Lanzarote, krása stvořená dechem pekla

  12:41
Nemusíte ani jezdit na Mars, stačí, když se vypravíte na Lanzarote, čtvrtý největší z Kanárských ostrovů. V části ostrova, jejíž tvář přeměnily sopky, si chvílemi budete připadat jako na vedlejší rudé planetě. Využili toho i filmaři, kteří zde natáčeli legendární sci-fi Planeta opic.
Lanzarote si oblíbili i filmaři. Na těchto místech se natáčela například legendární sci-fi Planeta opic.

Lanzarote si oblíbili i filmaři. Na těchto místech se natáčela například legendární sci-fi Planeta opic. | foto: Josef Kopecký, MF DNES


Mapy © Google

Malý ďábel vás uvítá již při vjezdu do Národního parku Timanfaya. A je to krajina vpravdě pekelná. Stačí vzít do rukou kamínky a přesvědčíte se sami. Jsou tak horké, že je velmi rychle upustíte.

Poslední sopečné erupce byly na Lanzarote, čtvrtém největším z Kanárských ostrovů, v roce 1824. Zdá se to dávno, ale ve skutečnosti je tu ještě dnes pořádně horko. Již pár centimetrů pod povrchem se teplota země blíží sto stupňům.

Na vyhlídkové jízdy po parku se jezdí z vyvýšeniny Islote de Hilario, kde je panoramatická restaurace El Diablo čili ďábel. Ta svou architekturou tak trochu působí, jako by tu přistál létající talíř z jiné planety.

A jídlo tu grilují svým dechem pekelníci, tedy horko stoupající z útrob země.

Pro pobavení návštěvníků přitom před restaurací zaměstnanci národního parku do jedné z trhlin v zemi lijí kbelíky s vodou, která se vzápětí změní v silný proud páry, a do další průrvy vhodí dřevěné větvičky, jež horkem vzplanou.

Vulkány a Mozart

Největší atrakcí parku Timanfaya je čtrnáctikilometrová okružní trasa Ruta de los Volcánes. Na tu se bohužel nemůžete vypravit sami, ale musíte nastoupit do "guagua". Tak se na Kanárských ostrovech říká autobusům.

Projížďky autobusem umožňují regulovat počet návštěvníků parku, fotografovat se smí jen přes sklo, ale i tak je to úchvatný zážitek. Zvláště když autobus pomalu stoupá na vrchol jednoho z vulkánů a hrají vám k tomu Mozartovo Requiem.

Pozorujete bizarní krajinu a hru barev - hlavně červené, hnědé a černé. Běsnění sopek v roce 1730 úplně změnilo tvář asi čtvrtiny ostrova Lanzarote. Láva zalila řadu vesnic včetně té, podle níž nese národní park své jméno.

Krajina, která tu vznikla, je natolik nepodobná běžné pozemské, že se právě tady natáčela legendární sci-fi Planeta opic.

Lanzarote si oblíbili i další filmaři. Vznikl tu třeba snímek Milion let před Kristem s Raquel Welchovou a ostrov byl oblíbeným místem herce Omara Sharifa.

Je ještě jedna možnost, jak poznat část parku Timanfaya, a to ze hřbetu velblouda. Projížďku za deset eur určitě ocení hlavně děti.

Styl Manrique

Ačkoli nezaměnitelnou podobu daly Lanzarote hlavně sopky, velkým dílem přispěl k současné tváři ostrova i místní slavný architekt César Manrique.

Prosadil, aby se na ostrově nestavěly žádné vyšší budovy. Ještě když žil, obával se, aby s sebou turistická vlna nepřinesla i módu obřích hotelů lemujících přímořská letoviska.

Na Lanzarote jsou tak typické nízké nabílo omítnuté domy, ve vnitrozemí nejčastěji se zelenými dveřmi a okenicemi, u moře i s modrými. Vypadá to jednoduše, ale je to velmi elegantní.

U silnic tu neuvidíte žádné reklamní poutače, zato na řadě křižovatek stojí futuristická Manriquova díla, větrohry složené nejčastěji z kuželů, trojúhelníků a dalších geometrických útvarů. Na Lanzarote totiž docela často fouká.

Pro Středoevropana pocházejícího ze země bez moře je úžasné, že na Lanzarote je teplo prakticky celý rok. Dokonce i v lednu tu ukazatel teploměru vyšplhá přes dvacítku. A velmi příjemně je tu i na podzim.

Dům pro krále

Na ostrově najdete téměř devadesát pláží. Jestliže poblíž obce El Golfo mezi černými kameny na pláži narazíte na zelené střípky, tak vězte, že to je olivín, ze kterého se tu vyrábějí šperky.

Ty nejlepší písečné pláže jsou však úplně na jihu ostrova - Playa Blanca nebo Playas de Papagayo. Turistická centra Puerto del Carmen a Costa Teguise jsou na východním pobřeží. V této části ostrova stojí i rezidence La Mareta, osobní dar jordánského krále Husajna španělskému králi Juanu Carlosovi. Královská rodina později rezidenci věnovala státu.

Pláže v Costa Teguise jsou díky větru vhodné i pro surfaře. A protože má Lanzarote, přestože je sopečného původu, místy docela rovinatý charakter, oblíbili si ho i cyklisté.

Jen ležet u vody, to by totiž v případě Lanzarote byla velká chyba. Kromě parku Timanfaya je tu k vidění řada dalších zajímavostí.

Tak třeba Los Jameos del Agua, zborcená lávová jeskyně na severu ostrova, asi dvě stě metrů od moře. Po kamenných schodech sestoupíme do jeskyně, kde architekt Manrique vybudoval restauraci. Tunel jeskyně vede kolem jezírka, kde jsou vidět malí bílí slepí krabi, kteří žijí normálně v moři v hloubce několika tisíc metrů. Do jezírka v jeskyni se dostali, když je sem vymrštily sopečné výbuchy.

Úplně na severu Lanzarote je pozoruhodná vyhlídka Mirador del Río. Z výšky 480 metrů tu můžete pozorovat nedaleký ostrov La Graciosa. Manrique tu vybudoval ve skále bar s panoramatickým výhledem. Z restaurace je možné po schodech vystoupat na další terasu, kde je výhled ještě hezčí.

Sopečné víno

Poslední turistické centrum, které vytvořil Manrique na zakázku ostrovní vlády, je Jardín de Cactus. Zahrada v podobě velkého amfiteátru, kde je více než 1 400 druhů kaktusů a sukulentů nejen z Kanárských ostrovů, ale i z Ameriky nebo z Afriky, se nachází u osady Guatiza.

V oblasti, kde se z červců - podobných mšicím - žijících na opunciích získává karmínové barvivo využívané v kosmetice a v potravinářství.

Na vyvýšenině v kaktusové zahradě stojí větrný mlýn, kde se ještě dnes mele gofio, typická kanárská přísada do jídel. Kromě ryb tu k oblíbeným jídlům patří také tak trochu překvapivě králík, jemuž obyvatelé Lanzarote vděčí za přezdívku "conejeros".

A když budete přemýšlet, co přivezete svým blízkým při cestě zpátky, jedním z dobrých tipů je místní "sopečné víno". V oblasti La Gería se pěstuje unikátním způsobem.

Do země jsou tu vyhloubeny tisíce trychtýřů, které jsou obestavěny půlkruhovými hradbami z kamene. Ty brání víno před pasátovými větry. Sopečnou příchuť dává vínu lávový štěrk, na němž roste a který pomáhá zadržovat rosu. Déšť a pitná voda jsou totiž na Lanzarote vzácností.

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

Kanárské ostrovy, Lanzarote

 

Může se hodit

Ostrov Lanzarote je 60 km dlouhý a 20 km široký. Je tu asi 100 vulkánů a 300 kráterů. Počasí je velmi příjemné po celý rok, teploty se pohybují okolo 29 stupňů Celsia v srpnu a kolem 21 stupňů v lednu. Prší tu velmi málo. Teplota vody se i v zimě pohybuje mezi 19 až 22 stupni.

Mezi největší atrakce ostrova patří Národní park Timanfaya a díla, na nichž se podílel architekt César Manrique. Nejlepší pláže jsou na jihu ostrova, Playa Blanca a El Papagayo.

Co je možné si dovézt?

Například výšivky, keramiku, banánovou marmeládu, speciální omáčky, které se podávají k bramborám - jako "mojo verde", nebo víno, které se pěstuje v oblasti La Gería.

Něco pro kuřáky - Kanárské ostrovy byly bezcelní zónou a stále zde jsou levné cigarety.

Jak se tam dostat?

Na Kanárské ostrovy můžete doletět přímo charterovým letem společnosti Travel Service, který létá pro cestovní kanceláře Canaria Travel a Fischer. Nebo když budete cestovat sami, tak některou z velkých leteckých společností s mezipřistáním ve Španělsku. Let trvá asi čtyři a půl hodiny. Určitě se vyplatí prohlédnout i nabídku německých cestovních kanceláří, které u nás prodávají např. agentury Rudolfreisen.cz a Campanatour.

Více informací
www.turismodecanarias.com/%20es/mapas.html
www.centrosturisticos.com
www.lanzarote.com

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025

Mění se pravidla cesty do Thajska. Nově zemi navštívíte jen s digitálním vízem

Pokud se chystáte do Thajska na dovolenou nebo na delší čas, nově se neobejdete bez digitální příjezdové karty. Jak ji sehnat a platí i pro klienty cestovních kanceláří?

23. dubna 2025

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

23. dubna 2025

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.