Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Včely decimovaly výkyvy počasí i nemoci. Nejhorší sezona, říkají včelaři

  17:09
O špatné sezoně hovoří včelaři napříč Jihomoravským krajem. Zatímco v některých regionech včelám uškodily velké změny teplot, jinde udeřily nemoci. Medu je proto málo a bude zdražovat.

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Včelaři z okolí Ketkovic na Brněnsku zažili zdaleka nejhorší rok, co pamatují. „Včetně mého sedmadevadesátiletého dědy s výbornou pamětí, který včelaří od útlého mládí,“ líčí Zdeněk Ošťádal, jenž se sám tomuto oboru věnuje asi pět let.

Podle něj velmi uškodil výkyv počasí. „Všech osm včelstev mi vyzimovalo krásně, jarní rozvoj probíhal dobře. Jenže v plně se rozvíjejícím květu řepky přišlo déletrvající ochlazení a déšť,“ vysvětluje.

To nejspíš způsobilo pokles aktivity včelích matek v kladení, nerovnováhu včelstva v úlu a velkou rojivost. Ani nevyrojená včelstva už se ale do síly většinou nedostala.

Podobně mluví i ostatní včelaři v kraji, a někteří proto zdražují med v řádech desetikorun za kilogram. Obvyklá cena se tak zatím pohybuje okolo 150 korun. To je podle prodejců psychologická hranice pro zákazníky, vyšší cena už by je výrazněji odrazovala. Domácí producenti medu by přitom potřebovali zdražit alespoň ještě o 30 korun, aby se jim to v takto slabé sezoně vyplatilo.

„Všem by se nám líbilo prodávat med za 250 korun. Realita je taková, že prodáváme med v super kvalitě podložené rozbory z Výzkumného ústavu včelařského za 130 korun, což u malovčelařů jen těžko pokryje náklady. Je ovšem těžké to vysvětlit koncovému zákazníkovi, a tak se stále hledají cesty, jak cenu kvalitního medu dostat alespoň na úroveň 180 korun za kilogram,“ vysvětlil včelař Ladislav Kubíček z Brněnska.

Podle Marcely Čechové ze svazu včelařů se letos nepříznivé podmínky navíc sešly opakovaně, a někteří malovčelaři tak ani nemají co prodávat. „Letošní jaro mělo docela rychlý nástup v březnu, dubnu, ale včely ještě nebyly v plné síle, a v květnu, když už to vypadalo na dobrou snůšku, se ochladilo a začalo pršet. Když se pak oteplilo, včely se začaly hodně rojit, což mělo vliv na první jarní snůšku, která byla podprůměrná. Někteří včelaři ani nevytáčeli a nechali med včelám,“ popisuje včelařka z Vranovic na Brněnsku.

Červen byl o něco lepší, pak přišlo sušší období, a tak měly třeba slunečnice menší množství nektaru, i třetí stáčení tak bylo podprůměrné. „Medu je méně než loni. Od kolegů včelařů vím, že někteří ho mají opravdu málo, a tak ho ani prodávat nebudou,“ dodává Čechová.

Kvůli deštivému květnu třetinová snůška

Značně podprůměrnou snůšku hlásí i na Vyškovsku. Řečeno čísly, včelař Bronislav Cagášek prvního květového medu vytočil asi 13 kilogramů na včelstvo, medu lipového asi devět kilogramů. Pomohlo, když deset včelstev převezl k vysazené svazence – množství hned povyskočilo na 18 kilogramů.

„Ale pokud by počasí přálo, mohlo to být i 30. Dlouhé deštivé počasí v květnu se podepsalo i na tvorbě oddělků (nejčastější způsob vytvoření nového včelstva, jde o mladou matku, dělnice, včelí plod, pozn. red.). Zbývá jen doufat v lepší nastávající rok,“ krčí rameny.

A nebylo to jen počasí, s čím se museli včelaři popasovat. Někde škodila varroáza, onemocnění způsobené roztočem, který parazituje na plodu i dospělých včelách. Takové včelstvo může uhynout, což se na mnoha místech jižní Moravy přes zimu stalo. Útočily i včelí viry a houba hmyzomorka, jež u včel způsobuje průjmové onemocnění. Na některých stanovištích se tak letos včelstva v první řadě vzpamatovávala.

Na jižní Moravě se letos také objevil mor včelího plodu, bakteriální onemocnění larev. To doslova rozpouští jejich tělní buňky a larva nakonec hyne. Zbytky těla postupně vysychají na dně úlu. Když se je ostatní včely snaží odstranit, mimoděk roznášejí infekci po plástech.

Nebezpečný včelí mor zaznamenali na šestnácti místech

Chorobou oslabené a hynoucí včelstvo provokuje loupeživé nálety cizích včel, a tak se stává potenciálním zdrojem šíření nákazy do dalších včelstev. Mor je navíc zrádný v tom, že v prvním roce nákazy není příliš nápadný a naplno vypukne až následující sezonu. Včelstvo postupně slábne a po třech čtyřech letech hyne, zase nejčastěji v zimním období.

Letos se mor včelího plodu objevil po více než osmi letech třeba na Blanensku. Zaznamenali ho i v okolí Brna a na některých místech na Břeclavsku. Krajští veterináři vytyčili ochranné pásmo, kde včelaři nesmí včelstva přemisťovat.

„Letos jsme na území kraje evidovali šestnáct ohnisek moru včelího plodu, v okrese Blansko řešíme aktuálně jedno podezření,“ sdělil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Ivan Přikryl.

Třeba v úlech Zdeňka Mikuly na Blanensku je teď nejen podprůměr medu, ale trápí ho i velká slídivost a loupež včel. Včely navíc napadl virus a ty se rodí s deformovanými křídly, takže hyne celé včelstvo. Med tak zdraží o deset až dvacet korun.

Jestli je situace skutečně tak špatná i pohledem oficiálních čísel, zatím Český svaz včelařů nepotvrdil. Podle jeho předsedkyně Jarmily Machové bude statistika výnosu medu v ČR k dispozici až začátkem října.

Včely se ve městech chovají na střechách domů

  • Nejčtenější

Autu na rušné křižovatce explodovala baterie, řidička stihla plamenům utéct

Nepříjemné chvíle má za sebou řidička v Brně, které z auta zničehonic začaly šlehat plameny. Příčinou zřejmě byla...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Brněnský orloj začal vydávat vánoční kuličky, opět si je hlídají spekulanti

První kulička ze speciální vánoční edice vypadla dnes dopoledne z časostroje na brněnském náměstí Svobody. Orloj bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvoubarevný zámek dráždí oči už čtrnáct let. Město řeší, aby se nerozpadl

Ten pohled mnohé návštěvníky zarazí. Spodní část je nabílená, vršek zůstává v původní hnědo-žluto-šedé barvě. Jako...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

Praktici nemůžou jen tak zavřít a poslat pacienty k nám, vadí nemocnicím

Asociaci nemocnic České republiky sdružující největší zdravotnická zařízení v zemi se nelíbí nedodržování pracovní doby...

Brněnská zoo vyhlíží důstojnější vstup, ambiciózní plány se musely seškrtat

Už nejméně deset let měli návštěvníci brněnské zoo odstavovat auta na prostorném parkovišti a procházet moderním...

Jen každý desátý protest je pod taktovkou odborů, jejich členů ubývá

Demonstrace jako ta pondělí jsou často spojené s odboráři. Jenže ti za posledních třicet let organizovali jen malý...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...