Když máte v Evropě Afriku hned za rohem. Výlet do sicilského Palerma

Palermo je vedle Katánie jedním ze dvou hlavních vstupních míst na Sicílii a v podstatě je jediným velkoměstem tohoto ostrova. Říká se, že kdo nebyl v Palermu, jakoby na Sicílii ani nebyl. Tohle město má ducha a atmosféru a byla by rozhodně škoda jej z cestovních plánů vynechat.

Palermo není klasickou masovou turistickou destinací, dalo by se dokonce říci, že spousta turistů už jen z vyslovení jména města má respekt. Přestože za vlády Normanů patřilo Palermo k nejkrásnějším městům v Evropě, dnes tu nečekejte žádné naleštěné městské scenérie.

Fasády domů a desítek kostelů už něco pamatují, postranní uličky někdy připomínají skládky komunálního odpadu a na pouličním trhu si budete připadat jako v Africe.

Najdete tu však spoustu památek, především sakrálních. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří monumentální katedrála z 12. století s hrobkami králů a nejvýznamnějších vládců Sicílie.

Za návštěvu rozhodně stojí také kaple Cappella Palatina s nádhernými mozaikami, působivá renesanční kašna Fontana Pretoria nebo spousta krásných kostelů.

Rozcestník Palerma

Hlavní město Sicílie je s cca 680 tisíci obyvateli pátým největším městem Itálie po Římu, Milánu, Neapoli a Turíně. Leží na severním pobřeží ostrova, v ústí mohutného údolí Conca d’Oro, obklopené pobřežím a horami. Turisté sem jezdí za památkami, zejména těmi, které pamatují zlaté časy arabské a normanské nadvlády. Kostelů, paláců nebo krásných mozaik tu najdete nepočítaně. Za vidění stojí i renesanční a barokní stavby a známé jsou i pouliční trhy Palerma.

Do Palerma můžete přijet lodí, letadlem nebo autem. Ať už dorazíte z jakékoliv světové strany, pokaždé budete překvapeni mumrajem, který připomíná jedno velké tržiště. Samotná prohlídka centra města vám zabere jeden až dva dny, záleží, jak pečlivě se chcete věnovat jednotlivým památkám. Kdo chce vyrazit i za hranice města, může tu zůstat třeba i týden a rozhodně se nudit nebude.

Působivá renesanční kašna Fontana Pretoria

Via Roma je jedna z nejrušnějších ulic Palerma. Tady najdete spoustu butiků, značkových obchodů a kaváren.

Začněme v samotném centru města, které je typické svým ruchem, oprýskanými fasádami činžovních domů a věčně troubícími klaksony nervózních řidičů.

Křižovatka Quattro Canti se stala jakýmsi neoficiálním rozcestníkem, středem kompasové růžice a orientačním bodem zároveň. Tato rušná křižovatka bulvárů Vittorio Emanuele a Via Maqueda pojmenovaná „čtyři nároží“ leží na rozhraní čtyř čtvrtí Albergheria, Capo, Vucciria a La Kalsa, v nichž se nacházejí všechny hlavní památky Palerma.

Královský palác

Když vyrazíme po široké třídě směrem od moře, dojdeme po pár minutách ke katedrále z 12. století ve stylu normanské architektury. Do impozantní stavby můžete vstoupit zdarma a obdivovat její rozlehlý interiér. Zde jsou pohřbeni nejvýznamnější vládci Sicílie, mimo jiné Norman Roger II. nebo Fridrich II., který vydal proslulou Zlatou bulu sicilskou.

O kus dál stojí na malém pahorku Palazzo dei Normanni (Palazzo Reale). Opevněný palác začali stavět Arabové v 9. století, ve století 12. pak pokračovali normanští panovníci. Tehdy byl palác centrem velkolepého středověkého dvora, kde kvetla kultura a umění. Dnes je sídlem parlamentu autonomní oblasti Sicílie, takže přístup do něj i otevírací hodiny jsou omezeny.

Zde jsou pohřbeni nejvýznamnější vládci Sicílie, mimo jiné Fridrich II., který vydal proslulou Zlatou bulu sicilskou.

Zde také najdete nejnavštěvovanější památku Palerma, kapli Cappella Palatina, která je skutečným uměleckým skvostem s nádhernými mozaikami, které doplňují mramor, zlato a drahé kameny. K umělecké výzdobě patří i tzv. muqarnas, stropní výzdoba připomínající stalaktity, která je typická pro islámské stavby a v křesťanském objektu je naprostou raritou. Na vstup do kaple se často stojí fronty a je tedy dobré tu být brzo ráno.

Proslulé trhy

V sousedství křižovatky Quattro Canti najdete dvě z typických kamenných náměstí, Piazza Pretoria a Piazza Bellini s barokními kostely a působivou renesanční kašnou Fontana Pretoria.

Hned vedle fontány stojí kostel La Martorana, další stavba, která se datuje do doby rozkvětu města za vlády Normanů ve 12. století. Byzantští řemeslníci se zasloužili o jeho mozaikovou výzdobu, která zůstala z většiny zachována i po barokní přestavbě. Podle tohoto kostela se jmenuje mandlová hmota ve tvaru ovoce – frutta di Martorana, která se kdysi prodávala u kostelních vrat a dnes v místních cukrárnách.

Vydejte se dále do nitra čtvrti Albergheria a přirozený proud místních vás zakrátko dopraví do úzkých uliček plných stánků se zeleninou, ryb a dalších produktů. Mercato di Ballarò je nejživější a nejstarší trh Palerma, který se koná každý den na náměstí Piazza Ballarò a sousedním Piazza del Carmine. Pestrá nabídka tu zaútočí na všechny vaše smysly a přes křik prodavačů neuslyšíte vlastního slova. Viděli jsme tu neskutečné věci, včetně desítek druhů koření nebo porcování obrovských tuňáků.

Mercato di Ballaro je nejživější a nejstarší trh Palerma, který se koná každý den na náměstí Piazza Ballaro a sousedním Piazza del Carmine.

Vybydlené centrum s blešími trhy okupují především afričtí migranti.

Kdo se nebojí, může pokračovat dále do nitra staré čtvrti, kde na trh navazují jakési bleší trhy, organizované africkými přistěhovalci. Na ulicích a chodnících se tu povalují nejrůznější zbytečnosti na prodej, kolem nichž zevlují apatičtí majitelé tohoto harampádí. Okolní domy vypadají vybydleně a nevábně, to vše jen pár metrů od hlavních tříd pátého největšího města Itálie. Tady si uvědomíte, že Afrika je vlastně za rohem.

Před tou bídou nemůžeme zavřít oči, raději ale ustupujeme a vydáváme se k jedné z nejrušnějších ulic Palerma, kterou je Via Roma. Tady najdete spoustu butiků, značkových obchodů a kaváren. Je to oblíbené místo pro nákupy nebo odpolední posezení u kávy.

Zajímavostí kousek od Via Roma je Teatro Massimo. V překladu „největší divadlo“ je skutečně největším divadlem v Itálii. Bylo postaveno v roce 1897 v neoklasicistním stylu. V úvodní sezoně této operní budovy tu zpíval i Enrico Caruso a v divadle mj. natáčel závěrečné scény svého Kmotra III. režisér Francis Ford Coppola.

Fénické město Solunto leží asi 20 km východně od centra Palerma a patří mezi nejzajímavější archeologické památky Sicílie.

Za branami Palerma

Když už jste v Palermu, stojí za to prozkoumat i jeho nejbližší okolí. Městečko Monreale leží kousek jižně od Palerma (pokud se vám tedy podaří vyznat se v chaosu příjezdových komunikací bez jediného označení). Vysoko nad pobřežím se tu tyčí nádherná katedrála, která patří k největším dochovaným památkám normanské architektury na světě. Unikátní je i díky překrásné mozaikové výzdobě celého interiéru.

Ke katedrále přiléhá klášter, ve kterém se skrývá další významná pamětihodnost – klášterní křížová chodba s 216 mramorovými sloupy. Komu nevyhovují davy turistů, může se vydat na některou z vyhlídek a potěšit se pohledem na okolní hory a nedaleké Palermo.

Cefalú. Tento klenot Sicílie leží na severním pobřeží, asi hodinu cesty z Palerma.

Trochu stranou největšího zájmu turistů stojí prehistorické fénické město Solunto. Místo leží asi 20 km východně od centra Palerma a patří mezi nejzajímavější archeologické památky Sicílie. Založeno bylo v dávných dobách jako fénická kolonie na strategickém vrcholu 200 metrů vysoko nad mořem. Na rozlehlém prostoru najdete spoustu vykopávek, můžete se projít bývalými uličkami, obdivovat starobylou architekturu nebo dochované mozaiky. Místo také nabízí nádherné výhledy na okolí.

Kdo miluje zachovalá městečka a úzké uličky se spoustou obchůdků a kaváren, ten si jistě zamiluje Cefalù. Tento klenot Sicílie leží na severním pobřeží, asi hodinu cesty z Palerma.

Městečko ohraničují z jedné strany písečné pláže a z druhé mohutný skalní masiv La Rocca, na který můžete vystoupit a obdivovat nádherný výhled. Hlavní památkou města je dóm Duomo di Cefalù s dřevěným stropem a mozaikami a také zde můžete obdivovat středověkou prádelnu Lavatoio Medievale.

Cefalù potěší i ty, kterým památky nic neříkají – můžete se tu koupat, procházet se uličkami, ochutnat zmrzlinu nebo posedět v některé z restaurací a nasávat zdejší atmosféru.

Může se hodit

Doprava do Palerma
Protože přímá linka mezi Prahou a Palermem nelétá, je hlavní město Sicílie dosažitelné pouze s přestupem. Létá sem například Lufthansa, Swiss nebo Alitalia.
Do Palerma můžete přijet také lodí, doporučujeme využít trajekty z italských přístavů Janov, Livorno, Neapol. Trajekty plují přes noc, na trajektu si můžete přiobjednat i kajutu a na Sicílii tak dorazíte odpočatí.
Autem můžete do Palerma také přijet z druhého největšího sicilského města Catania, cesta vám zabere asi 2,5 hodiny.

Ubytování
Bydlet můžete přímo v Palermu nebo využít nedalekou hotelovou zónu u pobřeží Středozemního moře (leží od městečka Porticello dále na východ).

Doprava v místě
Po Palermu nejlépe pěšky, pro okolí můžete využít městskou dopravu (busy jezdí například do Monreale), případně pronajaté auto.

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15

Perfektní cyklovýlet a dřina na léto. Projeďte se kolem přehrady Vír

Údolí řeky Svratky u malé obce Vír není pro žádné výletní lenochy. Krajina tu sice nabízí krásné výhledy, ale pokud sem vyrazíte na kole, připravte se na pořádnou dřinu, cesty se vlní nahoru a dolů a...

18. června 2025

Omamné kouzlo Hercegoviny. Do Trebinje je to jen chvilka od Jadranu

Uprostřed členité kulisy vyprahlého krasu působí Trebinje jako zjevení. Bujná subtropická vegetace tamních parků i zahrad svůdně voní Středomořím, z kamenných hradeb starého města čiší šarm...

18. června 2025

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.