Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Vlaky mezi Brnem a Prahou na rok zastaví oprava trati, cesta potrvá déle

  10:12
Tisíce cestujících denně svezou vlaky na koridoru mezi Brnem a Českou Třebovou. Napřesrok však cestování na této trati budou provázet komplikace. Na trase mezi Brnem a dvacet kilometrů vzdáleným Blanskem bude po celý rok 2022 kvůli rozsáhlé modernizaci zcela přerušený provoz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Přibližně dvě stovky spojů se zkrátí nebo se vlaky zcela odkloní.

Úsek mezi Brnem a Blanskem patří dlouhodobě pro vlakovou dopravu mezi ty nesložitější. Trať se klikatí kolem řeky Svitavy, v mnoha obloucích musí expresy jezdit pomaleji, než by mohly běžně jet. Komplikovaný terén poznají i sami cestující, protože se jim ztrácí mobilní signál a osmkrát se projedou tunelem.

I kvůli rychlejšímu cestování a větší bezpečnosti tady proto železničáři  chystají velké úpravy za zhruba 6,5 miliardy korun. Práce mají začít v druhé polovině příští roku a naplno by se měly rozběhnout právě v roce následujícím. Poslední opravy se tady prováděly v roce 1996, a to ne všude.

„V úseku mezi Blanskem a Adamovem bude provedena kompletní rekonstrukce železničního svršku v celém mezistaničním úseku. Současně s tím bude navrženo odvodnění a stabilizace skalních svahů ohrožujících bezpečnost železničního provozu a rekonstrukce tunelů,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. 

Podobně se koleje a další čtyři tunely budou opravovat i dál z Adamova do Brna, kde železničáři chystají i stavbu zcela nových mostů. Zmodernizuje se také stanice v Adamově.

Autobusy každých deset minut

Lidé denně dojíždějící do Brna do práce či do školy tak v roce 2022 nemohou spoléhat na železnici. Regionální osobní vlaky, které ve špičkách jezdí z Blanska i každých patnáct minut, nově nahradí autobusy.

„Interval pravděpodobně nebude stejný jako u vlaků. Dopravu budeme chtít více rozmělnit, aby najednou na jedno místo nepřijelo větší množství autobusů, což by situaci dál komplikovalo,“ sdělil Jiří Horský, ředitel společnosti Kordis, která na jihu Moravy koordinuje veřejnou dopravu. 

Jinými slovy tak mohou jezdit autobusy z Blanska třeba každých deset minut. Konkrétní podoba výluk se však stále řeší, stejně tak i možnost, že by část autobusů zastavovala u nádraží v Králově Poli. Už teď však společnost Kordis počítá s tím, že část autobusů z Blanska pojede do Brna podél trati po úzké cestě přes Adamov a Bílovice nad Svitavou, druhá přímo po hlavním tahu do Brna přes Lipůvku, kde však jsou denně dlouhé kolony.

Na zdržení v zácpách se musí připravit i cestující v rychlících, které se také dál než do Blanska nedostanou. „Bude vůbec obtížné mít dostatečný počet autobusů, abychom náhradu za všechny vlaky zajistili. Už teď se proto počítá s tím, že po dobu této výluky nebude náhradní autobusová doprava na trati z Brna do Zastávky, kde se v současnosti pracuje na modernizaci železnice,“ přiblížil Horský.

Problémy se zácpami přitom nehrozí jen u trasy přes Lipůvku, ale i Bílovice. Kromě toho, že je tamní cesta časově delší, vyústí autobusy v Brně u Tomkova náměstí, kde se ve stejnou dobu bude stavět další část velkého městského okruhu.

Další otázkou je, zda vůbec lokomotiva s vagony přijíždějící ze severu dojede až do stanice v Blansku a neskončí třeba už v Rájci-Jestřebí. Na rok 2022 totiž blanenská radnice plánuje za čtvrt miliardy přemostění koridoru do části města, kam dnes vede jen cesta přes přejezd, u něhož jsou kvůli vysokému provozu stále častěji sklopené závory.

Nedávno tuto stavbu, na níž se s prvními pracemi začne už příští rok, posvětila i komise na ministerstvu dopravy. Provoz na železnici ve městě tak přinejmenším po část výluky nebude možný, když se v blízkosti kolejí budou pohybovat dělníci. Stejně tak se musí odpojit od elektřiny trolejové vedení. „Je snaha dostat do tohoto období co nejvíce investičních akcí, aby se udělaly zároveň,“ potvrdil Horský.

Delší cesta do Prahy

Jak a kudy budou jezdit mezinárodní vlaky a expresy z Brna do Prahy, zatím České dráhy nesdělily. „Příprava dopravních opatření je zatím na začátku,“ řekla mluvčí státního dopravce Vanda Rajnochová. 

Možností je cesta přes Olomouc, ale spíše ta přes Vysočinu a Havlíčkův Brod, kudy plánuje jezdit v roce 2022 například RegioJet. Podle železničářů bude tato méně vytížená trať, kudy cesta trvá déle, na četnější provoz i díky probíhajícím úpravám připravená.

Provoz tady přitom nezhoustne až napřesrok, někteří pasažéři mířící z Brna do Prahy můžou být překvapeni už za pár měsíců. Jiná výluka na stejném koridoru u Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji, která začíná příští rok v květnu a částečně omezí provoz, totiž už v tuto dobu může odklonit některé expresní vlaky právě sem. 

Stejně tak tudy pojedou i ty nákladní, pro něž jde však o náročnější trať a potřebují další lokomotivu, aby mohly jezdit se stejně dlouhými soupravami. Zvýšené náklady, které tím železničním nákladním dopravcům vzniknou, ponese stát.

Oprava nádraží v Brně bude trvat ještě rok

Na brněnském hlavním nádraží i nadále pokračují stavební práce na opravě výpravní budovy. Loni v prosinci se cestujícím zpřístupnila odjezdová hala a zároveň se uzavřelo levé křídlo, kde se v současnosti pracuje. Podle aktuálního harmonogramu se předpokládá dokončení této části budovy do konce roku 2021. 

V příštím roce se ale k těmto opravám přidá i oprava pravého křídla, u něhož také železničáři očekávají, že bude hotová do konce roku 2021. „Podmínkou však je získání územního rozhodnutí a stavebního povolení v příslušných termínech,“ podotkla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Falešný bankéř vysával ze seniorů peníze. Muž na podvod naletěl už podruhé

I v době, kdy jsou snahy podvodníků o vylákání peněz z důvěřivých seniorů poměrně časté, kroutí hlavou kriminalisté z...

Mladý brněnský herec získal Thálii, kolegům se omlouval za překvapení

Ke čtyřiadvaceti cenám Thálie, které během tří dekád udílení obdrželi umělci Národního divadla Brno, přibyly v sobotu...

Myslivci si došlápli na přemnožené nutrie a daňky, drobná zvěř naopak chybí

Volnější pravidla odstřelu pomáhají snižovat počet nutrií, psíků mývalovitých či daňků, kteří v přírodě páchají škody....

Petice nezabránila zalití sklepů betonem. Bylo to nutné, hájí postup starosta

Petice se čtyřmi stovkami podpisů ani nářky opozice a místních obyvatel nepomohly zabránit zalití části historických...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...