Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

  10:37
Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel kolem stánku, kde spatřil filatelistický časopis se známkou teplické kašny. A tak se mu zalíbila, že ho sbírání známek naprosto pohltilo.

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K filatelii pomohl Zdeňku Okáčovi, který sbírá známky už šestapadesát let, i osvícený pan poštmistr. „Nezačínal jsem jako dědic sbírky, ale od píky. Jsem věrný Československu a sbírám tedy známky od roku 1918 dál,“ popisuje. Posledních deset let také vede v Brně Klub filatelistů Alfonse Muchy, který má už šestadevadesátiletou tradici.

Za nejvzácnější československou známku je považována původně rakousko-uherská světlezelená známka Pošta československá 1919. Byla vydražena za 7,8 milionu korun. Proč právě ona?
Celou tuto sérii známek považuji za hodně problematickou. Je to dáno tím, že na poštách po vzniku ČSR zůstalo velké množství rakouskouherských nepoužitých známek. Pošta se rozhodla, že část jich přetiskne trojřádkovým přetiskem a dá do oběhu. Vstoupil ale do toho vrchní oficiál České pošty Jaroslav Lešetický, který nechal přetisknout i ty, které k 28. 10. 1918 ještě nebyly v Rakousku vydány. Za druhé někteří filatelisté si nechali předtisknout známky velmi vysokých hodnot a už v té době poměrně značně oceňované. A nevíme, v kolika kusech. Mezitím se tam podařilo propašovat i ty rakouské velmi vysoce hodnocené známky – pošta je přetiskla a staly se raritou. Nikdy nebyly použity v poštovním provozu a zůstaly zbožím, které si filatelisté vzájemně prodávají, a proto jsou i v tak nezvyklé hodnotě.

Poštovní provoz znamená, že byla známka aspoň jednou vylepená na dopise?
Ano. Ty větších kvalit, které jím prošly, mají vysokou cenu. Mohu odkázat na celé odvětví filatelie, takzvanou aerofilatelii, kde známky pro poštovní provoz ve 20. a 30. letech mají velké hodnoty právě z toho důvodu, že letěly některými prvními lety letadel a různými městy.

Jakou byste vy osobně jmenoval nejvzácnější československou známku?
Jedna z velmi vzácných známek je takzvaná padesát na padesát. Je to známka doplatní z roku 1927, kde omylem při přetiskování hodnot výplatních na doplatní došlo k zamíchání jednoho archu padesátihaléřového do archu stopadesátihaléřového. Byl přetištěn hodnotou padesát haléřů. Arch byl dán na poštu v Praze Letné a tam jej úředníci omylem použili. Tyto známky, asi ve dvaceti kusech, jsou dnes považovány za opravdu exkluzivní.

Je některá z nich na jižní Moravě?
To nemohu potvrdit. Ne všichni jejich majitelé jsou známi. Ale tato známka mezi jihomoravskými filatelisty kolovala, možná i koluje.

Jak moc ovlivňuje cenu a unikátnost známky to, že je dochovaná jen v jednom kusu? A jak často se to děje?
Takových známek v československé známkové tvorbě moc není, ale jedna přece. Týká se roku 1967, kdy v pohnutých dobách pražského jara měly vyjít známky k výročí republiky s prezidentem Antonínem Novotným. Jeden vytištěný aršík byl předán prezidentovi. Jenže věci měly rychlý spád a známka nevyšla, tisk byl zastaven a veškerý náklad skartován. Existuje jediný výtisk, a to právě ten, který dostal Novotný k odsouhlasení, a ten zůstal v jeho závěti. To je jedinečná známka, jedna jediná. Jinak se všechny známky Československa vyskytují ve více kusech. Ale ve světě jsou samozřejmě velmi cenné případy jedné známky.

Jaké třeba?
Nejznámější je jednocentová známka Britské Guyany v jednom kusu, evidentně použitá na dopise, odkud byla smyta nějakým školákem a poté ji čekal strmý let nahoru. Dnes po mnoha letech se opět objevila mezi filatelisty. Naposledy jsem ji viděl osobně na filatelistické výstavě Praga 1978, pak ji koupili miliardáři a dali do trezoru na několik desítek let. Teprve nedávno se znovu vydražila a objevila s konkrétním majitelem. To je známka číslo 1 na světě.

Jaké známky ve vaší soukromé sbírce si ceníte nejvíc?
Těch, které jsou mému srdci blízké, je hodně. Zabývám se vadami na známkách. Například z nových českých známek mám jednu, kterou moc lidí nevlastní – bez takzvaného průseku. Je to taková ta samolepící vylupovací známka vydaná s českým praporem. Já mám takovou, která vyloupnout nejde, protože nemá průsek na okraji. Pak ještě zmíním jednu uváděnou v katalozích v ceně několika desítek tisíc korun – výsadní tisk České pošty z roku 1949. Má na sobě známku vyšlou v běžné sérii s Klementem Gottwaldem a je s podpisem tehdejšího ministra spojů Aloise Neumanna. Zajímavostí je, že jsem se s tím ministrem osobně setkal jako mladý filatelista, když v šestašedesátém roce otevíral výstavu známek v Brně.

Když máte ve sbírce unikát, je cílem si ho nechat, nebo ho udržovat v oběhu?
Sběratel je sběratel, aby nashromáždil všechno, co chce. Pochopitelně se mu při tom nakupí materiálu mnohem více, než chce zařadit do sbírky. A ty přebytky pustíme do oběhu, respektive další výměny.

Známou dvojici poštovních známek světa, modrého a červeného mauritia, koupil český investor za desítky milionů korun. Mluvilo se o tom, že by svou identitu mohl odhalit na nedávné světové výstavě Praga 2018. Nestalo se tak. Měl by to podle vás udělat?
Jde o známky objevující se na světových aukcích velmi zřídka a ano, podařilo se je vydražit českému investorovi. Záleží na přístupu každého, řekl bych, že závist je příčinou, proč svoji identitu neodhalil. Nemám mu to za zlé. Zmiňoval jsem, že i u známky Britské Guyany nebyli majitelé na několik desítek let známi. Ale vedle jednotlivých známek mauritia byl na té výstavě i bombajský dopis ofrankovaný dvěma červenými mauritii. Je jediný na světě a patří ke skvostům filatelie. To byla vůbec největší letošní špička.

Můžete zmínit, jaké unikátní známky jsou v rukou jihomoravských filatelistů?
Existuje tady nádherná unikátní sbírka prvních rakouských známek. Přímo v Brně také byla sbírka prvních československých známek, ale autor už bohužel není mezi námi a nevím, co se s ní stalo. Kromě toho se teď na jižní Moravě objevil sběratel, který měl obrovské štěstí a podařilo se mu zakoupit stokusový arch modrých Merkurů – prvních takzvaných novinových známek. Ty se dřív lepily na noviny abonenta. Tyto známky ale byly lidmi vesměs spálené s novinami v kamnech, takže se jich mnoho nedochovalo. Zvláště ne těch neražených. Což tento stokusový arch je. Poštovní muzeum vlastnilo osmdesátiblok, kde dvacet známek bylo odstřihnuto a vystavovalo to jako světový unikát. A najednou se objevil stokusový arch! Prostě bomba! A je to na jižní Moravě. Jediný známý stokusový arch, který existuje.

Sám sbíráte československé známky, jaké motivy se na nich objevovaly?
První československá známka Hradčany od Alfonse Muchy, která vyšla 18. 12. 1918, je všeobecně známá. Pak přišla na začátku zmíněná Pošta československá 1919. Mucha tvořil i známky doplatní a podílel se na známkách husitských ve 20. letech. Pak tvořili významní grafici a rytci plejádu nejrůznějších témat. Kompletně se známkovou tvorbou prolíná prezident Masaryk, nebylo období, kdy by nevyšel. K němu se připojil Beneš a Štefánik, za první republiky vévodila portrétová tvorba. Později se začaly objevovat krajinky, města, hrady a zamíchaly se do toho i sokolské hry a sport. Na konci první republiky jde ve známkové tvorbě vidět i zápas o bytí či nebytí Slováků, Podkarpatské Ukrajiny a ke konci této éry i politický boj.

Byla tedy československá známková tvorba v první republice na vysoké úrovni?
Určitě. Hlavně jeden z čelných rytců Karel Seizinger dal známkám neopakovatelný punc nádhery a zvláštnosti.

Za těch sto let se samozřejmě objevovaly známky poplatné době – třeba ta, na níž Hitler shlíží na Prahu, nebo za komunismu s budovatelskými motivy.
Známky odrážejí historické souvislosti naprosto! Nemůžeme dějiny ze známek vymazat. Když jsem začal sbírat známky, nesmělo se o Masarykovi ani hovořit. A já měl plný zásobník jeho známek z první republiky. Historii můžeme ze známek vysledovat, třeba u rozpadu republiky. Na poslední československé známce před válkou se objevil Masaryk, ale Česko-Slovensko už bylo napsáno s pomlčkou. Za komunismu, v roce 1955, zase vyšla známka se Stalinovým pomníkem. Prostě tam je, nikdo ho neodepíše. A já za svou velmi zajímavou a drahou známku považuji tu ke komunistickému vysočanskému sjezdu v roce 1968. Sjezd byl tehdy označen za nelegální a známky nebyly vydány. Ale část těchto nevydaných známek se přece jen objevila, někdo je asi při spalování strčil do kapsy a několik set těchto známek koluje mezi filatelisty. A pak po revoluci vyšla série, která vedle sebe zobrazovala Lenina a Masaryka. (smích) To je ironie…

Vedete Klub filatelistů Alfonse Muchy patřící k největším klubům v republice. Kolik máte členů?
Před třiceti lety bych odpověděl, že dvanáct set. Dnes se chlubím, že asi sto padesát a patříme mezi gigantické kluby. Od roku 1972 jsem se také staral o komisi mládeže Jihomoravského kraje a mívali jsme zhruba přes 120 kroužků filatelistů, dnes – bereme to v té původní podobě krajů, i s Jihlavou – tři kroužky vykazující nějakou činnost. Mladí mají úplně jiné zájmy. Je to i tím, že v provozu pošty známky vůbec nevidí.

Tedy že se dnes dopisy skoro vůbec neposílají?
Přesně. Už nemají možnost jako já kdysi říct: „Tati, dej mi tu obálku, já si ji schovám.“ I když známky, které dnes vycházejí, jsou krásné, spousta z nich je oceněná na mezinárodním poli.

Nejčtenější

Kontroverzní sochu Ježíše na kříži s pohárkem vína někdo rozřezal motorovkou

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista, sedícího na kříži s pohárkem vína v ruce. Dílo, které někteří označovali za vtipné a jiné dráždilo jako...

Invaze obřích brouků? Klam sociálních sítí, říká odborník o záplavě fotek roháčů

Při pohledu na sociální sítě se může zdát, že příroda v Česku čelí přemnožení největšího evropského brouka – roháče obecného. Ohlas vzbudila fotka z Hodonínska, kde si na jednom místě pochutnává na...

Basketbalové Lvice, jak je (ne)znáte. Půvab v kavárně, elegance před tabulí

Z palubovek je fanoušci znají dobře, basketbalové reprezentantky se jim navíc v těchto dnech představují na mistrovství Evropy. Věděli jste ale, co si s chutí přečte pivotmanka Emma Čechová, jak se...

Vytvoř Krista s vínem znovu, vybízejí autora zničené sochy. Reagovala i církev

S velkou vlnou podpory se setkává autor kontroverzní sochy Ježíše na kříži se sklenkou vína v ruce, kterou na začátku týdne na místě jejího vztyčení u Velkých Pavlovic na Břeclavsku někdo zničil....

Tak přece. Brno postaví přelomový komplex za miliardu, zaplatí jej i bez dotací

Poslouží třem různým skupinám potřebných. Zázemí v plánovaném zdravotně-sociálním komplexu na Červeném kopci v Brně najdou senioři vyžadující pomoc ošetřovatelek, lidé v následné péči po...

EuroBasket žen 2025: program, výsledky, kdy hrají Češky, kde sledovat

Čeští fanoušci mají možnost navštívit špičkový mezinárodní ženský basketbal v domácím prostředí. Od 18. do 29. června se koná EuroBasket žen 2025. Turnaj hostí čtyři země. Hrát se bude v Česku...

22. června 2025  21:56

Střelkyně máme, snad se přidají, řekla po skupině EuroBasketu trenérka Ptáčková

V národním týmu basketbalistek vládne po odehrání základní skupiny evropského šampionátu v Brně přesvědčení, že si Češky vytvořily dobrou výchozí pozici do středečního čtvrtfinále proti Španělsku....

22. června 2025  21:21

Šance na senzaci jen do půle. Češky podlehly Belgii, v play off vyzvou Španělky

České reprezentantky v zápase EuroBasketu v Brně podlehly po nadějné půli obhájkyním titulu z Belgie 60:72, v základní skupině C skončily druhé a ve středečním čtvrtfinále v řeckém Pireu je čeká...

22. června 2025  17:10,  aktualizováno  20:18

Vlak v Modřicích u Brna srazil člověka, na místě zemřel

Srážka vlaku s člověkem v neděli v podvečer zastavila provoz na trati mezi Brnem a Židlochovicemi. Sražený na místě zemřel, řekli iDNES.cz mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka a mluvčí...

22. června 2025  20:16

V práci řeší kvantové experimenty, ve volném čase však vědec vyvíjí karetní hry

Karty a deskovky jsou vášní pro řadu lidí. Někteří jimi tráví tolik času, že je klasická pravidla začnou nudit a přemýšlejí, jak hru udělat zajímavější. To přesně se stalo Jakubu Grimovi, který jich...

22. června 2025  11:57

Březíkova obhajoba na Rallye Hustopeče, v sobotní etapě předčil lídra Kopeckého

Automobilový jezdec Adam Březík obhájil vítězství na Rallye Hustopeče a připsal si druhý triumf v mistrovství České republiky v kariéře. Druhý Jan Kopecký si upevnil vedení v průběžném pořadí...

21. června 2025  15:59,  aktualizováno  21:20

Rallye Hustopeče 2025: přihlášené posádky, trasa, program

Jubilejní dvacátý ročník Agrotec Petronas Rally Hustopeče je třetím podnikem českého šampionátu v automobilových soutěžích. Koná se v pátek a v sobotu 20. a 21. června, v našem přehledném článku...

21. června 2025  15:49

Basketbalové Lvice, jak je (ne)znáte. Půvab v kavárně, elegance před tabulí

Z palubovek je fanoušci znají dobře, basketbalové reprezentantky se jim navíc v těchto dnech představují na mistrovství Evropy. Věděli jste ale, co si s chutí přečte pivotmanka Emma Čechová, jak se...

21. června 2025  15:30

Z ciziny se k nám dováží víno, kterého se tam chtějí zbavit, říká oceňovaný vinař

Premium

Mezi soupeři měl velká investiční vinařství, která díky dostatku peněz vybudují nové komplexy na zelené louce se vším všudy během krátké doby. Nakonec však na titul absolutního vítěze letošního...

21. června 2025

Postupový plán splněn. Češky na ME řídily i duel s Portugalskem, pojistku dala Belgie

Zatím si na EuroBasketu v Brně vedou parádně. České reprezentantky nedaly šanci ani Portugalkám a po jednoznačné výhře 73:52 už mají jistý postup do čtvrtfinále. Definitivní potvrzení přinesl večerní...

20. června 2025  17:15,  aktualizováno  22:11

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Musely jsme ukázat, že nejsme panenky, řekla Reisingerová po líté bitvě s 51 fauly

I když si pod koši počíná dominantně a rány rozdává bez zaváhání, basketbalistka Julia Reisingerová říká, že každý úder, který uštědří soupeřce, ji v hloubi duše mrzí. Také z tohoto pohledu pro ni...

20. června 2025  21:30

Mimořádný nález na Moravě. K vidění je starověká náramková peněženka Římanů

Fragment bronzové náramkové peněženky, nalezený v místech někdejší římské pevnosti, vystavuje ode dneška Archeologický ústav Akademie věd ČR v Návštěvnickém centru Mušov v Pasohlávkách na Brněnsku....

20. června 2025  16:02
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.