Bulharsko: hit letošních dovolených

  9:11aktualizováno  9:11
Bulharsko je opět v kurzu. Ze 300 tisíc českých turistů, kteří si letos koupili s předstihem letní zájezdy, jich nejvíc míří právě sem. Co Čechy do Bulharska láká? Určitou roli hraje nostalgie a také fakt, že i absolutní jazykový analfabet si tady nemusí dělat starosti s komunikací. Především to ale jsou velmi nízké ceny.

Jihoslovanský „tygr“
Bulharsko má dvě tváře - drsnou a těžkou, kterou lze najít ve vysokých, nádherných pohořích, jež v této zemi běžně dosahují dvou tisíc metrů, a pak příjemnou a vlídnou, která se prolíná bulharskými nížinami až k břehům Černého moře. Právě tohle je obraz, který plní katalogy cestovek a jenž Čechy momentálně nejvíce zajímá.

Černé moře, kdysi jediná možná, někdy dokonce povinná zábava, je v současnosti magnetem s nádechem čtyřhvězdičkového luxusu. Taková je totiž často kvalita ubytování. Příčinou jsou zahraniční investice, které zejména v uplynulých šesti letech na bulharské pobřeží přitekly.

Desítky nových či kompletně renovovaných hotelů opanovaly především největší turistické přímořské středisko v Bulharsku - Slunečné pobřeží. Daní za to je pak sice několik kilometrů táhnoucí se betonová aglomerace, která dlouho do noci dýchá komerční zábavou.

Bulhaři dělají vše pro to, aby západní turisty přesvědčili o tom, že tady je to nejfantastičtější místo pro dovolenou. Nejen moře, ale i stovky léčivých pramenů a dobré víno a pálenka dělají své - návštěvníci se rok od roku vracejí ve větším počtu.

Na nekonečných píscích
Ležíte na zemi a cítíte teplo z obou stran. Nekonečný rozpálený písek a sálající slunce ukazují náležitě svou sílu. Několik kilometrů dlouhá pláž je zaplněná k prasknutí. Moře se jen velmi neochotně svažuje do hloubky. Možná by se sem hodila cedule „Plavcům vstup zakázán“, tak pozvolný je vstup do vody.

Když vás pláž omrzí, nazujete sandály a vydáte se toulat křivolakými středověkými uličkami Nesebaru. I uprostřed žhavého poledne je zdejším vládcem klidný stín dřevěných domů. Posadit se do restaurace na oběd není problém. Kapsa nešílí, ceny jsou mírné a příjemné.

Po obědě se před horkým sluncem ukryjete do zdí červenobílých byzantských kostelů, jež jsou jedním z poznávacích znamení Nesebaru. Starodávná Mesembria, kdysi prosperující řecký přístav, je patrně nejkrásnějším místem černomořské riviéry. Není divu, že je centrum Nesebaru zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

KOLIK CO STOJÍ
Ceny v Bulharsku jak v restauracích, tak v obchodech jsou pro českou peněženku velmi příznivé (ceny jsou uváděné v Kč).
Obchod: chleba 1 kg - 10, víno stolní 0,7 litru - 35, výběrové víno 0,7 l - 65, pivo 0,5 l - 10, 1 kg rajčat - 15, 1 kg broskve - 25, 1 kg meruňky - 23
Restaurace: 2 dcl minerálka - 4, 2 dcl cola, fanta, sprite - 8, půllitr točeného piva - 16, káva - 3-8, saláty - 20-30, polévky - 15-20, hlavní jídla - 48-80, destiláty bulharské - 16.

Černé moře a nic víc?
Krásný Nesebar a kupodivu blankytně modré moře nejsou to jediné, co vás může do Bulharska přilákat.

Třeba Sozopol, letovisko asi 35 kilometrů od přímořské metropole Burgasu, patří k místům, které byste neměli minout. Skalnaté útesy, větrné mlýny, malebné pláže, staré město s okouzlujícími dlážděnými uličkami a dřevěnými domy z 19. století se až nestydatě nabízejí návštěvníkům.

Můžete také relaxovat ve věhlasných bahenních koupelích v Pomorie či se ukrýt do anonymního chladu zdejších vinných sklepů a okusit vyhlášenou odrůdu Pomorski dimjat.

Máte-li odvahu, vydejte se do vnitrozemí prozkoumávat zapomenuté vesničky nebo staré bulharské kláštery. Jsou to teplem a neustále tepajícím životem prodchnuté skvosty architektury. Najdete je i na pobřeží - Aladja, vysekaná do skal čtrnáct kilometrů od Varny a nedaleko slavných Zlatých písků, vypráví historii tamního kraje.

Jedete v létě do Bulharska? Nebo jste tam v posledních letech byli? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi.Jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v Bulharsku - Zlaté Písky.Tak to tady vypadá v létě. Slunečné pobřěží je díky širokým plážím a pozvolnému vstupu do vody ideální pro rodinnou dovolenouNesebarské uličky jsou v létě nacpány turisty, které lákají krámky plné typických bulharských suvenýrůBansko v BulharskuBulharská kuchyněBulharská kuchyněMys Kaliakra v BulharskuKoprivšticaRilský klášterTypický trh s ovocem a zeleninou v BulharskuPohoří PirinRilský klášterNesebar NesebarNesebarSozopolTrh s ovocem a zeleninou v PrimorskuVarna v BulharskuTrácká svatyně u Staroselu v centrálním BulharskuSozopol v BulharskuNárodní palác kultury. Posílat někoho k takovému monstru komunistické architektury je na první pohled divné. Ale poněkud zatuchlý palác má pěknou vyhlídkovou restauraci, odkud je báječný rozhled na celou Sofii i pohoří Vitoša. Dejte si zde kávu, potěšíte při ní oko. Národní divadlo v Sofii bylo pojmenováno po Ivanu Vazovovi, nejznámějším bulharském spisovateli Rotunda sv. Jiřího a římské památky v SofiiPohoří Vitoša v BulharskuVeliko TrnovoRodopy

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech...

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v...

OBRAZEM: Nejkrásnější chorvatské zátoky, o kterých ví hlavně jachtaři

Zátoka v Chorvatsku. Ilustrační snímek

Pobřežní čára chorvatského pobřeží včetně ostrovů měří dohromady 6 278 km. Kde tedy hledat nejkrásnější zátoky, aby se...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Najdete na iDNES.cz