Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Včelaři zvedají ceny medu o desetikoruny, úly jsou prázdné kvůli roztočům

  14:49
Jihomoravští včelaři se vzpamatovávají z těžkého roku a počítají ztráty. Nevylučují, že budou muset zdražit med, i když se tomu dosud bránili. V úlech škodili hlavně roztoči, kteří způsobují varroázu.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

S roztoči, kteří útočí na včelstva, je to podle odborníků podobné, jako když se lidé ptají, co dělat proti chřipce. Na obojí existuje jediná rada – nenakazit se.

„Terapie je obvykle velmi obtížná,“ upozorňuje Antonín Přidal z Ústavu zoologie Mendelovy univerzity v Brně.

Postrachem je zejména varroáza, kterou způsobuje roztoč kleštík včelí, jenž parazituje na zavíčkovaném včelím plodu i na dospělých včelách. Loni měl ideální podmínky k množení a trápil tak včelaře po celé jižní Moravě.

Rok byl velmi kritický. Sám jsem asi na padesáti procentech a předpokládám, že některá včelstva padnou do jara. A zdaleka nejsem sám, některým včelařům padla všechna. Pokud jsou v pokročilém věku, nejsem si jist, jestli se do včelaření pustí znovu,“ přemítá Oldřich Wagner z Vážan na Vyškovsku.

Na polovině stavu je ze stejného důvodu i Bronislav Cagášek z půl hodiny vzdálených Heršpic. Prázdných má sedm úlů, a to už mu na podzim další čtyři vyloupily vosy. 

„Bratranec, který je ve výboru a stará se o léčení v našem katastru, mi řekl, že zazimováno bylo celkem 90 včelstev a léčit se bude pouze 30. Zbytek nepřežil,“ popisuje.

Docent Přidal označuje úhyny za kritické, i když podobná situace nenastala poprvé. Loni ale bylo postiženo víc oblastí než obvykle. Včely není možné izolovat, protože se navštěvují, nákaza se tak ještě víc rozšiřuje. Problémy v úlech mají své důsledky. Někteří včelaři nebudou mít co prodávat, jiní chystají zdražení medu. 

Oldřich Závodník z Maršova v okrese Brno-venkov začne prodávat med kolem 200 korun za kilogram. Podle něj by cena měla dorovnat úroveň Evropské unie, tedy až 220 korun za kilo. 

Dosud přitom někteří tuzemští včelaři sladkou a lepkavou tekutinu prodávali i za částku lehce přes stokorunu. Většina z nich se sice shoduje, že by med měl kopírovat cenu másla, ale zdražují jen velmi váhavě.

Stát vyplácí náhrady, včelaři o ně málo žádají

Ladislav Kubíček ze Šlapanic na Brněnsku prodává kilo za 120 až 130 korun, nyní cenu zvýší o desetikorunu. Aby se mu včelaření vyplatilo, musela by hodnota medu vylétnout na 180 korun.

„Podle vyprávění mých prarodičů stálo kilo medu za první republiky stejně jako kilo másla,“ poukazuje.

Aby cena medu nešplhala do závratných výšek, nabádají včelaři ministerstvo zemědělství k uvolnění dotací na kompenzaci škod. Stát přitom náhrady ztrát, které vznikly v důsledku veterinárních opatření ke zdolávání nákaz v úlech, třeba právě varroázy, vyplácí. 

„Výše se odvíjí od počtu utracených včelstev v ohnisku a s tím souvisejícího počtu úlů, včelařského zařízení, pomůcek a jejich stáří,“ odhaluje mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Chybou podle něj je, že chovatelé o náhrady nežádají. Ne každý také hlásí více než pětadvacetiprocentní úhyn veterinární správě.

Včelař Kubíček nicméně tvrdí, že ačkoli částečně využívá takzvané včelařské eurodotace, na žádné jiné peníze se mu dosáhnout nepodařilo. „Vždy se objeví nějaké překážky, které malovčelařům nedovolí účast na takové pobídce,“ lamentuje. Cenu medu však podle něj stejně ovlivní jen nabídka a poptávka – bude-li ho nedostatek, cena poroste a žádná dotace ji neovlivní.

Místo dotací je třeba změnit myšlení, vyzývá včelař

Jsou i včelaři, podle kterých jsou kompenzace úhynů vysloveně nešťastné. „Je třeba změnit myšlení a naučit se novým postupům ošetřování a vedení včelstev. Pokud je budeme dotovat, budeme mít úhyny každý rok a nakonec žádné včely. Pokud by něco včelařům ze strany státu pomohlo, tak opatření na podporu rozumného udržitelného zemědělství,“ myslí si Štěpán Lukšík z Lednice na Břeclavsku.

Včelaři Jaroslavu Baldíkovi z Hrušovan u Brna by byly milejší dotace na kurzy pro začínající včelaře. Dnes si totiž včely může pořídit kdokoli a úly umístit kdekoli. „Než by mohl včelařit, měl by člověk projít kurzem, naučit se základní úkony, ale hlavně jak ošetřovat a léčit včelstva. Potom nebude hrozbou pro sebe, ale hlavně ani pro okolní včelaře,“ míní Baldík.

Ve světě chtějí problém řešit šlechtěním odolných včel, jež by lépe odolávaly náporu virů či roztočů. Přidal to označuje za nedosažitelný sen, mimo jiné kvůli nákladnosti.

„Dosavadní šlechtění v zahraničí navíc nepřináší požadované výsledky. Mnohem přirozenější i účinnější je procházet problémy, se kterými se potýkáme – včelstva si pak sama vytvoří odolnější populaci,“ sděluje Přidal.

  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Je velmi očistné dělat si legraci z toho, čeho se bojíme, říká brněnský komik

Premium Začínal jako editor v novinách, tvořil reklamní scénáře. Později napsal tři knihy fejetonů a udělal si jméno jako...

Jako v Itálii. Lípy už sucho nezvládají, obec tak přešla na cypřiše a cedry

Premium Mimořádně suché a teplé klima mění zeleň v jihomoravských obcích. Vedle jabloní se pěstují datle nebo fíky a prostor...

Developer otočil, místo prodeje pozemků chce na sídlišti v Brně opět stavět

Ambiciózní projekt Go Up na brněnských Vinohradech smetla kritika, teď developer Jiří Maršálek přišel s novým plánem....

Škoda, že se Mendel nedokázal myšlenkově propojit s Darwinem, lituje bioložka

Premium Letos si připomínáme 200. výročí narození moravského přírodovědce německého původu Gregora Johanna Mendela. Co by se...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...