Jih Černé Hory: nejdelší pláž i nejstarší olivovník Evropy

Nejdelší písečná pláž Černé Hory, jedno z nejstarobylejších měst na březích Jadranu a nejstarší olivovník Evropy. To je jižní výspa Černé Hory, země, která stále čeká na objevení českými turisty.
Černá Hora, Ulcinj. Pohled ze Starého města k Malé pláži

Černá Hora, Ulcinj. Pohled ze Starého města k Malé pláži | foto: Jan HloušekiDNES.cz

K olivovníku po leštěné dlažbě

Řekne-li se Středomoří – objeví se v mysli provoněné piniové lesy, koncerty cikád, modře žhnoucí trsy levandule a olivové háje. A právě Černá Hora se pyšní jedním ze superlativ: nejstarším olivovníkem Evropy. Olivovníkem, který rodí své drobné plody již třetím tisíciletím.

Dávný sad pozvolna pohltila předměstí přístavního centra Baru, i když ze starších snímků je dobře patrné, že ještě před pár desítkami let jej obklopovala jeho praprapravnoučata.

Dnes se mu dostalo pozornosti v podobě sevření leštěnou kamennou dlažbou, čímž se změnil na jakýsi živoucí pomník, vytržený ze svého prostředí. Původním záměrem zřejmě bylo vzdáti mu důstojný hold... Ale těžko nyní soudit, zda se podařil a jestli smyslem úprav se stalo též zbudování budky, kde by se během sezony mohl ocitnout i prodavač vstupenek.

Černá Hora

Spočinutí ve stínu pokroucené koruny tohoto vitálního starce spolehlivě zažene jakékoliv deprese z přibývajících let: okolo sukovitého, rozpraskaného pahýlu hlavního kmene, zčernalého ohněm zuřivých požárů, stále vyrážejí mladé a svěží výhonky, plné životodárné energie.

Dávnými schodišti Starého Baru

Protipól nezkrotné síly olivovníku tvoří ruiny opuštěného města Stari Bar, vzdáleného na dosah očí a rozprostřeného vysoko nad přímořskou rovinou, pod vápencovými stěnami pohoří Rumije. I z úpatí pahorku jsou dobře patrné nitky hradeb, mohutné zdivo citadely a obnovená hodinová věž.

Černá Hora

Stari Bar – život odešel, zůstaly opuštěné ulice

Počátky existence města spadají do raného středověku, svého času se stalo sídlem arcibiskupa a také razilo vlastní mince. Vládu nad ním uplatňovali Srbové, Benátčané, Turci a nakonec Černohorci. Paradoxně osvobození od Turků uštědřilo městu těžkou ránu. Druhý nešťastný zásah zapříčinilo zemětřesení v 70. letech minulého století, které zhatilo dlouholetou práci archeologů a restaurátorů.

K hlavnímu vchodu je třeba vystoupat okolo pitoreskních stavení čtvrti obývané muslimy a Romy islámského vyznání, kde z pestrých domečků i kaváren haleká hlučná muzika bosenské provenience a teprve v sousedství mešity, obklopené cypřiši se ukrývá temná vstupní brána. Za ní začíná bludiště uliček, průchodů i schodišť, sevřených troskami zdí.

Černá Hora, Stari Bar
Bludiště trosek zničeného města

Stačí pouze trochu přivřít oči a představit si rušné krámky, řemeslné dílny, hlahol kostelních zvonů, volání muezzina i průvod ozbrojenců. Dnes se po starobylé dlažbě procházejí turisté, zatímco vzdálenější ruiny pohlcuje bujná vegetace. A hrozivé zdivo citadely jim slouží jako ideální vyhlídkové místo.

Černá Hora

Pohled ze zdí citadely na pohoří Rumiju

Kamenné hnízdo obávaných pirátů

Pouhých dvacet kilometrů směrem k jihovýchodu leží Ulcinj. Díky svému vývoji jedno z nejstarších sídel na březích Jadranu. 

Prvními doloženými obyvateli se stali Ilyrové a jejich potomci – současní Albánci, udávají městu dodnes hlavní ráz. S počátkem turecké správy si Ulcinj vydobyl renomé díky své obchodní flotile, během 17. století však získal pověst prokletého místa.

Z ulcinjské zátoky již nevyplouvaly lodě za obchodem – cílem se naopak stal lup a tučná kořist. Bezmála dvě staletí děsily výpravy ulcinjských pirátů okolní moře.

Traduje se, že si zde krušných chvil zajetí užíval i Miguel de Cervantes. Ruku v ruce s pirátstvím si razil cestu obchod s černými otroky. Někteří tu zapustili své kořeny – ještě v 19 století je udáváno sto domů s černošským obyvatelstvem. A jejich vzdálení potomci zde žijí dodnes. Tak se v malém černohorském městečku prolínají vlivy Evropy, Orientu i Afriky.

Bohužel značná část původní zástavby vzala za své. Několik mešit a muslimských hrobek skromně připomíná pohnutou minulost – jedinou výjimku tvoří opevněný areál Starého města - dodnes obydlený, protkaný bludištěm stinných křivolakých uliček a malebných kaváren, položených vysoko nad mořským příbojem.

Černá Hora

Ulcinj – starobylý muslimský náhrobek

Může se hodit

Jak se tam dostat
Popisovaná oblast je otevřena nejen motoristům, nýbrž také cestovatelům využívajících veřejnou dopravu.
Přístavní město Bar představuje konečnou stanici rychlíkového tahu z Bělehradu, ke zříceninám Starého Baru zajíždějí autobusy městské hromadné dopravy (spol. Olimpija, linka 1A), která by šla využít i jako přibližovadlo k olivovníku.
Automobilem se k oběma místům dostanete z magistrály u jižního okraje Baru – přístup značen směrovkami.
Rovněž Ulcinj vykazuje dobré autobusové spojení.

Ověřené ubytování
Ulcinj – soukromí, společná koupelna a WC, Ivo Latković, Vida Matanovića 90, tel. 422 105, v sezóně cena od 5€ za osobu a noc při týdenním pobytu, mimo sezónu i krátkodobé ubytování. Dále od moře, ve vilové čtvrti nad pevností a pravoslavným kostelem.

Užitečné weby
www.cerna-hora-info.cz
www.montenegro.travel
www.ulcinj.cg.yu
www.ulqini.de
www.barinfo.cg.yu


Nejdelší černohorská pláž

Nejen pohnutou historií a svébytným koloritem omámí Ulcinj návštěvníky. Většina z nich sem míří především kvůli vhodným podmínkám pro mořské radovánky. Na rozdíl od většiny ostatních přímořských středisek jihoslovanského Jadranu tu písek vítězí nad oblázky.

Nejsnadněji dosažitelná pláž – Mala plaža, se rozkládá přímo pod opevněním pevnosti, v zálivu obklopeném městským jádrem. Další menší pláže najdeme na severním pobřeží. Avšak hlavní atrakce se rozprostírá za jihovýchodním okrajem města: zde začíná prakticky 13 km dlouhá Velika Plaža, ukončená ústím řeky Bojany, oddělujícím od sebe Černou Horu a Albánii. Tu se také nachází nejjižnější černohorské letovisko – nudistické centrum Ada, což znamená ostrov.

Co se povídá o Černohorcích

Černohorci rádi zdůrazňují svoji hrdost a statečnost v bojích o zachování nezávislosti a při vzdorování Turkům. Co se však týče jejich vztahu k práci, už v minulosti četní cestovatelé kroutili hlavou při pohledu na ženy, které tvrdě pracovaly na polích, zatímco jejich manželé si dopřávali nekonečnou siestu. Sami Černohorci svůj postoj zdůvodňovali rčením - "hrdinové nepracují".

Dotyčných vlastností si dobře povšimli obyvatelé jiných částí Balkánu a Černohorci se tak stali terčem mnoha anekdot. Sami se však vtipům rádi zasmějí a jsou na to svým způsobem i hrdí.

Pro zajímavost přinášíme pár anekdot:

  • Leží Černohorec na zemi a deset metrů od něj se plazí zmije (ke které v hloubi duše tají určitý obdiv, poněvadž zároveň leží a jde). V záchvatu paniky zavolá na manželku: "Je zle, zmije, rychle mi přines sérum!" Načež žena odpovídá: "Vždyť je ještě daleko!" "No jo, jenže já se do té doby nestihnu zvednout."
  • Přiletí Steven Spielberg do Černé Hory, kde natočí velkofilm "Ze života Černohorce". Film má obrovský úspěch – celé dvě hodiny běží záběr na ležícího Černohorce. O rok později se rozhodne natočit pokračování. Obrátí se tedy na hlavního hrdinu s prosbou, zda by nemohl osvěžit děj tím, že by se alespoň jednou postavil. "Stevene, ne, to je nemožné, já nejsem žádný kaskadér," odvětí mu vážně Černohorec.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Zábavný zeměpis. Tato místa mají v názvu pouze jedno jediné písmeno

Nese se v tom určitá síla, když název nějakého místa můžete vyjádřit jedním jediným písmenem abecedy. Bohužel, ani tyto do extrému úsporné názvy lokalit nepředchází zmatkům. Například ve Skandinávii...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  10.6 21:17

Jak je to Česko krásné. Výlet do největšího pískovcového kaňonu Evropy

Kaňony tvoří impozantní scenerie, jak se zařezávají do krajiny. Pohled bývá omamný ze dna i z okrajů. A největší evropský pískovcový kaňon máme v Česku na Labi. Redaktor magazínu Víkend DNES vás...

10. června 2025

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

10. června 2025  9:30

Šlápněte do pedálů a vyrazte na Šumavu. Tipy na top trasy

Jaké jsou nejlepší cyklotrasy na Šumavě? Na to se dá těžko odpovědět, protože cyklistických cest pro všechny úrovně je na Šumavě skutečně hodně.

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.