Čtenáři cestují: Moře nepotřebujeme, vydali jsme se na prázdniny do Arménie

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenář iDNES.cz Josef Chamula se s partnerkou během vysokoškolských prázdnin vydali objevovat Arménii.
Kaskáda je několikastupňové vápencové schodiště ležící kousek od centra...

Kaskáda je několikastupňové vápencové schodiště ležící kousek od centra Jerevanu. Jedná se o populární místo, které v hojné míře navštěvují místní i turisté. Překonání všech 572 schodů však vyžaduje určitou fyzickou zdatnost a během přímého letního slunce může být výšlap i celkem nebezpečný. Možná právě proto nejvíc lidí navštěvuje Kaskádu během večera. | foto: Archiv soutěže

Prázdniny na univerzitách bývají někdy velmi dlouhé. Pokud se vám podaří úspěšně ukončit veškeré zkoušky již v první polovině června, jako se to podařilo nám, zbývají vám víc než tři měsíce do začátku nového semestru.

V létě 2019 jsme tak s partnerkou přemýšleli o destinaci, která příliš nezatíží náš omezený studentský rozpočet a zároveň nepatří mezi TOP navštěvované lokality. Jiné kritérium jsme pro danou lokalitu neměli, moře pro nás není podstatné. Po několikadenním uvažování nakonec bylo jasno. Poletíme do Arménie!

V červenci jsme se tedy vydali přes Moskvu do Jerevanu. Let se společností Aeroflot byl klidný a díky pozornému palubnímu personálu i celkem rychle utekl. Po příletu na letiště Zvartnots naše kroky směřovaly k pasové kontrole, kterou jsme včetně čekání ve frontě absolvovali zhruba za třicet minut. Poté už jen zbývalo najít domluvené vozidlo, které nás doveze až k místu ubytování. Ubytovací zařízení garantovalo odvoz z letiště zdarma pro všechny, kteří se ubytují alespoň na sedm dnů, my měli v plánu zůstat deset dní.

Při odjezdu z letiště jsme se těšili a plánovali vybalení všech věcí na pokoji. Příjezd do centra Jerevanu nás však celkem nepříjemně překvapil. Hned bylo jasné, že to nebude úplně standardní den. V celém městě tekly po ulicích obrovské proudy vody, chodníky, cesty i balkony byly plné lidí s různými vodními pistolemi, hrnci i dalšími nádobami. Dokonce i z oken některých automobilů stříkala občas voda.

Vyhlídková jízda autobusem poskytla též pěkný pohled na fotbalový stadion Hrazdan, který je pojmenovaný podle stejnojmenné arménské řeky. Stadion pojme přes 50 tisíc diváků a v současné době je využíván např. arménskou fotbalovou reprezentací.

Naše překvapivé výrazy pobavily a nakonec i rozmluvily řidiče, který nám ochotně vysvětlil, že právě dnes se v Arménii koná Vardavar. Něco jako svátek vody. Ve všech oblastech po celé Arménii se ten den konají obrovské vodní bitvy, kterých se bez ohledu na věk, pohlaví, rasu a další atributy dobrovolně i nedobrovolně účastní všichni kolemjdoucí.

Svátek je tradičně spojován s Astghik, bohyní vody, krásy, lásky a plodnosti. Datum oslavy je pohyblivé, vždy se slaví 98 dnů po Velikonocích. Pokud tedy pojedete do Arménie v červenci, podívejte se dopředu na přesný den, kdy se slaví, a buď se dostatečně vybavte a připravte, nebo raději zůstaňte ten den doma. Status turisty vás od vody nijak neubrání, což jsme si ověřili na vlastní kůži.

Příjemné ale je, že po ledové sprše vás místní zahrnou velkým úsměvem a frází: „Welcome to Armenia“. Malý tip: v roce 2021 připadá oslava tohoto svátku na 11. července.

Fanoušci fauny si přijdou na své i v zoologické zahradě, která nabízí tzv. „klouzavé vstupné“. Každý den v týdnu má individuální cenu. Pro aktuální informace se vyplatí sledovat internetové stránky. Zde náhled moderně provedeného vstupu.

Další dny v Arménii již probíhaly poměrně standardně, po ulicích se dalo procházet bez obav a během parného dne si občas člověk na nějakou vodní sprchu i zavzpomínal.

V Jerevanu jsme nejvíc využívali metro, které má jen jednu linku s deseti stanicemi a celková délka činí pouhých třináct kilometrů. I tak se ale jedná o užitečný dopravní prostředek, který přijde vhod zejména během teplých letních měsíců, kdy teplota v Arménii pohodlně překračuje třicet stupňů.

Napište svůj cestopis

Pro cesty mimo hlavní město jsme téměř vždy používali vozy společnosti Yandex. To je taxi, které si lze jednoduše objednat např. pomocí mobilní aplikace. Pouze jedenkrát jsme cestovali společně s několika dalšími turisty minibusem a jedenkrát jsme využili turistický vyhlídkový autobus.

Celkově se nám během celého pobytu podařilo navštívit několik zajímavých míst v hlavním městě i mimo něj (viz fotogalerie). I tak nám ale deset dní nestačilo na všechno, co bychom ještě rádi viděli.

Po návratu do České republiky jsme uvažovali o další cestě, kterou bychom věnovali právě místům a aktivitám, které jsme v roce 2019 nestihli. Též uvažujeme nad tím, že bychom vyzkoušeli jiné roční období, protože léto v Arménii již máme za sebou.

Cestování v roce 2020 ale silně omezil covid, proto jsme po celý rok zůstali doma a nyní, v roce 2021 čekáme na potenciální příležitosti, až se celosvětový stav alespoň o něco zlepší.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bez pojištění zapláčete. Kolik stojí záchrana vrtulníkem v rakouských Alpách

20. května 2024  13:39

Záchrana v horách či jiném těžce přístupném terénu se může turistům v Rakousku výrazně prodražit,...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

Na co zírá mašinfíra: Deset kilometrů těžké romantiky na mladějovské dráze

26. května 2024

Vůbec poprvé během jedné jízdy vyměníme lokomotivy, včetně mašinfíry. Vyrazíme na úzkokolejku v...

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...