Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Na novou zastávku se lidé nedostanou, Brno nestíhá vybudovat přístup

Pro obyvatele obcí na západ od Brna to měla být vítaná možnost, jak se pohodlněji dostat do krajského města a vyhnout se tak třeba kolonám na D1. Budovaná železniční zastávka ve Starém Lískovci, která bude hotová už za půl roku, však má jednu podstatnou vadu – nebudou v ní zastavovat vlaky.

Ke stanici, která je součástí dlouho připravované opravy a elektrifikace trati z Brna do Střelic za 1,8 miliardy korun, se totiž nedá nijak dostat. Od zástavby ve Starém Lískovci ji odděluje louka i potok Leskava a ještě několik let to tak nejspíš zůstane. 

Brno totiž ve své městské části nestíhá postavit přístupové cesty společně s novým dopravním uzlem MHD, a to navzdory slovům náměstka primátorky Roberta Kerndla (ODS) ze začátku letošního roku. 

„Projekt je nachystaný, většinu pozemků máme vykoupenou. Chceme, aby nový dopravní uzel vyrostl do konečného termínu opravy trati,“ oznamoval Kerndl, který má v gesci investice i dopravu.

Jenže ani po téměř roce město všechny parcely nevlastní. „Převážná část pozemků již byla vykoupena, se zbylými vlastníky stále probíhají komplikovaná jednání včetně vyvlastňovacího řízení,“ informuje Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu.

Podle Kerndla dnes město kontroluje 80 až 85 procent pozemků, proti plánovanému dokončení zastávky tak zůstává ve skluzu.

„Rádi bychom to stihli, ale víte, jak to je,“ komentuje Kerndl zdržení. S tím už počítají i železničáři, kteří jednají o tom, jak stanici zabezpečit, aby se na peron ani do podchodu do jejího zprovoznění nikdo nedostal.

Brno už má územní rozhodnutí na chystaný dopravní uzel, k němuž plánuje prodloužit linky ze současné konečné stanice na Osové, další postup je však pozastaven. 

„Stavba se nachází v záplavovém území a násypové těleso terminálu vytvoří v území určitou bariéru pro rozliv Leskavy. Bude to kompenzováno vytěžením hlíny zhruba metr nade dnem koryta Leskavy podél tělesa terminálu,“ přibližuje další vývoj mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Problémy se silnicí mezi domy

Přes potok se cestující následně dostanou po plánované lávce. Teprve poté, až bude mít město v ruce povolení na úpravu koryta, rozběhne proces k získání stavebního povolení na samotný dopravní uzel a další přidružené stavby, jako jsou například kanalizace nebo trolejové vedení. 

Situace se komplikuje i kvůli ulici U Leskavy. Právě po ní by měly k vlakové zastávce do nového terminálu jezdit vozy MHD, jenže kvůli omezením je možné tudy vést pouze trolejbusy. Brněnský dopravní podnik tak momentálně počítá alespoň s nimi, zároveň ovšem nemá detaily o dalším postupu.

Modernizaci tratě stojí v cestě hospoda. Všude bude beton, vadí majitelům

„Celý proces je zcela v gesci města,“ sděluje mluvčí Hana Tomaštíková.

Loni byla kvůli vedení veřejné dopravy touto obytnou zástavbou aktualizována hluková studie, která došla k závěru, že zvukové limity nebudou překročeny.

„Na vozovkách je plánováno použití gumoasfaltu, který má nižší hlučnost než standardně používaný asfaltocement,“ říká mluvčí Brněnských komunikací. 

Kerndl však upozorňuje, že ani toto řešení nemusí stačit. Podle něj totiž způsobují potíže také rozměry silnice či podloží pod ní.

„Je to komplikované. Zadali jsme proto projekt na náhradní řešení, kterým by byla velkokapacitní silnice, jež by vedla za obytnou zástavbou. Přes ulici U Leskavy by to byl jen dočasný přístup k terminálu,“ nastiňuje náměstek primátorky.

Kdy se alespoň tento dočasný přístup stane realitou, stále není jasné. Termín zahájení kompenzačního opatření potoka i stavby samotného terminálu nelze podle mluvčí Brněnských komunikací momentálně stanovit.

Místní obyvatelé tak budou od června sledovat roky slibovanou zastávku jen z dálky a mimobrněnští cestující, kteří se na ni těšili, ji budou moct pozorovat jen zpoza okna projíždějícího vlaku.

Trať Brno–Střelice

Po zrekonstruované a elektrifikované železnici měly podle původních plánů jezdit nové vlaky už v roce 2012. Přípravy modernizace však roky blokoval spolek Voda z Tetčic tamního obyvatele a bývalého starosty Josefa Dvořáka, stavební povolení letos napadli také majitelé hospody Vechtrovna v Troubsku. Na opravě se tak začalo pracovat až letos v létě. 

Kromě Starého Lískovce vyroste nová zastávka také v Ostopovicích, dvě stávající v Troubsku a Střelicích pak budou přestavěny na bezbariérové. Vše má být hotové do konce roku 2021. Už nyní tu však znovu jezdí vlaky. 

V roce 2022 na tento úsek naváže druhá etapa, v níž se bude modernizovat trať ze Střelic do Zastávky u Brna. Hotovo má být rok nato.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mladý brněnský herec získal Thálii, kolegům se omlouval za překvapení

Ke čtyřiadvaceti cenám Thálie, které během tří dekád udílení obdrželi umělci Národního divadla Brno, přibyly v sobotu...

Září v Brně bylo nejteplejší v historii měření, chyběly obvyklé ranní mlhy

Letošní září bylo v Brně nejteplejší od roku 1800, kdy začaly existovat meteorologické záznamy. Průměrná teplota...

Začal Týden brněnské mešity. Muslimové připravili kytice pro Pavla a Čaputovou

Brněnští muslimové v 90. letech při plánování stavby první mešity v Česku netušili, kolik překážek budou muset...

Rekonstrukce zlepší kvalitu operačních sálů v Hodoníně, vyžádá si ale odstávku

K dvouměsíční odstávce operačních sálů sáhne od poloviny října nemocnice v Hodoníně. Důvodem je rekonstrukce za 46...

Grafton Recruitment Praha
SAP ARCHITEKT | 150 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 130 000 - 150 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....