Ze tří aktivních vulkánů, jimiž se Itálie může pochlubit světu, je Etna nejvyšší a největší. S výškou momentálně okolo 3 329 metrů a plochou přes 1 190 kilometrů čtverečních totiž hladce překonává Vesuv i Stromboli. K jejím zajímavostem se počítá i to, že je nejvyšší italskou horou jižně od Alp, nebo že je od roku 2013 zapsána mezi přírodní památky Světového dědictví UNESCO.
Ale nepokojná Etna má v záloze ještě jedno prvenství, a to hned globálního formátu. Na jejím vrcholku se totiž sbíhají správní hranice deseti sicilských samospráv. To ze sopky dělá jediné desetimezí na světě.
Desetimezí, nebo též decipoint, je uměle vytvořeným slovem. Není to termín, který by se dal vyhledat ve slovníku. Už proto, že popisuje krajně nepravděpodobný geografický jev. Ovšem každé pravidlo má svou výjimku, a Etna zkrátka výjimečná je.
Mezí je tolik kolik zemí
Ze 195 států světa, existujících v roce 2021, mělo 135 z nich nějaké to trojmezí. Rekordmanem v počtu trojmezí je Čína, má jich hned šestnáct. V Evropě je šampionem Rakousko, které se může pochlubit devíti trojmezími.
Česko má mezistátní trojmezí jen čtyři. U Hrčavy, kde se setkává hranice Česka, Polska a Slovenska; u Hrádku nad Nisou (Česko, Polsko, Německo); na šumavském Trojmezí (Česko, Německo, Rakousko) a také na nejjižnějším výběžku jižní Moravy, u soutoku řek Dyje a Moravy. Tam se setkává Česko, Rakousko a Slovensko.
To čtyřmezí už je v atlasech světa jako šafránu. Zpravidla se vyskytují u nižších správních jednotek. Američané jsou náležitě hrdí na svůj v pustině ztracený Four Corners, v němž se sbíhají hranice Nového Mexika, Utahu, Colorada a Arizony. Kanaďané mají od roku 1991 taky jeden. Dotýkají se v něm Severozápadní teritoria, Saskatchewan, Manitoba a Nunavut.
Evropa měla Vierlandenpunt, kde se sbíhaly hranice Nizozemska, Německa, Belgie a neutrálního Moresnetu. Ale to už je minulost, která skončila s první světovou válkou. Místo toho vznikl jen další fádní Drielandenpunt – trojmezí.
Podle Wikipedie existuje v Česku jedno okresní čtyřmezí, vytyčené paradoxně jen třemi celky. A to okresy Brno-město, Brno-venkov a Blansko. Okres Brno-venkov totiž obklopuje městský okres Brna, ovšem v jednom bodě se brněnské katastrální území Útěchov dotýká území Adamova z okresu Blansko, čímž vzniká čtyřmezí. Ani tato česká geografická anomálie si se Sicílií a Etnou nezadá.