Projděte se dokonalou turistickou ulicí. Královskou mílí v Edinburghu

  8:00aktualizováno  8:00
Není divu, že do téhle ulice míří první kroky všech návštěvníků hlavního města Skotska. Královská míle, ležící uprostřed Edinburghu, spojuje starobylý hrad skotských králů se sídlem britské královny. Najdete tu úžasná muzea, prodejny kiltů, skotské pivnice i unikátní, 170 let starou cameru obscuru.

Edinburgh, muzeum Svět iluzí. Přejít po lávce, kolem které se točí barevná světla, není jednoduché | foto: Libor Budinskýpro iDNES.cz

True

Edinburgh patří mezi nejkrásnější města světa a centrum plné památek je zařazené na seznamu UNESCO.

Turistickým lákadlem je především starobylý hrad, vystavěný na 135 metrů vysoké skále, ve kterém můžete spatřit jedny z nejstarších korunovačních klenotů světa. Na nejvyšším nádvoří, v podzemí pod královským palácem, leží starobylý meč, kámen Osudu, žezlo a královská koruna, pocházející z přelomu 15. a 16. století.

Edinburský hrad leží na vysoké skále.

Královská míle (Royal Mile) s katedrálou sv. Gilese.

Skotské korunovační klenoty nejsou schované v trezoru za sedmi zámky jako ty naše, ale jsou v rámci speciální expozice přístupné všem návštěvníkům. A to už téměř 200 let. Tedy přesně od chvíle, kdy skotský národní spisovatel Walter Scott otevřel v roce 1818 zapečetěnou komnatu a z truhly vyňal nejcennější skotský poklad a symbol hrdého národa.

Edinburský hrad je otevřený celoročně, vstupné je stanoveno na 400 korun pro dospělého a 250 korun pro děti a mládež.

Královská míle, hlavní ulice Edinburghu.

Šmírování turistů

Dalším turistickým magnetem Edinburghu je camera obscura, se kterou prý její vynálezce potají šmíroval své sousedy široko daleko. Najdete ji v muzeu Svět iluzí (World of Illusions), kde si na vlastní kůži vyzkoušíte, co všechno se dá vykouzlit s pomocí světel a zrcadel.

Návštěva muzea Svět iluzí začíná v pátém patře, ve věžičce vykukující nad střechy okolních domů. Právě tady vzniklo ve viktoriánských časech "oko v oblacích", které umožňuje pozorovat lidi na ulici, ale také je třeba brát do rukou a zvedat ve svých dlaních. Ano, takové legrácky oblíbená technická kuriozita doopravdy umí.

Je to vlastně temná komora, propojená úzkou rourou s vnějším světem. Úplně nahoře nad střechou je umístěno otočné zrcadlo, které odráží obraz okolí a přenáší ho do tubusu vybaveného třemi čočkami. Když se v místnosti úplně zhasne, objeví se obraz města na kulatém stole přímo před vámi. Obraz je překvapivě jasný a ostrý.

Stačí zamířit periskop třeba na nádvoří nedalekého hradu. A okamžitě před vámi pochodují desítky turistů, popojíždějí auta a autobusy. Pak obsluha přístroje rozdá návštěvníkům malé bílé papírové kartičky, které každý postupně vkládá do proudu světla. V té chvíli se část vnější reality promítá právě na tuto kartičku, takže můžete zvedat lidi či auta do výšky a zase je pouštět zpátky na zem.

Zázračná Camera Obscura přitahovala diváky již 19. století.

Změřte si své teplo

Zatímco camera obscura byla známá už v raném novověku, drtivá většina dalších optických hříček a vynálezů pochází ze současnosti. Můžete si zde vyzkoušet, jak by vypadalo vaše ošklivější dvojče, nebo se nechat změřit termovizí, která ukazuje teplejší a studenější části těla.

Jedním z nejsilnějších zážitků je přechod lávky, která se díky světelným efektům neuvěřitelně kývá. Děti s tím většinou nemají žádné problémy, ale spousta dospělých se po dvou krocích vzdává.

Termovize odráží tělesné teplo.

Naopak pro dospělé jsou určeny zvláštní fotografie lidí z 19. století – když se totiž podíváte ze strany, místo vyšňořených měšťanů na vás civí umrlci.

V muzeu optických triků a iluzí objevíte desítky atrakcí a když si chcete všechno vyzkoušet na vlastní kůži, potřebujete alespoň dvě hodiny času. Za vstupné dospělí zaplatí zhruba 290 korun, děti 200 korun.

Portréty vážených měšťanů se při pohledu z boku změní na umrlce.

Portréty vážených měšťanů se při pohledu z boku změní na umrlce.

Cesta do podzemí

Výjimečný zážitek nabízí také cesta do edinburského podzemí. Pod povrchem ulic se skrývá spletité bludiště starých sklepů, bytů a chodeb, které před staletími sloužily jako dílny a obydlí pro největší nuzáky a chudáky.

V místech, kam nikdy neproniklo denní světlo ani čerstvý vzduch, žily a pracovaly v šílených podmínkách tisíce lidí. V roce 2003 bylo podzemí poprvé zpřístupněno veřejnosti a dnes patří k vyhledávaným turistickým kuriozitám. Můžete zde navštívit řadu prohlídkových tras s působivými názvy: Noční cesta po stopách lovců duchů či Cesta za vraždami a tajemnem.

Většina prohlídkových okruhů edinburským podzemím trvá hodinu a půl až dvě hodiny a stojí 250 až 300 korun.

Na návštěvě u královny Alžběty

Na konci Královské míle stojí zámek Holyrood house, oficiální rezidence královny Alžběty II., která na začátku února začne již 60. rok své vlády.

Výstavní zámek (otevřený celoročně, vstupné 300 korun) obklopuje nádherný park, ležící na úpatí strmé a vyhaslé sopky, jejíž aktivita skončila před dlouhými miliony let. Ve středověku se divoké území používalo jako královská honitba, dnes je nejvyhledávanější víkendovou oázou milovníků pohybu či pikniků. Navíc je odtud nádherný výhled na celé město.

Edinburgh. Holyrood, rezidence britské královny na dolním konci edinburské Královské míle.

 

Autoři:
  • Nejčtenější

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ztracený svět Sabahu. Výlet do srdce jednoho z nejstarších deštných pralesů

Čtyřicetikilometrový pochod džunglí s patnáctikilovým batohem na zádech? Tropické teploty, téměř devadesátiprocentní...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Najdete na iDNES.cz