ostrov z odpadů, který dohotovil v roce 2008, byl jen první kapitolou jeho snu o soběstačnosti. Pokračoval dál instalací malé solární elektrárny, propracovaným systémem jímání a uchovávání dešťové vody. A také pěstováním bylinek, zeleniny, banánovníků, pistácií. Zajímalo ho, jestli se mu podaří vytvořit opravdu udržitelné bydlení.

K pečení využíval solární troubu, experimentoval s kořenovou čističkou odpadních vod, zkoušel hydroponické pěstování rostlin a vaření z vodních řas. A vyhrál si i s komfortem. Sestavil tu malou vířivku a u ní vytvořil miniaturní pláž.

Neotřelá forma ekologického bydlení na umělém ostrůvku lákala zvědavé turisty, a tak si na Joyxsee brzy jezdili pro inspiraci nadšenci z celého světa. Sowa, který tu žil spolu se dvěma psy, je po svém miniaturním království ochotně prováděl, a poskytoval tu i ubytování.

Ukázalo se, že konstrukce nemá problém ani s osmi obyvateli. Ale bez práce to úplně nebylo. Ostrov si žádal pravidelnou údržbu, aby se nerozpadl. Občas bylo třeba PET láhve měnit či doplňovat, nebo chytat ty, které se od ostrova oddělily.

Svou daň na celkovém stavu obydlí si vyžádalo i neklidné povětří. „Plovoucí bydlení má však i své výhody, například velkou odolnost vůči záplavám,“ podotýkal Sowa, když svůj ostrov připodobňoval k nepotopitelné Noemově arše.

Umělý ostrov Joyxsee, zatím ještě bez plně rozrostlé vegetace.

Po devíti letech existence už Joyxsee dávno nepřipomínalo změť odpadků unášených na hladině, ale skutečný zelený ostrov. Stačilo k tomu vlastně málo. Trpělivost, odvaha, odhodlání. A z plastového odpadu, který je celosvětovým problémem, udělat znovu zdroj. Stavební materiál.

Joyxsee hurikán neustál

Pokud se dnes vypravíte k zálivu na Isla Mujeres, fantastický zelený ostrov tu už bohužel neuvidíte. V roce 2018 jej totiž fatálně poškodil hurikán. A místní úřady už znovu stavbu, kterou označili za zdroj odpadků, obnovit nepovolily.

Richart Sowa se od svého snu neodtrhl. Plány na soběstačný a udržitelný ostrůvek, vystavěný z recyklovaných materiálů, dnes prezentuje po celém světě. Joyxsee dává za příklad stavby, která může pomoci změnit životy lidí z rozvojových zemí.

Témata: Mexiko, Odpad, pláž

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

21. června 2024

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů....

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

21. června 2024

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů....

Nespěchejte a dejte si i víno. Průvodce po nejhezčích památkách Porta

20. června 2024

Praha má Karlův most a orloj, Paříž Eiffelovku a Louvre, Londýn Big Ben a London Eye. Poradíme vám,...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...