Když přijde ramadán, život se otočí naruby

  14:04
Tunis - Prodavač pestrobarevných dlaždiček je netrpělivý. "Tak jak jste se rozhodla, madam?" ptá se neklidně, a ačkoli jsou pouze čtyři odpoledne, začíná pomalu balit zboží. Normálně by aspoň čtvrt hodiny smlouval a nejspíš bychom podle místních zvyklostí vypili i šálek čaje s mátou. O životě v muslimském světě ale nyní rozhoduje ramadán, tradiční měsíc půstu.

V době ramadánu je všechno jinak. Po východu slunce, který znamená konec jídla, pití a dalších požitků, se život zpomalí.

Jen co však slunce zapadne, ulice jsou plné hudby, zábavy, hodů a dobrot arabské kuchyně.

Na obloze prosvítají první paprsky probouzejícího se ramadánového slunce a z reproduktorů zní táhlý hlas muezzina, který svolává k ranní modlitbě. "Alláhu akbar, Bůh je veliký!"

Lotfi, řidič jedné tuniské cestovní kanceláře, odříká verše první modlitby. Je hluboce věřící muslim, přesto na ty zbylé čtyři verše nebude mít čas. Musí totiž pracovat.

"Vozím turisty a nemohu v čase modliteb zastavit a odříkat korán. Ostatně v době ramadánu mám vzhledem k půstu upravenou pracovní dobu a končím o tři a půl hodiny dříve než obvykle: modlení doženu večer doma," říká a s úsměvem dodává: "S Alláhem jsem si to vyříkal."

U rodiny Lotfiho Maalaouiho to po setmění vypadá podobně jako u jiných Tunisanů. "Sejdeme se s rodinou u dobré večeře, aby to nebyl takový nápor na prázdný žaludek, pijeme nejdříve hlavně meruňkovou šťávu a jíme polévku. Pokračuje se salátem s tuňákem a zeleninou a pak podle chuti brik, kuskus a hodně cukroví.

Během ramadánu máme speciální sladkosti, říká se jim busa a je v nich hodně čokolády, krému a oříšků," líčí Lotfi, který kolem desáté odchází s kamarády do kavárny zakouřit si vodní dýmku, zahrát si karty a samozřejmě si popovídat.

I tuniské ženy mají své dámské jízdy. Podobně jako muži se večer scházejí, nikoli však u karet, nýbrž v kuchyni, kde se připravují lahůdky na další den. O ramadánu se totiž vaří jinak, jednak více a jednak slavnostněji. Postní měsíc je tudíž hodně nákladná záležitost a Tunisané podobně jako muslimové v jiných zemích utratí mnoho peněz. Nejenom za jídlo a zábavu, ale také za dárky, které si dávají během svátku po skončení ramadánu.

"Přijde mě to minimálně na 300 eur," podotýká sedmatřicetiletý Lotfi, otec dvou dětí. Letos se mu však půst poněkud zkomplikoval. Onemocněl totiž, nejspíš zánětem průdušek, a musí brát léky, což nejde na lačný žaludek. A protože od půstu jsou osvobozeni nemocní, kojící ženy, děti a starci, Lotfi se smí najíst a zapít léky. Tak snadné to však pro něj není.

"Protože jsem porušil půst, mám dvě možnosti. Buď se budu postit o 30 dnů déle, nebo dám almužnu chudému, abych se vykoupi l."

Lotfiho kamarád Kamal z restaurace La Daurade v přístavním městečku Port El Kantaoui se modlí pětkrát denně. I v práci. "V čase modliteb se jednoduše na chviličku vytratím a pomodlím se. To, co nestihnu, odříkám večer doma." Při pohledu na bohaté švédské stoly, které se prohýbají pod tíhou dobrot, se nechce moc věřit, že Kamal dokáže odolat.

"Neláká mne to. Jak delikatesy, tak atraktivní turistky v bikinách mne nechávají chladným. Je to dáno výchovou a hlubokou vírou. Půst je pro mne od mých dvanácti let samozřejmostí a nemám ani špetku pokušení to porušit. Jsem například silný kuřák, denně udělám dvě krabičky a během ramadánu se cigarety ani netknu. Najdou se nejspíš i tací, kteří to nedodrží, ale opravdový muslim nezhřeší," vysvětluje Kamal.

Listopadové slunce zapadlo. Ochladilo se a mešita a její muezzin utichli na několik hodin. Pro Kamala, Lotfiho a další věřící muslimy začala dlouhá noc. Budou jíst, pít černou arabskou kávu, pokuřovat voňavou vodní dýmku, hrát karetní hru rami, dívat se na televizi, povídat si a bavit se. Je přece ramadán.

Ramadán

* Postní měsíc, je jedním z pěti pilířů islámu. Jako povinnost byl přikázán všem dospělým a zdravým muslimům v r. 623.

* Půst začíná každý den za rozbřesku (úsvitu) v čase těsně před ranní modlitbou. Od této doby se musí každý postící zdržet jídla, pití, intimního styku, ale i nemorálního chování a jednání. Půst končí při západu slunce. Přerušení půstu by měla doprovázet následující prosba k Bohu: "Ó Bože, pro Tebe jsme se postili a z Tvých darů jsme přerušili půst."

* Všichni věřící muslimové by se v této době měli více obracet k bohu, více se věnovat recitaci a studiu Koránu. Kdo z muslimů je toho schopen, měl by během ramadánu přečíst celý Korán.

 

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....