Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cestu vlakem ze Znojma do Brna chtějí s novou tratí zkrátit na 25 minut

  6:12
Cesta vlakem ze Znojma do Brna dnes s přestupem v Břeclavi trvá dvě a čtvrt hodiny, tedy dvojnásobek času oproti době, kterou člověk stráví v autobuse nebo za volantem auta. Rýsuje se ale plán na železniční spojení, kdy cestující urazí trasu mezi oběma městy za necelou půlhodinu. Verdikt padne na podzim.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Šanci pro „odříznuté“ město rozdmýchal nový znojemský starosta Jakub Malačka (ČSSD), plán podporuje celá koalice i místní političtí zástupci v parlamentu a počítají s ním také železničáři.

„Do léta bude hotová studie proveditelnosti a na podzim se o ní rozhodne na ministerstvu dopravy. V tomhle musíme táhnout za jeden provaz. Je to neskutečná příležitost k rozvoji nejen našeho města, ale celého regionu,“ poukazuje Malačka. 

Znojemští by se do klíčové destinace dostali za 25 minut, tedy stejnou dobu, za jakou se Brňané přemístí z Líšně či Bystrce do centra. A jak se to má povést?

Jako nejvýhodnější se jeví řešení navázané na připravovanou stavbu vysokorychlostní tratě z Brna do Šakvic. Z ní by v Unkovicích nedaleko Židlochovic odbočila nová železnice na Hrušovany nad Jevišovkou, a to s maximální rychlostí vlaků až 230 kilometrů v hodině.

„Za stávající stanicí Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov ve směru na Znojmo by se pak nová trať zapojila do stávající Břeclav–Znojmo, kterou čeká modernizace a elektrizace. Navržená podoba nové železniční infrastruktury v prostoru Hrušovan počítá také s přímým napojením z nové tratě od Brna ve směru na Mikulov a Břeclav,“ popsala mluvčí Správy železnic mluvčí Nela Friebová. 

Unkovice (na severu) a Hrušovany nad Jevišovkou by mohla spojit nová železniční trať.

Unkovice (na severu) a Hrušovany nad Jevišovkou by mohla spojit nová železniční trať.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Zmíněná varianta by tak výrazně zlepšila nejen spojení mezi Brnem a Znojmem, ale také ve směru z Pohořelic a Mikulova. „Pětadvacet minut do Brna je varianta nejdražší, ale také nejvíce přínosná pro celý náš region,“ uvádí i hnutí Pro Znojmo. 

Jeho členové Přemysl Karpíšek (nový předseda dopravní komise rady města) a Jiří Kacetl (předseda výboru zastupitelstva pro plánování) stáli u zrodu Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě. Na nedostatky železniční infrastruktury na Znojemsku dlouhodobě upozorňují. „Nyní se daly věci do pohybu správným směrem,“ pochvalují si.

Příští rok má navíc pokračovat generální rekonstrukce trati z Břeclavi do Znojma. Hotová je už část do Mikulova, nyní je na řadě úsek po Novosedly, čímž se nové koleje dostanou konečně téměř na hranici znojemského okresu.

V dalších letech pak může modernizace pokračovat dál ke druhému největšímu městu kraje. Podle odhadovaného harmonogramu zmíněné studie se předpokládá, že práce začnou od roku 2027 elektrizací trati Břeclav–Znojmo. Další kroky závisí právě na výběru vítězné projektové varianty z dopravního dokumentu pro spojení z Brna do Znojma.

Při horší variantě vlakem za hodinu

I v případě další – méně ambiciózní možnosti – přitom cestující ušetří čas a výrazně si zkrátí přepravní dobu mezi největšími jihomoravskými městy. Při ní by se využila stávající železniční infrastruktura, respektive trať Brno – Střelice – Hrušovany nad Jevišovkou – Znojmo.

„I při její modernizaci a elektrizaci, včetně vybudování nové spojky mimo stanici Šanov, lze dosáhnout cestovní doby mezi Brnem a Znojmem těsně pod šedesát minut,“ upozorňuje Friebová, podle které se v tuto chvíli předpokládá dokončení modernizačních staveb za deset let, tedy v roce 2031. 

„Skutečný termín ale závisí na konečných výsledcích studie, na jejím schválení a hlavně na průběhu navazující projektové přípravy včetně projednání nutných změn v územněplánovacích dokumentacích,“ dodává.

Železničáři chystají i další novinky

Také další plány Správy železnic obyvatele Znojemska potěší. Připravuje například generální opravu zmiňované stanice Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov. Výhledově se také bude hledat vhodné řešení Severozápadní dráhy Znojmo – Okříšky – (Jihlava), která letos na podzim oslaví 150 let existence.

A mluví se také o tom, že by se lidé ze Znojma mohli v budoucnu dostat do Prahy již za 1,5 hodiny. I to je ale navázáno na další opravy. „Tato cestovní doba by byla reálná díky výstavbě vysokorychlostní trati z Praha do Brna, respektive díky kombinaci obou záměrů. Přeprava mezi Prahou a Brnem má totiž trvat okolo jedné hodiny podle kategorie vlaku,“ uzavírá Friebová.

Teprve před dvěma lety se přitom ze Znojma začalo jezdit do Prahy s jedním přestupem a pod čtyři hodiny. Po patnácti letech, kdy bylo město zcela odříznuté od dálkové železniční dopravy, to i tak byla výhra. Do hlavního města ale ve všední dny jede jen jeden pár vlaků.

Velké železniční plány na jižní Moravě

  • Trať Brno–Blansko (2021 až 2023, cena 5,6 miliardy Kč): kompletní oprava, výstavba odbočky Svitava a rozsáhlá úprava zastávek Bílovice nad Svitavou, Babice nad Svitavou a Adamov. 
  • Stanice Brno – Královo Pole (start 2023, cena 2,4 miliardy Kč): kompletní přestavba – nástupiště, nádražní budova, bezbariérový přístup i protihluková opatření. 
  • Stanice Brno-Židenice a úpravy v Brně-Maloměřicích (start 2025): v Židenicích posun ostrovních nástupišť směrem k mostu přes Bubeníčkovu ulici, modernizace infrastruktury ve stanicích. 
  • Trať Brno–Přerov (2026 až 2031): jako první z pěti úseků přijde na řadu trasa z Brna do Blažovic, po celkové rekonstrukci se počítá s rychlostí až 200 km/h. 
  • Nádražní budovy ve Znojmě a Hodoníně (start 2023, 130 milionů korun): ve Znojmě rekonstrukce veřejných prostor, úprava budovy pro zaměstnance, snížení energetické náročnosti a výstavba parkovacích stání; v Hodoníně rekonstrukce prostor pro cestující, veřejných WC, vnitřních rozvodů, zastřešení ostrovního nástupiště a modernizace výtahu. 
Zdroj: Správa železnic
  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Sídlo Čedoku u nádraží zná v Brně každý, teď cestovku nahradí Burger King

24. května 2024  5:43

Někdejší pobočku cestovní kanceláře Čedok ve funkcionalistické budově u brněnského hlavního nádraží...

Chovejte se jako doma, vyzývají v brněnské MHD. Cílí na nešvary cestujících

23. května 2024  15:08

Rozházené jídlo a jiné předměty, hlasité telefonování, dobíhání, počmáraný interiér. Podobné...

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

Obří svítící ryby či medúzy ozářily noční Brno, nabídly magickou podívanou

23. května 2024  11:58

Originální „procházku po mořském dně“ v hlubinách oceánu si ve středu večer užily stovky lidí na...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...