Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úleva pro vinaře. Rychle jsme spojili síly, jásají po zažehnání hrozby zdanění

  11:53
Jihomoravští vinaři vítají rozhodnutí vlády o ponechání nulové sazby spotřební daně z tichých vín s velkou úlevou. Zdražení tzv. tichých vín, které tvoří drtivou většinu jejich produkce, se obávali.
Jižní Morava má turistům co nabídnout.

Jižní Morava má turistům co nabídnout. | foto: MAFRA

Přestože pracoval v terénu, nemohl spustit oči z displeje telefonu. „Za pět minut dvanáct byli online všichni místní vinaři a sledovali, jak to dopadne,“ naráží Lubomír Maťák ze stejnojmenného vinařství ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku na včerejší tiskovou konferenci, na níž vláda představovala jednotlivé položky svého úsporného balíčku.

Původně jeho součástí měla být i nová spotřební daň na takzvaná tichá vína, která tvoří drtivou většinu produkce jihomoravských vinařů. Skok z nuly na třiadvacet korun za litr se však nekonal, vláda nakonec tento záměr zavrhla. „Je to výborná zpráva a samozřejmě velká úleva,“ oddechl si Maťák.

Podle propočtu ministerstva financí by zavedení daně přineslo státnímu rozpočtu asi čtyři miliardy korun ročně. Zatímco pro přijetí se vyjadřovali někteří odborníci na závislosti a ekonomové, hlasy proti rezonovaly mnohem silněji. Zafungovala hlavně vinařská lobby a semkli se i politici z Jihomoravského kraje.

„Nejvíc se děsím ohromného nárůstu byrokracie, kontrol a celních skladů. To může malé vinaře položit víc než nárůst ceny. A když padnou nebo se přesunou do šedé zóny, bude to velká rána pro turismus v těch nejohroženějších částech kraje,“ upozorňoval hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), který připojil své jméno k dalším více než čtyřem tisícům podpisů pod petici Svazu vinařů proti dani.

Trable s „maďarskou Pálavou“

Podobné obavy měli i samotní vinaři. „Ti, co vyrobí pět až deset tisíc lahví, už teď potřebují druhou práci. Takže by odešli do šedé ekonomiky a vínem by si jen přivydělávali. Takto můžeme být aspoň trochu konkurenceschopní, protože když u některých vinařů vidím, jak se u nich točí ve dvě ráno cisterny s maďarskou espézetkou, které jim vozí ‚maďarskou Pálavu‘, je mi z toho trošku smutno. Tohle by se bohužel asi dělo ve větším,“ míní Maťák s tím, že o zachování nulové daně se obrovskou měrou zasadil prezident Svazu vinařů ČR Martin Chlad. „Svou roli pojal velmi zodpovědně a dobře. Patří mu velké díky, že to dopadlo, jak to dopadlo,“ vyzdvihuje vinař.

Schvalujete, že se dál nebude platit spotřební daň z tichých vín?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. května 2023. Anketa je uzavřena.

Bojovníci proti dani ovšem včera lahve na oslavu neotevírali. „Byl bych nerad, kdyby se ozdravný balíček redukoval jenom na to, jestli tam je, nebo není spotřební daň na víno. Celý balíček je odvážný krok a jsem rád, že ho vláda udělala,“ poznamenal Grolich.

Nadšení mírní také sám „vinařský prezident“ Chlad, který situaci nevnímá jako vítězství. „Jsem mírně rozpolcený. Na jednu stranu mám samozřejmě radost, že jako vinařský obor setrváme ve stávajících podmínkách. Na stranu druhou jsem občanem této republiky, jejíž představitelé se tvářili, že vinařina spasí náš rozpočet. A v balíčku je řada věcí, které se mě jako občana i podnikatele dotknou jako všech ostatních,“ zmiňuje Chlad, pro kterého byl odboj proti dani dosud bezkonkurenčně největší výzvou ve funkci, do níž naskočil předloni.

Daň by utlumila rozvoj révy na Hané, báli se vinaři. Teď si oddechli

Ještě na lednovém vinařském kongresu měl podle svých slov od vlády jasný signál, že spotřební daň na víno se zavádět nebude, protože ji nemá žádný vinařský stát v EU s výjimkou Francie, kde se však celá částka vrací do fondu na podporu vinařů. Když se jej tak před víc než měsícem zeptal předseda rozpočtového výboru, zda by novou daň považoval vzhledem k její existenci třeba u šumivých vín za spravedlivou, nevěnoval tomu Chlad příliš velkou pozornost.

Zhruba před deseti dny se o ní však mluvilo jako o takřka hotové věci. „Kontaktoval jsem ministry i koaliční poslance a senátory z Moravy, v pracovním týmu se spojily všechny klíčové spolky jako Svaz vinařů, Vinařská asociace, Vinařská unie,“ líčí Chlad.

Premiér Petr Fiala (ODS) včera připustil, že se o dani vedla široká debata i napříč jednotlivými politickými stranami. Velmi silné argumenty prý zněly pro i proti. „Věc, která nakonec rozhodla a byla pro nás určující, je fakt, že v okolních zemích, se kterými se musíme v této věci srovnávat, tato daň není. Proto jsme se rozhodli, že stav ponecháme takový, jaký je,“ odůvodnil.

Příležitost dotáhnout koncepci

Podle Chlada navíc zafungovala síla oboru – jeho pospolitost a provázanost s obcemi i ubytovacími a gastro službami ve vinařských regionech. „Dominantní efekt mělo, že jsme byli schopni se velmi rychle zorganizovat a prezentovat. A to konzistentně, pospolitě a s jednotnou argumentací. Tedy až na jeden extremistický úlet v podobě billboardu, u kterého nevím, kdo za ním stojí,“ naráží na heslo „Stanjuro, na Moravu nejezdi“, které se objevilo v Lednici na Břeclavsku.

Petr Chaloupecký z vinařství Lahofer u Znojma věří, že stát u nulové daně zůstane. „Doufám, že balíček bude schvalován komplet a nedojde v rámci jednotlivých opatření k dalším změnám,“ sděluje.

Chlad připomíná situaci před deseti lety, kdy se zdanění také zvažovalo – a stejně jako nyní se od něj upustilo. „Dnes to vidím jako příležitost dotáhnout vinařskou koncepci, abychom byli na podobné situace připraveni a ještě intenzivněji doháněli některé evropské země, reagovali na vývoj trhu a spotřebitele,“ oznamuje.

Daňová výjimka pro tiché víno zůstane, oznámil ministr Hladík:

10. května 2023

  • Nejčtenější

Děti, které zemřely u Vyškova, nebyly v autosedačkách. Řidič je ve vazbě

8. června 2024  18:05,  aktualizováno  10.6 15:18

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem,...

Tragická nehoda u Vyškova: dvě děti mrtvé, dva dospělí zraněni

7. června 2024  22:19,  aktualizováno  8.6 6:03

Dvě děti zemřely při dopravní nehodě na silnici mezi Vyškovem a Rousínovem, dva dospělí se zranili....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

Vynálezce z fary chtěl zkrotit bouřku, převratný bleskosvod rozzuřil sedláky

15. června 2024  11:12

Na den svatého Víta, 15. června léta Páně 1754, se sedlákům u Znojma naskytl prazvláštní pohled....

Na D2 se po nehodě čtyř aut vysypal náklad, kamion skončil ve svodidlech

14. června 2024  15:41,  aktualizováno  17:25

Dálnice D2 byla ve směru na Brno mezi 3. a 11. kilometrem přes dvě hodiny zavřená. Po 15. hodině...

Komín bývalé textilky Mosilana jde k zemi, jako první šli do akce horolezci

14. června 2024  17:05

V areálu někdejší slavné textilní továrny Mosilana v centru Brna začalo první bourání. Horolezci se...

Co nejde schovat, můžeme přiznat. Umělci ozdobili lampy hyzdící sakurovou alej

14. června 2024  14:10

Od loňského srpna kazily dojem ze sakurové aleje v brněnských Židenicích vysoké lampy umístěné...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR - CNC SOUSTRUH (35 - 40 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...