Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ves zmizela v zajetí ostnatých drátů, byla kolébkou nejlepších vín

Seriál   19:32
Dnes by to bylo ideální místo pro turistický i vinařský byznys. Druhá světová válka a pak železná opona ovšem vesnici Ječmeniště na česko-rakouských hranicích o tuhle příležitost připravily.

Obec na českorakouském pomezí ležící třináct kilometrů od Znojma toho musela za dobu své existence snést hodně. Byli odtud vyhnáni Němci i Češi a dlouho ji obepínaly ostnaté dráty. Přesto pořád stojí za návštěvu, kvůli mandloním i stále hmatatelným vzpomínkám. A také divokým králíkům.

Kdo vlastně byli někdejší obyvatelé Ječmeniště? Roku 1787 se tu usadilo 24 kolonistů ze Strachotic a postupně se ves rozrostla – v dobách první republiky měla přibližně 250 obyvatel a nechyběla ani finanční stráž nebo útulek pro chudé.

Po Mnichovu byla obec zabrána nacistickým Německem. Po válce naopak následoval příchod revolučních gard, zatýkání a násilné vysídlování místních Němců.

Mnoho obyvatel tak prchlo do nedalekého Rakouska. Zbytek byl následně odsunut v roce 1946 do západního Německa.

Na domov stále nostalgicky vzpomínají

Kronikářka sousedního Vrbovce Hana Hegerová, která toho o Ječmeništi ví jako málokdo, popisuje, že i dnes stále někteří vyhnanci na svůj někdejší domov nostalgicky vzpomínají. Loni se například v Ječmeništi zastavil starší pár a muž vyprávěl, že se tam roku 1938 narodil a v sedmi letech jej musel opustit.

„Vzpomínal, jak jim tu bylo dobře – každý měl svůj domeček, kus pole. Chtěla jsem mu za vzpomínky něco na oplátku dát. Ve vojenských archivech jsem získala staré dobové mapy, kde byly čísla domů a půdorysy. Ten ‚jeho‘ s číslem popisným 33 jsem také našla. A protože tehdy byly domy shrnuty, ale suť byla neodklizená, šla jsem na to místo a našla tam původní cihly. Tehdy měly vlastní cejchy, vypadaly jako lilie. Vyšťourala jsem mu jednu kompletní. Když ji pán, dnes žijící v Hollabrunnu, uviděl, zamáčknul slzu,“ líčí Hana Hegerová. Kuriózní je, že sklep, který muži dodnes patří, je dnes už na rakouské straně.

Zaniklá místa

Ale zpět k historii a událostem po vyhnání Němců. Do vesnice se tehdy nastěhovalo v rámci osidlování pohraničí několik českých rodin – převážně bývalých partyzánů.

Jenže Ječmeniště leželo přímo na hranici s Rakouskem, a tak bylo komunistickým režimem rozhodnuto, že ves bude zařazena do takzvaného zakázaného pohraničního pásma a dojde k jejímu zániku.

Že se s Ječmeništěm nepočítá, bylo patrné už z některých náznaků.

„V roce 1947 žádali zdejší lidé o povolení oslavy sta let od ukončení roboty, ale bylo jim to zamítnuto ministerstvem. Získali tak pocit, že se něco bude dít. Pak sice přišel další dopis – potvrzení o elektrifikaci dědiny, ale navzdory příslibu stejně později přijeli znojemští ženisté a shrnuli obec se zemí,“ vypráví Hegerová.

Obec byla vysídlena a následně z většiny zbourána na jaře 1951. Domy byly zlikvidovány, sklepy a lisovny odstřeleny. Dodnes, když výrazněji zaprší, propadá se země do děr po sklepeních. Ušetřeno nezůstalo prakticky nic. Místní kostel přišel o věž, ze zbytku objektu se stalo skladiště nářadí. Potupný osud stihl i kapličku – sloužila jako sklad ovoce a chemikálií. Dnes je opuštěná.

Budovu finanční správy si v 50. letech zabrala pohraniční stráž. Dnes je tam penzion a jelení farma. Jde mimochodem i o pracoviště kronikářky Hegerové.

„Dodneška jsou ve valech zarostlé cihly. V mezi je ukrytý hraniční kámen s písmenem W – což byl znak Louckého kláštera (Ječmeniště totiž vzniklo na pozemcích Louckého kláštera – pozn. red.). Po čtyřiceti letech jsou také podle všeho zpátky divocí králíci. I když se říká, že je údajně uměle vypustili Rakušané,“ popisuje.

Vyhlášená viniční plocha

Co také v současnosti zcela určitě stojí za návštěvu, je hrádek Lampelberk, z kterého je nejlepší výhled do krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je umístěna bývalá místnost pro hotaře a maštal pro koně. Dnes jde o oblíbené místo hlavně pro cyklisty, stezky totiž procházejí vinicemi a ústí přímo u hrádku.

Lokalita patřila a stále patří mezi vyhlášené viniční polohy. „Střídání nízkých nočních teplot s vyššími denními v období dozrávání hroznů způsobuje, že zdejší vína získávají příjemný, svěží a typický charakter,“ vysvětluje předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Ve zdejších vinicích, které obhospodařují vinařství Vinice Hnanice, Lahofer, Waldberg a Znovín, se pěstuje více než dvacítka odrůd.

Oblast bývalého Ječmeniště patří v řadě ohledů k přírodovědně nejpozoruhodnějším lokalitám i pro botanické nadšence. Právem je zahrnutá do soustavy Natura 2000. Například je to jediná oblast na Znojemsku, kde roste mandloň nízká.

„Ta je u nás velmi vzácná, na jižní Moravě jsou pravděpodobně čtyři lokality, kde je původní, jedna z nich je právě Ječmeniště,“ potvrzuje mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.

Katastrální území zaniklé obce Ječmeniště je dnes součástí obce Vrbovec. Její vedení má také vizi, jak Ječmeniště alespoň částečně vzkřísit – například obnovit studnu v této lokalitě, upravit tam cyklostezku a kapli.

„Jsou to zatím jen postřehy architektů, ale určitě se budeme snažit realizovat především opravu kaple. Vše ale závisí na penězích,“ podotkla k tomu první žena obce Marie Polachová (Pro Vrbovec).

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....