Když přijde ramadán, život se otočí naruby

  14:04
Tunis - Prodavač pestrobarevných dlaždiček je netrpělivý. "Tak jak jste se rozhodla, madam?" ptá se neklidně, a ačkoli jsou pouze čtyři odpoledne, začíná pomalu balit zboží. Normálně by aspoň čtvrt hodiny smlouval a nejspíš bychom podle místních zvyklostí vypili i šálek čaje s mátou. O životě v muslimském světě ale nyní rozhoduje ramadán, tradiční měsíc půstu.

V době ramadánu je všechno jinak. Po východu slunce, který znamená konec jídla, pití a dalších požitků, se život zpomalí.

Jen co však slunce zapadne, ulice jsou plné hudby, zábavy, hodů a dobrot arabské kuchyně.

Na obloze prosvítají první paprsky probouzejícího se ramadánového slunce a z reproduktorů zní táhlý hlas muezzina, který svolává k ranní modlitbě. "Alláhu akbar, Bůh je veliký!"

Lotfi, řidič jedné tuniské cestovní kanceláře, odříká verše první modlitby. Je hluboce věřící muslim, přesto na ty zbylé čtyři verše nebude mít čas. Musí totiž pracovat.

"Vozím turisty a nemohu v čase modliteb zastavit a odříkat korán. Ostatně v době ramadánu mám vzhledem k půstu upravenou pracovní dobu a končím o tři a půl hodiny dříve než obvykle: modlení doženu večer doma," říká a s úsměvem dodává: "S Alláhem jsem si to vyříkal."

U rodiny Lotfiho Maalaouiho to po setmění vypadá podobně jako u jiných Tunisanů. "Sejdeme se s rodinou u dobré večeře, aby to nebyl takový nápor na prázdný žaludek, pijeme nejdříve hlavně meruňkovou šťávu a jíme polévku. Pokračuje se salátem s tuňákem a zeleninou a pak podle chuti brik, kuskus a hodně cukroví.

Během ramadánu máme speciální sladkosti, říká se jim busa a je v nich hodně čokolády, krému a oříšků," líčí Lotfi, který kolem desáté odchází s kamarády do kavárny zakouřit si vodní dýmku, zahrát si karty a samozřejmě si popovídat.

I tuniské ženy mají své dámské jízdy. Podobně jako muži se večer scházejí, nikoli však u karet, nýbrž v kuchyni, kde se připravují lahůdky na další den. O ramadánu se totiž vaří jinak, jednak více a jednak slavnostněji. Postní měsíc je tudíž hodně nákladná záležitost a Tunisané podobně jako muslimové v jiných zemích utratí mnoho peněz. Nejenom za jídlo a zábavu, ale také za dárky, které si dávají během svátku po skončení ramadánu.

"Přijde mě to minimálně na 300 eur," podotýká sedmatřicetiletý Lotfi, otec dvou dětí. Letos se mu však půst poněkud zkomplikoval. Onemocněl totiž, nejspíš zánětem průdušek, a musí brát léky, což nejde na lačný žaludek. A protože od půstu jsou osvobozeni nemocní, kojící ženy, děti a starci, Lotfi se smí najíst a zapít léky. Tak snadné to však pro něj není.

"Protože jsem porušil půst, mám dvě možnosti. Buď se budu postit o 30 dnů déle, nebo dám almužnu chudému, abych se vykoupi l."

Lotfiho kamarád Kamal z restaurace La Daurade v přístavním městečku Port El Kantaoui se modlí pětkrát denně. I v práci. "V čase modliteb se jednoduše na chviličku vytratím a pomodlím se. To, co nestihnu, odříkám večer doma." Při pohledu na bohaté švédské stoly, které se prohýbají pod tíhou dobrot, se nechce moc věřit, že Kamal dokáže odolat.

"Neláká mne to. Jak delikatesy, tak atraktivní turistky v bikinách mne nechávají chladným. Je to dáno výchovou a hlubokou vírou. Půst je pro mne od mých dvanácti let samozřejmostí a nemám ani špetku pokušení to porušit. Jsem například silný kuřák, denně udělám dvě krabičky a během ramadánu se cigarety ani netknu. Najdou se nejspíš i tací, kteří to nedodrží, ale opravdový muslim nezhřeší," vysvětluje Kamal.

Listopadové slunce zapadlo. Ochladilo se a mešita a její muezzin utichli na několik hodin. Pro Kamala, Lotfiho a další věřící muslimy začala dlouhá noc. Budou jíst, pít černou arabskou kávu, pokuřovat voňavou vodní dýmku, hrát karetní hru rami, dívat se na televizi, povídat si a bavit se. Je přece ramadán.

Ramadán

* Postní měsíc, je jedním z pěti pilířů islámu. Jako povinnost byl přikázán všem dospělým a zdravým muslimům v r. 623.

* Půst začíná každý den za rozbřesku (úsvitu) v čase těsně před ranní modlitbou. Od této doby se musí každý postící zdržet jídla, pití, intimního styku, ale i nemorálního chování a jednání. Půst končí při západu slunce. Přerušení půstu by měla doprovázet následující prosba k Bohu: "Ó Bože, pro Tebe jsme se postili a z Tvých darů jsme přerušili půst."

* Všichni věřící muslimové by se v této době měli více obracet k bohu, více se věnovat recitaci a studiu Koránu. Kdo z muslimů je toho schopen, měl by během ramadánu přečíst celý Korán.

 

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  1.12 22:31

Hromadný výstup na Sněžku v šortkách. Pro amatéry risk, varuje Horská služba

Horští záchranáři v Krkonoších varují nezkušené lidi před otužileckým výstupem na Sněžku. Svolávají ho na 14. prosince příznivci chladové terapie. Chtějí ustanovit český i světový rekord v počtu...

29. listopadu 2024  11:08

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

Džungle zločinu v Guyaně. V těchto městech pojem člověk nic neznamená

Toužíte po opravdu silném dobrodružství? Pak by jihoamerická Guyana mohla být zemí pro vás. Adrenalinu možná nabízí až příliš. Policie ve městech zákon nevymáhá a otrlí kriminálníci to vědí. V dalším...

30. listopadu 2024

Turistika je naše ropa. Je jen na nás, jestli ji budeme těžit, říká Jan Herget

Cestování a turismu se Jan Herget věnuje celý profesní život. Bývalý generální ředitel agentury CzechTourism je také investorem v oblasti sportu a cestovního ruchu, o kterém zároveň přednáší na...

4. prosince 2024

Rakouské skiareály se otevírají. Na zimní turistiku lákají i nelyžaře

Rakouské skiareály otevírají své brány nejen lyžařům, ale i těm, kteří hledají zimní relaxaci, dobrodružství nebo jedinečné zážitky mimo sjezdovky. Samotná země se stává velmi populární destinací...

3. prosince 2024  18:26

Město plné Amadea. Salcburk kromě hudby zdobí i výhledy a vyhlášené delikatesy

Premium

Před 268 lety tu přišel na svět největší hudební génius všech dob, Wolfgang Amadeus Mozart. Ač se dožil jen pětatřiceti, jeho sláva je věčná. Ale věčný je i Salcburk, stejně oslnivý a vzletný jako...

3. prosince 2024

Val Gardena – lyžařské safari i tajná zákoutí s nejhezčími výhledy světa

Advertorial

Zahájení lyžařské sezony v italských Dolomitech je za dveřmi, a pokud vás láká spojení sjezdovek světového formátu i výletní lyžařské trasy po slavném okruhu Sella Ronda, dejte si do hledáčku...

3. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...