Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Nejmenší armáda světa. Nahlédněte pod brnění papežské Švýcarské gardy

Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou jen turistickou atrakcí ze středověku. Mladí Švýcaři sloužící v gardě ve Vatikánu mají moderní výzbroj a výcvik, za papeže a církev svatou jsou odhodláni položit život. Do života těchto odhodlaných lidí můžete nahlédnout ve městečku Naters, odkud většina z nich pochází.

Slavnostní přísaha nových rekrutů Švýcarské gardy | foto: Profimedia.cz

Nenápadné město Naters ve švýcarském kantonu Wallis je ze všech stran obklopené alpskými vrcholky s nadmořskou výškou přesahující dva tisíce metrů. V blízkosti města se nachází Simplonský průsmyk a k Matterhornu je to odtud jen hodina cesty. Právě z tohoto malebného města v minulosti směřovalo nejvíce rekrutů do Vatikánu do věhlasné papežské gardy.

Vojenská garda tu vznikla už před pěti sty lety, zdejší obyvatelé totiž neměli jinou volbu, než se dát najmout jako žoldáci kdekoli ve světě, a to z prostého důvodu: nebyla tu práce.

A přestože práce a výdělek už dávno nejsou důvodem služby v gardě, i dnes se nejvíce gardistů rekrutuje z okolí Naters. „Jsme katolíci, a tak je to pro nás ohromná čest sloužit papeži,“ říká bývalý gardista kaprál Walker Roland a dodává, že služba v gardě je rovněž výborným doporučením pro budoucího civilního zaměstnavatele.

Zřídka jsou tradice a modernost tak úzce propojeny jako v pontifikální Švýcarské gardě. Stráž chrání papeže a jeho bydliště od roku 1506, což se dodnes nezměnilo. Změnily se však způsoby plnění řádu a prostředí, v němž působí.

V tradiční renesanční uniformě slouží mladý, moderní a vzdělaný Švýcar, který pevně věří, že katolická církev a papež si zaslouží jeho ochranu i za cenu ztráty vlastního života. Nechybí mu touha po dobrodružství v mezinárodním prostředí, kamarádství, přání dozvědět se více o své vlastní víře, poznat bezpečnostní profesi, naučit se nový jazyk a zažít italskou kulturu.

Požadavky na gardisty se nemění

Požadavky kladené na gardisty jsou stejné jako před pěti sty lety. Musejí mít švýcarské občanství, katolické vyznání a bezúhonnou pověst, být vysocí nejméně 174 centimetrů, svobodní ve věku 19 až 30 let a mít alespoň středoškolské vzdělání.

Slavnostní přísaha nových rekrutů Švýcarské gardy. Snímek byl pořízen v roce...
Slavnostní přísaha nových rekrutů Švýcarské gardy. Snímek byl pořízen v roce...

Slavnostní přísaha nových rekrutů Švýcarské gardy v roce 2019

Dříve byl vhodný i původ z německojazyčných kantonů, francouzsky hovořící gardisté byli v menšině, a přehlíženi německými kolegy. To už však neplatí, v roce 2003 byl do gardy přijat i švýcarský občan indického původu.

„Pevnost v katolické víře, opravdový křesťanský život, neochvějná věrnost i hluboká láska k církvi a Kristovu vikáři, vytrvalost v malých, stejně jako velkých úkolech každodenní služby, odvaha a pokora, porozumění pro bližní,“ shrnul požadavky během slavnostní přísahy nových členů jednotky papež Benedikt XVI.

Garda má nejmodernější výzbroj a výcvik

Zatímco dříve měla Švýcarská garda většinou ceremoniální funkce s úkolem střežit papeže a kardinály, po atentátu na papeže Jana Pavla II. v roce 1981 se výcvik gardistů přesunul více do role ochránců a rozšířil se o boj s malými zbraněmi a boj beze zbraní. Garda hlídá mimo jiné vchody do Vatikánu, má na starosti strážní službu a ochranu lidí, má ale i úkoly při audiencích a přijímání hostů.

Slavnostní přísaha nových rekrutů Švýcarské gardy. Snímek byl pořízen v roce 2019.

Chloubou městečka Naters je hrad uf der Flüe z roku 1701.

Ke kdysi zavedeným a používaným halapartnám a mečům je výstroj gardy doplněna moderními pistolemi typu SIG P 75 spolu s armádními útočnými puškami FAS-90, SIG SG 550, SIG SG 552 a Heckler and Koch MP 7A1. Častokrát se s nadsázkou říká, že by garda se svým výcvikem a výzbrojí mohla hlídat i amerického prezidenta.

Uniformy šité u Jihlavy

Garda čítá 110 pečlivě vycvičených mužů v pestrých žluto-modro-červených uniformách, jež se šijí v Třešti u Jihlavy a prý je navrhl sám Michelangelo. Skutečnost je však poněkud jiná, navrhl je až v roce 1914 velitel gardy Jules Répond inspirovaný Rafaelovými freskami, přičemž klobouky nahradil barety a plisovaný nákrčník bílým límcem.

O velkých slavnostech tuto výbavu doplňují také hrudní pancíře a přilby ozdobené pštrosím perem. Ty dosavadní byly kovové a měly až dva kilogramy, nové jsou vyrobeny z plastu v 3D tiskárně a mají půl kila. Oproti těm původním jsou méně odolné.

Sváteční oblečení gardistů

Gardisté nejmenší a nejstarší armády na světě berou základní roční plat bez daně 15 600 eur (zhruba 430 tisíc korun), k němuž náleží ještě příplatky za přesčasy, zdarma je stravování a ubytování. Zavazují se ke dvouleté službě s možností prodloužení a povýšení.

Mohou se oženit, pokud jsou starší 25 let, odsloužili v gardě minimálně tři roky, upsali se na další tři roky služby a mají hodnost nejméně desátníka. Ženatí mají ve Vatikánu pro své rodiny zajištěno ubytování, důstojníci a poddůstojníci pak doprovázejí papeže i na jeho zahraničních cestách.

Neobyčejné muzeum

V roce 2006, u příležitosti pěti set let trvání Švýcarské vatikánské gardy, bylo v Naters po osmi letech příprav slavnostně otevřeno muzeum zasvěcené historii i současnosti gardy. Muzeum rozprostírající se na sedmi stech čtverečních metrech otevřela 11. listopadu na svátek sv. Martina, který je patronem gardistů, švýcarská prezidentka Micheline Calmy-Rey.

Muzeum je umístěné v bývalé vojenské pevnosti vyhloubené ve skalním masivu, jakých jsou ve Švýcarsku stovky, dodnes však převážně v přísném utajení. Uvnitř těchto pevností může v případě potřeby pobývat celý regiment vojáků několik týdnů bez kontaktu s vnějším světem. Mají tam vodu, vzduch i ložnice. Říká se, že právě díky těmhle pevnostem se Hitler za druhé světové války neodvážil Švýcarsko napadnout.

Sale Guardia dominuje portrét papeže Jana Pavla II.

Pevnost v Naters byla postavena v roce 1940 a měla za cíl zabránit případné invazi z průsmyku Simplon. Spleť chodeb uvnitř je úplné tajemné bludiště. Jednou z nich se dostávám v doprovodu Walkera Rolanda až k prvnímu ze tří sálů. Walker soužil ve Vatikánské gardě od roku 1976 do roku 1986 a chránil tři papeže – Pavla VI., Jana Pavla I. a Jana Pavla II. Po odchodu z gardy pracoval jako bankovní specialista, ale gardě je věrný stále. Od roku 1996 je dokonce prezidentem sekce bývalých gardistů v kantonu Wallis. „Švýcarská garda je virus na celý život,“ říká.

Celkové náklady na vybudování muzea se vyšplhaly na 1,2 milionu švýcarských franků a jeho provoz stojí ročně kolem pětadvaceti tisíc franků. Muzeum má i své kmotry, jsou jimi kněžna Maria Gloria von Thurn und Taxis a současný velitel gardy Christoph Graf. V letošním roce chtějí gardisté spolu s městem Naters vybudovat před vstupem do pevnosti recepci s prodejem vstupenek a suvenýrů, bistrem a toaletami. V plánu je rovněž vybudování archivu a knihovny.

Sál velitelů gardy

Po otevření těžkých pevnostních dveří vstupujeme do padesát metrů dlouhého bývalého muničního skladu, v němž je nyní umístěna stálá expozice věnovaná všem pětatřiceti velitelům gardy za pět set let jejího trvání. Přesně od roku 1506, kdy se jejím velitelem stal Kaspar von Silenen, až po velitele současného, jímž byl v roce 2015 jmenován papežem Benediktem XVI. plukovník Christoph Graf. Osmapadesátiletý otec dvou dětí zastával do této doby funkci zástupce velitele a v gardě slouží od roku 1987.

Hlavní vchod do muzea Švýcarské vatikánské gardy

Za posledních 120 let pocházelo 80 gardistů z Naters. Na informačních panelech se návštěvníci seznámí jak s historickými fotografiemi, tak i s tím, jak vypadá každodenní život strážce. Vystaveny jsou i prapory Švýcarské gardy, jež se mění pokaždé s novým papežem či velitelem gardy. Heslem gardy je „Odvaha a věrnost“.

Životní osudy gardistů

Druhá hala je v původním stavu. Betonová konstrukce má celkem 250 výklenků, v nichž byly kdysi uloženy tisíce nábojů pro kanóny. Výklenky jsou nyní zasklené a obsahují osobní věci, které gardisté a jejich rodiny muzeu věnovali.

Sala Guardia. Na obraze Sacco die Roma jsou k vidění obličeje mnohých...

K vidění tu jsou identifikační karty z Vatikánu, fotoalba, medaile, svatební boty, tričko fotbalového klubu gardistů FC Guardia atd. Můžete se tu v klidu usadit, procházet jednotlivými složkami a dozvíte se spousty zajímavých příběhů.

Strážci mají tolik nečekaných osobních zkušeností, že tato druhá neplánovaná výstavní síň je dnes téměř ještě populárnější než ta první.

Třetí hala byla dokončena teprve před necelými třemi lety, nese název Sala Guardia a architekt Thomas Imesch ji navrhl na základě papežských přijímacích místností ve Vatikánu. Jejími hlavními exponáty je pět detailně namalovaných obrazů, které znázorňují rušnou historii papežské Švýcarské gardy.

Může se hodit

Naters
Naters je největší obcí v Horním Wallisu s 10 075 obyvateli. Jeho nejnižším bodem je řeka Rhône (673 m.n.m.) a nejvyšším Aletschhorn (4.195 m.n.m.) - Naters tak má jeden z největších rozdílů v nadmořské výšce ve Švýcarsku. Stará část obce má mnoho historicky cenných budov – mezi nejstarší patří katolický farní kostel sv. Mauricia s kostelní věží z 12. století, věž Ornavasso z třináctého století, fara a kostnice ze šestnáctého století a hrad „uf der Flüe“ z roku 1701.

Jak se tam dostat
Cesta autem vede přes Rozvadov, Norimberk, Heilbronn, Basilej až do Naters a trvá přibližně deset až jedenáct hodin. Pro jízdu na švýcarských dálnicích potřebujete roční dálniční známku za 40 CHF. Nejrychlejší a nejpohodlnější cesta je letadlem do Curychu nebo Ženevy a pak vlakem.

Návštěvní dny muzea gardy
Naterské muzeum je otevřeno pouze od června do října a to jen  vždy v sobotu odpoledne od dvou do pěti hodin. Skupiny větší než deset osob mohou muzeum navštívit i mimo tuto dobu po domluvě v turistické kanceláři v Naters (info@brig-simplon.ch).

Vstupné
Vstupné pro dospělé činí 15 CHF, pro děti od šesti do osmnácti let
8 CHF, návštěvníci s kartami Brig, Visp a Oberwallis mají slevu. Průvodci jsou bývalí členové Švýcarské gardy, kteří provázejí návštěvníky ve svém volném čase a střídají se. Absolvujete-li prohlídku pokaždé s někým jiným, můžete se od každého z nich dozvědět spoustu jeho osobních zkušeností.

Garda má vlastní víno
Pouze v muzeu si můžete zakoupit víno s etiketou Švýcarské vatikánské gardy z odrůd Pinot Noir a Heide. Pěstuje se na nejvyšší evropské vinici Visperterminen (1100 m. n. m.) v kantonu Wallis a za láhev dáte dvacet švýcarských franků. Gardistům do Vatikánu se ale toto víno nedodává.

Autoři:

Autem do Chorvatska 2022

Kde se dá na cestě k Jadranu nejlevněji natankovat, jaké překážky na trase čekají a kolik stojí dálniční známka?

Léky a kosmetika do letadla, Jak zabalit příruční zavazadloCestovní pojištění, Rozhledny, Cyklovýlety, Tipy pro vodáky, Radar - srážky

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

VIDEO: Letadlo v Řecku minulo při přistání hlavy turistů o pár metrů

O pořádnou dávku adrenalinu pro turisty se minulý týden postaral pilot společnosti Wizz Air, který se svým airbusem...

Tady jste v Egyptě u moře ještě nebyli. Tyto pláže byly určené jen místním

Být celosvětově třetí není tak špatné. Do neznámé a „pro Evropany“ nedotčené dovolenkové destinace – egyptského Marsa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Gardské jezero nevídaně vysychá, voda má „karibskou“ teplotu

Dlouhotrvajícím suchem stižené největší italské jezero vyschlo téměř na historické minimum. Nad hladinou ční jindy...

Tři skvělé koupačky cestou k moři. Udělejte si pauzu, nebudete litovat

Už léta to tak děláme. Po cestě na dovolenou opustíme zacpanou dálnici a dáme si koupací pauzu na některém ze skvělých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jinak to nejde. Na japonský ostrov přepravují turisty v kleci na jeřábu

Moment, kdy po houpavé projížďce vlnami loď konečně spustí kotvy, považujeme za šťastný konec plavby. V bezpečí za...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Jinak to nejde. Na japonský ostrov přepravují turisty v kleci na jeřábu

Moment, kdy po houpavé projížďce vlnami loď konečně spustí kotvy, považujeme za šťastný konec plavby. V bezpečí za...

Netradiční výlet v Chorvatsku. Na cyklovýlet kolem Zadaru berte plavky

Letní sezona v Dalmácii podobně jako v celém Chorvatsku běží naplno. Nyní je Chorvatsko bez jakýchkoliv restrikcí,...

Nejsladší ananas na světě, termální jezera i obří hortenzie. Tak chutnají Azory

Premium Vulkanická krajina Azorských ostrovů, portugalské exotiky v Atlantiku, lahodí nejen zraku, ale i chuti. Zažili jsme to...

Báječný výlet k sousedům. Prozkoumejte palmový vějíř na střeše Krušných hor

Elegantní sloupy čedičových varhan vábily výletníky už v počátcích rozmachu pěší turistiky. Nejznámější je pochopitelně...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...