Bulharsko: hit letošních dovolených

  9:11
Bulharsko je opět v kurzu. Ze 300 tisíc českých turistů, kteří si letos koupili s předstihem letní zájezdy, jich nejvíc míří právě sem. Co Čechy do Bulharska láká? Určitou roli hraje nostalgie a také fakt, že i absolutní jazykový analfabet si tady nemusí dělat starosti s komunikací. Především to ale jsou velmi nízké ceny.

Jihoslovanský „tygr“
Bulharsko má dvě tváře - drsnou a těžkou, kterou lze najít ve vysokých, nádherných pohořích, jež v této zemi běžně dosahují dvou tisíc metrů, a pak příjemnou a vlídnou, která se prolíná bulharskými nížinami až k břehům Černého moře. Právě tohle je obraz, který plní katalogy cestovek a jenž Čechy momentálně nejvíce zajímá.

Černé moře, kdysi jediná možná, někdy dokonce povinná zábava, je v současnosti magnetem s nádechem čtyřhvězdičkového luxusu. Taková je totiž často kvalita ubytování. Příčinou jsou zahraniční investice, které zejména v uplynulých šesti letech na bulharské pobřeží přitekly.

Desítky nových či kompletně renovovaných hotelů opanovaly především největší turistické přímořské středisko v Bulharsku - Slunečné pobřeží. Daní za to je pak sice několik kilometrů táhnoucí se betonová aglomerace, která dlouho do noci dýchá komerční zábavou.

Bulhaři dělají vše pro to, aby západní turisty přesvědčili o tom, že tady je to nejfantastičtější místo pro dovolenou. Nejen moře, ale i stovky léčivých pramenů a dobré víno a pálenka dělají své - návštěvníci se rok od roku vracejí ve větším počtu.

Na nekonečných píscích
Ležíte na zemi a cítíte teplo z obou stran. Nekonečný rozpálený písek a sálající slunce ukazují náležitě svou sílu. Několik kilometrů dlouhá pláž je zaplněná k prasknutí. Moře se jen velmi neochotně svažuje do hloubky. Možná by se sem hodila cedule „Plavcům vstup zakázán“, tak pozvolný je vstup do vody.

Když vás pláž omrzí, nazujete sandály a vydáte se toulat křivolakými středověkými uličkami Nesebaru. I uprostřed žhavého poledne je zdejším vládcem klidný stín dřevěných domů. Posadit se do restaurace na oběd není problém. Kapsa nešílí, ceny jsou mírné a příjemné.

Po obědě se před horkým sluncem ukryjete do zdí červenobílých byzantských kostelů, jež jsou jedním z poznávacích znamení Nesebaru. Starodávná Mesembria, kdysi prosperující řecký přístav, je patrně nejkrásnějším místem černomořské riviéry. Není divu, že je centrum Nesebaru zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

KOLIK CO STOJÍ
Ceny v Bulharsku jak v restauracích, tak v obchodech jsou pro českou peněženku velmi příznivé (ceny jsou uváděné v Kč).
Obchod: chleba 1 kg - 10, víno stolní 0,7 litru - 35, výběrové víno 0,7 l - 65, pivo 0,5 l - 10, 1 kg rajčat - 15, 1 kg broskve - 25, 1 kg meruňky - 23
Restaurace: 2 dcl minerálka - 4, 2 dcl cola, fanta, sprite - 8, půllitr točeného piva - 16, káva - 3-8, saláty - 20-30, polévky - 15-20, hlavní jídla - 48-80, destiláty bulharské - 16.

Černé moře a nic víc?
Krásný Nesebar a kupodivu blankytně modré moře nejsou to jediné, co vás může do Bulharska přilákat.

Třeba Sozopol, letovisko asi 35 kilometrů od přímořské metropole Burgasu, patří k místům, které byste neměli minout. Skalnaté útesy, větrné mlýny, malebné pláže, staré město s okouzlujícími dlážděnými uličkami a dřevěnými domy z 19. století se až nestydatě nabízejí návštěvníkům.

Můžete také relaxovat ve věhlasných bahenních koupelích v Pomorie či se ukrýt do anonymního chladu zdejších vinných sklepů a okusit vyhlášenou odrůdu Pomorski dimjat.

Máte-li odvahu, vydejte se do vnitrozemí prozkoumávat zapomenuté vesničky nebo staré bulharské kláštery. Jsou to teplem a neustále tepajícím životem prodchnuté skvosty architektury. Najdete je i na pobřeží - Aladja, vysekaná do skal čtrnáct kilometrů od Varny a nedaleko slavných Zlatých písků, vypráví historii tamního kraje.

Jedete v létě do Bulharska? Nebo jste tam v posledních letech byli? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.Jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v Bulharsku - Zlaté Písky.Tak to tady vypadá v létě. Slunečné pobřěží je díky širokým plážím a pozvolnému vstupu do vody ideální pro rodinnou dovolenouNesebarské uličky jsou v létě nacpány turisty, které lákají krámky plné typických bulharských suvenýrůBansko v BulharskuBulharská kuchyněBulharská kuchyněMys Kaliakra v BulharskuKoprivšticaRilský klášterTypický trh s ovocem a zeleninou v BulharskuPohoří PirinRilský klášterNesebar NesebarNesebarSozopolTrh s ovocem a zeleninou v PrimorskuVarna v BulharskuTrácká svatyně u Staroselu v centrálním BulharskuSozopol v BulharskuNárodní palác kultury. Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko. Národní divadlo v Sofii bylo pojmenováno po Ivanu Vazovovi, nejznámějším bulharském spisovateli Rotunda sv. Jiřího a římské památky v SofiiPohoří Vitoša v BulharskuVeliko TrnovoRodopy

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.5 21:32

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletý digitální nomád žije už dva roky v německých vlacích

29. května 2024

Zatím nacestoval přes 500 000 kilometrů. Dost na to, aby planetu Zemi obkroužil dvanáctkrát. Až na...

Stanice duchů pod Berlínskou zdí zmizely z map, metro tu jen projíždělo

28. května 2024  13:05

Z masy Německé demokratické republiky vydělila Berlínská zeď ostrůvek západního sektoru metropole....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.5 21:32

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako krotitelé duchů. Zloděje na elektrokolech má zastavit nová zbraň

29. května 2024  13:21

Vývoj nových technologií nepřináší jen pozitivní věci. Ve Velké Británii totiž modernizují i...

Do Chorvatska autobusem. Zkuste to letos jinak, novinky překvapí

29. května 2024

Advertorial Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších letních destinací. Za jeho krásami...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...