Malou zátoku Kupari, kde stála ještě těsně po první světové válce prakticky jen stará cihelna, si vyhlédli dva čeští podnikatelé Jaroslav Fencl a Jan Máša. Nakoupili pozemky a u známého pražského architekta Jiřího Stibrala si objednali stavební plány.
V zátoce na místě cihelny vybudovali v roce 1921 československé polostátní mořské lázně Grandhotel Kupari. Celá dostavba byla dokončena v srpnu 1923, kdy bylo k dispozici už 166 pokojů se 340 lůžky.
Stavbu prováděla firma stavitele Aloise Zimy z Bubenče za dohledu stavebního mistra vyslaného z Prahy. Ten najímal české zedníky, tesaře a lakýrníky a dopravoval je z Čech. Ale využívalo se i zdejších lidí.
V hotelu byla zřízena česká a francouzská restaurace, kterou řídil pan Kobylka a Bohuslav Hejda, který dříve působil v hotelu Paříž v Praze. Obě restaurace mohly najednou obsloužit všech 340 hostů.
Ve své době se jednalo o nejluxusnější grandhotel v jižní Dalmácii, který se měl stát základem budoucí „Slovanské riviéry“.
Hotel měl k dispozici vlastní skleník, kde se pěstovaly okrasné květiny a pro kuchyni zelenina, uvnitř hotelu byla zahrada a palmami krytá promenáda. Množství zeleně dávalo příjemný stín, průměrně zde byla o 2°C nižší teplota než uprostřed Dubrovníku.
Armádní kořist
Do Kupari jezdila i prvorepubliková společenská smetánka, například předseda vlády Antonín Švehla, František Udržal (premiér v letech 1929 – 32) nebo pražský primátor Karel Baxa. Prostíralo se na stříbře a hotel dokonce figuroval i v prvorepublikovém filmu Právo na hřích.
Pro sousední zátoku navrhl Jiří Stibral celé lázeňské městečko, ale tato stavba se už nikdy nerealizovala. Po roce 1945 pak převzala lázně jugoslávská armáda a udělala z nich svou zotavovnu. Přistavěla další objekty včetně samostatné vily pro Josipa Broze Tita. Nakonec tu bylo pro rekreanty připraveno devět dalších hotelů a celková ubytovací kapacita v zátoce se tak vyšplhala až na 4 500 hostů.
Konec všeho nastal s příchodem Chorvatské války o nezávislost v roce 1991 a dodnes hotel velmi chátrá. Chorvatsko nicméně před dvěma lety vyhlásilo plán na jeho rekonstrukci a revitalizaci.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz