Leťte hned, ušetříte tisíce. Odlétá se třeba i za pár hodin

  7:00
Zatímco na pojem last minute si Češi už zvykli, trochu s obavami stále pohlížejí na zájezdy typu Buy and Fly - Kup a leť! Novinka byla zavedena již minulé léto. Odlet je obvykle do několika hodin, cena však až o 70 procent nižší než v katalogu. Ušetřit tak můžete i přes deset tisíc korun.
Lidí, kteří se nebojí koupit si na letišti zájezd 'Kup a leť', přibývá. Dovolená je tak vyjde levněji o tisíce korun

Lidí, kteří se nebojí koupit si na letišti zájezd 'Kup a leť', přibývá. Dovolená je tak vyjde levněji o tisíce korun | foto: Profimedia.cz

U klasického lastminutového zájezdu máte několik dní na přípravu a pořízení nutných věcí na cestu, u Kup a leť musí zájemci jednat mimořádně rychle. Odlétá se třeba za tři hodiny.

Někteří odvážlivci si dokonce rovnou doma sbalí zavazadla, odjedou na letiště a až tam na místě se rozhodnou podle aktuální nabídky, na jaké místo a do jaké země poletí.

Vesměs jde o pár nabídek, které se odvíjejí od volného místa v letadle, proto nemají moc šanci početnější party a někdy ani rodiny s dětmi. Ideálně se tento způsob cestování hodí pro páry nebo individuální turisty, kterých je také mezi zájemci nejvíce.

Risk, který se vyplatí

"Pobočka Čedoku v prostorách ruzyňského letiště byla otevřena na začátku letošního července a zaznamenali jsme neobvykle vysokou poptávku po zájezdech v režimu 'Kup a leť‘. Denně se v této nové pobočce prodají desítky zájezdů, které se zařazují v den odletu a je možné je koupit nejpozději dvě hodiny před odletem. Zájezdy v tomto režimu kupují především bezdětné páry," uvedl Tomáš Brejcha, ředitel marketingu CK Čedok.

Také Exim Tour či Kovotour mají ve své nabídce zájezdy Kup a leť, které jsou k dostání přímo na letišti. Ceny některých takto označených zájezdů se sníží i o 50 až 70 procent. Podle pracovníků těchto kanceláří si ale přece jen stále dost lidí netroufá takhle riskovat a na tento způsob dovolené se zatím jen informují.

"Není moc lidí, kteří si jsou schopni sbalit během chvíle na dovolenou, když ani nevědí, kam a na jak dlouho poletí. Ze hry jsou tak hlavně důchodci, rodiny s dětmi i vyšší střední třída. Je to chápáno spíše trochu jako adrenalin, i když samozřejmě za výhodnou cenu," uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí AČCKA.

Koupili byste si zájezd Kup a leť?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. září 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2679
NE
NE 203

Výhodná cena, horší ubytování

U last minute i typu zájezdů Kup a leť je třeba počítat s tím, že výhodnější cena se odrazí v užším výběru destinací, v časovém omezení a v horší kvalitě ubytování.

"Rozsah služeb, který je určen pro daný zájezd, mají všichni účastníci zájezdu stejný. Hlavní rozdíl je při rozdělováni pokojů a přidělování míst v dopravním prostředku, kde mají přednost klienti, kteří si zakoupili zájezd v řádném termínu za plnou cenu nebo se slevou za včasný nákup. Bylo by neseriózní upřednostňovat lastminutové klienty před těmi, co nakoupili zájezd ve velkém předstihu. Ti proto získávají například pokoje ve vyšších patrech s lepším výhledem a v lepší části hotelu," vysvětluje Tomáš Brejcha.

Buďte ve střehu

Jak klesá cena zájezdu

Zájezd: osmidenní letecký pobytový zájezd do Spojených arabských emirátů, lokalita Ras Al Khaimah, pětihvězdičkový hotel Al Hamra Fort s polopenzí. Jedno dítě platí pouze palivové příplatky a letištní a bezpečnostní taxy ve výši 3 980 korun.

CENA PRO DOSPĚLÉHO(bez tax a příplatků):
Den před odletem:
16 990 korun plus taxy a příplatky pro jednoho dospělého.
14 dní před odletem:
18 990 korun
Měsíc před odletem:
26 990 korun

Ať už si budete zájezd kupovat kdekoliv, uvědomte si, že ceny v katalogu vypadající tak lákavě nemusí být a většinou ani nejsou konečné. Kanceláře uvádějí nejnižší možné ceny, tedy například pro dítě, okleštěné ještě o všechny služby a příplatky. Uvádět ceny s poplatky cestovky stále nemusejí. Tuto povinnost měla zavést novela zákona o cenách, ale zatím se tak nestalo.

Většinou tak musíte dost pracně připočítat k uváděné ceně ještě palivové a letištní příplatky, pobytové taxy a ceny za pojištění, popř. i některé další platby.

Například cena u zájezdu na poslední chvíli do egyptského Sharm El Sheikhu do pětihvězdičkového hotelu na osm nocí s all inclusive se tak z původně inzerovaných 8 990 korun za osobu vyšplhala po přičtení všech povinných tax na 12 960 korun.

U zájezdu na řeckou Krétu, do tříhvězdičkového hotelu s polopenzí na 11 dní, se k lastminutové ceně 9 990 muselo přičíst ještě 3 600 korun. Oproti stejnému zájezdu koupenému s předstihem několika týdnů se však i tak ušetřilo 1 500 korun.

Pro konečnou cenu je směrodatná jen cestovní smlouva. Od jejího podpisu nesmí cestovky už cenu změnit. Existuje jen jediná výjimka, a to pokud koruna oproti dané měně oslabí o víc než 10 procent v době maximálně tří týdnů před odletem. Pak se může částka za zájezd zvýšit ještě o tento kurzový rozdíl.

Středomoří vede

Největší počet lastminutových zájezdů najdete u destinací, jakými jsou Egypt, Tunis, Turecko, Řecko a Španělsko. Jde především o místa, kam se vypravují charterové lety, nicméně nabídky odletu na poslední chvíli je možné najít i u exotických destinací. I na Bali, Seychely či Madeiru je možné odjet se slevou. Dají se najít i speciální zájezdy, pobyty na zaoceánských lodích či sportovně zaměřené pobyty.

Vybírejte přes internet

Největší výběr zájezdů na poslední chvíli najdete na internetu. Je celá řada serverů, které shromažďují nabídky desítek kanceláří. Jedná se například o invia.cz, nettravel.cz či zajezdy.cz. Navíc je možné na webových stránkách zájezdy seřadit podle ceny nebo si vyhledáte jen nabídky do konkrétní země, kam se chcete podívat.

Většina webových prodejců zájezdů nabízí ceny stejné jako v kamenných prodejnách. Pokud se zaregistrujete, budete dostávat email s nabídkou nových last minute a získáte tím nápady na další dovolenou.

Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, v každé cestovní kanceláři vám poskytnou seznam zájezdů na poslední chvíli. Někdy je mají vyvěšené i na výlohách či volně k dispozici v prodejnách.

Autoři: , ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  11.6 21:20

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cesta do Chorvatska 2024: Rakousko zavedlo jednodenní známku, Maďaři také

6. června 2024

Nejoblíbenější prázdninová destinace s teplým mořem? Pro turisty z Česka už desetiletí chorvatský...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Vychutnejte si méně známé stránky Dachsteinu. V ledu, s ginem či na lodi

13. června 2024

Dachstein či Hallstatt jsou populární a snadno dostupné položky na seznamu světového dědictví...

OBRAZEM: Zbytečné a kruté atrakce se zvířaty na dovolené nepodporujte

12. června 2024  13:28

Kde jinde než na dovolené bychom měli obdivovat zvířata z jiných kontinentů? Jen pozor, z té touhy...

Úcta k přírodě a vesmírným cyklům mě hodně baví, říká Taťána Kuchařová

12. června 2024

Premium Když mluví o cestování, vášeň a zápal z ní doslova čiší. S Taťánou Kuchařovou jsme si povídaly...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  11.6 21:20

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pronájem bytu 2+kk,49 m2, Veselí nad Lužnicí, Třída Čs. armády
Pronájem bytu 2+kk,49 m2, Veselí nad Lužnicí, Třída Čs. armády

Třída Čs. armády, Veselí nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí II, okres Tábor
12 100 Kč/měsíc

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...