Křest ve slovenských horách. Výstup na Lomnický štít Birkenmajerovou hranou

Rodinka stojící na vyhlídce Lomnického štítu vytřeští oči a intuitivně ustoupí o krok dozadu. Zatímco vyjela na vrchol druhé nejvyšší hory Slovenska lanovkou, my jsme to vzali po svých. Ale ne „Normálkou“, jak horští vůdci říkají zajištěné cestě s řetězy, ale Birkenmajerovou hranou. S horským vůdcem, skálou přímo nahoru a přivázaní na laně.
Odpočinek cestou na Lomnický štít

Odpočinek cestou na Lomnický štít | foto: Branislav Adamec

Přelézáme stříbrné zábradlí na vyhlídce a nadšeně se objímáme. Byl to můj první horolezecký křest a trénink na nejvyšší slovenskou horu – Gerlachovský štít. Ten Lomnický jsem prý zvládla na jedničku.

Lanovkami do Lomnického sedla jsme vyjeli mezi prvními. Zatímco si rodiny ve frontě sdělovaly zážitky z dovolené, horští vůdci s lany omotanými na trupu těla si plánovali dnešní výstupy. Lanovkami se dostáváme až do Lomnického sedla v nadmořské výšce 2 190 metrů. Odtud je to ještě dalších 150 výškových metrů procházka „růžovou zahradou“.

Vlastně už se jedná o ostřejší horský terén, občas lezeme po čtyřech, ale příkaz vzít si sedák a připnout se karabinou k lanu dostáváme až pod samotnou Birkenmajerovou hranou. „To lehce zvládnete,“ směje se horský vůdce Branislav Adamec našemu překvapení, když vzhlédneme nahoru.

Na provaz si mě uvazuje jako první, další dva kluky až za mě. Teď se budeme spoléhat na svou hlavu, zručnost a body ve skále, které cestu nahoru jistí. „Hlavní síla musí být v nohou, na ruce se spoléhejte až pak,“ radí horal.

Začínáme pomalu lézt. Začátek je docela dobrý, ale jak přibývá výškových metrů, terén je těžší a asi dvakrát se mi stane, že na příkré stěně nevidím správný chyt, a musím si nechat poradit, kam přesně dát nohu.

„Velmi důležité pro vysokohorskou turistiku jsou boty s pevnou podrážkou, už neplatí, že by se měly nosit jen kotníkové. Doporučuji také dlouhé kalhoty, které vydrží oděrky a do batůžku si sbalit kromě svačiny i větru a vodě odolnou bundu,“ dodává 58letý horolezec, kterého odkojily právě Tatry.

My všechno máme a cestu nahoru to velmi usnadňuje. Proto je mi záhadou, jak se bez toho mohl obejít obuvník Jakub Fábry, který vrchol zdolal jako první, a to někdy v letech 1760 až 1790. Snad si ušil aspoň ty boty s pevnou podrážkou.

Pohled shora na jednu z nejtěžších částí výstupu

Gumoví medvídci na strach

Jsem klidná, nebojím se, nevadí mi se ohlédnout a podívat ze stěny dolů. Baví mě to, hodně. Lezeme postupně, aby bylo lano mezi námi pořád jen mírně napnuté. Kamarád za mnou toho začíná mít dost. Občas mu uklouzne sprosté slovo, přiznává, že se bojí. Nepomáhá, ani když ho na jedné ze zastávek nakrmíme jeho oblíbenými gumovými medvídky.

Jak takový výstup může vypadat, když to člověk umí, nám Branislav ukáže, když poslední z nás zapomene ze stěny vytáhnout friendy, mechanické vklíněnce, které usnadňují lezení. Nechá nás odpočívat a sleze si pro ně. Celá akce, i s vytažením, mu trvá pár minut.

Pohled na nejtěžší úsek výstupu na Lomnický štít
Výhled z vrcholu. Hory se halí do mraků.

Ještě poslední hrana a jsme nahoře na 2 634 metrů vysokém „Lomničáku“, který byl dlouho považovaný za nejvyšší horu Vysokých Tater. Od roku 1941 turisty vyváží lanovka, ale nevede sem značený chodník.

Cesta zvaná „Normálka“, která je „normální“ jen pro dobře trénovaného horala, je sice zajištěná řetězy, ale doporučuje se zaplatit si služby profesionálního horského vůdce. Kromě „Normálky“ vede na vrchol Západní stěnou řada populárních horolezeckých cest, pojmenovaných podle polských horolezců Stanislawského, Orlowského, Birkenmajera. Nejznámější je pověstná Hokejka.

Pohled z lávky nahoře je nepřekonatelný. Z mlhy nad sluníčkem vystupují špičky hor, přes které se převalují další chuchvalce. Vychutnávám si to, jsem na sebe pyšná. Jako odměnu si dávám kafe a makový koláč, které nabízejí v kavárně u vrcholové stanice lanovky. Má moderní ráz, ale pořád v ní poznávám prostory, kde se pan Anděl ve filmu Anděl na horách seznámil se svou nastávající snachou.

Zvládli jsme to. Vrcholová fotka

Po půl hodině začínáme navázaní na laně sestupovat „Normálkou“. Brzy zjišťuji, že je to pro mě mnohem těžší než lezení na vrchol. Přidržujeme se řetězů, ale lano se mi plete pod nohami. V jednu chvíli nechám pod sebou koleno tak nešikovně, až mi v něm lupne. Prý to slyšeli všichni kolem. Od té doby mě bolí.

Ze sedla sjedeme dolů lanovkou a přesouváme se do nejvýše položeného slovenského hotelu Sliezský dom, odkud se v pět ráno vyráží na Gerlachovský štít. Na koleno nepomáhá wellness, ani Aperol spritz. Když se o půl páté ráno probudím, mám v apartmánu problém vyjít schody.

Výstup vzdávám, koleno stáhnu obvazy a raději se projdu jen po Tatranské magistrále směrem na Hrebionok, což je téměř po rovině. Když odpoledne vidím fotky těch, co vrchol zdolali, závidím a mrzí mě to.

„Nic si z toho nedělej,“ uklidňuje mě náš horský vůdce Branislav Adamec. „Vždy když něco zdolám, druhý den hned začnu vymýšlet, kam pojedu příště. Ty to máš jasné, vrátíš se do Tater a vylezeš na Gerlachovský štít.“

Může se hodit

Údaje o výstupu
Výstup na Lomnický štít byl dlouhý 2,99 km. Překonali jsme 420 výškových metrů. Během výstupu jsme spálili 985 kalorií a trvalo nám to tři hodiny.

Výstupy na Lomnický štít
Na vrchol Lomnického štítu vede jen západní stěnou 35 cest, mezi nejznámější a nejtěžší patří patří Hokejka ( klasifikace 6). Nejlehčími cestami jsou Puškášova nebo Orlovského. Další oblíbenou trasou je Jordánka, která vede z Lomického sedla hřebenem nahoru. Na rozdíl od Birkenmajerovy hrany odbočí doleva. Tam začínají řetězy, po nichž se sesoupí do Téryho kuloáru a dále se stoupá do Sedielka pod Lomnickým šítem. Pak se pokračuje po hraně na vrchol. Jedná se lehčí výstup. Další cesta vede přes Vidlový hřeben a má klasifikaci 4 (tedy jen pro zkušené). Jedná se o krásnou exponovanou cestu, která vede po ostrém hřebenu mezi Kežmarským a Lomnickým štítem. Musí se tam přelézat spousty věžiček, některé z nich se musí i slaňovat.

Horský vůdce
Ceny horských vůdců v Tatrách se liší podle toho, na který vrchol se s ním vypravíte. Horský vůdce může „vést“ maximálně tři osoby. Například tři osoby za výstup na Lomnický štít zaplatí 200 eur (5 200 Kč). Výstup na Gerlachovský štít je náročnější, proto je nutné si připravit 300 eur za tři osoby (7 800 Kč). Vůdce UIAGM Vysoké Tatry je možné snadno vygooglovat. Raději si ho ale objednejte dopředu, v hlavní sezoně je obtížné ho na poslední chvíli sehnat. Nejkrásnější výhledy jsou na podzim.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...