Salcburk: architektonický skvost v Alpách

  10:16
Architektonická perla vklíněná do hor, to je rakouský Salcburk. Však do něj také míří davy turistů z celého světa, kteří zaplavují úzké uličky staré části města, dívají se - a nakupují. Salcburk je dnes především významným kulturním a vědeckým střediskem, spojeným neodmyslitelně se jménem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.

Nicméně název města - v překladu Solnohrad - napovídá, že prvotní význam dala této oblasti těžba soli. V okolí města se dodnes nalézají solné doly se zbytky původních zařízení.

Avšak spíš než sůl je dnes kulinářským symbolem Salcburku marcipán ukrytý v oříškové a nugátové roládě a zabalený v čokoládové polevě. Slavné Mozartovy kuličky začal poprvé nabízet roku 1890 místní cukrář Paul Fürst. Dnes už se vyrábějí průmyslově, ale cukrárna Fürst existuje dodnes a své laskominky stále zhotovuje ručně.

Salcburk býval dlouhá staletí sídlem arcibiskupa, podobu města do značné míry určovali umělci a stavitelé působící při dvorech církevních knížat.

Ostatně i Mozart byl ve službách jednoho z arcibiskupů. Traduje se, že jejich vztahy byly napjaté: despotický zaměstnavatel Mozarta dokonce vykopl ze dveří.

O prodloužený lyžařský zájezd v Rakousku pro dva soutěžte ZDE.

Salcburk by nejspíš zůstal hezkým, ale ospalým provinčním městečkem, kdyby se zde začátkem 20. století několik významných osobností evropské kultury nerozhodlo založit hudební a divadelní festival. Ten se rychle stal středobodem evropského kulturního dění. Začíná vždy na přelomu července a srpna a trvá pět týdnů. Když zrovna neprobíhá, konají se jiné kulturní akce, ať už o Velikonocích, svatodušních svátcích nebo i v dalších ročních obdobích.

A protože Salcburk je nejen rájem umělců a obchodníků, ale i výchozím místem pro vysokohorskou turistiku a zimní sporty, klidu si už dnes opravdu příliš neužije.

Procházka Salcburkem


Zámek Mirabell

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY
Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

 

 


Rodný dům Mozarta

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA
Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

 


Hellbrunn

HELLBRUNN
Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

 

 


Dóm

DÓM
Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

 


Festivalové domy

FESTIVALOVÉ DOMY
Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

 


Svatopetrský hřbitov

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV
Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

 

 


Hrad

PEVNOST HOHENSALZBURG
Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

 

Může se hodit

Jak se tam dostat
Autem cesta trvá asi pět šest hodin. Pokud nemáte auto, je nejpohodlnější cestovat vlakem přes Vídeň. Musíte se pouze přesunout z nádraží Südbahnhof na nádraží Westbahnhof, odkud vyjíždějí spoje do Salcburku několikrát za den. Spoustu užitečných informací lze nalézt na www.salzburginfo.at

Čeho se vyvarovat
Pokud nemáte vyložený zájem o letní hudební festival, nejezděte do Salcburku v době jeho konání. Město praská ve švech víc než kdy jindy, a těžko se shání ubytování.

 

Salcburk, který bývá často považován za architektonickou perlu vklíněnou do hor, přiláká ročně tisíce turistů z celého světa.

Festivalové domy. Hlavní festivalové akce se odehrávají ve třech prostorách, které vlastně tvoří jeden blok: nejstarším je Jezdecká škola ze 17. století, jejíž tři patra vytesaná do skály byla původně určena pro diváky sledující jezdecké hry. Dnes vytváří unikátní jevištní pozadí. Další prostory byly ve dvacátých letech 20. století přestavěny na Malý festivalový dům. Velký festivalový dům byl otevřen roku 1960.

HELLBRUNN. Kousek za městem, ale stále v dosahu městské hromadné dopravy stojí lovecký zámek Hellbrunn, který si v 17. století nechal postavit arcibiskup Markus Sittikus. Hlavní atrakcí parku jsou vodní hříčky, které návštěvníkům připravují nečekaná překvapení. Lze také vystoupit k Měsíčnímu zámečku, což je půvabný malý pavilonek, v němž dnes sídlí Národopisné muzeum.

ZÁMEK MIRABELL A ZAHRADY. Barokní zámek je dnes sídlem starosty Salcburku. Pečlivě upravený a udržovaný park, který budovu obklopuje, stojí za obhlídku. Kouzlo mu dodávají četné terasy, kašny a také barokní přírodní divadlo, tzv. Heckentheater.

RODNÝ DŮM W. A. MOZARTA. Jeho návštěva je téměř povinným rituálem pro každého návštěvníka Salcburku. Tady se roku 1756 narodil pozdější slavný skladatel. Dům se nachází na nejživější obchodní tepně Getreidegasse (neboli Obilní ulička) a dnes je v něm muzeum s bohatou expozicí věnovanou Mozartovu životu i inscenacím jeho oper.

DÓM. Se stavbou dómu v nynější barokní podobě se započalo roku 1614. Během druhé světové války dóm zasáhla bomba. Rekonstrukce těžce poškozené památky byla ukončena až roku 1959. V kryptě jsou hroby salcburských arcibiskupů, chrámové muzeum uchovává skvostnou sbírku liturgických předmětů. Na nádvoří před dómem se vždy v době festivalu hraje pod širým nebem Hofmannsthalova hra Jedermann.

PEVNOST HOHENSALZBURG. Mohutná městská dominanta byla založena roku 1077 arcibiskupem Gebhardem, ale stavební práce pokračovaly až do 17. století. Jde o největší zachovanou památku svého druhu ve střední Evropě. Do pevnosti se lze dostat lanovkou nebo poněkud strmější pěší procházkou.

SVATOPETRSKÝ HŘBITOV. Přiléhá k chrámu svatého Petra, pod jehož rokokovou přestavbou se skrývají románské základy. Ze hřbitova se vchází do katakomb, jejichž původ sahá až do samých počátků křesťanství a které patrně sloužily jako tajné modlitební místo.

Autoři: , ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....