Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. června 2022 Ivan

Megalomanská Dubaj roste budoucnosti navzdory. Identitu však stále hledá

Dubaj je město jednadvacátého století. Během několika desetiletí se z malé osady v poušti stala hypermoderní dvoumilionovou metropolí s mrakodrapy ze skla a betonu, s desetiproudými dálnicemi a kvetoucími zahradami. Uhání tak vstříc budoucnosti bez ohledu na omezené přírodní zdroje.

Dubaj je vystavena rukama dělníků z Bangladéše, Pákistánu nebo Indie, kteří tu dřou šest dní v týdnu v 45stupňových vedrech. | foto: Petr a Patricie Sudik

Metropole ve Spojených arabských emirátech je jako orbitální stanice a na svůj provoz je skoro stejně náročná. Zatímco generace dubajských dědečků ještě vegetovala v chýších uprostřed pouště, jejich vnuci už vychutnávají komfort luxusních apartmánů.

A místo velblouda vzdorujícího venku nemilosrdnému slunci parkuje v podzemní klimatizované garáži naleštěné ferrari. Dubaj se zkrátka změnila.

Receptem dubajských vládců je dravost řídící se mottem „My na budoucnost nečekáme, my ji budujeme“, jak prohlásil šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, „šéf” Dubaje, druhého největšího ze sedmi arabských emirátů.

Stejně důležitá je i neustálá prezence utopických projektů v médiích. Sympatický sedmdesátník usmívající se z obřích plakátů je vizionářem všech těch závratných projektů, které se díky milionům dolarů ležícím v podobě černého zlata pod vyhřátým pískem mění v rekordně krátké době v realitu.

Fotogalerie

Seznam dubajských „nej” je jak kopie Guinessovy knihy rekordů: nejvyšší budova a hotel světa, nejdelší umělá vodní cesta a největší nákupní centrum.

Sedmihvězdičkový hotel Burdž al-Arab ve tvaru plachetnice za 1,5 miliardy dolarů otevřený v roce 1999 je hotelem superlativ.

Do jeho interiéru bylo zabudováno 13 tisíc m³ mramoru, 12 tisíc m³ granitu a 8 tisíc m² plátkového zlata. Dvoupatrové suity mají rozlohu 169 až 780 m² a za Royal Suite dáte za noc 18 tisíc dolarů (asi 400 tisíc korun)!

Nej, nej, nej...

Nejdražší, největší, nejvyšší: přívlastek nej je pro Dubaj zárukou permanentní pozornosti médií. Za ikonou Burdž al-Arab následovala 828 metrů vysoká věž Burdž Chalífa, která je tím nejvyšším, co kdy lidská ruka postavila. Nejen výšku prezentoval emirát s patřičnou hrdostí, ale i astronomické náklady 1,5 miliardy dolarů, které kromě finanční injekce šejcha Chalífy ze sousedního emirátu Abú Zabí financovala vladařova rodina.

Pohled na staré dřevěné lodě geniálně kontrastující s ultramoderní tváří Dubaje.

Reklamní slogan věž prezentuje jako nejrychlejší způsob dostat se do nebes a sice pomocí – jak jinak – nejrychlejšího výtahu světa (10 metrů za sekundu). Ten potřebuje na vyhlídkovou plošinu „At the Top” v 124. poschodí v 452 metrech nad zemí jen necelou minutu.

Okolí Burdž Chalífa se během několika let změnilo v jakési nové centrum Dubaje. Určitě i díky Dubai Mall, který byl při svém otevření největším nákupním centrem světa a shoppingovým chrámem superlativ. Tady neexistuje nic, co by se nedalo koupit.

Kromě 1 200 obchodů a 160 restaurací tu najdete zábavný indoor park včetně volného pádu, multikina s dvaadvaceti sály, leteckého simulátoru i kluziště olympijského formátu, a to jen kousek od nejvyššího indoor vodopádu světa. Největším magnetem je pak akvárium s deseti miliony litry vody, odpovídající výškou tříposchoďovému domu, ve kterém se prohánějí i žraloci.

Spolu s Katarem je Dubaj první v listině WWF v plýtvání přírodními zdroji a...

A rekordy pokračují i venku. V umělé laguně hned pod Burdž Chalífa tančí k tónům hudby 6 600 osvícených fontán. Každou půlhodinu je do výšky 150 metrů katapultováno neuvěřitelných 83 tisíc litrů vody. Ten, kdo už stál před fontánami (ostatně stejného designéra) hotelu Bellagio v Las Vegas, pravděpodobně nepadne do mdlob, protože okolní mrakodrapy vodě opticky ukrajují výšku.

Nejpozoruhodnější stavbou Dubaje je však umělý ostrov The Palm Jumeirah, kterým metropole získala 120 kilometrů pobřeží. V hotelu Atlantis stojícím na vnější obruči ostrova, jehož otevření bylo oslaveno největším ohňostrojem všech dob, se můžete nakvartýrovat do podvodních suit. Výhled na Nema a jeho 65 tisíc kamarádů prohánějících se mezi kulisou bájné Atlantidy za 77 centimetrů silným sklem z akrylu je určitě nevšedním zážitkem. Stejně jako pohled na čističe oken, který nepotřebuje tahat kbelík s vodou, ale láhev s kyslíkem.

Dubaj je vystavena rukama dělníků z Bangladéše, Pakistánu nebo Indie, kteří tu dřou šest dní v týdnu v 45°C vedrech.

Kolik stál přilehlý sedmnáctihektarový aquapark s 60 metrů dlouhou turbo klouzačkou svištící tunelem skrz nádrž se žraloky, lze jen hádat... Zdá se, že kdo žije v poušti, tíhne k vodnímu živlu, a tak je v plánu i podmořský hotel Hydropolis, který bude dosažitelný jen ponorkou.

Emiráťané v menšině

Jelikož pouštní písek je moc oblý, staví se z hrubého písku z mořského dna. Šílené projekty, kvůli kterým by v Evropě šli na barikády nejen ochránci životního prostředí, ale i obyvatelé, se v Dubaji realizují i díky tomu, že celé město je de facto majetkem šejkovy rodiny.

Portréty dubajského vládce Muhammada bin Raschid Al Maktuma jsou podél dubajských ulic všudypřítomné. Právě on je otcem všech těch spektakulárních projektů, které nejsou ničím jiným než plánem B na dobu „po ropě“.

Na své ctižádostivé nápady prý netrpělivostí proslulý šejk přichází v ranních hodinách, kdy usedá do svého Land Roveru a hodiny projíždí spícím městem.

Superrychlá výstavba

 • Žádné město neroste takovým neuvěřitelným tempem jako Dubaj, ani Šanghaj ne. 1/5 světových jeřábů stojí na desítkách stavenišť ve městě i v okolí. A zatímco nahoře ještě z holé konstrukce trčí jeřáby, ve spodních patrech už se pokládají koberce.
 • Přepočteno na plochu je Dubaj největším odbytištěm betonu, skla a dlaždiček. Liberální hospodářská politika, levná energie a směšné ekologické zákony jsou magnetem na investory.
 • V budoucnu má dubajská ekonomika ještě posílit výstavbou Internet a Media City, Healthcare a Biotech City, Siliconcity a Financial Center s cílem nalákat světové koncerny.
 • Díky politické stabilitě je Dubaj spolehlivým přístavem pro milionové investice - především v sektoru luxusních nemovitostí - čímž se emirát úspěšně emancipoval od ropy. A tak, jestli se dříve pod pískem hledala ropa, dnes se písek mění ve zlato, vlastně spíše v dolary. Stačí na něm něco postavit…

V Dubaji člověk nežasne jen nad utopickými projekty, ale nad tím, jakou rychlostí se realizují. Netřeba asi dodávat, že rodilé Emirátčany na stavbě potkáte maximálně coby kupce luxusních nemovitostí.

Špinavé ruce tu mají výhradně zahraniční dělníci z Bangladéše, Pákistánu nebo Indie, kteří tu dřou šest dní v týdnu v 45°C vedrech. Odbory jsou zakázané stejně jako stávky. Negativním efektem je všudypřítomná převaha mužů i to, že Emirátčané jsou ve vlastní zemi s patnácti procenty naprostou menšinou.

Přestože už dnes zeje spousta budov prázdnotou, mimo jiné zhruba 30 tisíc apartmánů, a ceny nemovitostí spadly oproti loňsku o 24 procent, staví se dál. Další hotely rostou ze země i kvůli světové výstavě EXPO konající se příští rok na podzim.

Dubaj drží rekord v dělání rekordů a staví Orient zítřka jako moderní pohádku tisíce a jedné noci. Město potřebuje publicitu pro plán B na dobu po ropě, protože aspiruje na to stát se turistickou top destinací. Při jeho nádherných plážích, 360 slunečných dnech a strategické poloze mezi Evropou a Asii to vlastně není problém. Především nám Evropanům stačí investovat šest hodin letu, abychom unikli zimní depresi a přistáli v létě.

V Dubaji musí být vše luxusnější a originálnější, jen tak je garantována ústní propaganda a úspěch se pak násobí s každým turistou, který se vrátí domů a začne vyprávět.

Stále gigantičtější projekty mají za úkol přilákat nejen víc návštěvníků, ale udržet je i déle v zemi, tedy proměnit Dubaj ze „stop over“ destinace v cíl delší dovolené. A tak se na dalších mamutích projektech pilně pracuje, například na 300 uměle vytvořených ostrovech ve tvaru mapy světa The World.

Rozestavěný je i zábavný park Dubailand o ploše 287 km², tedy dvakrát větší než floridský Disneyland či komplex 31 tematických hotelů, tedy jakési arabské Las Vegas. Celé dvě miliardy dolarů spolkne ztřeštěné „Falconcity of Wonders“ s kopiemi světových zajímavostí – od Eiffelovky, šikmé věže v Pise, římského Kolosea až po 273 milionů dolarů drahou replikou Taj Mahalu. Teď jen doufat v klientelu, která ocení světové highligty pěkně pohromadě.

Žádné město neroste tak neuvěřitelným tempem jako Dubaj, ani Šangaj ne. Pětina...

Bezpečné město ucpala doprava

Zažije Dubaj turistický happy end? Nezanedbatelným argumentem jsou v létě extrémní teploty a vysoká vlhkost vzduchu. Na druhou stranu, co se terorismu a kriminality týče, je Dubaj dnes paradoxně jistější než Paříž, Berlín nebo Brusel.

Dalším minusem je však beznadějně přetížená doprava následkem městským čtvrtí ležících daleko od sebe. V deseti pruzích tu stojí auto za autem, klimatizace v autech běží o závod, stejně tak jako v okolních mrakodrapech.

Ani Palm Jumeirah nemá zblízka moc společného s ideálním světem z reklamy. Vilky nám svou nudností připomínají americké rodinné domy – tedy bydlení bez nápadu a bez duše. A že se tu nikdo nekoupe, nezávisí na teplotě vody, ale na její kvalitě. Venkovní obruč sice chrání Palmu od příboje, v praxi však zabraňuje cirkulaci vody. Příroda se prostě nedá uměle postavit, a to ani za hromadu petrodolarů.

Nenechte se ujít adrenalinovou jízdu jeepem v dunách…

Motorem zdejšího hospodářského boomu je i vnitřní konzum oslavovaný jako nikde jinde na světě. Ve čtyřicítce gigantických shopping center zchlazených na teplotu vinného sklípku se místní věnují nejoblíbenějšímu hobby: nákupům z nudy.

Naprosto zarážející je i způsob, jakým tu jsou peníze vystavovány na odiv. Především ulice města jsou ideálním pódiem ješitnosti a drahá auta ve zdejší konzervativní společnosti dodnes zastávají důležitý status. Vysoký životní standard tu zřejmě udržuje politický klid a Dubajanům je luxus očividně důležitější než demokratické volby.

Poklady najdete za městem v poušti

Dají se rekordy stavět donekonečna? Vždyť poušť, která včera sahala až k moři, mizí nenávratně pod asfaltem a betonem. Velbloudi čekající na pláži na turisty působí jak smutný povzdech minulosti. Copak zbude Dubaji z její identity? Na co zavzpomínají turisté odlétající z nového megaletiště? Identita se nedá postavit, ta musí vzniknout, a k tomu potřebuje čas.

Přitom jsou to právě méně spektakulární části města, které stojí zato vidět: například starobylá čtvrť Bastakiya s restaurovanými kupeckými domy s typickými větrnými věžemi, kterými byl kdysi vháněn chladný vítr do interiéru jako jakási klimatizace bez elektřiny. Aspoň tady má Dubaj místo hypermoderního designu nezaměnitelný půvab minulosti.

S 15,9 milliony návštěvníky je Dubaj jedním z nejnavštěvovanějších měst světa.

U břehu se houpou tradiční dřevěné lodě, tzv. dhau, které jako kdysi vyplouvají se zbožím do Indie, Persie a východní Afriky. Pohled jak ze Sindibádových dobrodružství geniálně kontrastuje s ultramoderní tváří Dubaje. Stejně jako tržiště se zlatem a kořením, kde to nádherně voní po šafránu či hřebíčku.

Přes všechnu kritiku je Dubaj určitě nevšedním zážitkem, kde na každém kroku žasneme, co je člověk schopen postavit. Jenže my jsme nejhezčí domy našli v poušti daleko za městem. Nezjihli jsme z rekordů, ale z pohledu na písek ozářený teplým zapadajícím Sluncem a zformovaný geniální fantazií přírody. A té nemůže konkurovat ani ten nejlepší architekt...

Nejhezčí vzpomínky zůstanou na úžasnou hvězdnou oblohu daleko za branami města...

Zajímavosti, které byste neměli propásnout:

 • Burj Khalifa, nejvyšší budova světa:  vstupenky se vyplatí koupit předem online na https://www.burjkhalifa.ae/en/.
  Otevírací doba: 8:30 - 23:00.
  Vstup: dospělí 134 AED (800 korun, na západ slunce mezi 15 - 18.30 od 1250 korun), děti 4 - 12let: 100 AED (600 korun)
 • Dubai Fountain, fontány pod Burj Khalifa: denně 1x v poledne, od 18.hod pak každou půlhodinu
  Vstup zdarma
 • Dubai Mall, jedno z největších shopping center světa: cca 1200 obchodů, 160 restaurací, kaváren atd.
  Otevřeno denně od 10.00 do půlnoci
 • Burj al Arab: pohled na nejluxusnější hotel světa s pomyslnými sedmi hvězdičkami je možný z protější veřejné pláže. Přístup do hotelu je dovolen jen hostům.
 • Výlet do pouště: 3 - 7 hodinová pouštní safari včetně arabské večeře v beduínském táboře na: https://www.arabian-adventures.com/.
  Vstupné: 35 - 89,-€ (1 100 - 2 200 korun)
 • Dubai Museum: interaktivní procházka historií emirátu, Al Fahidi Street, Dubaj.
  Otevírací doba: ne - čt 8:30 - 20:30, pá a so 14:30 - 20:30.
  Vstupné: dospělí 3 AED (20 korun), děti do 6ti let 5 korun.
 • Dubai Creek, původní středisko obchodu „staré“ Dubaje: Zde kotví tradiční dřevěné lodě “Dhau”.
 • Gold & Spice Souk Dubai: tržiště se zlatem a kořením
 • Al Bastakiya: více jak sto let stará část Dubaje s typickou architekturou
 • Dubai Miracle Garden: neboli Dubajská zázračná zahrada, kde na ploše 72 tisíc m² kvete na 150 milionů květin.
  Otevírací doba: ne - čt 9 - 21:00, pá a so 9: 00 - 23:00.
  Vstupné: dospělí 55 AED (350 korun), děti 40 AED (250 korun)

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

1. června 2019

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Deset chorvatských měst, která se na dovolené vyplatí navštívit

Turisty z Česka samozřejmě v Chorvatsku nejvíc láká mořské pobřeží, velké i malé ostrůvky a tisíce zátok, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodopády, jezera, řeky. Na tento cyklovýlet v Rakousku vezměte i své děti

Okruh Traisental-Radweg, dlouhý 111 kilometrů, začíná a končí u nejvýznamnějšího poutního místa Rakouska. Na kole je...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Absurdita Severního Kypru přivádí turisty do opuštěného letoviska Varoša

Letovisko Varoša, kterému se říká také město duchů, je na Severním Kypru oblíbenou turistickou atrakcí. Areál, který...

PODCAST: Jak dokonale poznat Španělsko. Objevte lokace, kam jezdí i místní

Zuzana Churanová se kdysi zamilovala do španělštiny a Španělska natolik, že se staly jejím koníčkem a prací zároveň. V...

Top deset míst a zážitků na Islandu, které posunou váš výlet na jiný level

Premium Asi nikde jinde v Evropě nenajdeme krajinu tak divokou a pestrou jako na Islandu. Krása ostrova je dána lokalitou...

VIDEO: Středověkou pevnost v Sýrii užíval Islámský stát, teď tu řádí turisté

Islámští radikálové ještě nedávno z pevnosti Kalat Džaabar podnikali útoky, teď k této historické stavbě z 12. století...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...