Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Salcburk: architektonický skvost v Alpách

  10:16
Architektonická perla vklíněná do hor, to je rakouský Salcburk. Však do něj také míří davy turistů z celého světa, kteří zaplavují úzké uličky staré části města, dívají se - a nakupují. Salcburk je dnes především významným kulturním a vědeckým střediskem, spojeným neodmyslitelně se jménem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Nicméně název města - v překladu Solnohrad - napovídá, že prvotní význam dala této oblasti těžba soli. V okolí města se dodnes nalézají solné doly se zbytky původních zařízení.

Avšak spíš než sůl je dnes kulinářským symbolem Salcburku marcipán ukrytý v oříškové a nugátové roládě a zabalený v čokoládové polevě. Slavné Mozartovy kuličky začal poprvé nabízet roku 1890 místní cukrář Paul Fürst. Dnes už se vyrábějí průmyslově, ale cukrárna Fürst existuje dodnes a své laskominky stále zhotovuje ručně.

Salcburk býval dlouhá staletí sídlem arcibiskupa, podobu města do značné míry určovali umělci a stavitelé působící při dvorech církevních knížat.

Ostatně i Mozart byl ve službách jednoho z arcibiskupů. Traduje se, že jejich vztahy byly napjaté: despotický zaměstnavatel Mozarta dokonce vykopl ze dveří.

O prodloužený lyžařský zájezd v Rakousku pro dva soutěžte ZDE.

Salcburk by nejspíš zůstal hezkým, ale ospalým provinčním městečkem, kdyby se zde začátkem 20. století několik významných osobností evropské kultury nerozhodlo založit hudební a divadelní festival. Ten se rychle stal středobodem evropského kulturního dění. Začíná vždy na přelomu července a srpna a trvá pět týdnů. Když zrovna neprobíhá, konají se jiné kulturní akce, ať už o Velikonocích, svatodušních svátcích nebo i v dalších ročních obdobích.

A protože Salcburk je nejen rájem umělců a obchodníků, ale i výchozím místem pro vysokohorskou turistiku a zimní sporty, klidu si už dnes opravdu příliš neužije.

Procházka Salcburkem


Zámek Mirabell

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY
Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

 

 


Rodný dům Mozarta

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA
Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

 


Hellbrunn

HELLBRUNN
Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

 

 


Dóm

DÓM
Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

 


Festivalové domy

FESTIVALOVÉ DOMY
Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

 


Svatopetrský hřbitov

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV
Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

 

 


Hrad

PEVNOST HOHENSALZBURG
Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

 

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem cesta trvá asi pět šest hodin. Pokud nemáte auto, je nejpohodlnější cestovat vlakem přes Vídeň. Musíte se pouze přesunout z nádraží Südbahnhof na nádraží Westbahnhof, odkud vyjíždějí spoje do Salcburku několikrát za den. Spoustu užitečných informací lze nalézt na www.salzburginfo.at

Čeho se vyvarovat
Pokud nemáte vyložený zájem o letní hudební festival, nejezděte do Salcburku v době jeho konání. Město praská ve švech víc než kdy jindy, a těžko se shání ubytování.

 

Salcburk, který bývá často považován za architektonickou perlu vklíněnou do hor, přiláká ročně tisíce turistů z celého světa.

Festivalové domy. Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

HELLBRUNN. Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY. Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA. Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

DÓM. Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

PEVNOST HOHENSALZBURG. Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV. Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

Autoři: , ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

ZANIKLÉ TRATĚ: Lokálce do Fryštátu se nehody nevyhýbaly

3. prosince 2023

V 74. díle Zaniklých tratí se vrátíme na Ostravsko. Podíváme se na meziměstskou lokálku o rozchodu...

Přímý přenos: Nádraží Zürich Hauptbahnhof odbaví až tři tisíce vlaků za den

2. prosince 2023

Přímý přenos Těžko budete hledat po světě rušnější nádraží, než jakým je Zurich Hauptbahnhof. Celkový záběr na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto osm metrů zvrhlosti. Tajná hlavní třída Brém má neodolatelné kouzlo

2. prosince 2023

Seriál Dodávka jezdí na naftu, dospělá část posádky funguje na kávu. A dějiny kávy kráčely Brémami. Není...

OBRAZEM: Podívejte se na nejoriginálnější katedrály světa od Peru po Írán

1. prosince 2023

Monumentální křesťanské chrámy vždy vzbudí obdiv. To platí zejména pro starobylé katedrály, u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sněhu je dost. Vybraná alpská střediska v Rakousku zahajují sezonu

30. listopadu 2023  13:28

Letošní lyžařská sezona v Alpách je zahájena. Od pátku nastává příležitost pro zcela mimořádné...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

ZANIKLÉ TRATĚ: Lokálce do Fryštátu se nehody nevyhýbaly

3. prosince 2023

V 74. díle Zaniklých tratí se vrátíme na Ostravsko. Podíváme se na meziměstskou lokálku o rozchodu...

Přímý přenos: Nádraží Zürich Hauptbahnhof odbaví až tři tisíce vlaků za den

2. prosince 2023

Přímý přenos Těžko budete hledat po světě rušnější nádraží, než jakým je Zurich Hauptbahnhof. Celkový záběr na...

Sto osm metrů zvrhlosti. Tajná hlavní třída Brém má neodolatelné kouzlo

2. prosince 2023

Seriál Dodávka jezdí na naftu, dospělá část posádky funguje na kávu. A dějiny kávy kráčely Brémami. Není...

OBRAZEM: Podívejte se na nejoriginálnější katedrály světa od Peru po Írán

1. prosince 2023

Monumentální křesťanské chrámy vždy vzbudí obdiv. To platí zejména pro starobylé katedrály, u...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...