Cestovat se dá i „za pár šupů“, říká cestovatelka, která umí šetřit

Češi celý rok škudlí na vysněnou dovolenou a pak jedou ve špatný čas na nevhodné místo. Mohli by si přitom užívat mnohem víc, míní Hana Machalová, která se zaměřuje na tzv. low cost cestování. Na svých přednáškách vysvětluje, že vyrazit do světa se dá levně, chytře a prakticky kdykoliv.
Na dně unikátního 36 metrů hlubokého Antelope kaňonu v Arizoně v USA na...

Na dně unikátního 36 metrů hlubokého Antelope kaňonu v Arizoně v USA na indiánském území Navajo. I do tohoto vysněného cíle fotografů se dá docestovat spíše za pár tisícovek než za mnohaměsíční úspory. V březnu zažijete ještě snesitelné teploty pod 30°C a nižší počet návštěvníků. | foto: Hana Machalová

Když na besedě vypráví o tom, jak putovala kazašskou divočinou se svou čtyřletou dcerkou, babičkou a kamarádkami z vysoké školy, mnozí posluchači jen nevěřícně kroutí hlavou. Stejně nedůvěřivě se na ni dívají, když je nabádá, ať jedou „za pár šupů“ v prosinci do Karibiku.

Hana Machalová přitom sama sebe vidí jako obyčejnou ženu, která ráda cestuje. Má běžný plat, 25 dní dovolené a dítě v předškolním věku. Přesto vyráží takřka každý měsíc v roce na zahraniční dovolenou.

„Jde to snadno, stačí na to jít trochu chytře a nehledat výmluvy,“ poznamenává žena, která boří mýty o konvenčním cestování. Na svých facebookových stránkách a veřejných přednáškách lidem radí, jak cestovat levně a přitom u toho mít co největší pohodu.

Na začátku prosince jste se vrátila z dovolené na Martiniku. Jako propagátorka levného cestování byste takový výlet doporučila?
Vlastně se divím, proč Češi na takové dovolené nejezdí. Cenově to vyšlo jako levnější zájezd na Krétu v létě. Jenomže já bych v létě k moři nejela. Jezdím přes zimu, kdy je to výhodnější a poznáte mnohem atraktivnější destinace. Na Martiniku je teď sice sezona v plném proudu, ale z Evropy tam skoro nikdo nelétá. Proto je možné do půlky prosince sehnat letenky velmi levně. Po Vánocích jsou letenky zase dražší, opět to padá v půlce ledna a trvá to až do začátku dubna. Nejde jen o Martinik, v této době je vám za levný peníz otevřený celý svět.

Jak dlouho vám trvalo, než jste to vypozorovala?
Podívejte, najít si server s levnými letenkami není nic těžkého. Problém je poznat, co je vlastně levné. To je u mě otázka zkušeností. Teď už mám představu, za kolik jsem ochotná do té které země letět. I letenka na Martinik stála v tomto období běžně dvacet tisíc korun a já ji sehnala za polovinu. Ale do toho snadno pronikne opravdu každý.

Hana Machalová při listopadové návštěvě jihoitalského města Matera. I z malého...
Karibská prosincová pohoda na pláži Grande Anse d'Arlet na francouzském ostrově...

Co tedy vybírání levných letenek obnáší?
Sleduji vybrané servery, do mobilu mi chodí push zprávy s akčními nabídkami. Když se pak sejde dobrá cena a lokalita, která mě zajímá, „zabookuju“ si to. Přitom to ale nedělám jako většina lidí, že bych usilovala o jednu vysněnou lokalitu. Jsem připravená vyrazit kamkoliv, kde mi to přijde zajímavé a pokud možno kdykoliv v roce. Je to nejen levnější, ale cestovatelsky zajímavější.

Je potřeba si takovou dovolenou zamluvit dlouho dopředu?
Jak kdy. Někdy jsou nejvýhodnější letenky k dispozici třeba s ročním předstihem. Pokud byste si chtěli příští rok v listopadu zaletět na Guadeloupe (francouzské souostroví v Karibském moři – pozn. redakce), letenky se teď prodávají i za 6 200 korun, to je přece krásná cena. Někdy je ale potřeba vyrazit hned za pár dnů či týdnů. V prosinci se třeba prodávají velmi levně letenky na leden do Londýna. Jsou to jednotlivá místa na doplnění paluby. Za pětistovku tam a zpět, to máte levnější než z Prahy do Zlína.

Cestujete i jinak než letadlem?
Po Evropě i vlakem či autobusem. Soukromí dopravci mají také velmi často akce s příznivými cenami.

Doprava je ale jen jedna stránka dovolené. Jak řešíte ubytování a další výdaje týkající se pobytu?
Mám limit, který je zhruba 300 až 400 eur na týden za vše, podle destinace. Je pak velmi zajímavé sledovat, co ve finále za tuto cenu dostanete, ten standard je totiž značně proměnlivý. Například v Singapuru se mačkáte v malé kapslové posteli, v Kuala Lumpuru máte za stejné peníze nádherný apartmán s bazénem na střeše. Ubytování většinou objednávám přes internetový vyhledávací a rezervační systém, který mívá dost variant bydlení za nejrůznější ceny.

A nespálila jste se někdy? Vždy bydlení odpovídalo vašim představám?
To je další věc, které se lidé zbytečně bojí. Dnes máte u každého ubytování hromadu recenzí, uděláte si dobrou představu, kam vlastně jedete. Já navíc cíleně nejdu po těch nejlevnějších nabídkách. Drobná poučka: často je lepší menší ubytování v soukromí než velké hotely, kde vám může vadit spousta věcí.

Je pro vás něco, na čem zásadně nešetříte?
Zdravotní pojištění. A obzvláště mimo Evropu. Zdravotní péče je ve světě drahá a znám příběhy, kdy lidé zůstali dlužni i milionové částky.

Jezero Kolsaj v pohoří Ťan Šan v Kazachstánu. Je nejníže položeným a zároveň...

Jezero Kolsaj v pohoří Ťan Šan v Kazachstánu

Nestalo se vám někdy, že by se na vás dívali skrz prsty v zemích, kde musíte hlídat svůj finanční limit?
Kdepak, i toto je předsudek. Například na Havaji jsme byli v nejlevnějším hostelu. I tak to tam stálo 750 korun a připomínalo to spíš rockový klub nebo studentskou čajovnu. Všechno oprýskané, rozvrzané. A potkávali jsme tam Francouze, Američany, lidi, kteří vlastní firmy. Ti si určitě mohli dovolit i pětihvězdičkové hotely, kterých je tam dost, ale nechtěli dávat velké peníze jen za to, aby si potvrdili svůj sociální status.

Zmiňovala jste, že jezdit přes léto k moři je nesmysl. Kam tedy jet v létě?
Doporučuji lidem východní Evropu, země bývalého sovětského bloku. Jsou velmi cenově dostupné, zajímavé přírodou i kulturou. Místní jsou velice vstřícní, mají povědomí o České republice. My se tu často na tyto země díváme příliš negativně, což je velká škoda.

Jsou destinace, kde se vaše poučky o levném cestování neuplatní?
Jsou. Naprosto neprůstřelné je třeba Tichomoří. Tam se z Evropy létá velice málo, mezi leteckými společnostmi není skoro žádná konkurence a ceny letenek jsou bohužel příliš vysoko. Drahé destinace jsou třeba Grónsko či Antarktida. Ve Skandinávii je příliš drahé ubytování, ale dá se to obejít tím, že můžete kdekoliv stanovat, spát v autě nebo v otevřených chatkách, kde dáte nějaké malé peníze do kasičky.

Pro řadu lidí je tématem bezpečnost. Jsou místa, kam byste se bála jet? Třeba v arabském světě?
Arabský svět je zrovna úplně pohodový. Tedy až na Sýrii. Na příští rok mám zamluveno Jordánsko a Izrael, to jsou krásné, turisticky velice přívětivé destinace. Těch opravdu nebezpečných zemí je jenom pár. Toto téma se opravdu často zmiňuje, ale já si všímám, že řada lidí má problém jinde. Je to v jejich nastavení. V tom, aby našli odvahu vyrazit do neznámé země, která jim přijde cizí a daleká. Překonat ostych z cizích lidí, obavu z toho, jak se s nimi dorozumějí. Věřte mi, že přestože umím anglicky, v drtivé většině zemí mi to bylo k ničemu. A přesto jsem si všude bez problémů poradila.

S krásnou vstupenkou s japonskými znaky vcházím do rozsáhlého areálu...
Na ledové kře u řeky Bow River v blízkosti jejích vodopádů v horském středisku...

Cestujete mnohokrát za rok po celém světě pouze v rámci běžné dovolené. To zní až neuvěřitelně…
Jde jenom o to, vše si správně rozvrhnout. Já mám 25 dní dovolené plus uškudlím nějakých 5 dní náhradního volna. K cestování využívám státní svátky, abych dovolené spotřebovala co nejméně. A v dané lokalitě mi stačí být většinou maximálně týden. Nemám ambici poznat tu zemi hned do detailu celou. Ráda si nechávám důvody se tam vracet.

V čem ještě Češi jako cestovatelé dělají chybu?
Často je to opravdu tak, že si šetří celý rok peníze na jednu jedinou dovolenou a jedou přes léto tam, kde je to zrovna opravdu nákladné. Navíc mají pocit, že na jednom místě musí zůstat dlouhou dobu. Když mluvím o tom, jaká výhoda je být flexibilní a cestovat i během roku, často říkají, že to nejde, že by snad ani nedostali dovolenou. Přitom často opravdu není složité si vydupat to, co chci. Vidím to na sobě a nepovažuji se za nějaký výjimečný případ. Ale každý máme priority nastavené jinak.

Na cesty berete s sebou i čtyřletou dcerku. Opravdu všechny ty přelety, dlouhé cesty a cizí země zvládá bez potíží?
Naprosto. Dítě v tomto věku je nevyčerpatelná zásobárna energie. Je neustále nadšené z nových věcí a je jedno, jestli jste na Máchově jezeře nebo v Karibiku. A když potřebuje odpočinek? Usne kdekoliv a v jakékoliv poloze. Letadla či vlaky jsou pro děti ideálním prostředkem, protože si tam mohou volně chodit, najít si cestovní kamarády. Mně občas dělá potíže jet lag neboli pásmová nemoc, ale dcera tím vůbec netrpí. Já ale mám výhodu – a doporučila bych to i ostatním – že často cestujeme ve větších partách. Pozornost dítěte se tak rozptýlí mezi víc lidí a rodiče nejsou jediným středobodem. Nehledě na to, že předškolní věk je pro cestování ideální. Dítě nikde nemusíte omlouvat, nemá ještě své vlastní zájmy a priority.

Když vás tak poslouchám, tak při těch přednáškách možná víc působíte jako psychoterapeutka než cestovatelka…
Je to tak. (smích) Často mi připadá, že s lidmi řeším problémy, které jsou v jejich hlavách. Ale baví mě to. I když je mi jasné, že většinu třeba nepřesvědčím, vždy se nějaké podaří rozkývat. Často si pak s nimi píšu a mám radost za ně.

Cestovatelka Hana Machalová (41 let)

Žije ve Vsetíně, je vdaná a má jedno dítě. Vystudovala ekonomii na vysoké škole v Brně a momentálně pracuje jako asistentka ředitele ve firmě, která vyrábí aerosolové nádoby. Běžnou součástí její profese je i vyřizování zahraničních služebních cest, odtud také čerpala zkušenosti s vyřizováním letenek a ubytování. Procestovala desítky zemí po celém světě, ročně jich navštíví okolo šestnácti. Provozuje facebookovou stránku Hana Machalová snadnodosveta, kde mohou lidé sledovat, za kolik kterou cestu pořídila. O levném cestování vypráví i na přednáškách.

Více informací můžete najít také na jejích facebookových stránkách.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Voda se ohřívá, davy ještě nedorazily. Prověřené tipy na moře před sezonou

18. května 2024

Kdo si chce užít pár dní v teple u moře dřív, než do dovolenkových lokalit dorazí tisíce...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Skluzavka, rytíři nebo dinosauři? Rakouské regiony myslí v létě i na malé návštěvníky

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Letní dovolená v Rakousku může být levnější díky regionálním kartám výhod

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Zažijte letní radost v Rakousku. Vydejte se na výlet parní zubačkou nebo plavbu na kánoi

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...