Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

  10:37
Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel kolem stánku, kde spatřil filatelistický časopis se známkou teplické kašny. A tak se mu zalíbila, že ho sbírání známek naprosto pohltilo.

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K filatelii pomohl Zdeňku Okáčovi, který sbírá známky už šestapadesát let, i osvícený pan poštmistr. „Nezačínal jsem jako dědic sbírky, ale od píky. Jsem věrný Československu a sbírám tedy známky od roku 1918 dál,“ popisuje. Posledních deset let také vede v Brně Klub filatelistů Alfonse Muchy, který má už šestadevadesátiletou tradici.

Za nejvzácnější československou známku je považována původně rakousko-uherská světlezelená známka Pošta československá 1919. Byla vydražena za 7,8 milionu korun. Proč právě ona?
Celou tuto sérii známek považuji za hodně problematickou. Je to dáno tím, že na poštách po vzniku ČSR zůstalo velké množství rakouskouherských nepoužitých známek. Pošta se rozhodla, že část jich přetiskne trojřádkovým přetiskem a dá do oběhu. Vstoupil ale do toho vrchní oficiál České pošty Jaroslav Lešetický, který nechal přetisknout i ty, které k 28. 10. 1918 ještě nebyly v Rakousku vydány. Za druhé někteří filatelisté si nechali předtisknout známky velmi vysokých hodnot a už v té době poměrně značně oceňované. A nevíme, v kolika kusech. Mezitím se tam podařilo propašovat i ty rakouské velmi vysoce hodnocené známky – pošta je přetiskla a staly se raritou. Nikdy nebyly použity v poštovním provozu a zůstaly zbožím, které si filatelisté vzájemně prodávají, a proto jsou i v tak nezvyklé hodnotě.

Poštovní provoz znamená, že byla známka aspoň jednou vylepená na dopise?
Ano. Ty větších kvalit, které jím prošly, mají vysokou cenu. Mohu odkázat na celé odvětví filatelie, takzvanou aerofilatelii, kde známky pro poštovní provoz ve 20. a 30. letech mají velké hodnoty právě z toho důvodu, že letěly některými prvními lety letadel a různými městy.

Jakou byste vy osobně jmenoval nejvzácnější československou známku?
Jedna z velmi vzácných známek je takzvaná padesát na padesát. Je to známka doplatní z roku 1927, kde omylem při přetiskování hodnot výplatních na doplatní došlo k zamíchání jednoho archu padesátihaléřového do archu stopadesátihaléřového. Byl přetištěn hodnotou padesát haléřů. Arch byl dán na poštu v Praze Letné a tam jej úředníci omylem použili. Tyto známky, asi ve dvaceti kusech, jsou dnes považovány za opravdu exkluzivní.

Je některá z nich na jižní Moravě?
To nemohu potvrdit. Ne všichni jejich majitelé jsou známi. Ale tato známka mezi jihomoravskými filatelisty kolovala, možná i koluje.

Jak moc ovlivňuje cenu a unikátnost známky to, že je dochovaná jen v jednom kusu? A jak často se to děje?
Takových známek v československé známkové tvorbě moc není, ale jedna přece. Týká se roku 1967, kdy v pohnutých dobách pražského jara měly vyjít známky k výročí republiky s prezidentem Antonínem Novotným. Jeden vytištěný aršík byl předán prezidentovi. Jenže věci měly rychlý spád a známka nevyšla, tisk byl zastaven a veškerý náklad skartován. Existuje jediný výtisk, a to právě ten, který dostal Novotný k odsouhlasení, a ten zůstal v jeho závěti. To je jedinečná známka, jedna jediná. Jinak se všechny známky Československa vyskytují ve více kusech. Ale ve světě jsou samozřejmě velmi cenné případy jedné známky.

Jaké třeba?
Nejznámější je jednocentová známka Britské Guyany v jednom kusu, evidentně použitá na dopise, odkud byla smyta nějakým školákem a poté ji čekal strmý let nahoru. Dnes po mnoha letech se opět objevila mezi filatelisty. Naposledy jsem ji viděl osobně na filatelistické výstavě Praga 1978, pak ji koupili miliardáři a dali do trezoru na několik desítek let. Teprve nedávno se znovu vydražila a objevila s konkrétním majitelem. To je známka číslo 1 na světě.

Jaké známky ve vaší soukromé sbírce si ceníte nejvíc?
Těch, které jsou mému srdci blízké, je hodně. Zabývám se vadami na známkách. Například z nových českých známek mám jednu, kterou moc lidí nevlastní – bez takzvaného průseku. Je to taková ta samolepící vylupovací známka vydaná s českým praporem. Já mám takovou, která vyloupnout nejde, protože nemá průsek na okraji. Pak ještě zmíním jednu uváděnou v katalozích v ceně několika desítek tisíc korun – výsadní tisk České pošty z roku 1949. Má na sobě známku vyšlou v běžné sérii s Klementem Gottwaldem a je s podpisem tehdejšího ministra spojů Aloise Neumanna. Zajímavostí je, že jsem se s tím ministrem osobně setkal jako mladý filatelista, když v šestašedesátém roce otevíral výstavu známek v Brně.

Když máte ve sbírce unikát, je cílem si ho nechat, nebo ho udržovat v oběhu?
Sběratel je sběratel, aby nashromáždil všechno, co chce. Pochopitelně se mu při tom nakupí materiálu mnohem více, než chce zařadit do sbírky. A ty přebytky pustíme do oběhu, respektive další výměny.

Známou dvojici poštovních známek světa, modrého a červeného mauritia, koupil český investor za desítky milionů korun. Mluvilo se o tom, že by svou identitu mohl odhalit na nedávné světové výstavě Praga 2018. Nestalo se tak. Měl by to podle vás udělat?
Jde o známky objevující se na světových aukcích velmi zřídka a ano, podařilo se je vydražit českému investorovi. Záleží na přístupu každého, řekl bych, že závist je příčinou, proč svoji identitu neodhalil. Nemám mu to za zlé. Zmiňoval jsem, že i u známky Britské Guyany nebyli majitelé na několik desítek let známi. Ale vedle jednotlivých známek mauritia byl na té výstavě i bombajský dopis ofrankovaný dvěma červenými mauritii. Je jediný na světě a patří ke skvostům filatelie. To byla vůbec největší letošní špička.

Můžete zmínit, jaké unikátní známky jsou v rukou jihomoravských filatelistů?
Existuje tady nádherná unikátní sbírka prvních rakouských známek. Přímo v Brně také byla sbírka prvních československých známek, ale autor už bohužel není mezi námi a nevím, co se s ní stalo. Kromě toho se teď na jižní Moravě objevil sběratel, který měl obrovské štěstí a podařilo se mu zakoupit stokusový arch modrých Merkurů – prvních takzvaných novinových známek. Ty se dřív lepily na noviny abonenta. Tyto známky ale byly lidmi vesměs spálené s novinami v kamnech, takže se jich mnoho nedochovalo. Zvláště ne těch neražených. Což tento stokusový arch je. Poštovní muzeum vlastnilo osmdesátiblok, kde dvacet známek bylo odstřihnuto a vystavovalo to jako světový unikát. A najednou se objevil stokusový arch! Prostě bomba! A je to na jižní Moravě. Jediný známý stokusový arch, který existuje.

Sám sbíráte československé známky, jaké motivy se na nich objevovaly?
První československá známka Hradčany od Alfonse Muchy, která vyšla 18. 12. 1918, je všeobecně známá. Pak přišla na začátku zmíněná Pošta československá 1919. Mucha tvořil i známky doplatní a podílel se na známkách husitských ve 20. letech. Pak tvořili významní grafici a rytci plejádu nejrůznějších témat. Kompletně se známkovou tvorbou prolíná prezident Masaryk, nebylo období, kdy by nevyšel. K němu se připojil Beneš a Štefánik, za první republiky vévodila portrétová tvorba. Později se začaly objevovat krajinky, města, hrady a zamíchaly se do toho i sokolské hry a sport. Na konci první republiky jde ve známkové tvorbě vidět i zápas o bytí či nebytí Slováků, Podkarpatské Ukrajiny a ke konci této éry i politický boj.

Byla tedy československá známková tvorba v první republice na vysoké úrovni?
Určitě. Hlavně jeden z čelných rytců Karel Seizinger dal známkám neopakovatelný punc nádhery a zvláštnosti.

Za těch sto let se samozřejmě objevovaly známky poplatné době – třeba ta, na níž Hitler shlíží na Prahu, nebo za komunismu s budovatelskými motivy.
Známky odrážejí historické souvislosti naprosto! Nemůžeme dějiny ze známek vymazat. Když jsem začal sbírat známky, nesmělo se o Masarykovi ani hovořit. A já měl plný zásobník jeho známek z první republiky. Historii můžeme ze známek vysledovat, třeba u rozpadu republiky. Na poslední československé známce před válkou se objevil Masaryk, ale Česko-Slovensko už bylo napsáno s pomlčkou. Za komunismu, v roce 1955, zase vyšla známka se Stalinovým pomníkem. Prostě tam je, nikdo ho neodepíše. A já za svou velmi zajímavou a drahou známku považuji tu ke komunistickému vysočanskému sjezdu v roce 1968. Sjezd byl tehdy označen za nelegální a známky nebyly vydány. Ale část těchto nevydaných známek se přece jen objevila, někdo je asi při spalování strčil do kapsy a několik set těchto známek koluje mezi filatelisty. A pak po revoluci vyšla série, která vedle sebe zobrazovala Lenina a Masaryka. (smích) To je ironie…

Vedete Klub filatelistů Alfonse Muchy patřící k největším klubům v republice. Kolik máte členů?
Před třiceti lety bych odpověděl, že dvanáct set. Dnes se chlubím, že asi sto padesát a patříme mezi gigantické kluby. Od roku 1972 jsem se také staral o komisi mládeže Jihomoravského kraje a mívali jsme zhruba přes 120 kroužků filatelistů, dnes – bereme to v té původní podobě krajů, i s Jihlavou – tři kroužky vykazující nějakou činnost. Mladí mají úplně jiné zájmy. Je to i tím, že v provozu pošty známky vůbec nevidí.

Tedy že se dnes dopisy skoro vůbec neposílají?
Přesně. Už nemají možnost jako já kdysi říct: „Tati, dej mi tu obálku, já si ji schovám.“ I když známky, které dnes vycházejí, jsou krásné, spousta z nich je oceněná na mezinárodním poli.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schillerovou v Brně nezvolili. Žádné osobní ambice jsem neměla, řekla

Figurovala na třicátém místě kandidátky ANO v Brně a na poslední pozici v městské části Komín, ani v jednom případě se...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Na D1 u Brna hořel vůz silničářů, na Prahu se jezdí jedním pruhem

Dálnice D1 byla na 183. kilometru ve směru na Prahu uzavřena kvůli požáru vozu silničářů. Požár dostali hasiči brzy pod...

V dodávce se tísnilo 31 migrantů, jen za půl dne jich policisté zadrželi 265

Dodávku, v níž se tísnilo 31 migrantů, zastavili policisté při namátkové kontrole na dálnici D2 u slovenských hranic....

Znojmo má první starostku v historii. ANO se dohodlo s SPD a Znojmáky

Znojmo má novou koalici i první ženu ve starostenské židli v historii. Staré vedení úplně končí. To nové ale bude mít v...

Znojmo táhne a navštěvuje ho stále víc lidí, zdražování se neplánuje

Zatímco se jiná města ještě nevzpamatovala z pandemie a s ní spojených restrikcí, Znojmo hlásí i letos úspěšnou sezonu....

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...